2020 Sausio 27 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Daugiavaikės šeimos realybė: tik sulaukęs dukros – į reisą

  • Įkelta: 2019-01-09
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Sausio 1-oji Enaros ir Vyto šeimoje nuo šiol bus ne tik Naujųjų metų šventė. Šią dieną pasaulį išvydo trečiasis jų vaikas – mergaitė, kuriai duotas Gretos vardas. Nuo šiol Mikučiai – daugiavaikiai tėvai. Buvusio kriminalinės policijos pareigūno ir pardavėjos šeimoje krykštaus trys vaikai – naujagimė, trylikametis Deividas ir dvejų Skaistė. Tačiau pasidžiaugti naujagime dukryte tėčiui ilgai neteks – kad uždirbtų duonai, buvęs pareigūnas netrukus išvyks į reisą.

Tapo daugiavaikiais

Buvęs Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo skyriaus vyresnysis tyrėjas Vytas Mikutis šiuo metu jau tarnybinėje pensijoje. Tačiau vyras nesiilsi, šeimai duoną pelno vykdamas į tolimuosius reisus, dirba vokiečių įmonėje. Pasak vyro, neseniai jis grįžo po trijų mėnesių ekspedicijos, tačiau netrukus vėl išvyks. Straipsnį penktadienio laikraštyje Vytas teigė dar spėsiantis perskaityti. 50-ties šeimos vyras džiaugėsi tapęs daugiavaikiu tėčiu ir juokavo neturintis laiko pasenti šalia gerokai jaunesnės žmonos.

Dabar jau trijų vaikų mama 36-erių Enara žurnalistei teigė viena likti nesibaiminanti – jau pripratusi prie vyro kelionių. Šeima pasakojo gyvenantys Tauragės mieste, nuosavame name, taigi ir šildytis tenka savarankiškai. Enara, kol vyras būna išvykęs, kliaujasi savo mamos pagalba.

Vyresnysis sūnus Deividas taip pat žadėjo pagelbėti mamai. Sakė mažosios sesutės laukęs, o ir patirties jau turintis – ant tėčio rankų įsitaisiusiai sesutei Skaistei – vos dveji. Enaros teigimu, sūnus noriai padeda rūpintis jaunėle.

Naujuosius šeima sutiko pasirengusi bet kuriuo metu važiuoti į ligoninę. Nors gimdymo terminą medikai prognozavo apie sausio 4–5 dieną, Naujųjų metų rytą, 8 val., jau teko vykti pasitikti naujos gyvybės.

Meras linkėjo 12-os vaikų

Sausio 2 dieną Tauragės rajono valdžia tradiciškai vyko į ligoninę pasveikinti pirmojo metų kūdikio – Naujųjų metų dieną, apie 14 val., gimusios Gretos. Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėja Irena Narbutienė džiaugsmingai priėmė mero Sigito Mičiulio sveikinimus. Gydytoja sakė, jog tikisi vaisingų metų, esą astrologai tokius ir išpranašavo, taigi, tikimasi daug naujagimių. Pasveikinę skyriaus medikus, meras S. Mičiulis, vicemerė Virginija Eičienė ir mero padėjėja Rasa Liorančienė su dovanomis, lydimi žurnalistų, patraukė į gimdyvės palatą.

– Tikėsimės, kad mergaitė, nesvarbu, kas ji bus – ar šokėja, ar profesorė, svarbiausia, augtų sveika, graži, protinga, išmintinga, mylėtų tėvelius ir Tauragę, – kalbėjo rajono meras, pridurdamas, kad ypatingai smagu sveikinti daugiavaikę šeimą, ir linkėdamas, kad tai nebūtų paskutinis vaikas šeimoje.

Lankyti žmonos su naujagime kaip tik buvo atvykęs Vytas su kitais dviem vaikais, kurie, kol mama priėmė sveikinimus, glaudėsi prie tėčio. Vyras dėkojo rajono vadovams, kad atvyko pasveikinti, ir pripažino pats esąs kilimo iš gilios Žemaitijos – Varnių. Mama Enara – tauragiškė, šeima šiuo metu gyvena Tauragėje. Meras S. Mičiulis juokaudamas ragino prisiminti senovės žemaičių tradicijas ir gerinti krašto demografinę padėtį.

– Smagu, kad jau trys yra, tikrai turtingi esat, ir tai dar ne riba. Žemaičių moterys gimdydavo po 12 vaikų, iki tokio skaičiaus tėvas turėdavo išmaitinti. Ir tik nuo 13 juos auginti padėdavo gentis, kunigaikštis. Dabar nuo pat pirmo padeda valstybė šiek tiek, – šmaikštavo rajono vadovas.  

Parama šeimoms didėja

Kaip informavo savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis, 2018 metais Tauragės rajono savivaldybės metrikacijos skyriuje užregistruoti 467 vaikai: 235 berniukai ir 232 mergaitės. Lygiai tiek pat ir 2017-aisiais, tik berniukų užpernai gimė penkiais daugiau. Tuo tarpu 2016-aisiais naujagimių įregistruota 516, 2015-aisiais – 517. Užsienyje gimusių vaikų skaičius išlieka stabilus – apie 120.

Ne juokais demografine padėtimi susirūpinusi šalies Vyriausybė ėmėsi gimstamumo didinimo priemonių. Tik ar jų pakaks, kad šeimos galėtų oriai įsikurti gimtajame krašte, o ką tik vaiko sulaukusiam tėvui nereikėtų važiuoti duonos uždirbti į užsienį?

Tauragės rajono savivaldybės administracija informavo, jog dėl paramos šeimai reikia kreiptis į savivaldybę. Tai galima padaryti ir elektroniniu būdu.

Pagal LR išmokų vaikams įstatymą kiekvienam gimusiam vaikui skiriama 11 bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinė išmoka vaikui (418 Eur).

Tokiu atveju, kai vienu metu gimsta du vaikai, skiriama 4 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka per mėnesį (152 Eur). Kai vienu metu gimsta daugiau kaip du vaikai, išmokos dydis didinamas 4 bazinių socialinių išmokų dydžiu už kiekvieną paskesnį vaiką. Kai vienu metu gimsta du ar daugiau vaikų, vienam iš vaikus auginančių tėvų (ar turimam vieninteliam iš tėvų) skiriama išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui ir ši išmoka mokama nuo vaikų gimimo dienos, iki jiems sukaks 2 metai.

Nuo sausio 1-sios šiek tiek padidinti vaiko pinigai. Kiekvienam vaikui nuo gimimo dienos iki 18 metų ir vyresniam, jeigu jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau iki jam sukaks 21 metai, yra skiriama ir mokama 1,32 bazinės socialinės išmokos dydžio (50,16 Eur) išmoka per mėnesį, o neįgaliam vaikui – 1,84 bazinės socialinės išmokos dydžio (69,92 Eur) išmoka per mėnesį. Papildomai 0,53 bazinės socialinės išmokos  dydžio (20,14 Eur) išmoka vaikui skiriama gausių (augina tris ir daugiau vaikų) ir nepasiturinčių šeimų (kai pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 183 eurai) vaikams.

 

Kaip ir kasmet, sausio 25–27 d. Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“, vyks Tarptautinė turizmo ir aktyvaus laisvalaikio paroda „Adventur“. Parodos tema – potyrių turizmas, nes šiandieninis keliautojas tradicinius traukos objektus, poilsio formas keičia į autentiškus maršrutus ir perka ne turizmo produktą, o unikalią emocinę patirtį.

Garsieji krepšinio aistruoliai broliai Nauris ir Normundas Maciai savaitgalį lankėsi Tauragėje. Aplankę iš JAV sugrįžusį tauragiškį Darių Baranauską, jie nusprendė susipažinti šio miesto klebonu Mariumi Venskumi ir meru Sigitu Mičiuliu.

Iki savivaldybių tarybų rinkimų liko 54 dienos, politinė kampanija įsibėgėja visu pajėgumu. Gruodžio 28-oji buvo paskutinė diena, kai partijos, kandidatų sąrašai ir savarankiškai išsikėlę kandidatai galėjo pateikti rinkimų komisijai pareiškinius dokumentus. Kitas etapas – parašų rinkimas. Vos prasidėjus parašų rinkimo vajui redakcija jau gavo nusiskundimą dėl įkyraus agitavimo pasirašyti už vieną iš kandidatų. Tauragės apygardos rinkimų komisija grūmoja pirštu – parašų rinkimas turi būti vykdomas etiškai, nepažeidžiant rinkėjų teisės į privatumą ir asmens duomenų saugumo.

Šią savaitę žiema pademonstruos savo charakterį: kasdien palaipsniui į šalį brausis vis didesnis šaltis, dažniau kris žiemiški krituliai – sniegas. Savaitei baigiantis šalčio gniaužtai taip sustiprės, kad vietomis temperatūra nukris iki –20 laipsnių. Tačiau labai greitai atkeliaus pokyčiai.   

Sausio 5-ąją Tauragę apskriejo žinia, kad mirė Mamertina Balserytė – žinoma masinių renginių režisierė, scenaristė, šokių vadovė, įvairių klubų steigėja ir organizatorė.