2020 Spalio 02 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

„Mano būstas“ apsigalvojo: Butų ūkio nepirks

  • Įkelta: 2019-04-25
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

„Tauragės žiniose“ rašėme, jog lapkričio 29 dieną vykusį savivaldybės kontroliuojamos įmonės Tauragės butų ūkio 100 proc. akcijų paketo aukcioną laimėjo  „Šilutės būstas“. Nuostabą kėlė tai, kad už daugiabučių administratorių pirkėjas pasiūlė įspūdingą sumą – 1 milijoną 200 tūkst. eurų.  Tai bemaž trigubai daugiau nei įmonę buvo įkainoję turto vertintojai. „Šilutės būstas“ sumokėjo 100 tūkst. eurų pradinį įnašą su pažadu užbaigti sandorį, vos tik gaus pažymą iš Lietuvos banko. Tačiau šį mėnesį pirkėjai apsigalvojo – savivaldybei pranešė, jog Tauragės butų ūkio nebepirks.

Ieškos teisinių priemonių

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis „Tauragės žinioms“ teigė prieš porą savaičių iš „Šilutės būsto“ gavęs raštą, kuriuo pranešama, jog bendrovė atsisako užbaigti sandorį – pirkti Tauragės butų ūkio nebeketina. Aukciono laimėtojai taip pat prašė grąžinti 100 tūkst. eurų pradinį įnašą bei pasirašyti susitarimą dėl pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo pas notarą. Anot M. Petraičio, prašyme nurodyti migloti motyvai – esą pirkti Tauragės butų ūkio „Šilutės būstas“ negalintis dėl teisės aktų vienovės nebuvimo. Kokie teisės aktai sukliudė užbaigti sandorį, neįvardijama.

Administracijos direktorius teigė, jog dėl susidariusios situacijos tariasi su teisininkais bei ruošia atsakymą bendrovės atstovams. Esą greičiausiais 100 tūkst. pradinį įnašą teks grąžinti, tačiau savivaldybė sieks prisiteisti nuostolius – tiek už dokumentų tvarkymo išlaidas, kurie gali siekti apie 10 tūkst. eurų, tiek už neturtinę žalą.

– Neaišku, kiek namų per tą laiką jie perėmė, paskelbę kad pirks Butų ūkį, savivaldybei neabejotinai yra padaryta žala. Jokių dokumentų pas notarą taip paprastai pasirašyti neketiname, ieškosime teisinių priemonių savivaldybės ir daugiabučių namų gyventojų interesams užtikrinti, – sakė M. Petraitis.

Tuo tarpu Tauragės butų ūkio akcijos bus vertinamos iš naujo – savivaldybės administracija skelbs naują aukcioną. Praėjusią vasarą vykusiame aukcione, kurį laimėjo „Šilutės būstas“, butų ūkio akcijomis domėjosi 4 įmonės.

Atsitvėrė tylos siena

Sutartį dėl Tauragės butų ūkio privatizavimo sandorio „Šilutės būstas“ ir Tauragės rajono savivaldybė pasirašė sausio 17 dieną. Iškart po to tuometinis įmonių „Tauragės būstas“ ir „Šilutės būstas“ vadovas Marius Stankus išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriuo buvo teigiama, jog netrukus daugiabučių namų administravime bus pradėti diegti nauji standartai, o gyventojus pasieks patogesnės ir aukštesnės kokybės paslaugos.

Redakciją pasiekus žinioms, kad sandoris atšaukiamas, susisiekti elektroniniu paštu su M. Stankumi nepavyko. Pasirodo, sutarties pasirašymo metu „Šilutės būstui“ ir „Tauragės būstui“ vadovavęs M. Stankus įmonėje nebedirba, jį pakeitė Simonas Krūminis. Taip trumpai žurnalistę telefonu informavo „Mano būsto“ atstovas spaudai Paulius Ugianskis bei paprašė klausimų raštu.

Į klausimus, kas lėmė apsisprendimą nutraukti pirkimo sandorį, atsakyta nebuvo – prieš tai noriai viešinę pirkimo proceso eigą „Mano būsto“ atstovai atsitvėrė tylos siena.

„Kadangi esame pasirašę konfidencialumo sutartį, sandorio detalių nekomentuojame. O plėtrą Tauragėje vykdėme, vykdome ir vykdysime toliau,“ – raštu teigė P. Ugianskis.

Dėl ko galėjo nutrūkti sandoris, teiravomės ir Lietuvos banko atstovų. „Tauragės žinių“ duomenimis, „Šilutės būstas“ galėjo siekti gauti Mokėjimo įstaigos licenciją, kurią turi Tauragės butų ūkis. Mokėjimo įstaigos licencija suteikia teisę mokėjimo paslaugas (pinigų perlaidas, mokėjimo priemonių išdavimą, mokėjimo pavedimų vykdymą ir kt.) teikti visoje ES. Licencijas mokėjimo įstaigoms suteikia Lietuvos bankas, kuris taip pat vykdo mokėjimo įstaigų priežiūrą.

Lietuvos banko Viešųjų ryšių atstovas Giedrius Šniukas „Tauragės žinias“ informavo, jog bankas yra gavęs „Šilutės būsto“ prašymą dėl įsigijimo, tačiau klausimo dėl Mokėjimo įstaigos licencijos nekomentavo. „Šilutės būstas svarsto galimybę įsigyti Tauragės būtų ūkį. Lietuvos bankas gavo prašymą dėl įsigijimo, ir, kaip reikalauja teisės aktai, turi įvertinti investuotojo reputaciją bei finansinį patikimumą. Toks vertinimas gali trukti iki 60 darbo dienų,“ – tokį trumpą atsakymą gavome į klausimus raštu dėl „Šilutės būsto“.   

Partizaninė konkurencija

Koncerno „Icor“ netiesiogiai kontroliuojama įmonių grupė „Mano būstas“ į Tauragę žengė 2016-aisiais, kada buvo įregistruota įmonė „Tauragės būstas“. Tuomet jai vadovavo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos atstovas Kęstutis Petkus, prieš tai dirbęs Tauragės butų ūkio direktoriaus pavaduotoju. „Tauragės būstas“ iš karto ėmėsi agresyvios konkurencijos kampanijos – stengėsi iš savivaldybės valdomo daugiabučių administratoriaus Tauragės butų ūkio pervilioti kuo daugiau namų, sudarydamas jungtinės veiklos sutartis. Konkurencinė kova persikėlė į teismus, kadangi kilo abejonių, ar jungtinės veiklos sutartys pasirašomos teisėtai – kai kurie gyventojai skundėsi, jog į susirinkimus nebuvo pakviesti, dokumentai esą galėjo būti net klastojami. Butų ūkio direktorius Egidijus Vaitiekus tuomet „Tauragės būsto“ naudojamus konkurencinės kovos metodus vadino „partizaniniais“. Apie tai „Tauragės žiniose“ rašėme ne kartą. Tauragės butų ūkis savo ruožtu atsisakė perduoti administratoriaus teises ir dokumentus, buvo pjaustomos šilumos punktų spynos, o bylos dėl kai kurių daugiabučių administravimo Tauragės apylinkės teismo darbotvarkėje šmėžavo dvejus metus ir tiek prieš mėnesį taikos sutartimi baigtas paskutinis ginčas.

Praėjusių metų kovą iš „Tauragės būsto“ vadovo pareigų pasitraukus K. Petkui, „Mano būsto“ atstovai noriai komentavo situaciją, pabrėždami, jog darbo santykiai buvo nutraukti dėl politinių priežasčių – K. Petkus buvo šiuo metu kadenciją bebaigiančios rajono tarybos narys. Tuomet jį pakeitė M. Stankus.

Primename, kad „Šilutės būstas“ taip pat skundė teismui pirmąjį Tauragės butų ūkio aukcioną bei jį sustabdė dėl esą per trumpo termino susipažinti su dokumentais, nors Turto bankas buvo jį patvirtinęs kaip teisėtą. Dar anksčiau bendrovės atstovai dievagojosi, jo Tauragės butų ūkio akcijos jų nedomina.

Iki šiol „Tauragės būstas“ iš Tauragės butų ūkio, anot E. Vaitiekaus, yra perėmęs 11 daugiabučių namų administravimą. Tauragės butų ūkis šiuo metu administruoja 173 daugiabučius.  

Svajojate apie naują išmanųjį, tačiau neturite jam santaupų? „Tele2“ turi puikų pasiūlymą – dabar  operatoriaus salonuose bei internetinėje parduotuvėje www.tele2.lt daugelį telefonų su sutartimi galima įsigyti vos už 1 Eur pradinę įmoką.

Antroje savaitės pusėje danguje dažniau sušmėžuos debesys, kurie vis drąsiau šliūkštels lietaus. Ketvirtadienį pasiseks ne visiems, tikėtina, kad šalies vakaruose vietomis nedidelis lietus bent kažkiek nuplaus dulkes. Penktadienį ir šeštadienį išsilaikys itin šilti orai, kai kur temperatūra šoktels iki 25–26 laipsnių, tačiau kritulių galime tikėtis daugiau. Nuo sekmadienio šalyje įsivyraus šiek tiek gaivesni orai.

Šiandien 11 valandą prasidėjusiame pirmajame posėdyje prisiekia išrinktas meras Dovydas Kaminskas ir naujai išrinkti Tauragės rajono savivaldybės Tarybos nariai.

Nacionalinės bibliotekų savaitės renginius Tauragėje pradėję geriausios metų knygos rinkimai pradžiugino per 2018 m. metus išleistų knygų autorius ir sudarytojus. Geriausia pažintine knyga išrinkta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ istorijos skyriaus vedėjo Dariaus Kiniulio sudaryta „Šimtmečio Tauragė, 1918-2018: 100 įdomiausių faktų“. Leidinyje akcentuojama Tauragės miesto istorija, čia galima rasti dar niekur nepublikuotų dokumentų ir miesto nuotraukų.

Šventinio savaitgalio policijos suvestinė – spalvinga kaip margutis. Užfiksuoti 4 smurto proveržiai, dažnu atveju nesantaikos priežastimi tapo alkoholis. Pranešama, jog naktį iš ketvirtadienio į penktadienį išžaginta jauna mergina, savaitgalį dėl alkoholio kilo muštynės ir buitiniai konfliktai, fiksuotos 4 vagystės.

Šią savaitę Lietuvą aplankys neįtikėtina šiumos banga. Kasdien temperatūra šalyje kils vis aukščiau, o penktadienį kai kur termometrų stulpeliai gali šoktelti iki 25 laipsnių. Saulės spindulių tikrai netrūks, o artėjant savaitės pabaigai vis dažniau prapliups lietus. Pagal dabartinius duomenis, savaitgalį šilumą pakeis dosni kritulių porcija.

Šiandien startuoja Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiai. Visoje Lietuvoje bibliotekos kviečia lankytojus patirti naujų įspūdžių, susipažinti su bibliotekinikais bei dovanoja skaitytojo pažymėjimus. Kaip daugelis turbūt pastebėjo, įvairiose Tauragės vietose atsirado knygų mainų dėžutės, kuriose galima palikti perskaitytas savo knygas ir mainais pasiimti patikusią. Šią savaitę Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos filialuose – susitikimai su įdomiais autoriais, Metų knygos rinkimai, skaitymai ir kitos įdomybės.

Antradienį paskutinį kartą posėdžiavo kadenciją baigianti rajono taryba. Apsvarsčius darbinius klausimus, skambėjo padėkos ir atsisveikinimo kalbos. Paskutiniame posėdyje dalyvavo visi 25 Tarybos nariai. Didžiojoje posėdžių salėje bemaž nebuvo laisvų vietų, mat buvo pakviesti ir rajono seniūnai, biudžetinių ir švietimo įstaigų vadovai, kurie taip pat susilaukė dėmesio – jiems dėkota už nuoširdų kasdienį darbą. Kadangi buvo sprendžiamas vietų darželiuose klausimas, su vaikučiais ant rankų atvyko mamos. Rajono meras Sigitas Mičiulis reziumavo kadencijos darbus, teigdamas, jog Tauragė rodoma pavyzdžiu kitoms savivaldybėms. Po posėdžio politikai išskubėjo į restoraną „Prezidento 50“ paskutinei bendrai vakarienei.

Antrosios Velykų dienos rytą Pagramančio bendruomenę prie miestelio bažnyčios subūrė nelaimė – užsiliepsnojo neseniai suremontuotos klebonijos pastatas. Ugniagesiai iki šiol kovoja su liepsnomis, gaisras suvaldytas, tačiau medinio klebonijos stogo nepavyko išgelbėti – jis nudegė visiškai. Patalpos užlietos vandeniu.

Šiandien, Didyjį Penktadienį, Tauragės krikščionių bendruomenė tradiciškai meldėsi Kryžiaus kelio procesijoje, Bažnyčių gatve nešdami simbolinį kryžių. Būrys tikinčiųjų giedodami liturgines Kryžiaus stotis judėjo Bažnyčių gatve, tačiau tradicija kiekvienoje stotyje perduoti kryžių vis kitai bendruomenės organizacijai šįkart buvo pakeista. 

Balandžio 12–13 dienomis Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje ir Europos Parlamento biuras į seminarą  „Lietuva Europos Sąjungoje: pasiekimai ir perspektyvos“ sukvietė regionų žiniasklaidą. Lietuvos žiniasklaidos ir komunikacijos elito moderuojamose diskusijose dalyvavo ir „Tauragės žinių“ redaktorė Eglė Červinskaitė.

Velykinis margutis – stalo puošmena ir šimtmečius iš kartos į kartą užkoduotuose raštuose perduodama žinia. Dovanojamas margutis linkėjo vaisingų metų, gero oro, dievų malonės. Ant kiaušinio piešti dar pagonybės laikus siekiančius iškalbingus simbolius – pati geriausia relaksacija, nuraminanti rūpesčių verpetuose besiblaškančią sielą. Kiaušinių marginimo tradicijos neaplenkė ir Tauragės. Visą savaitę juos mūsų mieste margino moksleiviai, bibliotekos lankytojai, Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro svečiai. Išradingai ir originaliai ruoštis šv. Velykoms susibūrė Senamiesčio bendruomenė, pakvietusi ir aplinkinius dažyti margučius iš medinių plokščių, kurie dabar puošia Senamiesčio skverą. 

Mero rinkimus pralaimėję, tačiau daugiausia mandatų – aštuonis, rajono taryboje iškovoję socialdemokratai išsirinko naują pirmininką. Juo tapo kandidatas į merus Darius Petrošius, pakeitęs 15 metų skyriui vadovavusį savo tėvą Praną Petrošių.

Antradienį paskutinį kartą posėdžiavo kadenciją baigianti rajono taryba. Apsvarsčius darbinius klausimus, skambėjo padėkos ir atsisveikinimo kalbos. Paskutiniame posėdyje dalyvavo visi 25 Tarybos nariai. Didžiojoje posėdžių salėje bemaž nebuvo laisvų vietų, mat buvo pakviesti ir rajono seniūnai, biudžetinių ir švietimo įstaigų vadovai, kurie taip pat susilaukė dėmesio – jiems dėkota už nuoširdų kasdienį darbą. Kadangi buvo sprendžiamas vietų darželiuose klausimas, su vaikučiais ant rankų atvyko mamos. Rajono meras Sigitas Mičiulis reziumavo kadencijos darbus, teigdamas, jog Tauragė rodoma pavyzdžiu kitoms savivaldybėms. Po posėdžio politikai išskubėjo į restoraną „Prezidento 50“ paskutinei bendrai vakarienei.

Artimiausiomis dienomis lietaus dar nesulauksime nei lašo, tačiau šventinį savaitgalį ši situacija jau gali keistis. Tuo metu orai bus gaivesni, bet panašu, kad tik trumpam.

Garsūs krepšinio sirgaliai Nauris ir Normundas Maciai įkūrę paramos fondą „Braliukai“ savaitgalį surengė labdaringą turnyrą Latvijos lietuvių vidurinėje mokykloje. Joje dalyvavo Panevėžio Algimanto Bandzos globos namų auklėtiniai, taip pat ir Tauragės „Senvagės“ klubo krepšininkai.

Kunigas Julius Sasnauskas atskleidė, ką jaučia stovėdamas prie mirštančio ligonio, krikštydamas vaiką, ką įžvelgia bažnyčioje apsilankančiuose žmonėse. Naujai išleistoje knygoje atvertos kunigo kasdienės patirtys, jausmai, vaizduotė.

Tauragės rajono savivaldybė informuoja, kad šiandien prieš vidurdienį patikrinimui bus įjungtos gyventojų perspėjimo sirenos. Perspėjimo sistemos patikrinimas paprastai atliekama 2 kartus per metus.

Trečius metus užsieniečių įdarbinimu Lietuvoje užsiimančiai bendrovei „Darbo turas“ vadovaujantis Tomas Juodikis gali paliudyti, jog 6 proc. šalyje viršijantis nedarbas nereiškia, kad įmonės nepatiria sunkumų ieškodamos darbuotojų.

Jau trejus metus Tauragės rajono savivaldybė su partneriu Adakavo socialinių paslaugų namais įgyvendina projektą „Integralios pagalbos teikimas Tauragės rajono gyventojams“. Per šį laikotarpį įvairiapusę pagalbą namuose jau yra gavę 79 neįgalūs arba senyvo amžiaus gyventojai, šiuo metu paslaugos teikiamos 37 asmenims. Projekto dėka sunkią negalią turintys asmenys gauna reikalingas integralios pagalbos paslaugas, tiek socialinę globą, tiek slaugą savo namuose, o jų artimiesiems suteikiama konsultacinė pagalba ir galimybė suderinti šeimos ir darbo įsipareigojimus. Šios paslaugos naudą patvirtina nuoširdūs atsiliepimai – pakalbinta garbaus amžiaus tauragiškių pora teigia, kad be pagalbos – tiesiog neišsiverstų.

Vos prieš mėnesį „Tauragės žiniose“ rašėme, jog Respublikos gatvėje, trys tamsiai apsirengę jaunuoliai 76-erių moteriai iš rankų išplėšė rankinę. Vakar taip pat įžūliai apiplėšta 90-ties senolė Laisvės gatvėje. Ją chuliganai pargriovė dviese.

Artėja birželio 1-oji, data, kai į laisvas vietas darželiuose „sukris“ jų laukiantys vaikai. Šiuo metu eilė siekia bemaž 370, o vietų darželiuose atsilaisvins tiek, kiek šiemet į mokyklas išeis pirmokų, tai yra maždaug pusei laukiančių. Taigi, tėvai, kurių mažyliams šiais metais sukanka dveji, su nerimu laukia naujų mokslo metų. Neretai šeimai galimybė leisti vaikutį į darželį reiškia ir galimybę tėvams grįžti į darbo rinką. Vietų darželiuose trūkumui spręsti rajono vadovai mato vieną kelią – į bendrojo ugdymo mokyklas iškelti priešmokyklines grupes. Toks sprendimas, anot Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Egidijaus Šteimanto, patenkintų jei ne visą, tai bent 80 proc. poreikio.

Naujoji balandžio savaitė prasidės vėsesniais orais, vietomis galimas negausus lietus, tačiau neilgai trukus į šalį plūstels itin malonios permainos. Nuo antradienio termometrų stulpeliai sparčiai kils, šalyje įsivyraus sausi ir saulėti orai. Dienomis temperatūra sieks 15–17 laipsnių.

Šiaulių dviračių gamintoja „Baltik vairas“ pagal užsakymą Lietuvos paštui pagamino 210 elektrinių dviračių, kuriais netrukus į gatves išriedės įvairių šalies miestelių laiškininkai. Bendrovės Korporatyvinių reikalų departamento vadovės Vaidos Budrienės teigimu, į Tauragės gatves jie išvažiuos gegužės pabaigoje. Tiesa, kiek tiksliai jų atiteks Tauragės pašto darbuotojams, nežinoma.

Šią savaitę rajono savivaldybė paskelbė paskirsčiusi lėšas religinėms bendruomenėms. Iš viso bažnyčioms paskirstyta 74 tūkst. 200 eurų. Daugiausia lėšų skirta Skaudvilės Šv. Kryžiaus parapijai – 15 300 Eur. Už šiuos pinigus parapijai vadovaujančio buvusio Tauragės parapijos klebono Alvydo Bridikio teigimu, bažnyčia remontuos dienos centro patalpas.