2020 Liepos 12 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Mažoms mokykloms stinga valdymo lėšų

  • Įkelta: 2018-12-03
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Nuo kitų metų skaičiuojant švietimo įstaigų vadovų atlyginimus jie bus skirstomi į pastoviąją ir kintamąją dalis. Trečiadienį po ilgų diskusijų rajono taryba patvirtino švietimo įstaigų vadovų darbo užmokesčio pastoviosios dalies koeficientus. Nors buvo ieškoma bendro sutarimo su vadovais ir profesinėmis sąjungomis, patenkinti liko ne visi. Pastovioji atlyginimo dalis mažės keturių mokyklų direktoriams, mat pagal naująją tvarką valstybės skiriamų lėšų mokyklų valdymo išlaidoms nepakanka. Kadangi pagal Darbo kodeksą vadovų algos mažėti negali, trūkumą iš savo kišenės turės kompensuoti savivaldybė. Kitas variantas – reorganizuoti nuostolingas mokyklas.

Nustačius mokyklų vadovų atlyginimų pastoviosios dalies koeficientus, pastovioji dalis didelių mokyklų vadovams didės, smulkesnių – mažės. Labiausiai „žirklės“ palies mokyklas, turinčias iki 120 mokinių. Pastoviosios dalies koeficientai mažėjo Batakių pagrindinės, Pagramančio pagrindinės, Skaudvilės specialiosios mokyklos bei Suaugusiųjų mokymosi centro vadovams.

Lietuvos švietimo įstaigų vadovų Tauragės profesinei sąjungai ir mokyklų vadovų asociacijai atstovaujanti „Šaltinio“ progimnazijos direktorė Jūratė Lazdauskienė tribūnoje aiškino, jog patvirtinta sistema teisingesnė nei prieš tai buvusi.

Buvo rastas kompromisinis sprendimas. Mes siūlėme, kad būtų startuota „žirklėse“ nuo įstatyme numatyto vidutinio koeficiento, tačiau yra ŠMM rekomendacijos, kad mokyklos iki 120 mokinių turi būti skyriai kitų mokyklų. Į tai atsižvelgiant, nuspręsta mažų mokyklų vadovams skaičiuoti nuo minimalaus. Sistema yra suprantama, aiški, ir mes esame „už“, kad ja vadovaujantis mums būtų nustatoma pastovioji dalis, – kalbėjo J. Lazdauskienė.

Kriterijai, anot vadovės, numatyti aiškiai: vadovo stažas, mokinių skaičius, kuris jau yra pritaikytas ir mūsų rajonui, taip pat kriterijus, kiek programų yra vykdoma. Vadovė pabrėžė, kad tai yra atsakymas į klausimą, kodėl gimnazijų vadovams nebėra 5 proc. priedo – todėl, kad yra vertinama, kiek mokykloje vykdoma programų. Pavyzdžiui, jeigu mokykla vykdo tik pradinio ir pagrindinio ugdymo programą, jis gauna vienokį koeficientą. Jei dar atsiranda ikimokyklinis ugdymas arba gimnazinės klasės, yra kiti kriterijai.

Jai antrino Švietimo kultūros ir sporto komiteto narė Rima Bandzinaitė-Latožienė, teigdama, kad mokyklų vadovų atlyginimai turėtų būti proporcingi mokinių skaičiui.

Manau, tikrai yra nesąžininga, kai atlyginimų dydžiai skiriasi keliais eurais, o mokinių skaičius mokykloje – penkiais kartais. Mokyklų direktoriai taip pat išsakė poziciją, jeigu mes sulyginame, paliekame tiems keturiems vadovams atlyginimą nepakitusį, tai kitų direktorių atlyginimą taip pat proporcingai reikia peržiūrėti. Ir tai nėra atlyginimo sumažinimas, nes tai yra tik viena atlyginimo dalis – pastovioji dalis, – kalbėjo politikė.

Opozicija siūlė priimti politinį sprendimą ir palikti mažų mokyklų vadovams tokią pačią pastoviąją atlyginimo dalį, kaip ir 2018 metais, esą kitaip kaimo mokyklos bus smaugiamos ir einama link jų uždarymo. Anot Viktoro Kovšovo, priimant tokį sprendimą siunčiama žinutė, kad šių mokyklų nereikia, bent jau vykdančių bendrąjį ugdymą. Esą švietimas kaimo vietovėse visada buvo kur kas brangesnis.

Aš nenorėčiau sutikti, kad tokiu sprendimu mes mažiname mokyklų vadovams atlyginimus. Mes nustatome tik pastoviąją dalį. Taip pat bus nustatyta po Naujųjų metų ir kintamoji dalis. Tada bus galima kalbėti, didėja ar mažėja vadovams atlyginimai. Taip pat yra pagal Darbo kodeksą yra reikalavimas, kad neturi mažėti. Steigėjas, sudarydamas sutartį su mokyklos vadovu, įsipareigoja nesumažinti jo atlyginimo, – jam oponavo Tarybos narė Iveta Skurvydienė.

Anot Dariaus Bredelio, Taryba svarsto vadovų atlyginimus pagal dvinarę sistemą pirmą kartą.

Problema yra tokia, kad ministerija patvirtino kriterijus, pagal kuriuos ateinančiais metais švietimui trūksta 250 tūkst. eurų. Tai automatiškai reikėtų svarstyti, kaip ir ką daryti, kad tų valdymo lėšų netrūktų arba jos būtų mažesnės. Tikrai, norisi pasiekti, kad mokyklų vadovų atlyginimai būtų didesni, nes, lyginant su kitų įstaigų, jie yra pakankamai maži, bet šiuo metu mes net neturime pasiūlymų, iš kur paimti tas trūkstamas lėšas, – kalbėjo konservatorius.

Po švietimo reformos kai kurios mokyklos pajus lėšų stygių – mažėja nedidelių mokyklų valdymo išlaidoms skiriamų pinigų, todėl šios bus priverstos veržtis diržus, nebent trūkumą iš savo biudžeto kompensuotų savivaldybė. Kai kurių kaimo mokyklų vadovams gali belikti tik po pusę etato. Neatmetama, kad šios mokyklos gali būti reorganizuotos. Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariams buvo pristatytas Švietimo ir sporto skyriaus parengtas mokyklų optimizavimo planas, kuriame siūloma Pagramančio pagrindinę mokyklą prijungti prie „Aušros“ progimnazijos, paliekant tik ikimokyklinio ir pradinio ugdymo klases, Lomių pagrindinę – prie Skaudvilės gimnazijos, Sartininkų pradinio ugdymo skyrių uždaryti.

Šeštadienį daugelis Lietuvos miestų įžiebė Kalėdines egles. Ne išimtis ir Tauragė, kuri šiemet žaliaskarę papuošė ryškiaspalviu kaspinu. Giedras dangus susirinkusiems tauragiškiams leido pasimėgauti įspūdingais fejerverkais, po kurių sušalusią minią bandė išjudinti atlikėjas Donatas Montvydas.

Profesorius Rimvydas Laužikas tyrinėja istorinę Lietuvos virtuvę. Jo sukauptas žinių bagažas stulbina. Pavyzdžiui, ar žinojote, tikrai lietuviška yra tik viena daržovė, kad desertui didikai valgė salotas arba kad meduolis galėjo atstoti... vežimo ratą? Apie visa tai ir daugybę kitų gastronomijos įdomybių sužinojo į Birutės Baltrušaitytės viešąją biblioteką susirinkę tauragiškiai. 

Atsakingo vartojimo tema verčia susimąstyti ne tik apie save, bet ir apie aplinkinius, mūsų veiksmų poveikį gamtai. Siekdami mažinti vartojimą turime įprasti dalintis. Nauda dviguba: taip ir taupome gamtos išteklius, ir padedame kitiems. Jei turite nereikalingą daiktą ir manote, kad jis dar būtų naudingas kitiems, nuo šiol jį galima pristatyti Paberžių g. 14 A, Tauragėje. Ir atiduoti, ir pasiimti daiktus galima nemokamai.

Pagrindiniu šio savaitgalio renginių akcentu taps šeštadienį rengiama Kalėdų eglės įžiebimo šventė. Jos metu išvysime teatralizuotą pasaką, tikrą Kalėdų Senelį ir scenoje visus linksminsiantį atlikėją Donatą Montvydą.

Gaurės g. 2 A, automobilių pardavimo aikštelėje stovinčiame pastate vėl veikia kartodromas. „Topkart“ atstovai Deividas ir Artūras tauragiškiams siūlo pramogauti ir tobulinti vairavimo įgūdžius 500 m ilgio trasoje uždaroje patalpoje, padedant ir prižiūrint instruktoriams.

Paskutinis rudens numeris, nors sniego dar nėra, – jau žiemiškas. Jame rasite, kokie renginiai laukia tauragiškių kalėdiniu laikotarpiu, kuris su trenksmu PIlies aikštėje startuoja jau rytoj, kur įsigyti ir kiek kainuos žaliaskarės bei kur arčiausiai galima nuvykti slidinėti. Be abejo, laikraštyje ir rajono gyvenimo aktualijos. Ketvirtadienį surengtas savivaldybės valdomų įmonių akcijų aukcionas buvo iš dalies sėkmingas – parduota viena iš dviejų bendrovių – Tauragės butų ūkis. Kas nuo šiol administruos Tauragės daugiabučius?  Kaip keisis mokyklų vadovų darbo apmokėjimo tvarka? Taip pat apie ligoninės planus plėsti patalpas, milijonus kultūros projektams ir daug kitų žinių. 

Į Tauragę po 9 metų pertraukos sugrįžęs poetas Mindaugas Valiukas Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje kartu su aktore Valda Bičkute trečiadienio vakarą pristatė naujausią poezijos knygą „Mokytojas mirti ir kitos poemos“.

Artimiausiomis dienomis šalyje įsismarkavęs vėjas kaip reikiant privers žvarbti. Šalčio gniaužtai taip pat stiprės, tad lauke būti norėsis kuo trumpiau. Žvilgtelėjus į termometrų stulpelį gali susidaryti įspūdis, jog apsirengėte tinkamai, tačiau išėjus laukan pasirodys priešingai. Tad turėkite omenyje, kad stiprus vėjas šalčio pojūtį tik dar labiau sustiprins. Gera žinia ta, jog danguje debesys bus mažesni, tad bent jau saulės spinduliai pradžiugins. Po šaltų dienų savaitgalį sulauksime permainų.

Vis dažniau susiduriame su naujienomis apie kibernetines atakas. Retas, pastebėjęs panašų incidentą, žino, kur kreiptis pagalbos ar kaip kovoti su tokio pobūdžio nusikaltimais. Ne tik turime patys būti dėmesingi ir saugotis, bet ir privalome pasirūpinti, kad būtų užkirstas kelias kibernetinėms atakoms, vos tik pajuntame jų grėsmę. Nei verslas, nei privatūs asmenys nėra šimtu procentų apsaugoti nuo kibernetinių išpuolių. Kaip juos atpažinti, kam ir kokiu būdu apie tai pranešti, teiraujamės Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) direktoriaus dr. Ryčio Rainio.

Tauragės priešgaisrinės tarnybos viršininkas Robertas Masolas gali lengviau atsikvėpti – porą metų trukę teismai su buvusia darboviete, Tauragės apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu, kuriame jis vadovavo Migracijos skyriui, baigėsi jo pergale. Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmai dar liepos mėnesį buvo paskelbę jam palankų teismo sprendimą – priteisę vidutinį darbo užmokestį už priverstinės pravaikštos laiką – kone 20 tūkstančių eurų. Policijos komisariatas buvo apskundęs šį sprendimą, tačiau nieko nepešė, taigi pinigus sumokėti teks.

„Man draugės istorija yra savotiškas stebuklas“, – sako žurnalistė Renata Šakalytė-Jakovleva. Šiame interviu ji pirmą kartą pasakoja, kaip padėjo draugei palikti smurtaujantį vyrą ir susikurti gyvenimą iš naujo. Jų istorija parodo, koks svarbus yra moterų savitarpio palaikymas smurtinėse situacijose. „Kalbu, nes noriu, kad tokių istorijų būtų kuo mažiau“, – sako TV3 televizijos laidų vedėja. „Turime auginti vaikus taip, kad smurto nebetoleruotume.“

2016-aisiais į Tauragę atvestas 5,8 kilometro ilgio skirstomasis dujotiekis. Praėjusiais metais prie jo prisijungė pieno perdirbimo milžinės „Vilkyškių pieninė“ grupės cechas AB „Modest“. Tada žadėta, kad bus dujofikuojami ir gyvenamųjų namų kvartalai. „Tauragės žinių“ duomenimis, gyventojai dujomis galės naudotis jau kitąmet.

Paskutinė lapkričio savaitė jau čia, o žiema nesnaudžia ir galanda dantis. Artimiausiomis dienomis temperatūra kasdien kris vis labiau, naktimis vietomis žemiau –10 laipsnių. Gausių kritulių nebus, priešingai, dangus vis labiau giedrinsis, tačiau stiprės žvarbus vėjas, dėl kurio lauke bus gerokai šalčiau.

Tauragės rajono savivaldybė skina praėjusių metų darbo vaisius – šią savaitę Lietuvos laisvosios rinkos instituto paskelbtame savivaldybių indekse, kuriame vertinami 2017 m. rodikliai, pašoko per tris vietas. Administracijos direktorius Modestas Petraitis, vertindamas rezultatus, teigė, jog daugelyje sričių pataikome į dešimtuką, tačiau yra kur tobulėti – turto valdymas, plėtra ir investicijos – kitais metais turėtų būti įvertintos dar aukštesniais balais, mat 2018-aisiais daug padaryta atsisakant nereikalingo turto bei skatinant verslą.

Daugeliui žinoma, kad žuvis yra sunkiųjų metalų, pavyzdžiui, gyvsidabrio, šaltinis, bet mokslininkai tvirtina, kad žuvyje esantis selenas neutralizuoja galimą žalą.

Lapkričio 23-ąją minima Lietuvos kariuomenės diena. Švenčiant atkurtos Lietuvos kariuomenės šimtmetį, visoje šalyje vyksta renginiai, karių rikiuotės, paradai.

Spalvoto meduolio diena kasmet suburia tūkstančius žmonių visoje Lietuvoje kartu su draugais, šeimos ar bendruomenės nariais marginti meduolių. Žmonėms svarbu susiburti ir pabūti kartu, skirti laiko artimiesiems, draugams, kaimynams. Tauragėje šiemet nutarta šią dieną paminėti šiek tiek kitaip: ne tik papramogauti, pasilinksminti, pabendrauti, bet ir pabandyti siekti rekordo – nulipdyti Rekordinį kalėdinį meduolį.

Vienintelis Tauragėje veikiantis muzikinis klubas „Rūsys“ savaitgalį švęs trečiąjį gimtadienį. Svečių laukia staigmena, nauji baldai bei kitos interjero detalės.

„Juodasis penktadienis“ (angl. „Black Friday“) JAV ir Didžiojoje Britanijoje – viena geriausių dienų metuose masiniam apsipirkimui. Būtent šią dieną mažos ir didelės parduotuvės ne tik šiuose, bet ir daugelyje kitų šalių, tarp jų ir Lietuvoje, rengia didžiausius išpardavimus. Neatsilieka ir Tauragė: šiandien nemažai mūsų miesto parduotuvių irgi žada tikrą nuolaidų lietų.

Tauragės rajono savivaldybė skina praėjusių metų darbo vaisius – šią savaitę Lietuvos laisvosios rinkos instituto paskelbtame savivaldybių indekse, kuriame vertinami 2017 m. rodikliai, pašoko per tris vietas. Administracijos direktorius Modestas Petraitis, vertindamas rezultatus, teigė, jog daugelyje sričių pataikome į dešimtuką, tačiau yra kur tobulėti – turto valdymas, plėtra ir investicijos – kitais metais turėtų būti įvertintos dar aukštesniais balais, mat 2018-aisiais daug padaryta atsisakant nereikalingo turto bei skatinant verslą.

Antroje savaitės pusėje žymesnių kritulių dar nebus, jų sulauksime pirmoje savaitgalio pusėje, tikėtina, jog daugiausiai tai bus sniegas, tad apylinkės jau labiau primins žiemą. Tuo metu ir atšals kiek stipriau.

Rusijos tankai  įžlega į Lietuvą, dangų užtemdo lėktuvai. Užklupti lietuviai tik žagteli. NATO neria į krūmus ir net nemano kištis. Lietuva parklupdoma per dieną. Manote, toks scenarijus įmanomas?

Sekmadienį Tauragės badmintono mėgėjai dalyvavo „Zanavyko“ taurės antrojo etapo varžybose. Šakių jaunimo kūrybos ir sporto centro aikštėje varžėsi 80 dalyvių iš visos Lietuvos.

Žiema vairuotojams – tikras išbandymų metas. Spustelėjęs šaltukas tikrina ne tik imuniteto stiprumą, pastatų šildymo sistemų pajėgumą, bet ir transporto priemonių galimybes. Pastarųjų iššūkių baiminasi dažnas vairuotojas, ypatingai naudojantis senesnį – prieš 10–15 metų pagamintą automobilį. Mechanikos specialistai teigia, kad akumuliatoriai yra pagrindinė stabilų transporto priemonės darbą šaltuoju metų laiku užtikrinanti detalė. Jeigu ji nėra patikrinta prieš prasidedant vėsiems oras – didelė tikimybė, kad vieną rytą teks susidurti su nemalonumais. Teks ne tik gramdyti apšalusius langus, bet ir ieškoti draugiško kaimyno, kuris sutiks padėti užvesti automobilį. Tokios baigties gali padėti išvengti keli patarimai.

Tauragėje telkiamos pajėgos pagalbai skurstantiems ir likimo nuskriaustiems visuomenės nariams. Kitą savaitę organizuojamas labdaros renginys, kurio metu tikimasi suburti miesto bendruomenę kilniam tikslui – prisidėti prie „Carito“ teikiamos paramos vargstantiems. Anot organizatorių, lėkštė sriubos bei reikiamu metu ištiesta pagalbos ranka skurstančiam – dalykai, prie kurių galime ir turėtume prisidėti kiekvienas.