2020 Vasario 21 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

„Mano būstas“ apsigalvojo: Butų ūkio nepirks

  • Įkelta: 2019-04-25
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

„Tauragės žiniose“ rašėme, jog lapkričio 29 dieną vykusį savivaldybės kontroliuojamos įmonės Tauragės butų ūkio 100 proc. akcijų paketo aukcioną laimėjo  „Šilutės būstas“. Nuostabą kėlė tai, kad už daugiabučių administratorių pirkėjas pasiūlė įspūdingą sumą – 1 milijoną 200 tūkst. eurų.  Tai bemaž trigubai daugiau nei įmonę buvo įkainoję turto vertintojai. „Šilutės būstas“ sumokėjo 100 tūkst. eurų pradinį įnašą su pažadu užbaigti sandorį, vos tik gaus pažymą iš Lietuvos banko. Tačiau šį mėnesį pirkėjai apsigalvojo – savivaldybei pranešė, jog Tauragės butų ūkio nebepirks.

Ieškos teisinių priemonių

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis „Tauragės žinioms“ teigė prieš porą savaičių iš „Šilutės būsto“ gavęs raštą, kuriuo pranešama, jog bendrovė atsisako užbaigti sandorį – pirkti Tauragės butų ūkio nebeketina. Aukciono laimėtojai taip pat prašė grąžinti 100 tūkst. eurų pradinį įnašą bei pasirašyti susitarimą dėl pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo pas notarą. Anot M. Petraičio, prašyme nurodyti migloti motyvai – esą pirkti Tauragės butų ūkio „Šilutės būstas“ negalintis dėl teisės aktų vienovės nebuvimo. Kokie teisės aktai sukliudė užbaigti sandorį, neįvardijama.

Administracijos direktorius teigė, jog dėl susidariusios situacijos tariasi su teisininkais bei ruošia atsakymą bendrovės atstovams. Esą greičiausiais 100 tūkst. pradinį įnašą teks grąžinti, tačiau savivaldybė sieks prisiteisti nuostolius – tiek už dokumentų tvarkymo išlaidas, kurie gali siekti apie 10 tūkst. eurų, tiek už neturtinę žalą.

– Neaišku, kiek namų per tą laiką jie perėmė, paskelbę kad pirks Butų ūkį, savivaldybei neabejotinai yra padaryta žala. Jokių dokumentų pas notarą taip paprastai pasirašyti neketiname, ieškosime teisinių priemonių savivaldybės ir daugiabučių namų gyventojų interesams užtikrinti, – sakė M. Petraitis.

Tuo tarpu Tauragės butų ūkio akcijos bus vertinamos iš naujo – savivaldybės administracija skelbs naują aukcioną. Praėjusią vasarą vykusiame aukcione, kurį laimėjo „Šilutės būstas“, butų ūkio akcijomis domėjosi 4 įmonės.

Atsitvėrė tylos siena

Sutartį dėl Tauragės butų ūkio privatizavimo sandorio „Šilutės būstas“ ir Tauragės rajono savivaldybė pasirašė sausio 17 dieną. Iškart po to tuometinis įmonių „Tauragės būstas“ ir „Šilutės būstas“ vadovas Marius Stankus išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo buvo teigiama, jog netrukus daugiabučių namų administravime bus pradėti diegti nauji standartai, o gyventojus pasieks patogesnės ir aukštesnės kokybės paslaugos.

Redakciją pasiekus žinioms, kad sandoris atšaukiamas, susisiekti elektroniniu paštu su M. Stankumi nepavyko. Pasirodo, sutarties pasirašymo metu „Šilutės būstui“ ir „Tauragės būstui“ vadovavęs M. Stankus įmonėje nebedirba, jį pakeitė Simonas Krūminis. Taip trumpai žurnalistę telefonu informavo „Mano būsto“ atstovas spaudai Paulius Ugianskis bei paprašė klausimų raštu.

Į klausimus, kas lėmė apsisprendimą nutraukti pirkimo sandorį, atsakyta nebuvo – prieš tai noriai viešinę pirkimo proceso eigą „Mano būsto“ atstovai atsitvėrė tylos siena.

„Kadangi esame pasirašę konfidencialumo sutartį, sandorio detalių nekomentuojame. O plėtrą Tauragėje vykdėme, vykdome ir vykdysime toliau,“ – raštu teigė P. Ugianskis.

Dėl ko galėjo nutrūkti sandoris, teiravomės ir Lietuvos banko atstovų. „Tauragės žinių“ duomenimis, „Šilutės būstas“ galėjo siekti gauti Mokėjimo įstaigos licenciją, kurią turi Tauragės butų ūkis. Mokėjimo įstaigos licencija suteikia teisę mokėjimo paslaugas (pinigų perlaidas, mokėjimo priemonių išdavimą, mokėjimo pavedimų vykdymą ir kt.) teikti visoje ES. Licencijas mokėjimo įstaigoms suteikia Lietuvos bankas, kuris taip pat vykdo mokėjimo įstaigų priežiūrą.

Lietuvos banko Viešųjų ryšių atstovas Giedrius Šniukas „Tauragės žinias“ informavo, jog bankas yra gavęs „Šilutės būsto“ prašymą dėl įsigijimo, tačiau klausimo dėl Mokėjimo įstaigos licencijos nekomentavo. „Šilutės būstas svarsto galimybę įsigyti Tauragės būtų ūkį. Lietuvos bankas gavo prašymą dėl įsigijimo, ir, kaip reikalauja teisės aktai, turi įvertinti investuotojo reputaciją bei finansinį patikimumą. Toks vertinimas gali trukti iki 60 darbo dienų,“ – tokį trumpą atsakymą gavome į klausimus raštu dėl „Šilutės būsto“.   

Partizaninė konkurencija

Koncerno „Icor“ netiesiogiai kontroliuojama įmonių grupė „Mano būstas“ į Tauragę žengė 2016-aisiais, kada buvo įregistruota įmonė „Tauragės būstas“. Tuomet jai vadovavo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovas Kęstutis Petkus, prieš tai dirbęs Tauragės butų ūkio direktoriaus pavaduotoju. „Tauragės būstas“ iš karto ėmėsi agresyvios konkurencijos kampanijos – stengėsi iš savivaldybės valdomo daugiabučių administratoriaus Tauragės butų ūkio pervilioti kuo daugiau namų, sudarydamas jungtinės veiklos sutartis. Konkurencinė kova persikėlė į teismus, kadangi kilo abejonių, ar jungtinės veiklos sutartys pasirašomos teisėtai – kai kurie gyventojai skundėsi, jog į susirinkimus nebuvo pakviesti, dokumentai esą galėjo būti net klastojami. Butų ūkio direktorius Egidijus Vaitiekus tuomet „Tauragės būsto“ naudojamus konkurencinės kovos metodus vadino „partizaniniais“. Apie tai „Tauragės žiniose“ rašėme ne kartą. Tauragės butų ūkis savo ruožtu atsisakė perduoti administratoriaus teises ir dokumentus, buvo pjaustomos šilumos punktų spynos, o bylos dėl kai kurių daugiabučių administravimo Tauragės apylinkės teismo darbotvarkėje šmėžavo dvejus metus ir tiek prieš mėnesį taikos sutartimi baigtas paskutinis ginčas.

Praėjusių metų kovą iš „Tauragės būsto“ vadovo pareigų pasitraukus K. Petkui, „Mano būsto“ atstovai noriai komentavo situaciją, pabrėždami, jog darbo santykiai buvo nutraukti dėl politinių priežasčių – K. Petkus buvo šiuo metu kadenciją bebaigiančios rajono tarybos narys. Tuomet jį pakeitė M. Stankus.

Primename, kad „Šilutės būstas“ taip pat skundė teismui pirmąjį Tauragės butų ūkio aukcioną bei jį sustabdė dėl esą per trumpo termino susipažinti su dokumentais, nors Turto bankas buvo jį patvirtinęs kaip teisėtą. Dar anksčiau bendrovės atstovai dievagojosi, jo Tauragės butų ūkio akcijos jų nedomina.

Iki šiol „Tauragės būstas“ iš Tauragės butų ūkio, anot E. Vaitiekaus, yra perėmęs 11 daugiabučių namų administravimą. Tauragės butų ūkis šiuo metu administruoja 173 daugiabučius.  

Svajojate apie naują išmanųjį, tačiau neturite jam santaupų? „Tele2“ turi puikų pasiūlymą – dabar  operatoriaus salonuose bei internetinėje parduotuvėje www.tele2.lt daugelį telefonų su sutartimi galima įsigyti vos už 1 Eur pradinę įmoką.

Antroje savaitės pusėje danguje dažniau sušmėžuos debesys, kurie vis drąsiau šliūkštels lietaus. Ketvirtadienį pasiseks ne visiems, tikėtina, kad šalies vakaruose vietomis nedidelis lietus bent kažkiek nuplaus dulkes. Penktadienį ir šeštadienį išsilaikys itin šilti orai, kai kur temperatūra šoktels iki 25–26 laipsnių, tačiau kritulių galime tikėtis daugiau. Nuo sekmadienio šalyje įsivyraus šiek tiek gaivesni orai.

Šiandien 11 valandą prasidėjusiame pirmajame posėdyje prisiekia išrinktas meras Dovydas Kaminskas ir naujai išrinkti Tauragės rajono savivaldybės Tarybos nariai.

Nacionalinės bibliotekų savaitės renginius Tauragėje pradėję geriausios metų knygos rinkimai pradžiugino per 2018 m. metus išleistų knygų autorius ir sudarytojus. Geriausia pažintine knyga išrinkta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ istorijos skyriaus vedėjo Dariaus Kiniulio sudaryta „Šimtmečio Tauragė, 1918-2018: 100 įdomiausių faktų“. Leidinyje akcentuojama Tauragės miesto istorija, čia galima rasti dar niekur nepublikuotų dokumentų ir miesto nuotraukų.

Šventinio savaitgalio policijos suvestinė – spalvinga kaip margutis. Užfiksuoti 4 smurto proveržiai, dažnu atveju nesantaikos priežastimi tapo alkoholis. Pranešama, jog naktį iš ketvirtadienio į penktadienį išžaginta jauna mergina, savaitgalį dėl alkoholio kilo muštynės ir buitiniai konfliktai, fiksuotos 4 vagystės.