2020 Rugsėjo 26 d.
Šeštadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Pakliuvusiems į priklausomybių spąstus – dar viena galimybė padėti

  • Įkelta: 2019-01-23

Ne vienoje šalies savivaldybėje jau veikia priklausomybės ligų konsultaciniai kabinetai, padedantys ne tik nuo tokių ligų kenčiantiems žmonėms, bet ir jų artimiesiems. Pasikonsultuoti juose gali ir socialiniai ar kiti darbuotojai, norintys padėti priklausomybę turintiems žmonėms. Jau visai netrukus toks konsultacinis kabinetas įsikurs ir Tauragėje. Tokią žinią išgirdo savivaldybėje susirinkę socialiniai darbuotojai, vaikų teisių specialistai, probacijos ir policijos pareigūnai.

Kaip veikia priklausomybės ligų konsultacijų kabinetai, dar kitaip vadinami punktais, susirinkusiems papasakojo Lietuvos priklausomybės ligų specialistų asociacijos pirmininko pavaduotojas Deividas Smailys. Priklausomybių ligų specialistų asociacija (PLSA) – nevyriausybinė organizacija, įkurta 2015 metais Kaune. Pagrindinės veiklos sritys: konsultaciniai punktai, skirti priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų asmenims ir jų šeimoms, pasirengimas kuriamo priklausomų asmenų šeimų dienos centrų tinklo veiklai, kita šviečiamoji, mokslinė, sklaidos veikla priklausomybių temomis. Šiuo metu asociacija įgyvendina projektą „Priklausomybių konsultanto modelio, veikiančio 9 užsienio šalyse, diegimas 9 Lietuvos savivaldybėse”, kurio tikslas – įkurti Lietuvos priklausomybės nuo psichoaktyvių medžiagų konsultacinių punktų tinklą.

Pasak D. Smailio, idėja kurti tokius kabinetus atėjo iš Lenkijos. Kaimyninėje šalyje tokių kabinetų yra per 2000, o alkoholizmo prevencija ir pagalba juo sergantiems žmonės yra labai aukšto lygio. Tokiu principu, kaip Lenkijoje, pasak jo, dirbama daugelyje pasaulio šalių, ir tai duoda rezultatų.. Priklausomybės ligų psichoterapijos instruktorius D. Smailys, pats mokslus baigęs Lenkijoje, ir pristatė projektą, pagal kurį steigiami tokie kabinetai ir apmokomi juose dirbsiantys žmonės. Projektą remia Sveikatos stiprinimo fondas, prisideda ir ministerija, tad paslaugą galima teikti plačiau ir kokybiškiau.

– Pradėjome prieš trejetą metų, įsteigdami tokį kabinetą vienoje Kauno seniūnijoje. Supratę, kad tai veikia, įkūrėme dar 7 kabinetus, – pasakojo D. Smailys. – Dabar kabinetai veikia jau 9-ose savivaldybėse, per šiuos metus jų bus įkurta dar 6, taigi iki metų pabaigos turėtų būti 15. Kelios savivaldybės tokius kabinetus įsteigė pačios, savo lėšomis. Ir turi neblogus rezultatus.

Pasak jo, kad žmogus susitiktų su žmogum, pirmiausia reikalingos patalpos, todėl atvykdami į naują savivaldybę pirmiausia jie prašo suteikti patalpas, kur du žmonės galėtų susėsti, pasikalbėti apie problemas, nes konfidencialumas labai svarbus.

– Tauragėje pavyko rasti bendrą kalbą su savivaldybės vadovais. Jau susitarėme dėl tokio kabineto įkūrimo, – sakė D. Smailys.

Be to, pasak jo, labai svarbu, kad savivaldybė norėtų įsitraukti ir pasibaigus projektui kabineto veiklą tęsti jį finansuodama.

– Kad nenutiktų taip, kad pasibaigus projektui baigsis ir pradėti geri darbai, – sakė jis.

Projekto vadovas, Priklausomybės ligų specialistų asociacijos administratorius Virginijus Vaičys pristatė Žydrūną Stumbrą, kuris ir dirbs priklausomybės ligų konsultacijų kabinete Tauragėje.

– Pernai Lietuvoje vyko mokymai ir dabar jau turime 60 konsultantų, kurie turi kompetencijų dirbti tokiame kabinete. Vienas jų – Žydrūnas. Tai puikus specialistas, studijuojantis socialinį darbą, savanoriaujantis probacijos tarnyboje dirbant su smurtaujančiais asmenimis, – sakė V. Vaičys.

Vis dėlto, teigė jis, vienas lauke – ne karys, tad be bendradarbiavimo nieko nuveikti nepavyktų. Todėl į susitikimą ir sukviesti žmonės, kurie darbe susiduria su nuo priklausomybių turinčiais žmonėmis ir gali jiems paaiškinti, kur rasti pagalbą.

V. Vaičys pasakojo, kad vis daugiau žmonių konsultuotis į tokius kabinetus ateina patys, niekieno neverčiami, rekomendavus kaimynui, draugui ar giminaičiui.

– Lietuvoje turime 5 priklausomybės ligų centrus. Tai katastrofiškai mažai – vietų nuolat trūksta, eilės didžiulės. Kartais žmonės, net ir suprasdami savo problemą, neturi kur ieškoti pagalbos. Todėl ir pritaikėme tokią praktiką, kuri veikia visame pasaulyje. Konsultacijų kabinetai ir siekia padėti susipažinti, kokia tai problema, ir motyvuoti žmogų keisti gyvenimo būdą. Su motyvacija ir yra daugiausia bėdos, nes žmonės dažnai nieko nenori daryti. Kitaip sakant, išorinę motyvaciją pakeisti vidine, kad žmogus pats padėtų matyti, jog blaiviam gyventi geriau negu apsvaigusiam, – teigė V. Vaičys.

Kabinetas siūlo ne tik priklausomo asmens, bet ir jo artimųjų konsultacijas, nes dažnai artimieji nebežino, ką daryti.

Ateiti į konsultacijų kabinetą, pasak jo, drąsiau nei pas gydytoją – čia nėra baltų chalatų, niekas neprašo asmens kodo ar pavardės – tai vadinamoji žemo slenksčio paslauga.

– Konsultantai yra paruošti padėti priklausomybė nuo alkoholio turintiems žmonėms. Turinčius kitokių priklausomybių jie gali nukreipti pas specialistus. Nekonsultuojami ir nepilnamečiai, tačiau konsultuojami jų tėvai, – sakė D. Smailys.

Susitikime dalyvavusi Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė susirinkusius informavo, kad sausio 28-ąją, 17.30 val., Visuomenės sveikatos biure rengiama pirmoji vieša konsultacija priklausomybių turintiems žmonėms ar jų artimiesiems. O „Tauragės žinių“ pakalbintas Ž. Stumbra sakė, kad kol kas iki galo nėra aišku, kad kur kabinetas įsikurs ir nuo kada veiks. Tačiau jis pasakojo jau sulaukęs nemažo susidomėjimo – jam jau siūlyta įkurti priklausomybės ligų konsultavimo kabinetą ir Šilalėje bei Skaudvilėje.

Pernai vykę regioninių urėdijos padalinių vadovų konkursai Tauragės miškų ūkiui permainų neatnešė – du kartus rengtose atrankose neįtiko nė vienas kandidatas. Šią savaitę Valstybinių miškų urėdija pranešė vėl ieškanti vadovų Tauragės ir Šilutės regioniniams padaliniams.

Savivaldybės Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyrius parengė projektą, pagal kurį pirmą kartą Tauragės istorijoje bus sudaroma koncesijos sutartis tarp viešojo ir privataus sektoriaus atstovų. Skelbiama, kad savivaldybė siekia 15 metų laikotarpiui rasti valdytoją daugiafunkciniam sveikatingumo centrui, kuriame veiks statomas baseinas ir antrame aukšte suprojektuota sporto salė.

Šią savaitę šalyje vyraus tikra žiema: apylinkes puošia balta sniego skraistė, kurią protarpiais dar atnaujins šviežios snaigės. Visgi, sniego sulauksime vis mažiau, dangus giedrės, o termometrų stulpeliai kasdien vis žemės. Pagal dabartinius duomenis, trečiadienio ir ketvirtadienio naktys bus bene šalčiausios, temperatūra naktimis kai kur priartės prie –20 laipsnių šalčio. Savaitei baigiantis debesuotumas išaugs, stiprės vėjas, šaltis sušvelnės.

Tauragės butų ūkio pardavimo sandoris baigtas. Sausio 17 d. pasirašyta sutartis, paaiškėjo, kad už daugiabučių administratorių pirkėjas paklojo įspūdingą sumą – 1 milijoną 200 tūkst. eurų.  Tai bemaž trigubai daugiau nei įmonę buvo įkainoję turto vertintojai.

Užsitęsęs pirmasis šių metų Tauragės rajono tarybos Ekonomikos finansų ir strateginio planavimo komiteto posėdis pasibaigė nepilna sudėtimi. Baigiantis darbo valandoms, iš jo išėjo Vidas Bičkus ir Pranas Petrošius. Svarstant svarbiausio metų dokumentą – biudžetą, opozicijai atstovauti liko tik Viktoras Kovšovas, kuris užvirė diskusiją su valdančiaisiais.

Krašto apsaugos ministerija sausio 16 d. paskelbė šių metų šauktinių sąrašą Sausio 10 dieną sudaryti 2019 m. karo prievolininkų sąrašai patalpinti interneto svetainėje. Į tarnybą, kuri daliai šauktinių prasidės jau kovo viduryje, įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose šaukiami 31 068 karo prievolininkai, Tauragės apskrities gyventojų tarp jų bus 871.

Į redakciją kreipėsi penkių vaikų mama Ona, gyvenanti iš savivaldybės nuomojamame socialiniame būste Tauragės dvare. Moteris skundėsi, jog nuo lapkričio mėnesio būste neveikia centrinis šildymas. Ji ir mažamečiai vaikai gyvena priplėkusiose, pelėsio apimtose patalpose, kuriose žiemos metu šildosi tik elektriniais oro šildytuvais. „Tauragės žinių“ žurnalistė aiškinosi, dėl ko susidarė ir kada bus išspręsta situacija, apsunkinusi daugiavaikės šeimos buitį.

„Tauragės žiniose“ praėjusią savaitę rašėme apie prie banko „Luminor“ protestavusį vyriškį. Iki tol taikiai vaikščiojęs su plakatu protestuotojas vakar kibo į atlapus banko darbuotojams ir buvo išvežtas į psichiatrinę. Policija informavo, jog sulaikant vyrą teko net 4 kartus panaudoti elektrošoką.

Ketvirtadienį LDK Kęstučio motorizuotajame pėstininkų batalione vyko iškilminga vado pasikeitimo ceremonija. Laikinai vykdęs bataliono vado pareigas štabo viršininkas majoras Vilius Zagurskis kovinę vėliavą perdavė pulkininkui leitenantui Vyčiui Andreikai. Prieš pat ceremoniją bataliono kariai sulaukė LR Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio vizito, kuris vakar oficialiai pranešė sieksiantis Prezidento posto. Premjeras, džiaugdamasis didėjančiu finansavimu krašto apsaugai pažadėjo, kad bus sutvarkytas žvyrkelis, vedantis į bataliono teritoriją Sakalinėje. Apverktina jo būkle vakar jis įsitikino savo akimis.

Praėjusių metų statistika rodo, kad būsto apsauga šalyje rūpinamasi vis dar per mažai – iš visų vagysčių net kas aštunta buvo įvykdyta gyvenamosiose patalpose. Todėl „Tele2“ kartu su partneriais sukūrė belaidį, per pusvalandį įdiegiamą ir saugos tarnybos visą parą prižiūrimą sprendimą „Saugūs namai“.

Tauragės garbės pilietis, tautodailininkas Antanas Bagdonas po savo mirties paliko didžiulę kūrinių kolekciją – bemaž 400 darbų. Iki šiol jie saugomi Virginijos ir Petro Dedūrų kaimo turizmo sodyboje, Griežpelkiuose. Neseniai nacionalinėje spaudoje išgirtas tautodailės muziejus netikėtai tapo nesantaikos priežastimi – jo saugojimu nuo 2006-ųjų rūpinęsis P. Dedūra pareiškė nuosavybes teises į eksponatus, kurie iki šiol buvo laikomi Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ dalimi. P. Dedūra įsitikinęs – jo sodyboje eksponuojami garbės piliečio a. a. Antano Bagdono tautodailės dirbiniai – jo nuosavybė. Tauragės krašto muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus atkerta – šis konfliktas – didžiulė nepagarba pačiam šviesios atminties tautodailininkui.

Antroje savaitės pusėje netrūks permainų: ketvirtadienį plūstelėjusi šiluma atneš lietų ir kaip reikiant sumažins sniego atsargas, penktadienį į šalį vėl brausis šaltesni orai, o su jais ir sniegas. Tokių permainų sukūryje tiek vairuotojai, tiek pėstieji turėtų būti itin atsargūs, nes bus itin slidu. Savaitgalį sulauksime ramesnių, bet šaltesnių orų. Panašu, kad šaltis įsibėgės vis labiau, nes ateinančios savaitės pradžioje šals dar stipriau.

Šiais metais į „Eurovizijos“ nacionalinės atrankos sceną žengs nemažas būrys Lietuvos publikai dar menkai pažįstamų atlikėjų. Viena jų – šiuo metu Kaune gyvenanti, tačiau Tauragėje užaugusi ir ten dainininkės kelią pradėjusi 19-metė Sofija Eitutytė-Sofi. Kukli mergina pripažįsta, jog šis šansas jai buvo netikėtas, o pačiam konkursui teigia besiruošianti viena pati.

 

Šiandien Lietuvos prokuratūra mini 100-mečio jubiliejų. Ta proga Vilniuje rengiama konferencija, o štai Tauragės apygardos prokuroras Eduardas Builisovas savo „dovanėlę“ įteikė jau vakar – jis įkliuvo prie vairo girtas.

Praėjusį penktadienį portale taurageszinios.lt rašėme, jog gaisras pasiglemžė Gaurės seniūnijos Girgždų kaime gyvenančios šeimos namus. Ugniagesiai pranešė, jog šiąnakt būta dar vieno gaisro. Šį kartą gyvenamasis namas atvira liepsna degė Žadgailų kaime.

Policijos suvestinėse pranešama, jog vakar, apie 16.10 val., sustabdytu BMW trys jaunuoliai važiavo apsiginklavę psichotropinėmis medžiagomis.

Tiesa ar melas?
  • Įkelta: 2019-01-15

Šventinis maratonas baigėsi, šią savaitę nurėdyta Kalėdų eglė, užgeso gatvių papuošimų šviesos. Kaip matyti iš viešoje erdvėje kilusių diskusijų ir komentarų, Pilies aikštėje įžiebta centrinė eglė abejingų nepaliko, ja žavėjosi tiek tauragiškiai, tiek kitų miestų gyventojai. Trijų Karalių dieną rajono opozicijos lyderis Pranas Petrošius savo „Facebook“ paskyroje nusprendė paviešinti, kiek tauragiškiams kainavo Kalėdų eglė ir jos papuošimas. Ažiotažas kilo nemažas, vieni komentatoriai ėmė piktintis tariamu pinigų švaistymu, kiti siūlė išvis nešvęsti Kalėdų, o pinigus atiduoti tiems, „kuriems dabar blogai, o prie ruso buvo gerai“. Žinoma, neapsieita be politikavimo. „Tauragės žinios“ domėjosi, kiek iš tikrųjų kainavo pagrindinė šventinė miesto puošmena ir ar paviešinta suma atitinka tikrovę.

Artimiausiomis dienomis šalyje bus vėjuota, kasdien sulauksime kritulių, kuo toliau, tuo labiau sniegą keis lietus, tad sniego atsargos sparčiai mažės. Antroje savaitės pusėje, vieną dieną, orai labiau primins rudenį.

Šįryt pėsčiųjų perėjoje Stoties g. nukentėjo nepilnametė mergaitė. Policija praneša, jog penkiolikmetę pėsčiąją kliudžiusio ,,VW Passat“ vairuotojas buvo blaivus.

Laisvė – didžiausia kiekvieno žmogaus ir kiekvienos tautos vertybė. Sausio 13-oji kasmet mums tai primena. Minėdama Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, Tauragė susiliejo su visa Lietuva: prasidėjęs tylos minute penktadienį, atminties ir bendrystės savaitgalis baigėsi sekmadienį Šv. Mišiomis ir šventiniu koncertu Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje.

Tauragės regione tęsiama atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra. 2018 m. didžiųjų atliekų surinkimo aikštelėse pastatyti pastatai tinkamiems pakartotinai naudoti daiktams laikinai saugoti. Juose gyventojai galės palikti nebereikalingus, bet naudoti dar tinkamus daiktus.

Vakar Tauragės kultūros rūmai tiesiog kunkuliavo jaunatviška energija – jaunieji tauragiškiai emocingai pasitiko ir sveikino visus, kurie pelnė kraštui nusipelniusių jaunuolių bei su jaunimu dirbančių asmenų apdovanojimus. Jau antrus metus surengtuose Tauragės jaunimo apdovanojimuose „TAJA“ pagerbti net vienuolikos nominacijų laimėtojai.

Šiąnakt skaudi nelaimė ištiko Gaurės seniūnijos Girgždų kaime gyvenančią šeimą – vidury nakties kilęs gaisras pasiglemžė visą šeimos turtą. Visa šeima liko kaip stovi. Vos sužinoję apie nelaimę, neabejingi žmonės jau siūlo savo pagalbą. 

Tauragėje – nauja laisvalaikio praleidimo galimybė ir mažam ir dideliam, draugų kompanijai ar šeimai: Gedimino gatvėje nuo metų pradžios veikia kompiuterinių žaidimų kambarys, kuriame kiekvienas, atsisėdęs patogioje kėdėje, galės pasinerti į virtualią realybę, žaisti individualų ar porinį žaidimą ar netgi atšvęsti gimtadienį. Investavęs užsienyje uždirbtus pinigus, jį atidarė į gimtinę grįžęs vaikinas.

90 metų. Tokią garbingą sukaktį praėjusią savaitę paminėjo tauragiškis Juozas Auryla. Skaičius išties solidus, o ir kiek visko per tiek metų būta! Darbų, vargų, išgyvenimų, žinoma, ir džiaugsmo. Sveikata vyras nesiskundžia ir dabar, jau 30 metų dainuoja chore, iki šiol vairuoja automobilį ir sako, kad geriausias jo gyvenimo laikas – dabar.