2020 Birželio 05 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Savivaldos rinkimų kandidatai bruzda: renkami rinkėjų parašai

  • Įkelta: 2019-01-08
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Iki savivaldybių tarybų rinkimų liko 54 dienos, politinė kampanija įsibėgėja visu pajėgumu. Gruodžio 28-oji buvo paskutinė diena, kai partijos, kandidatų sąrašai ir savarankiškai išsikėlę kandidatai galėjo pateikti rinkimų komisijai pareiškinius dokumentus. Kitas etapas – parašų rinkimas. Vos prasidėjus parašų rinkimo vajui redakcija jau gavo nusiskundimą dėl įkyraus agitavimo pasirašyti už vieną iš kandidatų. Tauragės apygardos rinkimų komisija grūmoja pirštu – parašų rinkimas turi būti vykdomas etiškai, nepažeidžiant rinkėjų teisės į privatumą ir asmens duomenų saugumo.

Anot Tauragės rinkimų apygardos (Nr. 50) rinkimų komisijos pirmininkės Gintarės Rakauskienės, iki gruodžio 28 dienos pareiškinius dokumentus pateikė 6 partijos, 1 visuomeninis komitetas ir 1 savarankiškai išsikėlęs kandidatas. Dokumentų nepateikė, vadinasi, rinkimuose nedalyvaus, tik Tauragės apygardoje registruota Lietuvos centro partija. Kandidatų į merus Tauragės apygardoje iš viso aštuoni: liberalas Dovydas Kaminskas, konservatorė Giedrė Stulginskienė, „valstietė“ Virginija Eičienė, socialdemokratas Darius Petrošius, visuomeninio komiteto „Nepartinė Tauragė“ kandidatas Vidas Bičkus, „tvarkietis“ Silverijus Statkus, Darbo partijos atstovas Vaidotas Globys bei savarankiškai išsikėlęs kandidatas Rimantas Kičas. Kandidatų į savivaldybės tarybą sąrašus pateikė 6 minėtos partijos ir 1 visuomeninis komitetas, iš viso kandidatuoja 269 asmenys. Dokumentus pateikę kandidatai skelbiami interneto svetainėje rinkejopuslapis.lt.

G. Rakauskienės teigimu, šiuo metu komisija visiems kandidatams yra išdavusi parašų rinkimų lapus. Komisija informuoja, kad kandidatą galima paremti ir elektroniniu būdu adresu https://www.rinkejopuslapis.lt/kandidatu-sarasu-ir-kandidatu-iskelimo-paremimas. Anot komisijos pirmininkės, pilietis gali pasirašyti ir keletui kandidatų, to įstatymas nedraudžia.

– Parašų lapai komisijai turės būti grąžinti ne vėliau kaip sausio 17 d. Minimalus parašų skaičius – 300, tačiau skatiname kandidatus pateikti daugiau, nes parašai bus tikrinami komisijos ir kai kurie gali būti pripažinti negaliojančiais. Dėl šios priežasties taip pat raginame kandidatus nelaukti paskutinės dienos, – sakė G. Rakauskienė.

Komisijos pirmininkė taip pat informavo, jog viešai informacija apie kandidatus bus skelbiama likus ne mažiau nei 18 dienų iki rinkimų, tai yra ne vėliau kaip vasario 13 dieną, skelbimų lentose, VRK (Vyriausioji rinkimų komisija) interneto svetainėje ir kitur. Kaip ir per kiekvienus rinkimus, VRK išleis specialų leidinį apie kandidatus, kuris bus platinamas rinkėjams.

– Vasario 1 dieną komisija atitinkamam atstovui perduos kandidatų į savivaldybės tarybos narius pažymėjimus su juose įrašytais kandidatų rinkimų numeriais. Todėl komisija turi teisę iki sausio 31 d. priimti sprendimą registruoti ar ne išsikėlusį kandidatą į savivaldybės tarybos narius ar į merus, – kandidatų registravimo eigą paaiškino G. Rakauskienė.

Tuo tarpu kandidatai į merus ir savivaldybės tarybą pradėjo agitaciją už savo partijų sąrašus ir asmenines kandidatūras. Miestas pasipuošė agitaciniais stendais, gyventojai per Kalėdas savo pašto dėžutėse rado vienos kandidačių kalėdinį sveikinimą. Kiti savo politines vertybes viešai skelbia socialiniuose tinkluose. Paremti kandidatus savo parašu rinkėjai raginami įvairiais komunikacijos kanalais. Štai redakcija dar prieš Kalėdas gavo skundą (asmens vardas ir pavardė redakcijai žinomi), jog savarankiškai išsikėlęs kandidatas Rimantas Kičas tauragiškius atakuoja elektroniniais laiškais, kuriuose grindžia savo motyvaciją dalyvauti rinkimuose bei agituoja pasirašyti už jį elektroniniu būdu, pateikiami tikslūs nurodymai, kaip tai padaryti – prisijungimo nuoroda ir kita. Lyg tarp kitko, sveikina ir su Kalėdomis. Vienas iš laiško gavėjų, atsiuntęs šią informaciją redakcijai, tokį agitavimą įvertino kaip „spamą“ (šlamštą). Esą tą patį laišką jis gavo bent tris kartus. Persiuntę šį laišką rinkimų komisijai, gavome išaiškinimą:

„VRK duomenų apsaugos pareigūno nuomone, šiuo konkrečiu atveju kandidatas pažeidė asmens duomenų apsaugos reikalavimus. Kadangi šiuo atveju kandidatas yra šių asmens duomenų (el. pašto adresų) tvarkytojas ir yra už juos atsakingas. Asmuo, turintis pretenzijų dėl jo asmens duomenų naudojimo, pirmiausia turėtų kreiptis į kandidatą, t. y. pareikšti kandidatui pretenziją, nurodant, kad yra pažeidžiama teisė į asmens duomenų apsaugą. Taip pat pažymime, kad vadovaujantis Politinės reklamos žymėjimo tvarkos aprašo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos 2010 m. rugsėjo 7 d. sprendimu Nr. Sp-58 „Dėl Politinės reklamos žymėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aprašas) 13 punkte nurodoma, kokie užrašai turi būti pateikiami politinėje reklamoje. Šiuo atveju politinė reklama nepažymėta, todėl pažeista reklamos žymėjimo tvarka“, – informavo Tauragės apygardos rinkimų komisijos pirmininkė G. Rakauskienė.

Paklausta, ar nuo politinės kampanijos pradžios buvo nustatyta kitų politinės reklamos įstatymo pažeidimų, Komisijos pirmininkė informavo, jog toks skundas gautas vienas.

– Buvo atliktas tyrimas dėl vieno kandidato politinės reklamos ženklinimo neatitikimo tvarkos aprašui, tačiau buvo kreiptasi į kandidatą bei į reklamos gamintoją, kad neatitikimai būtų pašalinti. Šiuo metu esame informuoti, kad reklamos ženklinimo neatitikimai ištaisysi, – teigė G. Rakauskienė.

Šią savaitę žiema pademonstruos savo charakterį: kasdien palaipsniui į šalį brausis vis didesnis šaltis, dažniau kris žiemiški krituliai – sniegas. Savaitei baigiantis šalčio gniaužtai taip sustiprės, kad vietomis temperatūra nukris iki –20 laipsnių. Tačiau labai greitai atkeliaus pokyčiai.   

Sausio 5-ąją Tauragę apskriejo žinia, kad mirė Mamertina Balserytė – žinoma masinių renginių režisierė, scenaristė, šokių vadovė, įvairių klubų steigėja ir organizatorė.

Nuo sausio 1-osios startavusi mokesčių reforma apskaitininkus paplušėti privertė jau gruodžio pabaigoje. Kad netektų paskutinio metų mėnesio atlyginimų skaičiuoti pagal naują tvarką, algas dauguma darbdavių išmokėjo dar iki Naujųjų. Nuo sausio mėnesio darbuotojas savo algalapyje aiškiai matys, kokią dalį jo darbo užmokesčio atsiriekia valstybė, nes darbdavio ir darbuotojo įmokos konsoliduojamos ir nuskaitomos nuo darbuotojo algos „ant popieriaus“. Kaupti ar nebekaupti senatvės pensijai privačiuose fonduose, gyventojams tikras galvosūkis. Nes nuo to priklausys, ar didės ir kiek didės atlyginimas „į rankas“.

Sausio 1-oji Enaros ir Vyto šeimoje nuo šiol bus ne tik Naujųjų metų šventė. Šią dieną pasaulį išvydo trečiasis jų vaikas – mergaitė, kuriai duotas Gretos vardas. Nuo šiol Mikučiai – daugiavaikiai tėvai. Buvusio kriminalinės policijos pareigūno ir pardavėjos šeimoje krykštaus trys vaikai – naujagimė, trylikametis Deividas ir dvejų Skaistė. Tačiau pasidžiaugti naujagime dukryte tėčiui ilgai neteks – kad uždirbtų duonai, buvęs pareigūnas netrukus išvyks į reisą.

Laisvės kovotojų keliais
  • Įkelta: 2019-01-03

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos mokiniai savanoriai, dalyvaudami integruoto ugdymo projekte „Laisvės kovotojų keliais“, skirto Adolfo Ramanausko–Vanago metams paminėti,  per istorijos, geografijos pamokas išsiaiškino Tauragės apylinkėse veikusias partizanų rinktines, būrius, jų vadus, esamus paminklus ir lankytinas vietas, mokėsi sudaryti maršruto žemėlapius.