2019 Birželio 25 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Skandinaviška verslo kultūra šaknis įleido Tauragėje

  • Įkelta: 2018-12-07
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Šią savaitę Danijos kapitalo bendrovėje „Elka Rainwear“, gamybą vykdančioje Tauragės industriniame parke, lankosi įmonės darbuotojų ir aukščiausių vadovų delegacija. Prieš Kalėdas į Tauragę danai atvyksta ne šiaip sau – įmonė mini 60-ies metų jubiliejų. Tauragėje gamyba organizuojama jau 23-ejus metus. Įmonės vadovė Rima Zeringienė teigė, jog Lietuvoje danai ypač vertina žmogiškąjį kapitalą ir patikimumą.

Vienai didžiausių vandeniui atsparių rūbų gamintojų Europoje „Elka Rainwear“ produkciją 21-erius metus gamino UAB „Švytis“,  kol 2016-aisiais nuspręsta padalinį perduoti danams. Šis žingsnis žengtas siekiant tiesiogiai valdyti gamybos procesus bei tobulinti personalo darbą. Įmonei vadovauti paskirta Rima Zeringienė, prieš tai 16 metų dirbusi UAB „Švytis“ gamybos vadove.

Pasak R. Zeringienės, per dvejus metus, kai gamybą į savo rankas perėmė danai, įmonėje įvyko nemažai pokyčių. Atnaujinti ir kompiuterizuoti įrenginiai, diegiama skandinaviška personalo valdymo kultūra. Tačiau svarbiausia, anot vadovės, kad darbuotojų branduolys išliko tas pats. Įmonėje dirba 76 Tauragės ir aplinkinių rajonų gyventojai, savo sričių profesionalai.

– Labai daug buvo investuota į gamybą ir įrenginius. Daug ką kompiuterizavome, pirkome išmanesnius įrenginius, kurie keltų darbo našumą. Tačiau didžiausias turtas yra nuolatiniai ir patikrinti darbuotojai. Jie yra patikimiausi, ir mūsų bendras tikslas yra juos išlaikyti. Darome viską, kad skatintume likti dirbti mūsų įmonėje, neišvažiuoti iš Tauragės ir Lietuvos, – teigė vadovė.

Šešiasdešimtmetis, anot direktorės, – ne vienintelė priežastis, kodėl danų delegacija atvyksta į Tauragę. Pasak R. Zeringienės, „Elkos“ produkcija prekiaujantys vadybininkai atvyksta susipažinti su gamybos procesu ir tuo pačiu – Lietuva. Delegacija Tauragėje viešės iki šeštadienio, jiems bus pristatyti lankytini miesto objektai, Tauragės krašto muziejus „Santaka“, „Kančių muziejus“ Šubertinėje su tik vakar pristatyta holograma, kalėdinės pramogos. Pasak R. Zeringienės, vystant verslą su užsieniečiais, įmonėje vyksta ir kultūriniai mainai.

– Ko mokomės iš danų, tai turbūt skandinaviško žmogiškumo. Jie tikrai yra labiau atsigręžę į žmogų, lankstūs. Jeigu norime motyvuoti darbuotojus – ar kelionę suorganizuoti, ar šventę, jie visada yra už. Jie orientuojasi į komandinį darbą, kad žmogus gerai jaustųsi darbo vietoje, kad dirbtų ne pavieniui, o kaip komanda, būryje. Jiems yra brangus kiekvienas žmogus, svarbi kiekvieno nuomonė, turime tikrai nuoširdžius ir geranoriškus vadovus, – teigė R. Zeringienė.

Paklausta, o ką gi danai atranda Lietuvoje, kas juos skatina čia investuoti, vadovė pasidžiaugė, jog lietuviai yra pasižymėję kaip patikimi ir profesionalūs.

– Mes „Elkai“ produkciją gaminam jau 23 metus. Pasirodėm patikimi, jie čia jaučiasi saugiai, taip pat labai svarbu mūsų žinios. Darbuotojai aukštos kvalifikacijos, savo srities žinovai, – danus viliojančius privalumus vardijo R. Zeringienė.

Vakar į Tauragę atvykusioje danų delegacijoje – ir bendrovės valdybos pirmininkas Henrik Theilbjørn ir generalinis direktorius Johnny Møller. Anot R. Zeringienės, tai pirmas kartas, kai susiburia visi įmonės darbuotojai – danai ir lietuviai. Iš viso atvyko 24 „Elkos“ darbuotojai iš Danijos, atsakingi už pardavimus, paskirstymą ir sandėliavimą. Tauragiškiai administracijos darbuotojai taip pat keliauja į Daniją, vyksta patirties mainai.

Kadangi artėja Kalėdos, gausiam bendrovės darbuotojų būriui dviguba šventė – laukdami kolegų iš Danijos, įmonės patalpas jie papuošė savo gamintomis dekoracijomis.

– Norėjome įtraukti visą savo lietuvišką komandą į sutikimą, parodyti, kad ir mes juos galim šiltai sutikti. Norime parodyti gražiąją Lietuvos pusę, nes daugumą jų dar nėra Lietuvoje buvę. Norime palikti gerą įspūdį apie mūsų šalį, – teigė direktorė.

„Elka Rainwear“, pasak R. Zeringienės, plėtoja socialiai atsakingo verslo modelį, nuolat prisideda prie visuomeninių projektų. Štai Pilies kiemeliui įmonė padovanojo vandeniui atsparius uždangalus pintiems krėslams. Šiemet darbuotojai rinko aukas dalyvavimui projekte „Vaikų svajonės“. Vadovė džiaugėsi, kad kolektyvas savanoriškai prisidėjo prie gražios akcijos. Kalėdų eglės įžiebimo šventėje 110 vaikų dienos centrų nykštukų taip pat buvo pasidabinę „Elka“ siūtais baltais apsiaustais.

„Elka Rainwear“ produkcija pasiekia per 40 pasaulio šalių. Anot R. Zeringienės, per porą metų šiek tiek pasikeitė asortimentas, mat atsirado naujų užsakovų. Visi įmonės gaminami drabužiai yra atsparūs vandeniui.

– Nauji užsakovai prašo, kad pagamintume neperšlampančius rūbus panašių modelių, kaip jie turi tekstilinius. Tai yra šioks toks iššūkis mūsų technologams, nes įgyvendinti tai reikia žinių ir išmonės. Bet dažniausiai pavyksta, – džiaugėsi vadovė.

Didžiąją dalį produkcijos, skirtos žvejybai (angl. „Fishing line“), perka Norvegijos laivynai. Didžiuliai kiekiai „Cleaning line“ produkcijos jau daugelį metų tiekiama maisto pramonės gamybinių patalpų, cechų plovimui. Gaminami drabužiai mados linijai „Elka fashion“, apranga Norvegijos, Danijos policijai, vaikams, medicinos įstaigoms. Gaminami ir įvairūs uždangalai kompiuteriams, robotams. Įdomi produkcija – uždangalai vaikiškiems prie dviračių kabinamiems vežimėliams. „Elka“ produkcijos galima įsigyti ir Lietuvoje – elektroninėje parduotuvėje arba tiesiogiai kreipiantis į įmonę.

 

Švietimo sistemoje – nepasitenkinimo vėjai. Nors šią savaitę iš pareigų atleista ministrė Jurgita Petrauskienė, pedagogai nusileisti dėl etatinio apmokėjimo tvarkos neketina. Kartu su žinomu žurnalistu Andriumi Tapinu sekmadienį profsąjungų atstovai ir mokytojai ketina burtis į protesto akciją „Paskutinis skambutis“. „Tauragės žinių“ duomenimis, ten vyks ir pavieniai Tauragės pedagogai, tačiau masinio nepasitenkinimo banga čia neatsirito. Kol politikai ir visuomenės veikėjai ieško kaltų ir bendro sutarimo, alternatyvą švietimo sistemai siūlo Laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas, ketvirtadienį apsilankęs Tauragėje. 24,7 mln. eurų – mažiausiai tiek per metus būtų galima sutaupyti efektyviau naudojant mokyklų infrastruktūrą

Praėjusią savaitę pritarta Pagramančio bendruomenės centro „Gramančia“ teiktai paraiškai. Bendruomenė prašė, kad savivaldybė prisidėtų baigiant įrengti Pagramančio miestelio daugiafunkcinį paslaugų centrą, kuriame bus plėtojamas socialinis verslas: duris atvers ne tik savarankiško gyvenimo namai seneliams ir neįgaliesiems, bet ir kas tik norės galės atgauti jėgas socialinių paslaugų centre.

Vandens turizmo entuziastų pamėgtoje Balskų poilsiavietėje bemaž ištisus metus burzgia kateriai ir motorinės valtys. Tvenkinio pakrantėje vasarą knibžda poilsiautojų, be to, Balskus ypač pamėgo žvejai. Siekiama, kad kitąmet poilsiavietėje ne tik išdygtų pavėsinė, bet ir būtų įrengtas valčių nuleidimo takas bei apsisukimo aikštelė.