2020 Birželio 02 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Laisvės kovotojų keliais

  • Įkelta: 2019-01-03

„Šaltinio“ progimnazijos archyvo nuotrauka

„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos mokiniai savanoriai, dalyvaudami integruoto ugdymo projekte „Laisvės kovotojų keliais“, skirto Adolfo Ramanausko–Vanago metams paminėti,  per istorijos, geografijos pamokas išsiaiškino Tauragės apylinkėse veikusias partizanų rinktines, būrius, jų vadus, esamus paminklus ir lankytinas vietas, mokėsi sudaryti maršruto žemėlapius.

Žygių metu mokiniai papildė istorijos žinias apie Lietuvos ir Tauragės krašto partizanų kovas už Lietuvos laisvę, jų gyvenimo sąlygas, bendravimo sunkumus. Aplankė partizanų vadavietę Gerviškės miške, partizanų žuvimo vietas Kaziškėje, Antegluonyje, Batakiuose ir Mažintuose. Apie Mažintų kaimo bunkeryje 1951 m. žuvusius partizanus pasakojo kautynes mačiusi Zofija Šaulienė (g. 1931). Mokiniai pėsčiomis keliavo į Ceikiškės kaimą, ėjo Kęstučio apygardos partizanų takais – aplankė paminklą Lietuvos laisvės kovotojams Šubertinės kiemelyje, paminklą Kęstučio apygardos partizanams prie Šv. Trejybės bažnyčios ir paminklą 1950 m. kovo 3-ąją žuvusiems Butigeidžio rinktinės partizanams Ceikiškės kaime.

Rinkdami medžiagą apie partizanų kovas, mokiniai sukūrė ir surengė viktoriną Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Tremtinių ir politinių kalinių kančių namuose – Šubertinėje. Per muzikos pamokas jie mokėsi partizanų dainų, žiūrėjo J. Kasperavičiaus dukters prisiminimus vaizdo įraše.

Girininkui Arūnui Gendroliui pasiūlius sutvarkyti Kaziškės miške paminklo partizanams aplinką, mokiniai entuziastingai sutiko ir sudarė veiklos planą. Buvo pasodinti 3 ąžuoliukai, sutvarkyta teritorija, paruoštas tvorelės projektas. Per technologijų pamokas mokiniai pagamins tvorelę, kuri 2019 m. birželį, minint Kęstučio apygardos štabo bunkerio sunaikinimo 70–metį, bus atidengta.

Baigiamajame renginyje Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre klausėmės aktoriaus Giedriaus Arbačiausko poetinės-muzikinės kompozicijos apie partizanus. Neišdildomą įspūdį visiems paliko A. Ramanausko-Vanago bendražygis, politinis kalinys, gyvas kovų liudininkas Juozas Jakavonis-Tigras. Buvo pristatyta jo knyga „Šalia mirties“, autorius dalijosi prisiminimais, šiltai bendravo su projekto dalyviais. Po renginio dalyvavome ekskursijoje Tuskulėnų rimties parke.

Aktyviausi projekto dalyviai – septintokai Toma Ašmontaitė, Nojus Naujokas, Viltė Radžiūnaitė, Niklė Šimkutė bei aštuntokas Kristupas Zemeckis.

Viso projekto metu turėjome nuoširdžių pagalbininkų. Mums padėjo „Šaltinio“ progimnazijos direktorė J. Lazdauskienė, mokytoja senjorė, kraštotyrininkė S. Vaitiekutė, Pagramančio regioninio parko Lankytojų centro administratorė R. Krompalcienė, Pužiškės girininkijos girininkas A. Gendrolius. Nuoširdžiai jiems dėkojame.

Prieš pat Naujuosius neseniai duris atvėrusiose Tauragės pilies menėse susitiko tie, kurie mūsų miestą vadina savu, nors gyvena kitur – kitame Lietuvos mieste ar net kitoje šalyje. Šventėms sugrįžę į gimtąjį miestą, jie susirinko į kalėdinį globalių tauragiškių susitikimą pasidalinti mintimis, padiskutuoti.

Antroje savaitės pusėje viena sniego banga keis kitą, vyraus smarkokas vėjas, tad vietomis pustys, kils nedidelės pūgos. Penktadienį šalčio gniaužtai sustiprės, tačiau šeštadienį jie ir vėl atlėgs, temperatūra kils aukščiau, visgi tai truks neilgai, nes sekmadienį į šalį vėl sugrįš didesnis šaltis. Tad artimiausiomis dienomis šalyje vyraus žiemiški orai.

Regionų krepšinio lygoje (RKL) rungtyniaujanti „Fortūna-Agava“ pradės reguliariojo sezono antrojo rato varžybas. Banguotai rungtyniavusi Tauragės ekipa prieš šventes į savo gretas susigražino traumą patyrusį komandos lyderį Igną Juškevičių.

Priimti, kad ir laikinai, svetimą, dažniausiai gyvenimo jau traumuotą vaiką į savo namus – nemenkas iššūkis. Tam pasiryžtų tikrai ne kiekvienas, o ir pasiryžęs ne kiekvienas susidorotų su rūpesčiais ir klausimais, kurių kyla daugybė, ir juos spręsti reikia čia ir dabar. Kad palengvintų budinčių globotojų naštą, Tauragės, Šilalės ir Jurbarko savivaldybės bendrai dalyvauja įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą projektą „Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų sistemos sąlygų sukūrimas Lietuvoje“.

Laikrodžiai jau skaičiuoja paskutines nueinančių, 2018-ųjų metų minutes. Žengiant į Naujuosius metus su nekantrumu laukiame, ką jie atneš, taigi, savotiškai tikimės pokyčių. Kad pasikeis ne tik data, su kuria pradėsime kasdienius darbus, bet ir kažkas neapčiuopiamo mumyse pačiuose. Ir, be abejo, tikimės, pokyčio į gera.