2020 Spalio 29 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Priminė senas Vaclovo Karbauskio nuodėmes

  • Įkelta: 2019-05-20
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Kadenciją pradedančios rajono Tarybos nariai kibo į darbus ir vieni kitiems į atlapus. Praėjusios savaitės posėdyje politikai formavo ketveriems metams darbo grupes – skirstėsi vietas komitetuose. Dėl pagrindinių trijų komitetų sudėties pasiektas konsensusas, tačiau Tarybos Kontrolės komiteto pirmininko kandidatūra užvirė tikrą velniavą. Į pagal įstatymą opozicijai priklausančias pareigas socdemai pasiūlė buvusį Šilumos tinklų direktorių Vaclovą Karbauskį. Su tuo valdantieji, švelniai tariant, nesutiko – ėmė traukti į dienos šviesą senas politiko nuodėmes.

Dėl komiteto nusileido opozicijai

Pasinaudodamas jam reglamento suteikta teise, naujasis meras Dovydas Kaminskas pareiškė tarybos darbą organizuosiantis kitaip – vietoje anksčiau buvusių 4 pagrindinių komitetų belieka 3, mat Aplinkos ir kaimo reikalų komitetą nuspręsta prijungti prie Ekonomikos, finansų ir strateginio planavimo komiteto ir suformuoti bendrą Ekonomikos ir kaimo reikalų komitetą. Ginčai užvirė dėl pastarojo komiteto sudėties, kurį socialdemokratai įvardijo kaip svarbiausią, strateginį. Pirmadienį Tarybos sekretorė Sonata Jurgilienė pagarsino valdančiųjų siūlymą pagal proporcijas 4 vietas skirti koalicijos partneriams – dvi liberalams, po vieną „valstiečiams“ ir konservatoriams ir po dvi vietas socdemams ir „nepartiniams“. Opozicija ėmė prieštarauti, jog, anot jų, strateginės svarbos komitete turės tik du narius ir siūlė arba didinti narių komitetuose skaičių arba leisti pasirinkti, kuriame komitete turės tris narius.

– Įstatymas numato, kad būtų laikomasi proporcingumo principo. Pirmiausia, pradėjom nuo valdančiosios daugumos, surašėm po 4 narius. Tada sekantis žingsnis buvo kalbėjimasis su „Nepartine Taurage“, kadangi jie nėra pasiskelbę opozicija ir nėra pasiskelbę, kad jie nedeleguoja į valdančiąsias pozicijas savo narių, tai jie yra laikytini dauguma. Su jais buvo kalbėta, kur jie deleguoja. Ir jie pasirinko ekonomikos komitetą, – aiškino meras Dovydas Kaminskas. – Proporcingumą išlaikant, iš liberalų frakcijos yra po 2 narius į kiekvieną komitetą. Iš Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ir „valstiečių“ – po 1 narį, Nepartinės Tauragės po 1 narį ir 1 jų žmogus lieka, taigi viename iš komitetų bus du jų nariai. Šioje vietoje proporcingumo ieškoti yra derybų klausimas, – tęsė jis.

Trečiadienio Tarybos posėdyje paaiškėjo, jog „nepartiniai“ dėl šventos ramybės nutarė vieną vietą Ekonomikos ir kaimo reikalų komitete užleisti socdemams. Socialdemokratų prašymu pastarajame komitete opozicijai vietoje dviejų skirtos trys vietos. R. Piečia perėjo dirbti į Švietimo, sporto ir kultūros komitetą motyvuodamas, jog turi daug patirties sporto reikaluose. Patvirtintos galutinės komitetų sudėtys, kiekviename iš jų dirbs po 8 Tarybos narius. Ekonomikos ir kaimo reikalų komitetą sudaro: liberalai Sigitas Mičiulis ir Darius Stankus, konservatorė Giedrė Stulginskienė (komiteto pirmininkė), „valstietis“ Kęstutis Balašaitis, „nepartinis“ Vidas Bičkus ir socdemai Darius Petrošius, Viktoras Kovšovas bei  Vaclovas Karbauskis.  Sveikatos ir socialinių reikalų komitete dirbs: liberalai Linas Janušonis ir Eglė Ramanauskaitė, konservatorius Raimondas Matemaitis, „valstietė“ Jolanta Skrodenienė, „nepartinis“ Eugenijus Margis, socialdemokratai Rita Grigalienė, Matas Petraitis ir Pranas Petrošius. Į Švietimo, kultūros ir sporto komitetą paskirti: liberalai Rima Bandzinaitė-Latožienė ir  Modestas Petraitis, konservatorius Tomas Alijošius, „valstietė“ Virginija Eičienė, „nepartiniai“ Sigitas Kancevyčius ir Robertas Piečia, socialdemokratai  Efrema Bitinienė ir Stasys Lapė.

Tik ne už Karbauskį

Pagal Vietos savivaldos įstatymą teisė skirti Kontrolės komiteto pirmininką tenka išimtinai opozicijai. Tai praktiškai svarbiausias opozicijos žinioje esantis postas, kadangi į politinio pasitikėjimo postus bei kitų komitetų pirmininkus Tarybos mažuma nepretenduoja. Visos kitos frakcijos į šį komitetą deleguoja po 1 narį. Socialdemokratams į pirmininkus pateikus Vaclovo Karbauskio kandidatūrą, jai prieštaravo visų frakcijų atstovai, užvirė karštos diskusijos.

Kritiškų pasisakymų laviną pradėjo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Raimondas Matemaitis, prisiminęs, kad V. Karbauskiui dirbant Šilumos tinklų direktoriumi kildavo daug klausimų dėl viešųjų pirkimų skaidrumo ir kainų pagrįstumo. Šis klausimas esą buvo  svarstomas ne tik Tauragės rajono savivaldybės taryboje, bet pagal pateiktus skaičiavimus tuometinis  premjeras Algirdas Butkevičius viešai per spaudą buvo išsakęs, kad mato problemų Tauragės šilumos tinklų veikloje.

– Aš manau, jog V. Karbauskis neturėtų būti Kontrolės komiteto pirmininku. Neturiu nieko prieš bet kurį kitą frakcijos narį, balsuosiu už visus kitus, išskyrus V. Karbauskį, – sakė R. Matemaitis.

Savo kolegos stojo ginti socialdemokratų frakcijos seniūnas Darius Petrošius, teigdamas, jog jų deleguojamas atstovas atitinka įstatymo įtvirtintą nepriekaištingos reputacijos reikalavimą ir siūlė nesivelti į prisiminimus.

– Aš siūlau palikti asmenines ambicijas kažkur tai praeity, dėti brūkšnį ir žiūrėti konstruktyviai į priekį, – kalbėjo jis.

Tačiau tokie argumentai valdančiųjų neįtikino, vienas po kito politikai traukė senus kozirius, minėjo V. Karbauskio vadovavimo Šilumos tinklams laikotarpį, kuomet šis buvo pripažintas pažeidęs Viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą, kai iš savo žmonos vadovaujamos įmonės Šilumos tinklams pirko baldus už 17 tūkst. eurų. Darius Stankus taip pat priminė portale DELFI publikuotą istoriją, kai dar 2007-aisiais „Tauragiškių balso“ valdyme dalyvavusį Seimo narį V. Karbauskį žurnalistas Gintaras Gražinskas kaltino siūlymu dalį atlyginimo mokėti vokelyje. Nors G. Gražinskas pateikė pokalbio įrašą, V. Karbauskis mestus kaltinimus neigė ir vadino provokacija.

– Turiu klausimą socialdemokratų frakcijai. Jūs deklaruojat, ir pirmam posėdy labai aiškiai pasakėt, kad pasisakot už skaidrumą, viešumą, atvirumą, kad kovosit su bet kokiom korupcijos apraiškom, savivale, piktnaudžiavimu. Taip pat deklaruojat nuolat atsinaujinimą. Tai ar nevertėtų jums pagalvoti, ar tikrai V. Karbauskio kandidatūra yra visa tai ir ar tai yra atsinaujinimas. Gal tikrai atsinaujinkit ne butaforiškai, kai vienas Petrošius keičia kitą Petrošių, atsinaujinkit natūraliai, gal jaunimui leiskit pasireikšti. Aš tai siūlyčiau svarstyti visgi kitą kandidatūrą, – kalbėjo D. Stankus. Vėliau kalbėdamas jis dar pridūrė, kad nors šiuo metu procedūriškai V. Karbauskis nieko nėra pažeidęs, trejų metų terminas, kuriuo neleidžiama dirbti valstybės tarnyboje dėl viešųjų ir privačių interesų supainiojimo, yra suėjęs, skiriant Kontrolės komiteto pirmininką turėtų galioti ne tik procedūriniai, bet ir etikos, ir moralės dalykai. Šias pareigas politikas prilygino Tarybos moraliniam veidui.

Tokie pasiūlymai opozicijos stovykloje sulaukė priešiškumo. Socialdemokratai niršo, jog valdantieji moko juos, ką deleguoti į minėtą postą. Anot Prano Petrošiaus, jeigu visuomenė išsirinko, niekas negali kvestionuoti Tarybos nario reputacijos nei tinkamumo eiti pareigas. Jam antrino Viktoras Kovšovas, teigdamas, jog nė vieno šventojo posėdžių salėje nemato. Valdantieji į tai atsakė, kad ne moko, o tik rekomenduoja, nes reikalas esąs bendras.

Lygino su Komskiu

Nepalankumą V. Karbauskio kandidatūrai išsakė ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Kęstutis Balašaitis.

– Įvertinant tai, ką sakė D. Petrošius, terminai visi suėję, reputacija kaip ir nepriekaištinga, bet mes žiūrėkim į tai, kaip į tai pažiūrės mūsų, ir jūsų tuo pačiu, rinkėjai. Ne taip sena istorija, turėjom ir Seime antikorupcijos komisijos pirmininką Kęstutį Komskį. Kur jis dabar yra? Įvertinant tai, kad mes ėjom į kompromisą dėl Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto, skiriant jūsų tris atstovus, būtų labai gražu iš jūsų pusės, juo labiau, esat frakcija iš 8 narių, turit tikrai iš ko pasirinkti, kad jūs pasiūlytumėt kitą kandidatą, – kalbėjo jis.

Po ilgų pasisakymų vyko balsavimas už kiekvieną siūlytą Kontrolės komiteto narį atskirai. Patvirtinti nariai R. Matemaitis, Virginija Eičienė, Vidas Bičkus, narys ir pirmininko pavaduotojas D. Stankus. V. Karbauskio, kaip nario, kandidatūrai nepritarta, už balsavo 10 tarybos narių iš 24. Nepatvirtinus kandidato kaip komiteto nario, už jo kaip pirmininko kandidatūrą nebalsuota – sprendimo projekte palikta tuščia vieta kitam socialdemokratų siūlymui. Kitą kandidatūrą opozicija turės pateikti kitam Tarybos posėdžiui.

Per paskelbtą pertrauką pakalbintas socialdemokratų frakcijos seniūnas D. Petrošius nedaugžodžiavo, teigė turintis kitą kandidatą, kadangi tokios balsavimo baigties ir tikėjosi. Kas jis, atskleisti nesutiko, esą viskam savas laikas.

Pats V. Karbauskis buvo kalbesnis, teigė, jog dėl kitos kandidatūros frakcijoje dar bus diskutuojama. Paklaustas, kaip vertina tai, jog jo kandidatūra sulaukė priešiškumo, įvardijo tai kaip asmeninį kerštą. Savo kompetencija eiti pareigas socialdemokratas neabejojo. Be kita ko, Tarybos sekretorės viešai paprašė posėdžio protokolo, kuriame jam priekaištus žeria D. Stankus. Tikino norįs tiksliai įsigilinti, kas buvo pasakyta, išgirsti detales, nes jaučiasi apkaltintas neteisingai.

– Aš tai vertinu kaip asmeninį kerštą Dariaus Stankaus ir jo komandos. Asmeninis kerštavimas už galbūt kažkada pasakytus žodžius jo adresu. Aš manau, kad turiu pakankamai kompetencijos ir darbinės patirties, ir politinės, ir gyvenimiškos patirties, – žurnalistei sakė jis.

Dėl ko D. Stankus galėtų jam kerštauti, pasiūlė pasiteirauti jo paties. Šis telefonu teigė neturįs už ką kerštauti ir tikino, kad tokios pozicijos laikosi ir kiti koalicijos nariai:

– Nėra jokio keršto, tiesiog tiek mano, tiek koalicijos nuomone, žmogus su tokia reputacija tiesiog negali užimti tokių pareigų. Nors yra praėję treji metai nuo paskutinio pažeidimo, čia yra moraliniai dalykai, akivaizdu, kad V. Karbauskis, vadovaudamas Šilumos tinklams, dirbo blogai, dėl ko Tauragės gyventojai permokėjo už šildymą. Mes siūlom opozicijai, kad į kontrolės komiteto pirmininkus siūlytų geresnės reputacijos žmogų, – kalbėjo jis.

Savivaldybė skelbia, kad šių metų vasaros poilsio programoms vykdyti skiria 60 000 Eur. Siūloma finansuoti 39 programas. Iš viso buvo gautos 42 paraiškos, lėšų poreikis joms įgyvendinti – 109 972 Eur. Stovyklas organizuoja ne tik mokyklos – vis dažniau šios veiklos imasi bendruomenės, asociacijos, viešosios įstaigos. Štai šiemet pirmą kartą jungtinę programą teikia Žalgirių gimnazija – prie tradicinės mokymo plaukti stovyklos prijungia stovyklą ,,Taikios lyderystės stovykla ,,Veringoje“ ir stovyklą būsimiems gimnazijos pirmokams. Pirmą kartą stovyklų programas paruošė ir Tauragės profesinio rengimo centras bei ir B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka.

Apie 1940 m., nedaug likus iki Lietuvos okupacijos, pastatoma uždara turgaus halė, kad prekiauti šalia tuometinės turgaus aikštė būtų patogu ir eilinę dieną, bet kokiomis oro sąlygomis ir išlaikant aukštesnį higienos lygį. Prie sienų ir eilėje halės vidury buvo nedidelės krautuvėlės su baltomis glazūruotų plytelių sienomis, metlacho grindimis. Kiekvienoje buvo vandentiekis, kriauklė, kanalizacija, elektros apšvietimas. Priekinė siena stiklinė su langu prekėms paduoti, durys. Nakčiai priekį su durimis buvo galima užtraukti grotomis. Užpakalinėje sienoje – lentynos, prie lango – stalviršis. Abiejuose halės galuose – dideli vartai, pro kuriuos buvo galima įvažiuoti su dvikinkiu vežimu – atvežti prekes, šalia – durys pėstiesiems. Kodėl apie ją kalbame?

Automobilį daužė kirviu
  • Įkelta: 2019-05-20

Savaitgalį Tauragėje girti vyrai linksminosi daužydami automobilius. Šeštadienio vakarą Vytauto gatvėje siautėjęs vyriškis į pagalbą pasitelkė kirvį.

Šiandien prasidėjo balsavimas iš anksto Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų antrajame ture ir rinkimuose į Europos Parlamentą. Lietuva renkasi tarp dviejų kandidatų – Ingridos Šimonytės ir Gitano Nausėdos, kuriuos pirmajame ture skyrė 3935 rinkėjų balsai. Kartu vykstančiuose Europos Parlamento rinkimuose į 11 mandatų pretenduoja 17 partijų ir rinkimų komitetų sąrašų.

Savaitės pradžia šalyje bus itin šilta, protarpiais gaivins trumpi lietūs su perkūnija. Dienoms bėgant, tikėtina, jog tropinė šiluma palaipsniui atslūgs, o krituliai nesitrauks.

Gegužės 20-oji šiemet yra simbolinė pirmoji diena metuose, kada pradedame dirbti nebe mokesčiams, o sau. Simbolinė laisvės nuo mokesčių diena šiemet atėjo keturiomis dienomis anksčiau nei pernai ar užpernai. Ekonomika auga sparčiau nei valstybės išlaidos, šiek tiek mažėjo vidutinio gyventojo mokami mokesčiai, suskaičiavo Lietuvos laisvosios rinkos institutas.

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ tradiciškai prisijungė prie tarptautinės „Muziejų nakties“ akciją. Programoje – ekskursijos, edukacijos, parodos, muzikinės kompozicijos, „Slemas su ragais Nr. 2“, koncertai ir net cirko pasirodymas.
 

Tauragės policija pranešė apie neįprastą operaciją – nustatyta, jog vienoje iš Tauragėje esančių įmonių įrengtoje kriptovaliutų „fermoje“ galimai vogta elektra. ESO skaičiuoja vir 47 tūkst. eurų siekiančius nuostolius.

Planuojama, kad jau kitais metais prie Pagramančio regioninio parko lankytojų centro, kur Akmena įteka į Jūros upę, bus pastatytas apžvalgos bokštas.

Gegužės 10-ąją, iškart po Europos dienos, Tauragės Žalgirių gimnazijoje surengta „Žvaigždžių diena“, skirta pagerbti gimnazijos vardą garsinantiems olimpiadų, konkursų, varžybų prizininkams. Žvaigždžių diena gimnazijoje prasidėjo iš pat ryto, kiemelyje visiems kartu apkabinant žodį ŽALGIRIAI. Gimnazijos erdvėse skambėjo daug juoko, nusirito gyva žalgiriečių „banga“. Po pietų gimnazijos bendruomenė bei svečiai – Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas ir „Europe Direct“ informacijos centro vadovė Isvalda Aleknienė rinkosi į šauniausiųjų apdovanojimus.

38 kartai – tiek išaugo afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejų Lietuvoje, pernai metų rezultatus lyginant su 2014-ųjų, kai šalyje užfiksuotas pirmasis ligos protrūkis. Skaičiai išties grėsmingi, tad kol nėra vakcinos nuo viruso, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pareigūnai įspėja: būtina griežtai laikytis biologinės saugos taisyklų. Tik taip bus apsaugoti kiaulių ūkiai, liga neužsikrės šernai, o AKM plitimą pavyks prislopinti ir netgi sustabdyti.

Slapto balsavimo metu Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus postas dar kartą patikėtas Liberalų sąjūdžio atstovui Modestui Petraičiui. Trečia pagal hierarchiją rajono „galva“ sulaukė ne tik koalicijos partnerių, bet ir kitų frakcijų atstovų pasitikėjimo.  

Kadenciją pradedančios rajono Tarybos nariai kibo į darbus ir vieni kitiems į atlapus. Trečiadienio posėdyje politikai formavo ketveriems metams darbo grupes – skirstėsi vietas komitetuose. Dėl pagrindinių trijų komitetų sudėties pasiektas konsensusas, tačiau Tarybos Kontrolės komiteto pirmininko kandidatūra užvirė tikrą velniavą. Į pagal įstatymą opozicijai priklausančias pareigas socdemai pasiūlė buvusį Šilumos tinklų direktorių Vaclovą Karbauskį. Su tuo valdantieji, švelniai tariant, nesutiko – ėmė traukti į dienos šviesą senas politiko nuodėmes.

Gegužės 18-ąją. Tauragėje rengiama Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės šventė. Todėl miesto gatvėse bus ribojamas eismas.

 

Vyko šaudymo varžybos
  • Įkelta: 2019-05-16

Praėjusį šeštadienį Jurbarko rajone Giedrių kaime vyko komandinės ir individualaus šaudymo varžybos „Steiner Cup 2019“. Varžybose dalyvavo nemažas būrys Tauragės medžiotojų.

Respublikos gatvėje atvėrusi duris kavos studija ne tik žada lepinti kavos gurmanus, bet ir tikisi tapti jaukia susitikimų vieta. Jaukioje minimalistiniu stiliumi įrengtoje kavinėje galima smagiai bendrauti su draugais gardžiuojantis šviežia ir itin kokybiška kava ar gaiviais vaisių gėrimais, skanaujant ledus ar kitus desertus.

Baigiantis savaitei orai palaipsniui šils vis labiau, protarpiais palis. Kiek gausesnio lietaus sulauksime penktadienį. Savaitgalį temperatūra perkops 20 laipsnių, vyraus maloni vasariška šiluma. Šeštadienį dar daug kur gali nuvilnyti trumpas lietus, o sekmadienį, tikėtina, kad dangus bus saulėtas, orai primins vasarą.

Gerbiamieji,

jau labai greitai, gegužės 26 dieną, rinksime Lietuvos atstovus į Europos Parlamentą. Pastaruosius penkerius metus Europos Parlamente (EP) Lietuvai atstovavo 11 europarlamentarų, o iš viso šioje svarbiausioje Europos Sąjungos (ES) institucijoje dirba 751 atstovas iš 28 ES valstybių narių. Lyginant su Lietuvos atstovų skaičiumi, mūsų brolių latvių yra dar mažiau – tik 8, estų – 6. Palyginimui, Lenkija turi 51, Vokietija – 96, Jungtinė Karalystė, jau keleri metai neva norinti, bet vis dar nepasiryžtanti išeiti iš ES – 71 atstovą.

Šiandien Tarybos posėdyje slaptu balsavimu bus tvirtinamas savivaldybės administracijos direktorius. Darbus tęsti šioje pozicijoje teikiamas Modestas Petraitis, administracijai vadovavęs pastaruosius ketverius metus.

Šį mėnesį Tauragės pilies menėse karaliauja kinas – gegužės 1-ąją į muziejaus erdves vienmarškinis buvo „išmestas“ XX a. Robinzonas Kruzas. Šį trečiadienį tauragiškiai kviečiami  savo „Kultūros pasą“ papildyti dalyvavimo populiaraus kino filmo „Tumo kodeksas“ peržiūroje anspaudu. 

Gegužės 3 dieną VšĮ „Versli Lietuva“ įkurtas bendradarbystės centras „Spiečius“ Tauragėje šventė savo 1-ąjį gimtadienį. Šia proga vyko išskirtiniai mokymai, kuriuos vedė sporto treneris, sveikos gyvensenos šalininkas, motyvatorius Ignas Bakėjus. Nuo šių metų pradžios regiono koordinatorės pareigas užimanti Indrė Gendroliutė-Gerulienė sako, kad „Spiečius“ stengiasi pateisinti tauragiškių lūkesčius. Kartu su „Versli Lietuva“ Regionų plėtros vadove Jolanta Miloš kalbėjosi „Tauragės žinių“ žurnalistė.

Pirmadienį naujos kadencijos rajono Taryba pirmą kartą sėdo prie apskrito stalo. Kadangi Tarybos komitetai dar nepatvirtinti, prieš trečiadienį vyksiantį posėdį klausimai buvo aptarti bendrame pasitarime. Pirmojo darbinio posėdžio nuotaika svyravo nuo pasišpagavimų juokais iki aštrių diskusijų. Nori nenori, naujai sudarytai valdančiajai daugumai bei atsinaujinusiai opozicijai teks apsišlifuoti kampus – laukia ketverių metų bendras darbas rajono labui.

Gegužės 18 dieną Tauragėje įvyks pagrindinis šiais metais Lietuvos kariuomenės renginys visuomenei – Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės šventė. Miesto centre, Jono Viktoro Kalvano parke, visų rūšių Lietuvos kariuomenės pajėgos, NATO priešakinių pajėgų bataliono kariai, su kariuomene bendradarbiaujančios nevyriausybinės organizacijos pristatys visuomenei savo ginkluotę, karinę techniką ir įrangą.

Sekmadienį Lietuvos prezidento rinkimų pirmajame ture Ingrida Šimonytė poros tūkstančių balsų persvara aplenkė kitą kandidatą į prezidentus Gitaną Nausėdą. Tačiau Tauragės rinkimų apygardoje ekonomistas buvo nepralenkiamas ir surinko daugiausiai, 38,87 proc. balsų.

Šią savaitę numatomi ganėtinai permainingi orai. Pirmadienį šalis bus padalinta į dvi dalis: vieną dalį lepins šiluma, o kitoje bus gerokai vėsiau ir drėgniau. Kitomis paromis temperatūra po truputį kils, protarpiais palis, o dar daugiau kritulių galima tikėtis savaitei baigiantis.