2020 Gegužės 29 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

VRK smūgis kandidatams: dėl teistumo braukiami iš sąrašų

  • Įkelta: 2019-02-01
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Šiandien vyriausioji rinkimų komisija skelbia galutinius kandidatų į savivaldybių tarybas ir merus sąrašus artėjančiuose rinkimuose. Tauragės rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Gintarė Rakauskienė informavo, jog Tauragės apygardoje iš pareiškinius dokumentus teikusių kandidatų sąrašų yra išbraukti penki – po vieną iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, komiteto „Nepartinė Tauragė“ ir socialdemokratų sąrašų bei du Darbo partijos kandidatai. Šiandien VRK filtrą praėjusiems kandidatams bus įteikti pažymėjimai.

Tauragės rinkimų apygardoje yra užsiregistravę 8 politinės kampanijos dalyviai: Darbo partija, Liberalų sąjūdis, socialdemokratai, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, „Tvarka ir teisingumas“, Rimantas Kičas, Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai ir „Nepartinė Tauragė“. Pareiškinius dokumentus pateikusių kandidatų sąrašai buvo skelbiami Rinkėjo puslapyje internete, tačiau ne eilės tvarka. Iki vakar dienos vyko dokumentų tikrinimo procesas, po kurio VRK nusprendė, kurie kandidatai turi teisę dalyvauti rinkimuose. Visi jie šiandien gaus kandidatų pažymėjimus bei oficialiai pradės politinę kampaniją.

Tačiau teisę kovoti dėl rinkėjų pasitikėjimo ir mandatų savivaldybės taryboje gavo ne visi tauragiškiai. Tauragės rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Gintarė Rakauskienė informavo, jog pažymėjimų negaus ir teisės rinkimuose dalyvauti neteko penki kandidatai. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašuose buvęs Mindaugas Macijauskas, komiteto „Nepartinė Tauragė“ narys Robertas Liorančas ir socialdemokratų sąrašuose buvęs Sigitas Klymantas, Darbo partijos kandidatai Darius Šilimaitis ir Ona Laurinskienė.

Komisijos pirmininkė atskleidė, jog teisės kovoti dėl mandato visi penki kandidatai neteko dėl to, kad nuslėpė savo teistumą. Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 89 straipsnis numato, jog kandidatas turi prievolę pranešti, jeigu po 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės teismo įsiteisėjusiu nuosprendžiu (sprendimu) buvo pripažintas kaltu dėl nusikalstamos veikos arba bet kada buvo pripažintas kaltu dėl sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo. Apie tai jis nurodo kandidato į savivaldybės tarybos narius anketoje, nesvarbu, ar teistumas pasibaigęs ar panaikintas. VRK informuoja, jog, kaip rodo ankstesnių rinkimų praktika, nepaisant aiškaus ir griežto įstatymo reikalavimo informuoti rinkėjus apie atvejus, kai kandidatuojantis asmuo teismo įsiteisėjusiu nuosprendžiu buvo pripažintas kaltu, tai kartais nepadaroma.

– Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu trečiadienį yra išbraukti iš mūsų tauragiškių trys kandidatai iš trijų sąrašų. Paprastai tariant, jie yra nubausti, todėl, kad jie nuslėpė savo teistumo faktą. Visi trys. Aplinkybės jų visų yra skirtingos, Roberto Liorančo atvejis yra užsienyje. Tačiau kur, sakykime, pas mus Lietuvoje už tokius dalykus teistumo nėra, o užsienio valstybėje yra pripažįstama, kaip teistumas. Bet čia yra paties kandidato reikalas, jie turėjo domėtis, kokia nuobauda buvo skirta ir panašiai. Vienaip ar kitaip, yra pripažįstama, kaip nuslėptas teistumas ir išbraukta iš sąrašų, – informavo G. Rakauskienė.

Susisiekėme su VRK išbrauktais kandidatais. Gyvūnų globėjas S. Klymantas, kandidatavęs su socialdemokratų sąrašu, pripažino, jog teistumo nedeklaravo „iš žioplumo“.

– Paprasčiausia žioplumo klaida. Aš nesutinku, kad yra teigiama, jog buvo nuslėpta. Nieks nenuslėpė, rodos ir turintis pedagoginį išsilavinimą, bet neįskaičiau. Ten buvo parašyta kandidatas teistas po 1990 m. arba teistas už sunkius nusikaltimus. Kadangi mano nusikaltimas nėra priskiriamas prie sunkių, tiesiog nepažymėjau „taip“, – teigė S. Klymantas.

Panašią priežastį nurodė ir „valstiečių“ kandidatas Mindaugas Macijauskas. Pedagogas pasakojo, jog nesusigaudė, kad reikia deklaruoti ir nesunkų teistumą.

„Mėsos taško“ įkūrėjas R. Liorančas žinią apie tai, kad koją kiša užsienyje „užsidirbtas“ teistumas, įvardijo kaip smūgį.

– Taip jau nutinka kartais gyvenime, kad sužinai žmogus. Aš sąžiningai nežinojau, nes buvo paprasčiausia civilinė byla, aš ten turėjau versliuką ir paprasčiausiai vėlavau sumokėti mokesčius. Lietuvoj tai tu žinai, yra viena įstatyminė bazė, o čia yra kaip yra. Aš kaip ir pergyvenau, tai yra nemalonus smūgis. Pasėdėsim dabar 4 metus ant atsarginių suoliuko, o tada žymėsime „taip“. Dabar jau to neištrinsi, – apgailestavo verslininkas.

Šiandien VRK savo interneto svetainėje paskelbs kiekvienoje savivaldybėje rinkimuose dalyvaujančioms partijoms, partijų koalicijoms, rinkimų komitetams burtais nustatytus rinkimų numerius, kandidatų sąrašus, kandidatus, įrašytus į kandidatų sąrašus, ir kandidatus į savivaldybės tarybos narius-merus.

Trečiadienį rajono taryba rinkosi į svarbiausią metų posėdį. Svarstytas ne tik 2019-ųjų biudžetas, su kuriuo teks dirbti jau kitos kadencijos tarybai, bet ir atsiskaityta už praėjusių metų rezultatus. Be kita ko, valdantiesiems buvo užduodami klausimai ir apie pažadų, duotų rinkėjams prieš ketverius metus, įvykdymą. Nenuostabu, kad posėdžių salėje atmosfera įkaito. Vos keturis klausimus iš 50-ties politikai svarstė bemaž penkias valandas.

Nuo penktadienio šalyje įsivyraus šiltesni ir drėgnesni orai, sustiprės vėjas. Sniego apklotas sparčiai nyks, teks braidžioti po balas. Visgi, atšilus orams nereiškia, jog galime atsisveikinti ir su plikledžiu, taip pat pavojų kels ir lijundra bei boluosiantis rūkas. Tad keliuose, ypač tamsiuoju paros metu, patartina būti itin atidiems. Taip pat rekomenduojama vengti vaikščioti greta pastatų, nuo kurių stogų slinks susikaupęs sniegas ir ledas.  

Tauragės moksleivių kūrybos centrą (MKC) pamėgo jau kelios tauragiškių kartos. Tauragiškiai viešai komentavo atsimenantys, kad MKC erdvės viename iš Pilies korpusų nesikeičia dešimtmečius. Iškart po Naujųjų pasklidusi žinia, kad MKC sulauks remonto, pradžiugino ir jame dirbančius, ir jį lankančius žmones. Atsinaujinusiame MKC, į kurį kasmet susirenka per tūkstantį Tauragės rajono moksleivių, ieškančių kūrybinės erdvės ir pedagoginės pagalbos asmenybės saviraiškai, turiningam laisvalaikiui, pomėgiams sąlygos bus dar geresnes. Čia pakaks vietos ir dėmesio ne tik vaikams ir jaunimui, bet ir suaugusiesiems.

Šiandien nuo 10 val. ryto vyksta rajono tarybos posėdis. Besibaigiant kadencijai, valdantieji atsiskaito rinkėjams. Tarp penkiasdešimties svarstomų klausimų – mero Sigito Mičiulio ir tarybos, ir administracijos direktoriaus Modesto Petraičio ataskaitos. Patvirtintas ir ateinančių metų biudžetas.

Vėl ant plauko pakibo Pagramančio pagrindinės mokyklos likimas – svarstoma palikti tik pradinio ir ikimokyklinio ugdymo programas, o vyresniuosius mokinius ugdyti mieste. Švietimo ir sporto skyrius paskaičiavo, jog taip būtų sutaupome apie 40 tūkst. eurų per metus. Tačiau kalbinti mokytojai ir tėvai nesutinka su reorganizacija – į miestą vežti vaikus jiems esą ir taip niekas nedraudžia. O kaimo mokyklą lanko todėl, kad mieste nepritampa.