2020 Vasario 21 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Kleboniją atstatyti tikisi bendruomenės pagalba

  • Įkelta: 2019-04-26
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Pirmadienį, antrąją Velykų dieną, Pagramančio bendruomenę sukrėtė netikėtai kilęs gaisras. Ankstyvą rytą užsidegė istorinio klebonijos pastato stogas, kuris, atvykus ugniagesiams jau liepsnojo atvira ugnimi. Išgelbėti pavyko tik pastato sienojus bei klebonijoje buvusius daiktus, kuriuos pagramantiškiai suskubo išnešti į lauką. Mažonų seniūnas Jonas Samoška teigė, jog atstatyti kleboniją bendruomenei labai svarbu, bet koją kiša biurokratinės procedūros, mat dar 1800 m. statytas pastatas yra įtrauktas į kultūros vertybių registrą. Pagramantiškiai žada visomis išgalėmis prisidėti prie klebonijos išsaugojimo, tačiau tikisi ir išeivių, verslininkų pagalbos.

Antrosios Velykų dienos rytą Pagramančio bendruomenę prie miestelio bažnyčios subūrė nelaimė – užsiliepsnojus neseniai suremontuotos klebonijos pastatui, gelbėti turto sulėkė kas tik galėjo. Į lauką gausiai susirinkę pagramantiškiai nešė baldus, kilimus, maldaknyges, kitus rakandus ir asmeninius klebono daiktus. Bendruomenė parodė pavyzdinę vienybę ir susitelkimą, kiekviename veide atsispindėjo liūdesys ir rūpestis bendru parapijos turtu.

Didžiulį stresą visam miesteliui sukėlusio gaisro židinys, liudininkų teigimu, pastebėtas pirmadienio rytą, netoli vieno iš kaminų, kairėje stogo pusėje. Medinis stogas užsiliepsnojo žaibiškai. Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresnysis inspektorius Žydrūnas Pūdžiuvis „Tauragės žinioms“ sakė, jog atvykus ugniagesiams stogas jau degė atvira liepsna. Anot jo, gaisras greičiausiai kilo nuo iš kamino išlėkusios žiežirbos.

– Pranešimą mes gavom apie 8 val., atvykus mūsų pajėgoms stogas jau degė atvira liepsna, dalis jau buvo sukritę. Pagal visas aplinkybes, labiausiai tikėtina gaisro priežastis yra nuo dūmtraukio. Mes taip spėjam, kad greičiausiai bus žiežirba, nes jis buvo tą dieną kūrenamas, o stogas iš medinių čerpių, sausas, tai įsivaizduokit kaip. Įsiplieskė kaip degtukas. Gaisrą gesino 4 ugniagesių autocisternos, dvi iš Tauragės, viena iš Sungailiškių ir viena iš Šilalės, – pasakojo ugniagesys.

Keturios ugniagesių autocisternos gaisrą suvaldė maždaug per valandą, tačiau iš medinėmis čerpėmis dengto stogo nieko neliko, taip pat aprūko langai, patalpos sulietos vandeniu, apdegė ir sienojai. Kokia tiksliai padaryta žala, Mažonų seniūno Jono Samoškos teigimu, dar vertina Kultūros paveldo departamento specialistai, mat pastatas, kaip ir bažnyčia, svirnas, varpinė – yra įtrauktas į kultūros vertybių registrą.

Įvykio vietoje J. Samoška žurnalistams pasakojo, kad gaisrą ryte pajuto pats klebonas. Užsidegus pastato stogui dvasininkas, pasiėmęs keletą asmeninių daiktų, patalpas paliko pats. Apie nelaimę pranešta bendrajam pagalbos centrui.

– Man tai didžiausias stresas, nes tiek įdėta, tiek sutvarkyta. Buvom idealiai, naujai sutvarkę, žmonės aukojo pinigus, savivaldybė prisidėjo. Kad ir nedideliais pinigais, bet remontas buvo geras padarytas. Pastatą pernai nudažėm, langai, grindys buvo pakeistos. Penktadienį vyskupas buvo atvažiavęs, o ketvirtadienį žadėta švęsti įkurtuves,  – apmaudo neslėpė seniūnas.

Ketvirtadienį, praėjus keletui dienų po nelaimės, kalbintas seniūnas sakė, jog pirminis stresas jau nuslūgo, dabar didžiausias bendruomenės rūpestis – kaip atstatyti kleboniją. Pasak jo, Pagramantyje gyvena daugybė darbščių žmonių, kurie savo rankomis prisidėtų, tačiau kol kas jie tegali laikinai uždengti sienojus, kad apsaugotų juos nuo lietaus. Remonto darbų pradėti pati bendruomenė negali, nes klebonijos pastatu rūpinasi Kultūros paveldo departamento specialistai, laukiama, kol jie pateiks išvadas. Pasak seniūno, tai gali tapti rimta kliūtimi tiek finansiškai, tiek praktiškai, mat klebonijos atstatymui greičiausiai bus reikalingas projektas, reikės samdyti sertifikuotas įmones, kas išaugins remonto kaštus bei pareikalaus daug laiko.

– Buvo atvykę Kultūros paveldo departamento Tauragės skyriaus atstovai, apžiūrėjo, lauksim dabar išvadų. Turi įvertinti, kiek pažeisti sienojai, ir priimti sprendimą, ką daryti. Esam gavę nurodymą, kad turim laikinai apsaugoti perdangą, stogą kažkaip uždengti, nes artėja lietūs. Vakar jau pradėjom tuos darbus, bet pastatas didelis, trūksta žmonių ir lėšų. Kleboną apgyvendinom įrengiamuose bendruomenės namuose, ten jau yra dalis renovuota, skyrėm butą su miegamuoju, patogumais, – pasakojo  seniūnas.

Pasak J. Samoškos, lėšų bus prašoma vyriausybės, Tauragės rajono savivaldybės, bet tikimasi, jog aktyviai prisidės ir bendruomenė, išeiviai, verslininkai.

– Nors po 100 eurų jei skirtų, ir tai jau būtų gerai. Bendruomenei labai svarbu atstatyti kleboniją, bažnyčios pastatų ansamblis visada buvo mūsų pažiba. Parapijiečiai patys visada aukoja, galima sakyti, iš aukų ir yra išlaikomi tie pastatai. Kalbėjom jau, kad savivaldybė parems iš administracijos direktoriaus rezervo, bet oficialiai dar nesikreipėm. Buvom gavę 7 tūkst. eurų, bet kitiems darbams, o dabar turėsim vėl prašyti. Rengiam kreipimąsi ir vyriausybei. Kad galėtume patys savo nuožiūra tvarkyti, būtų daug greičiau ir pigiau.

Trečiadienį iškilmingo posėdžio metu prisiekė naujoji rajono valdžia. Praėjusiais metais portalo alfa.lt geriausiu šalies meru išrinktas Sigitas Mičiulis regalijas jausmingai perdavė Dovydui Kaminskui, kuris po įtemptos kovos buvo tiesiogiai išrinktas kovo 17 dieną. Pilnutėlėje posėdžių salėje prisiekė ir naujai išrinkta Taryba. Tiesa, kai kuriems politikams priesaiką teko kartoti po kelis kartus. Iškart po iškilmingos dalies jie sėdo svarstyti darbinių klausimų bei pasiskelbė, kas bus rajono dauguma, kas opozicija, kas nepriklausoma frakcija. Taip pat atleistas administracijos direktorius Modestas Petraitis ir jo pavaduotojas Vytautas Navickas bei slaptu balsavimu patvirtinta mero pavaduotoja.

„Tauragės žiniose“ rašėme, jog lapkričio 29 dieną vykusį savivaldybės kontroliuojamos įmonės Tauragės butų ūkio 100 proc. akcijų paketo aukcioną laimėjo  „Šilutės būstas“. Nuostabą kėlė tai, kad už daugiabučių administratorių pirkėjas pasiūlė įspūdingą sumą – 1 milijoną 200 tūkst. eurų.  Tai bemaž trigubai daugiau nei įmonę buvo įkainoję turto vertintojai. „Šilutės būstas“ sumokėjo 100 tūkst. eurų pradinį įnašą su pažadu užbaigti sandorį, vos tik gaus pažymą iš Lietuvos banko. Tačiau šį mėnesį pirkėjai apsigalvojo – savivaldybei pranešė, jog Tauragės butų ūkio nebepirks.

Svajojate apie naują išmanųjį, tačiau neturite jam santaupų? „Tele2“ turi puikų pasiūlymą – dabar  operatoriaus salonuose bei internetinėje parduotuvėje www.tele2.lt daugelį telefonų su sutartimi galima įsigyti vos už 1 Eur pradinę įmoką.

Antroje savaitės pusėje danguje dažniau sušmėžuos debesys, kurie vis drąsiau šliūkštels lietaus. Ketvirtadienį pasiseks ne visiems, tikėtina, kad šalies vakaruose vietomis nedidelis lietus bent kažkiek nuplaus dulkes. Penktadienį ir šeštadienį išsilaikys itin šilti orai, kai kur temperatūra šoktels iki 25–26 laipsnių, tačiau kritulių galime tikėtis daugiau. Nuo sekmadienio šalyje įsivyraus šiek tiek gaivesni orai.

Šiandien 11 valandą prasidėjusiame pirmajame posėdyje prisiekia išrinktas meras Dovydas Kaminskas ir naujai išrinkti Tauragės rajono savivaldybės Tarybos nariai.