2020 Gegužės 25 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Mokesčių reforma – galvos skausmas buhalteriams ir gyventojams

  • Įkelta: 2019-01-04
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Nuo sausio 1-osios startavusi mokesčių reforma apskaitininkus paplušėti privertė jau gruodžio pabaigoje. Kad netektų paskutinio metų mėnesio atlyginimų skaičiuoti pagal naują tvarką, algas dauguma darbdavių išmokėjo dar iki Naujųjų. Nuo sausio mėnesio darbuotojas savo algalapyje aiškiai matys, kokią dalį jo darbo užmokesčio atsiriekia valstybė, nes darbdavio ir darbuotojo įmokos konsoliduojamos ir nuskaitomos nuo darbuotojo algos „ant popieriaus“. Kaupti ar nebekaupti senatvės pensijai privačiuose fonduose, gyventojams tikras galvosūkis. Nes nuo to priklausys, ar didės ir kiek didės atlyginimas „į rankas“.

Buhalterinės apskaitos IĮ „Skaičių ratas“ vadovė Kristina Šteimantienė „Tauragės žinioms“ teigė, jog pereinamasis Naujųjų metų laikotarpis kasmet buhalteriams atneša sunkumų – metų pabaiga šios profesijos atstovams tikras darbymetis. O šiemet, kadangi prisidėjo ir reforma, rūpesčių dar daugiau.

Tačiau, pasak buhalterijos specialistės, didelio chaoso nesijaučia, kadangi dauguma įmonių apskaitą  už gruodžio mėnesį susitvarkė metų pabaigoje. Įmonės savo ruožtu atlyginimus už gruodį taip pat išmokėjo mėnesio pabaigoje. Na, o tiems, kurie to nepadarė, anot K. Šteimantienės, gali kilti papildomų sunkumų, kadangi nuo sausio 1-osios keičiasi ne tik darbo užmokesčio apskaičiavimo tvarka, bet ir gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dydis, socialinio draudimo įmokos procentas bei neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) ir, nors atlyginimas bus mokamas už gruodžio mėnesį, skaičiuoti jau teks pagal naująją tvarką.

– Tikrai labai sudėtingas periodas tiek mums, tiek įmonių vadovams, tiek darbuotojams. Kaip sekėsi viską suvaldyti, matysime mėnesio pabaigoje, – kalbėjo K. Šteimantienė.

Anot „Skaičių rato“ direktorės, informacijos, kaip atlikti skaičiavimus, specialistams pakanka.

– Yra pakankamai aišku, daug interneto seminarų, mokomosios medžiagos. Kad tiktai pačios sistemos sklandžiai dirbtų. Pavyzdžiui, „Sodra“ paskutinę metų dieną neleido pateikti prašymų priimti į darbą nuo sausio 1-osios, nes vykdoma reforma. O pagal įstatymą dokumentus galima pateikti prieš 1 dieną. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad dabar toks laikotarpis, už tai nebus baudžiama, – aiškino buhalterinę apskaitą tvarkančios įmonės vadovė. 

Pasak jos, sausio mėnesį algos lapeliuose dirbantieji jau matys, kokia yra visa jų darbo vietos kaina. Atlyginimo dydis į „ant popieriaus“ indeksuojamas automatiškai, dauginant iš 1,289. Nuo gautos sumos atskaitomi mokesčiai bei įmoka į pensijų fondą, jeigu gyventojas dalyvauja kaupime.

Šios reformos esmė – sujungiami darbuotojo ir darbdavio mokami mokesčiai, sujungiant mokesčius gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas padidėja 5 proc. punktais iki 20 proc. Socialinio draudimo, įskaitant ir privalomąjį sveikatos draudimą, tarifas nuo šiol siekia 19,5 proc., o darbdavio socialinio draudimo įmoka mažėja iki 1,47 procento. Visi mokesčiai nuskaičiuojami nuo pagal indeksą padidintos darbuotojo algos.

Kiek darbuotojas gaus „į rankas“, priklauso ir nuo to, ar kaups pensijai papildomai. Mat kartu su mokesčių reforma įsigalioja ir pensijų kaupimo pertvarka, pagal kurią nebeliks „Sodros“ pervedimų į privačius pensijų fondus ir įsigalios nauja kaupimo formulė.​ Kaupimas nebereikš „Sodros“ senatvės pensijos mažėjimo, kaip kad buvo iki šiol. Dirbantys žmonės galės kaupti 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio arba turės galimybę pradėti nuo 1,8 proc. ir 3 proc. pasiekti per penkerius metus. Būtent klausimas, kurį pensijų kaupimo modelį pasirinkti, labiausiai kelia galvos skausmą gyventojams. Nuo sausio 1-osios į pensijų kaupimą fonduose privalomai įtraukiami visi dirbantieji iki 40 metų, net jei anksčiau kaupime nedalyvavo. Tiesa, iki birželio 30-osios jie gali to atsisakyti. Padėti apsispręsti gali padėti asmeninė finansų konsultacija – jas teikia tiek kaupimo fondus bankai, tiek konsultacijų įmonės. Anot  K. Šteimantienės, informacijos įmonės darbuotojams dažnai suteikia ir buhalteriai.

– Žmonės klausia patarimų, tačiau mes galim paaiškinti tik pensijos apskaičiavimo taisykles. Sprendimą, kaip jam naudingiau elgtis, turi priimti pats gyventojas, – sakė ji.

Informacijos netrūksta internete – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Finansų ministerijos, „Sodros“ tinklalapiuose ir nacionalinėje spaudoje. Galima pasinaudoti viešai prieinamomis interneto skaičiuoklėmis, kurios, įvedus dabartinį atlyginimą „į rankas“ ir pasirinktą pensijų kaupimo modelį, suskaičiuos atlyginimo pokyčius. Tokias skaičiuokles siūlo Finansų ministerija, „Sodra“ ir įvairūs naujienų portalai.

Nuo sausio pirmosios vaikus auginančių gyventojų pajamoms įtakos turės ir didėjantys vaiko pinigai. Nuo šiol kiekvienam vaikui mokama kasmėnesinė išmoka didėja nuo 30 iki 50 eurų, o gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams – nuo 50 iki 70 eurų.

Sausio 1-oji Enaros ir Vyto šeimoje nuo šiol bus ne tik Naujųjų metų šventė. Šią dieną pasaulį išvydo trečiasis jų vaikas – mergaitė, kuriai duotas Gretos vardas. Nuo šiol Mikučiai – daugiavaikiai tėvai. Buvusio kriminalinės policijos pareigūno ir pardavėjos šeimoje krykštaus trys vaikai – naujagimė, trylikametis Deividas ir dvejų Skaistė. Tačiau pasidžiaugti naujagime dukryte tėčiui ilgai neteks – kad uždirbtų duonai, buvęs pareigūnas netrukus išvyks į reisą.

Laisvės kovotojų keliais
  • Įkelta: 2019-01-03

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos mokiniai savanoriai, dalyvaudami integruoto ugdymo projekte „Laisvės kovotojų keliais“, skirto Adolfo Ramanausko–Vanago metams paminėti,  per istorijos, geografijos pamokas išsiaiškino Tauragės apylinkėse veikusias partizanų rinktines, būrius, jų vadus, esamus paminklus ir lankytinas vietas, mokėsi sudaryti maršruto žemėlapius.

Prieš pat Naujuosius neseniai duris atvėrusiose Tauragės pilies menėse susitiko tie, kurie mūsų miestą vadina savu, nors gyvena kitur – kitame Lietuvos mieste ar net kitoje šalyje. Šventėms sugrįžę į gimtąjį miestą, jie susirinko į kalėdinį globalių tauragiškių susitikimą pasidalinti mintimis, padiskutuoti.

Antroje savaitės pusėje viena sniego banga keis kitą, vyraus smarkokas vėjas, tad vietomis pustys, kils nedidelės pūgos. Penktadienį šalčio gniaužtai sustiprės, tačiau šeštadienį jie ir vėl atlėgs, temperatūra kils aukščiau, visgi tai truks neilgai, nes sekmadienį į šalį vėl sugrįš didesnis šaltis. Tad artimiausiomis dienomis šalyje vyraus žiemiški orai.

Regionų krepšinio lygoje (RKL) rungtyniaujanti „Fortūna-Agava“ pradės reguliariojo sezono antrojo rato varžybas. Banguotai rungtyniavusi Tauragės ekipa prieš šventes į savo gretas susigražino traumą patyrusį komandos lyderį Igną Juškevičių.