2020 Rugpjūčio 04 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Į politinę kovą metamos neleistinos sumos

  • Įkelta: 2019-01-25
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Liko vos daugiau nei mėnuo iki savivaldybių tarybų ir tiesioginių mero rinkimų. Tauragėje ir jos rajone vis ryškiau šviečia politinės reklamos stendai, kurie politikams kainuoja dešimtis tūkstančių eurų. Kaip skelbia vrk.lt, kai kurių kandidatų partijai pervesti pinigai buvo grąžinti. Paaiškėjo, kad keturių socialdemokratų oficialių deklaruojamų pajamų neužtenka, kad šie galėtų paaukoti partijos politinei kampanijai tokio dydžio sumas.

Kovo 3 dieną vyksiančiuose Tauragės rajono savivaldybių tarybų rinkimuose yra užsiregistravę 8 rinkimų kampanijos dalyviai: Darbo partija, Liberalų sąjūdis, socialdemokratai, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, „Tvarka ir teisingumas“, Rimantas Kičas, Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai ir „Nepartinė Tauragė“. Dauguma dalyvių jau pradėjo pasiruošimą savivaldos rinkimams, pakabino reklaminius lauko stendus, aktyviai reklamuojasi socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidos priemonėse. Rinkimams kandidatai išleis ne vieną dešimtį tūkstančių eurų, kaip žinia, gera ir kokybiška reklama kainuoja nemažus pinigus. Pavyzdžiui, išsinuomoti lauko stendą vienam mėnesiui kainuoja nuo 100 iki 500 eurų. Dar tiek pat kainuoja jo gamyba ir montavimo darbai. Ne ką mažiau kandidatams atsieis lankstinukų, skrajučių, agitacinių leidinių gamyba ir platinimas, užsakomieji straipsniai laikraščiuose ir naujienų portaluose.

Kaip kandidatai gali reklamuotis, aiškiai nustato rinkimų įstatymai. Šiuo metu yra uždrausta dovanoti kalendorius, tušinukus, šakočius ir kitokias gėrybes, kas anksčiau būdavo legalu rinkimų agitacijos laikotarpiu. Įstatymu griežtai reglamentuojamas ir politinės kampanijos dalyvių finansavimas. Jis nurodo, kad pinigus reklamai galima leisti iš partijos kasos lėšų, kurios ten suplaukia iš dotacijų ir fizinių asmenų aukų. Paprastai tariant, į rinkimus žengiantys asmenys ir jų rėmėjai patys gali pervesti pinigines lėšas, tačiau ne bet kiek, o pagal įstatymo numatytą tvarką. Asmuo, nedeklaravęs turto ir pajamų, partijai gali skirti ne daugiau 12 eurų. Deklaravęs – iki 10 vidutinių mėnesio darbo užmokesčių, tačiau ne daugiau nei 8 850 eurų. Informacija apie šias aukas viešai prieinama vrk.lt svetainėje. „Tauragės žinios“ pasidomėjo, kokios piniginės sumos metamos Tauragės rinkimų apygardoje. Kai kurios jų nepraėjo Valstybinės mokesčių inspekcijos „filtro“.

Kol kas didžiausius finansus į rinkimų kampaniją metė Tauragės socialdemokratų atstovai. Rinkimams po 1 000 eurų jau paaukojo Vaclovas Karbauskis, Arūnas Beišys, Algirdas Mosėjus. Partija skyriui skyrė 7 720 eurų, prie šios sumos dar 500 eurų pridėjo Efrema Bitinienė. Iš viso socialdemokratai šiuo metu gali disponuoti 11 220 eurų suma. Ji būtų beveik dvigubai didesnė, jei ne „užstrigusios“ – nepriimtos aukos. VRK nario Viliaus Semeškos teigimu, aukos nepriimamos, jei aukotojas nedeklaravo pajamų arba jo deklaruojamų pajamų neužteko, kad galėtų paaukoti tokio dydžio sumą. Jų nepraleidžia Valstybinė mokesčių inspekcija.

Vrk.lt skelbia, kad Pranas Petrošius bandė pervesti 6 000 eurų. Pagal VRK įstatymą, tai reikštų, kad politikas per metus turėtų uždirbti 60 tūkst. eurų per metus, arba po 5 tūkst. per mėnesį. Šiuo metų nedirbantis (nurodyta deklaracijoje, – red. past.) vyras anksčiau vadovavo savo bendrovei „Rimtija“, kurioje mokamas atlyginimas siekia vos daugiau nei minimumą (12 darbuotojų). Pasiteiravome, iš kokių lėšų P. Petrošius skyrė auką rinkimų kampanijai.

– Dabar pagal naują įstatymą negalima aukoti daugiau 10 proc. nuo sumos, kuri nurodyta 2017-ųjų metų pajamų deklaracijoje. Matyt, dėl to nepriėmė, – svarstė politikas.

Paklaustas, kuo šiuo metu užsiima, 68-tus metus einantis P. Petrošius teigė sėkmingai besinaudojantis „Sodros“ paslaugomis – esąs pensijoje.

Jo nuomone, dėl tos pačios priežasties buvo nepriimtos ir  kitų bendrapartiečių aukos. Rita Grigalienė bandė skirti 1 000 eurų auką, nurodo dirbanti asociacijoje „Lamatos žemė“. Įstaigos internetinėje svetainėje nurodoma, kad už finansininkės darbą Šilutės vietos veiklos grupėje R. Grigalienė gauna 848 eurus į rankas. Viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje R. Grigalienė nurodo ir kitas pareigas, pavyzdžiui, teisinių paslaugų sutartis su socialinių paslaugų centru.

Po 1 000 eurų buvo grąžinta socialdemokratams Viktorui Kovšovui ir Matui Petraičiui. Iš viso socialdemokratų rinkiminės kasos nepasiekė 9 000 eurų.

Komitetas „Nepartinė Tauragė“ rinkimams šiuo metu yra surinkęs 2 750 eurų. 1 000 eurų paaukojo Vidas Bičkus, 750 eurų – Robertas Piečia, po 500 eurų – Virginijus Latvaitis ir Sigitas Kancevyčius.

Liberalų sąjūdžio sąskaitoje šiuo metu yra 6 300 eurų. Konservatorių – 4500 eurų, fizinių asmenų aukos kol kas internetinėje svetainėje dar neskelbiamos. Vrk.lt duomenimis, kitų rinkimų kampanijos dalyvių sąskaitos kol kas tuščios.

Siekiant vaikams padėti su gamta susipažinti ne vien skaitant vadovėlius, bet ir praktinių užsiėmimų lauke metu, Lietuvos nacionaliniai bei regioniniai parkai organizuoja gamtos mokyklas – neformalios edukacijos gamtos pažinimo pamokas. Rambyno regioninio parko atstovai džiaugiasi, kad atvykstantys moksleiviai nori susipažinti su saugomomis teritorijomis, ir tikina, jog nuo gamtos visiškai nutolusio vaiko portretas tėra pramanas.

Vėl ant plauko pakibo Pagramančio pagrindinės mokyklos likimas – svarstoma palikti tik pradinio ir ikimokyklinio ugdymo programas, o vyresniuosius mokinius ugdyti mieste. Švietimo ir sporto skyrius suskaičiavo, kad taip būtų sutaupoma apie 40 tūkst. eurų per metus. Tačiau kalbinti mokytojai ir tėvai nesutinka su reorganizacija – į miestą vežti vaikus jiems esą ir taip niekas nedraudžia. O kaimo mokyklą lanko todėl, kad mieste nepritampa.

Antroje savaitės pusėje šalyje ir toliau tęsis žiemiškai šalti orai. Ketvirtadienį dar pasimėgausime giedru dangumi, tačiau nuo penktadienio debesuotumas padidės, protarpiais ir pasnigs. Visgi, šaltis trauktis neskubės, naktimis kai kur temperatūra priartės prie –20 laipsnių. Šalčio gniaužtai atlėgs savaitei baigiantis.

Tauragės garbės pilietis, tautodailininkas Antanas Bagdonas po savo mirties paliko didžiulę kūrinių kolekciją – bemaž 400 darbų. Iki šiol jie saugomi Virginijos ir Petro Dedūrų kaimo turizmo sodyboje, Griežpelkiuose. Neseniai nacionalinėje spaudoje išgirtas tautodailės muziejus netikėtai tapo nesantaikos priežastimi – jo saugojimu nuo 2006-ųjų rūpinęsis P. Dedūra pareiškė nuosavybes teises į eksponatus, kurie iki šiol buvo laikomi Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ dalimi. P. Dedūra įsitikinęs – jo sodyboje eksponuojami garbės piliečio a. a. Antano Bagdono tautodailės dirbiniai – jo nuosavybė. Tauragės krašto muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus atkerta – šis konfliktas – didžiulė nepagarba pačiam šviesios atminties tautodailininkui.

Laisvė – didžiausia kiekvieno žmogaus ir kiekvienos tautos vertybė. Sausio 13-oji kasmet mums tai primena. Minėdama Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, Tauragė susiliejo su visa Lietuva: prasidėjęs patriotine atminties akcija ,,Sustok už didvyrius“ penktadienį, atminties ir bendrystės savaitgalis baigėsi sekmadienį Šv. Mišiomis ir šventiniu koncertu Tauragės Švč. Trejybės bažnyčioje.

Ne vienoje šalies savivaldybėje jau veikia priklausomybės ligų konsultaciniai kabinetai, padedantys ne tik nuo tokių ligų kenčiantiems žmonėms, bet ir jų artimiesiems. Pasikonsultuoti juose gali ir socialiniai ar kiti darbuotojai, norintys padėti priklausomybę turintiems žmonėms. Jau visai netrukus toks konsultacinis kabinetas įsikurs ir Tauragėje. Tokią žinią išgirdo savivaldybėje susirinkę socialiniai darbuotojai, vaikų teisių specialistai, probacijos ir policijos pareigūnai.

Pernai vykę regioninių urėdijos padalinių vadovų konkursai Tauragės miškų ūkiui permainų neatnešė – du kartus rengtose atrankose neįtiko nė vienas kandidatas. Šią savaitę Valstybinių miškų urėdija pranešė vėl ieškanti vadovų Tauragės ir Šilutės regioniniams padaliniams.

Savivaldybės Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyrius parengė projektą, pagal kurį pirmą kartą Tauragės istorijoje bus sudaroma koncesijos sutartis tarp viešojo ir privataus sektoriaus atstovų. Skelbiama, kad savivaldybė siekia 15 metų laikotarpiui rasti valdytoją daugiafunkciniam sveikatingumo centrui, kuriame veiks statomas baseinas ir antrame aukšte suprojektuota sporto salė.

Šią savaitę šalyje vyraus tikra žiema: apylinkes puošia balta sniego skraistė, kurią protarpiais dar atnaujins šviežios snaigės. Visgi, sniego sulauksime vis mažiau, dangus giedrės, o termometrų stulpeliai kasdien vis žemės. Pagal dabartinius duomenis, trečiadienio ir ketvirtadienio naktys bus bene šalčiausios, temperatūra naktimis kai kur priartės prie –20 laipsnių šalčio. Savaitei baigiantis debesuotumas išaugs, stiprės vėjas, šaltis sušvelnės.

Tauragės butų ūkio pardavimo sandoris baigtas. Sausio 17 d. pasirašyta sutartis, paaiškėjo, kad už daugiabučių administratorių pirkėjas paklojo įspūdingą sumą – 1 milijoną 200 tūkst. eurų.  Tai bemaž trigubai daugiau nei įmonę buvo įkainoję turto vertintojai.

Užsitęsęs pirmasis šių metų Tauragės rajono tarybos Ekonomikos finansų ir strateginio planavimo komiteto posėdis pasibaigė nepilna sudėtimi. Baigiantis darbo valandoms, iš jo išėjo Vidas Bičkus ir Pranas Petrošius. Svarstant svarbiausio metų dokumentą – biudžetą, opozicijai atstovauti liko tik Viktoras Kovšovas, kuris užvirė diskusiją su valdančiaisiais.

Krašto apsaugos ministerija sausio 16 d. paskelbė šių metų šauktinių sąrašą Sausio 10 dieną sudaryti 2019 m. karo prievolininkų sąrašai patalpinti interneto svetainėje. Į tarnybą, kuri daliai šauktinių prasidės jau kovo viduryje, įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose šaukiami 31 068 karo prievolininkai, Tauragės apskrities gyventojų tarp jų bus 871.

Į redakciją kreipėsi penkių vaikų mama Ona, gyvenanti iš savivaldybės nuomojamame socialiniame būste Tauragės dvare. Moteris skundėsi, jog nuo lapkričio mėnesio būste neveikia centrinis šildymas. Ji ir mažamečiai vaikai gyvena priplėkusiose, pelėsio apimtose patalpose, kuriose žiemos metu šildosi tik elektriniais oro šildytuvais. „Tauragės žinių“ žurnalistė aiškinosi, dėl ko susidarė ir kada bus išspręsta situacija, apsunkinusi daugiavaikės šeimos buitį.

„Tauragės žiniose“ praėjusią savaitę rašėme apie prie banko „Luminor“ protestavusį vyriškį. Iki tol taikiai vaikščiojęs su plakatu protestuotojas vakar kibo į atlapus banko darbuotojams ir buvo išvežtas į psichiatrinę. Policija informavo, jog sulaikant vyrą teko net 4 kartus panaudoti elektrošoką.

Ketvirtadienį LDK Kęstučio motorizuotajame pėstininkų batalione vyko iškilminga vado pasikeitimo ceremonija. Laikinai vykdęs bataliono vado pareigas štabo viršininkas majoras Vilius Zagurskis kovinę vėliavą perdavė pulkininkui leitenantui Vyčiui Andreikai. Prieš pat ceremoniją bataliono kariai sulaukė LR Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio vizito, kuris vakar oficialiai pranešė sieksiantis Prezidento posto. Premjeras, džiaugdamasis didėjančiu finansavimu krašto apsaugai pažadėjo, kad bus sutvarkytas žvyrkelis, vedantis į bataliono teritoriją Sakalinėje. Apverktina jo būkle vakar jis įsitikino savo akimis.

Praėjusių metų statistika rodo, kad būsto apsauga šalyje rūpinamasi vis dar per mažai – iš visų vagysčių net kas aštunta buvo įvykdyta gyvenamosiose patalpose. Todėl „Tele2“ kartu su partneriais sukūrė belaidį, per pusvalandį įdiegiamą ir saugos tarnybos visą parą prižiūrimą sprendimą „Saugūs namai“.

Tauragės garbės pilietis, tautodailininkas Antanas Bagdonas po savo mirties paliko didžiulę kūrinių kolekciją – bemaž 400 darbų. Iki šiol jie saugomi Virginijos ir Petro Dedūrų kaimo turizmo sodyboje, Griežpelkiuose. Neseniai nacionalinėje spaudoje išgirtas tautodailės muziejus netikėtai tapo nesantaikos priežastimi – jo saugojimu nuo 2006-ųjų rūpinęsis P. Dedūra pareiškė nuosavybes teises į eksponatus, kurie iki šiol buvo laikomi Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ dalimi. P. Dedūra įsitikinęs – jo sodyboje eksponuojami garbės piliečio a. a. Antano Bagdono tautodailės dirbiniai – jo nuosavybė. Tauragės krašto muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus atkerta – šis konfliktas – didžiulė nepagarba pačiam šviesios atminties tautodailininkui.

Antroje savaitės pusėje netrūks permainų: ketvirtadienį plūstelėjusi šiluma atneš lietų ir kaip reikiant sumažins sniego atsargas, penktadienį į šalį vėl brausis šaltesni orai, o su jais ir sniegas. Tokių permainų sukūryje tiek vairuotojai, tiek pėstieji turėtų būti itin atsargūs, nes bus itin slidu. Savaitgalį sulauksime ramesnių, bet šaltesnių orų. Panašu, kad šaltis įsibėgės vis labiau, nes ateinančios savaitės pradžioje šals dar stipriau.

Šiais metais į „Eurovizijos“ nacionalinės atrankos sceną žengs nemažas būrys Lietuvos publikai dar menkai pažįstamų atlikėjų. Viena jų – šiuo metu Kaune gyvenanti, tačiau Tauragėje užaugusi ir ten dainininkės kelią pradėjusi 19-metė Sofija Eitutytė-Sofi. Kukli mergina pripažįsta, jog šis šansas jai buvo netikėtas, o pačiam konkursui teigia besiruošianti viena pati.

 

Šiandien Lietuvos prokuratūra mini 100-mečio jubiliejų. Ta proga Vilniuje rengiama konferencija, o štai Tauragės apygardos prokuroras Eduardas Builisovas savo „dovanėlę“ įteikė jau vakar – jis įkliuvo prie vairo girtas.

Praėjusį penktadienį portale taurageszinios.lt rašėme, jog gaisras pasiglemžė Gaurės seniūnijos Girgždų kaime gyvenančios šeimos namus. Ugniagesiai pranešė, jog šiąnakt būta dar vieno gaisro. Šį kartą gyvenamasis namas atvira liepsna degė Žadgailų kaime.

Policijos suvestinėse pranešama, jog vakar, apie 16.10 val., sustabdytu BMW trys jaunuoliai važiavo apsiginklavę psichotropinėmis medžiagomis.

Tiesa ar melas?
  • Įkelta: 2019-01-15

Šventinis maratonas baigėsi, šią savaitę nurėdyta Kalėdų eglė, užgeso gatvių papuošimų šviesos. Kaip matyti iš viešoje erdvėje kilusių diskusijų ir komentarų, Pilies aikštėje įžiebta centrinė eglė abejingų nepaliko, ja žavėjosi tiek tauragiškiai, tiek kitų miestų gyventojai. Trijų Karalių dieną rajono opozicijos lyderis Pranas Petrošius savo „Facebook“ paskyroje nusprendė paviešinti, kiek tauragiškiams kainavo Kalėdų eglė ir jos papuošimas. Ažiotažas kilo nemažas, vieni komentatoriai ėmė piktintis tariamu pinigų švaistymu, kiti siūlė išvis nešvęsti Kalėdų, o pinigus atiduoti tiems, „kuriems dabar blogai, o prie ruso buvo gerai“. Žinoma, neapsieita be politikavimo. „Tauragės žinios“ domėjosi, kiek iš tikrųjų kainavo pagrindinė šventinė miesto puošmena ir ar paviešinta suma atitinka tikrovę.

Artimiausiomis dienomis šalyje bus vėjuota, kasdien sulauksime kritulių, kuo toliau, tuo labiau sniegą keis lietus, tad sniego atsargos sparčiai mažės. Antroje savaitės pusėje, vieną dieną, orai labiau primins rudenį.

Šįryt pėsčiųjų perėjoje Stoties g. nukentėjo nepilnametė mergaitė. Policija praneša, jog penkiolikmetę pėsčiąją kliudžiusio ,,VW Passat“ vairuotojas buvo blaivus.