2020 Liepos 14 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Pagramantyje kuriasi dar vienas traukos centras

  • Įkelta: 2018-12-06
Birutė SLAVINSKIENĖ

Praėjusią savaitę pritarta Pagramančio bendruomenės centro „Gramančia“ teiktai paraiškai. Bendruomenė prašė, kad savivaldybė prisidėtų baigiant įrengti Pagramančio miestelio daugiafunkcinį paslaugų centrą, kuriame bus plėtojamas socialinis verslas: duris atvers ne tik savarankiško gyvenimo namai seneliams ir neįgaliesiems, bet ir kas tik norės galės atgauti jėgas socialinių paslaugų centre.

„Gramančia“ teikė prašymą pritarti rengiamam projektui „Pagramančio miestelio daugiafunkcinio paslaugų centro įrengimas ir pritaikymas visuomenės poreikiams“ ir tapti partneriu bei prisidėti piniginiu įnašu 20 proc. projekto vertės (37 220,93 Eur). Bendra projekto vertė 186 104,63 Eur.

Pagramančio miestelyje stovintis senas bendrabučio pastatas prikeliamas antram gyvenimui – pirmajame pastato aukšte įsikurs Socialinių paslaugų centras, o antrajame – Savarankiško gyvenimo namai. Socialinių paslaugų centre bus konferencijų salė, kambarys atvykstantiems svečiams apgyvendinti, įsikurs šeimos centras. Ketinama įrengti pirtelę, skalbyklą, pastatyti masažo įrangą, veiks virtuvėlė. Bus organizuojami įvairūs renginiai, mokymai, seminarai, propaguojama sveika gyvensena.

Antrajame pastato aukšte ketinama įkurdinti Savarankiško gyvenimo namus, kuriuose vienu metu galės gyventi 22 žmonės. Jie galės rinktis vienviečius arba dviviečius kambarius, kuriuose gyvens savarankiškai, jei norės, galės gamintis maistą. Darbuotojai prireikus suteiks pagalbą.

Pagrindinės lėšos šio projekto įgyvendinimui buvo skirtos iš Tauragės rajono vietos veiklos grupės 2007–2013 m. ir 2014–2020 m. parengtų kaimo plėtros projektų. Kaip „Tauragės žinioms“ pasakojo „Gramančios“ bendruomenės pirmininkė Raselė Stružeckienė, pastatas jau suremontuotas, pirmojo aukšto darbams, liftui ir laiptinei įrengti savivaldybė per seniūniją skyrė apie 30 tūkst. eurų.

– O dabar prašom medicinos įrangai ir baldams įsigyti – mes vystysim socialinį verslą, – pasakoja bendruomenės pirmininkė. – Sukursim tris darbo vietas. Nupirksim visus baldus, kurių reikia savarankiškam gyvenimui, nes dabar yra tik plikos sienos. Pirmajame aukšte bus paslaugų centras: planuojame, kad jame bus masažiniai krėslai, masažinė lova, muzikos terapija, parafino vonelės, galbūt ir sūkurinė vonia, ir kitokie relaksai. Prašėm, kad savivaldybė prisidėtų prie projekto, nes Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) finansuoja tik 80 proc. projekto vertės. O ką pavyks už gautus pinigus įsigyti, žiūrėsim, – teigė bendruomenės pirmininkė.

Anot R. Stružeckienės, bendruomenė planuoja imtis ir įvairios edukacinės veiklos.

– Minčių turime daug, žiūrėsim, kaip pavyks. Juk pas mus yra regioninis parkas, bus ir ekspozicijų salė, ir apžvalgos bokštas. Jau ir dabar ekskursijų atvažiuoja, jos nori ir maitinimo, ir edukacijų salės, – pasakojo ji.

Atsipalaiduoti, atgauti jėgas paslaugų centre galės visi norintieji:

– Tikrai priimsime visus, kas norės. Juk reikės išsilaikyti. Tiesa, apie kainas kalbėti dar anksti – kai jau viskas bus įrengta, skaičiuosim, paslaugų paketą padarysim.

Ji mano, kad darbo vietų ateityje prireiks daugiau, trys – tik pradžiai. Reikės ir socialinio darbuotojo, ir administratoriaus, ir kineziterapeuto.

Tikimasi, kad atverti duris daugiafunkcinis paslaugų centras turėtų 2019-ųjų birželį.

– Ar bent jau iki metų galo tai tikrai. Sunku pasakyti konkrečiai, mat NMA vertinimai, atsiskaitymai trunka labai ilgai, – teigė R. Stružeckienė. 

Antroje savaitės pusėje, po ramesnio ketvirtadienio, šalį pasieks visa puokštė kritulių. Visgi, sniegu džiaugsimės neilgai, jį gana greitai pakeis lietus ir šlapdriba. Savaitgalį termometrų stulpeliai vėl stiebsis aukščiau, numatomi šiltesni orai.

Vandens turizmo entuziastų pamėgtoje Balskų poilsiavietėje bemaž ištisus metus burzgia kateriai ir motorinės valtys. Tvenkinio pakrantėje vasarą knibžda poilsiautojų, be to, Balskus ypač pamėgo žvejai. Siekiama, kad kitąmet poilsiavietėje ne tik išdygtų pavėsinė, bet ir būtų įrengtas valčių nuleidimo takas bei apsisukimo aikštelė.

24,7 mln. eurų – mažiausiai tiek per metus būtų galima sutaupyti efektyviau naudojant mokyklų infrastruktūrą, atskleidė Lietuvos laisvosios rinkos instituto analizė. Sutaupius perteklinei infrastruktūrai skiriamas lėšas, jas būtų galima panaudoti ugdymo procesui ir mokytojų atlyginimams kelti.

Valymo paslaugos vieniem gali pasirodyti kaip pinigų švaistymas, o štai kietiems – būtinybė. Nors dažniausiai lietuviai savo namus yra linkę tvarkytis patys, o valytojus kviečiasi išvalyti tik biurus, darbo ar kitas, daugiau komercinei veiklai skirtas patalpas. Vis dėlto, tenka pripažinti, kad valymo paslaugos vis sparčiau populiarėja ir privačiame sektoriuje.

Praėjusį savaitgalį Tauragėje prasidėjo didžiausių žiemos švenčių maratonas. Kalėdinė nuotaika jau tvyro ore, norisi, kad kvapnus miško aromatas užlietų ir namus, taigi miestiečiai jau svarsto, kada, kur ir kokią eglutę šiemet įsigyti namams papuošti, o galbūt apsiriboti eglės ar pušies šakele.

Vakar, Tarptautinę neįgalių žmonių dieną, Tauragės kultūros rūmuose šventiškai paminėta ir mūsų rajono neįgaliųjų draugijos 30 metų sukaktis. Jau dešimtmetį draugijai vadovaujančiam Kęstučiui Petkui įteiktas garbingas apdovanojimas už ilgametį ir nuoširdų darbą.

Tauragės apylinkės teismo pirmininko pareigas nuo gruodžio 3-osios pradėjo eiti teisėjas Egidijus Mockaitis, pakeitęs laikinai keletą mėnesių šias pareigas užėmusią Gražiną Gudžiūnienę.

Trečias kartas nemelavo – praėjusią savaitę surengtas savivaldybės valdomų įmonių akcijų aukcionas buvo iš dalies sėkmingas. Parduota viena iš dviejų bendrovių – Tauragės butų ūkis. Šimto procentų akcijų paketą įsigijo didžiausio Tauragės butų ūkio konkurento „Tauragės būsto“ „sesė“, visoje Lietuvoje daugiabučių administravimo veiklą vykdančio „Mano būsto“ dukterinė įmonė „Šilutės būstas“, kuri praėjusį kartą aukcioną sustabdė, paduodama Tauragės rajono savivaldybę į teismą.

Baigėsi ruduo, o su juo – ir dauguma žemės ūkio darbų. Paskutinis penktadienis prieš adventą – puikus laikas trumpam stabtelėti ir pasidžiaugti tais, kurie šiais metais patobulino savo ūkius, įdiegė daug naujų inovacijų, pagražino savo sodybas. Todėl  būtent tądien Tauragės rajono savivaldybės administracijos Kaimo reikalų skyrius rajono darbščiausius rajono žmones – žemdirbius subūrė į kasmetinę šventę.

Pirmąją gruodžio savaitę žiema truputį sušlubuos – į šalį plūstels šiltesnis oras ir viską sujauks. Beveik kasdien sulauksime įvairių kritulių: nuo sniego iki lietaus. Keičiantis temperatūrai keliuose pavojų kels plikledis, lijundra.

Nuo kitų metų skaičiuojant švietimo įstaigų vadovų atlyginimus jie bus skirstomi į pastoviąją ir kintamąją dalis. Trečiadienį po ilgų diskusijų rajono taryba patvirtino švietimo įstaigų vadovų darbo užmokesčio pastoviosios dalies koeficientus. Nors buvo ieškoma bendro sutarimo su vadovais ir profesinėmis sąjungomis, patenkinti liko ne visi. Pastovioji atlyginimo dalis mažės keturių mokyklų direktoriams, mat pagal naująją tvarką valstybės skiriamų lėšų mokyklų valdymo išlaidoms nepakanka. Kadangi pagal Darbo kodeksą vadovų algos mažėti negali, trūkumą iš savo kišenės turės kompensuoti savivaldybė. Kitas variantas – reorganizuoti nuostolingas mokyklas.

Šeštadienį daugelis Lietuvos miestų įžiebė Kalėdines egles. Ne išimtis ir Tauragė, kuri šiemet žaliaskarę papuošė ryškiaspalviu kaspinu. Giedras dangus susirinkusiems tauragiškiams leido pasimėgauti įspūdingais fejerverkais, po kurių sušalusią minią bandė išjudinti atlikėjas Donatas Montvydas.

Profesorius Rimvydas Laužikas tyrinėja istorinę Lietuvos virtuvę. Jo sukauptas žinių bagažas stulbina. Pavyzdžiui, ar žinojote, tikrai lietuviška yra tik viena daržovė, kad desertui didikai valgė salotas arba kad meduolis galėjo atstoti... vežimo ratą? Apie visa tai ir daugybę kitų gastronomijos įdomybių sužinojo į Birutės Baltrušaitytės viešąją biblioteką susirinkę tauragiškiai. 

Atsakingo vartojimo tema verčia susimąstyti ne tik apie save, bet ir apie aplinkinius, mūsų veiksmų poveikį gamtai. Siekdami mažinti vartojimą turime įprasti dalintis. Nauda dviguba: taip ir taupome gamtos išteklius, ir padedame kitiems. Jei turite nereikalingą daiktą ir manote, kad jis dar būtų naudingas kitiems, nuo šiol jį galima pristatyti Paberžių g. 14 A, Tauragėje. Ir atiduoti, ir pasiimti daiktus galima nemokamai.

Pagrindiniu šio savaitgalio renginių akcentu taps šeštadienį rengiama Kalėdų eglės įžiebimo šventė. Jos metu išvysime teatralizuotą pasaką, tikrą Kalėdų Senelį ir scenoje visus linksminsiantį atlikėją Donatą Montvydą.

Gaurės g. 2 A, automobilių pardavimo aikštelėje stovinčiame pastate vėl veikia kartodromas. „Topkart“ atstovai Deividas ir Artūras tauragiškiams siūlo pramogauti ir tobulinti vairavimo įgūdžius 500 m ilgio trasoje uždaroje patalpoje, padedant ir prižiūrint instruktoriams.

Paskutinis rudens numeris, nors sniego dar nėra, – jau žiemiškas. Jame rasite, kokie renginiai laukia tauragiškių kalėdiniu laikotarpiu, kuris su trenksmu PIlies aikštėje startuoja jau rytoj, kur įsigyti ir kiek kainuos žaliaskarės bei kur arčiausiai galima nuvykti slidinėti. Be abejo, laikraštyje ir rajono gyvenimo aktualijos. Ketvirtadienį surengtas savivaldybės valdomų įmonių akcijų aukcionas buvo iš dalies sėkmingas – parduota viena iš dviejų bendrovių – Tauragės butų ūkis. Kas nuo šiol administruos Tauragės daugiabučius?  Kaip keisis mokyklų vadovų darbo apmokėjimo tvarka? Taip pat apie ligoninės planus plėsti patalpas, milijonus kultūros projektams ir daug kitų žinių. 

Į Tauragę po 9 metų pertraukos sugrįžęs poetas Mindaugas Valiukas Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje kartu su aktore Valda Bičkute trečiadienio vakarą pristatė naujausią poezijos knygą „Mokytojas mirti ir kitos poemos“.

Artimiausiomis dienomis šalyje įsismarkavęs vėjas kaip reikiant privers žvarbti. Šalčio gniaužtai taip pat stiprės, tad lauke būti norėsis kuo trumpiau. Žvilgtelėjus į termometrų stulpelį gali susidaryti įspūdis, jog apsirengėte tinkamai, tačiau išėjus laukan pasirodys priešingai. Tad turėkite omenyje, kad stiprus vėjas šalčio pojūtį tik dar labiau sustiprins. Gera žinia ta, jog danguje debesys bus mažesni, tad bent jau saulės spinduliai pradžiugins. Po šaltų dienų savaitgalį sulauksime permainų.

Vis dažniau susiduriame su naujienomis apie kibernetines atakas. Retas, pastebėjęs panašų incidentą, žino, kur kreiptis pagalbos ar kaip kovoti su tokio pobūdžio nusikaltimais. Ne tik turime patys būti dėmesingi ir saugotis, bet ir privalome pasirūpinti, kad būtų užkirstas kelias kibernetinėms atakoms, vos tik pajuntame jų grėsmę. Nei verslas, nei privatūs asmenys nėra šimtu procentų apsaugoti nuo kibernetinių išpuolių. Kaip juos atpažinti, kam ir kokiu būdu apie tai pranešti, teiraujamės Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) direktoriaus dr. Ryčio Rainio.

Tauragės priešgaisrinės tarnybos viršininkas Robertas Masolas gali lengviau atsikvėpti – porą metų trukę teismai su buvusia darboviete, Tauragės apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu, kuriame jis vadovavo Migracijos skyriui, baigėsi jo pergale. Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmai dar liepos mėnesį buvo paskelbę jam palankų teismo sprendimą – priteisę vidutinį darbo užmokestį už priverstinės pravaikštos laiką – kone 20 tūkstančių eurų. Policijos komisariatas buvo apskundęs šį sprendimą, tačiau nieko nepešė, taigi pinigus sumokėti teks.

„Man draugės istorija yra savotiškas stebuklas“, – sako žurnalistė Renata Šakalytė-Jakovleva. Šiame interviu ji pirmą kartą pasakoja, kaip padėjo draugei palikti smurtaujantį vyrą ir susikurti gyvenimą iš naujo. Jų istorija parodo, koks svarbus yra moterų savitarpio palaikymas smurtinėse situacijose. „Kalbu, nes noriu, kad tokių istorijų būtų kuo mažiau“, – sako TV3 televizijos laidų vedėja. „Turime auginti vaikus taip, kad smurto nebetoleruotume.“

2016-aisiais į Tauragę atvestas 5,8 kilometro ilgio skirstomasis dujotiekis. Praėjusiais metais prie jo prisijungė pieno perdirbimo milžinės „Vilkyškių pieninė“ grupės cechas AB „Modest“. Tada žadėta, kad bus dujofikuojami ir gyvenamųjų namų kvartalai. „Tauragės žinių“ duomenimis, gyventojai dujomis galės naudotis jau kitąmet.

Paskutinė lapkričio savaitė jau čia, o žiema nesnaudžia ir galanda dantis. Artimiausiomis dienomis temperatūra kasdien kris vis labiau, naktimis vietomis žemiau –10 laipsnių. Gausių kritulių nebus, priešingai, dangus vis labiau giedrinsis, tačiau stiprės žvarbus vėjas, dėl kurio lauke bus gerokai šalčiau.

Tauragės rajono savivaldybė skina praėjusių metų darbo vaisius – šią savaitę Lietuvos laisvosios rinkos instituto paskelbtame savivaldybių indekse, kuriame vertinami 2017 m. rodikliai, pašoko per tris vietas. Administracijos direktorius Modestas Petraitis, vertindamas rezultatus, teigė, jog daugelyje sričių pataikome į dešimtuką, tačiau yra kur tobulėti – turto valdymas, plėtra ir investicijos – kitais metais turėtų būti įvertintos dar aukštesniais balais, mat 2018-aisiais daug padaryta atsisakant nereikalingo turto bei skatinant verslą.