Sveikatingumo treneris Arūnas Vladička: „sveikai gyventi paprasta!“
Įkelta:
2018-11-09
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka
,
Nuotrauka

Lapkričio 8-ąją, ketvirtadienį, minėta Europos sveikos mitybos diena. Kuo ne puiki proga pakalbinti sveikatingumo trenerį Arūną Vladičką, kilusį iš Tauragės rajono Adakavo kaimo, daug metų gyvenusį užsienyje – 13 metų Airijoje, prieš tai Portugalijoje, Vokietijoje. Ten Arūnas dirbo sveikatingumo treneriu, masažuotoju, kineziterapeutu. Patirtį ir idėjas parsivežęs namo, tą patį bando daryti ir čia. Ir pagaliau jaučia esąs savo vietoje.

– Koks buvo jūsų kelias į sportą?

– Atradau meilę sportui tarnaudamas kariuomenėje, čia, Kęstučio batalione, Sakalinės miškuose. Iki tol su sportu nedraugavau visiškai. Būčiau padaręs – ir dariau – bet ką, kad nereikėtų eiti į fizinio lavinimo pamokas. Ir slėpiausi, ir į mokyklą neidavau... O kariuomenė privertė judėti, o kai privertė, tada pajutau, ką tai gali duoti. Ir tai pasiliko su manimi.

Iškart po kariuomenės, 2003-aisiais, išvykęs į Airiją, iš pradžių dirbau kiaulių fermoje, paskui atsirado galimybė padirbėti Dubline. Ten pradėjau lankyti sporto salę. Sporto klube ir pamačiau skelbimą apie sporto instruktorių kursus. Susidomėjau. Juos baigęs gavau darbą tame pačiame sporto klube. Paskui buvo asmeninių trenerių, masažo kursai, įstojau į kineziterapijos mokyklą. Mokiausi visą laiką.

Netikėtai vienas po kito mirė tėvai, seseriai tada buvo vos 18-a metų. Nusprendžiau, kad reiktų parvažiuoti pabūti namuose. Pabuvęs kelis mėnesius supratau, kad nebenoriu išvažiuoti. Ir anksčiau grįždavau dažnai, bet trumpam, ir važiuodamas atgal jausdavau, kad važiuoju namo. Tik pabuvęs ilgesnį laiką supratau, kad noriu likti čia.  

Lengva nebuvo. Pirmus metus dar važinėjau į Dubliną, jau turėjau ten savo kabinetą. O čia buvau visiškai niekam nežinomas. Dirbau viską, kas susiję su mano darbu, tačiau teko ir sunkvežimį vairuoti. Tačiau po truputį, po truputį veiklos atsirado tiek, kad galiu visiškai iš to pragyventi.

Kol kas vedu sveikatos užsiėmimus grupėse, asmenines treniruotes namuose, daug bendradarbiauju su Visuomenės sveikatos biuru, vedu mankštas įstaigose, bendruomenėse. Dabar pradedame naują projektą, kur bus daug užsiėmimų vyresnio amžiaus žmonėms. Ir Adakave turiu grupę, vakarais vedu užsiėmimus.

Mano planuose – sava sporto salė.  Labai to norėjau ir jau esu arti tikslo. Žinoma, tai pareikalaus nemažų investicijų – įranga labai brangi.

Nuotrauka

– Kaip žmonės apie jus sužino?

– Iš lūpų į lūpas. Iš pradžių skrajutes bandžiau nešioti, tačiau kol negauni pabendrauti su žmogum akis į akį, sunku jį įtikinti. Važinėdavau po visą Lietuvą, po mokyklas, kas kur pakviesdavo. Dabar jau turiu pakankamai darbo čia. Beje, mano paskyra „Facebook“ – „Kūno Logika“ turi 14 tūkst. sekėjų.

– Kaip ilgiau išlikti sveikiems?

– Esu labai gilinęsis į šią temą ir turiu stiprią nuomonę. Viską, ką matau, girdžiu, iš savo patirties esu supaprastinęs į kelis bazinius dalykus. Dabar yra tiek daug informacijos, visi bando ką nors įbrukti, parduoti, o iš tikrųjų mums reikia tik kelių pačių paprasčiausių dalykų. Mums nebūtinos sporto salės, kedai, tympos ir daugybė kitų dalykų – reikia tiesiog atsistoti, giliau pakvėpuoti, pasivaikščioti. Jei tai darytume kiekvieną dieną, tai turėtų dramatišką poveikį, pamatytume labai didelius savo organizmo pokyčius. Nesvarbu, ką tu veiki, – kiekvieną dieną būtina bent pusvalandį pajudėti, nesvarbu, ryte ar vakare, pasivaikščioti, atlikti kelis paprastus pratimus. Juk dauguma mūsų visą dieną būname vienoje padėtyje – atsisėdę, pasilenkę ar stovėdami, nelygu, kokį darbą dirbame. Todėl sustingusius raumenis ir sąnarius būtina išjudinti, išlaisvinti. Jau vien nuo to tikrai jausimės geriau. Net jei ir vaikštome visą dieną, jausimės kur kas geriau, jei ryte ar vakare dar pusvalandį pasivaikščiosime. Po to – keli paprasti pratimukai, kad neprarastume judesių laisvumo: atsitūpti, atsistoti, pakelti rankas, pasivolioti ant žemės, pasisukioti į šonus.

Ir dar labai svarbu švarus vanduo, geras maistas, poilsis. Ir viskas.

– O kaip, Jūsų manymu, turėtume maitintis?

– Maisto tema irgi be galo sukomplikuota. O iš tikrųjų mums reikia paprastų paprasčiausių dalykų – to, ką valgė mūsų protėviai, ką turime ar užauginame patys. Valgyti turėtume ne daugiau kaip 1000 km aplink mus užaugintą ir pagamintą maistą. Čia yra visko, ko mums reikia. Mums, mūsų genetikai tai yra super. Nesijausite gerai ir vartodami sveiką, tačiau nemėgstamą maistą. Juk pirmiausia viskas priklauso nuo mūsų minčių – turime mėgti maistą, kurį valgome. Kad ir kokios dietos besilaikytumėte, valgytumėte sveiką ar greitąjį maistą, fizinis aktyvumas yra būtina sąlyga norint palaikyti normalų organizmo funkcionavimą.

Nereikia nieko komplikuoti – nereikia jokių dietų. Žinoma, nereikia valgyti tiek, tarsi ruoštumeisi karui. Reikia pagalvoti, ar tau reikia tiek, kiek tu suvalgai. Pirmiausia pagalvoti, ką tu ruošiesi daryti. Juk negali suvalgyti cepelinų porciją ir visą dieną sėdėti. Tas pats kaip mašinai: jei tau reikia nuvažiuoti 20 km, tu juk nesipili 100 litrų kuro. Žinoma, tai sunku, nes visą laiką, kur beeitume, mus supa reklama. TV, radijas, visa kita medija. Visi bando ką nors parduoti. Parduotuvėje irgi, pažiūrėkit, kiek spalvų. Ypač jei išalkęs nueini – kaip visko norisi, kaip viskas atrodo gražu ir skanu. Dar viena gudrybė: patariu niekada neiti į parduotuvės vidurį. Viskas, ko mums reikia, yra parduotuvės pakraščiuose. Apėjai ratą ir gali išeiti.

Kaip atsispirti tai beprotiškai pasiūlai? Reikia suvokti, ko tau iš tiesų reikia, ir neįsileisti į save bet ko. Kaip ir informaciją, kurią įsileidi į galvą, – tu turi rinktis. Tie, kas nori parduoti, žino, kaip įsiūlyti, tai ištisas mokslas, o mes turime prisiimti atsakomybę už tai, ką įsileidžiame į save, į savo galvą ir burną.

Kai žmonėms sakau: „Suvalgyk gabaliuką mėsos, daržovių, obuolį, ir viskas“, jie negali patikėti. Kuo paprasčiau, tuo sunkiau patikėti. Žmonėms reikia mitybos planų, sudėtingų taisyklių ir daugybės draudimų, nors paskui jų vis tiek nesilaiko. Žmonėms atrodo, kad reikia visko labai daug – ir papildų, ir įvairiausių „stebuklingų“ sėklų ar šaknų, ir būtinai vištienos ar ryžių.

– Dabar labai madinga užsisakyti mitybos planus...

– Darydavau tuos planus, esu jų tūkstančius sudaręs, tačiau nepažįstu nė vieno žmogaus, kuris jų laikėsi ilgiau nei vieną ar kelis mėnesius. Todėl dabar mokau žmones paprasčiausių mitybos principų, pritaikau juos prie jo darbo, pomėgių, galimybių. Galiu ir į namus ateiti, išvalyti šaldytuvą ar kartu apsipirkti. Mokau eiti mažais žingsniukais, kad nebūtų streso. Įprotis susiformuoja tik per ilgą laiką, įdiegti ką nors į savo kasdienybę prireikia mažiausiai trijų mėnesių, o kartais net metų. Tu turi įsipareigoti mažiausiai metus laikytis sveikų įpročių, tada pajusi naudą, ir tas įprotis taps tavo gyvenimo dalimi. O jei puoli staiga ekstremaliai keisti savo gyvenimą – sportuoti, sveikai maitintis, dažniausiai nieko iš to neišeina. Pažiūrėkit, rudenį ir pavasarį, dar šiek tiek po naujųjų metų – kiek nutarusių sveikai gyventi užplūsta sporto klubus. O kiek jų lieka po mėnesio, kito? Stačia galva pulti kardinaliai kažką daryti, o paskui nutraukti yra dar blogiau nei nieko nedaryti. Juk vis dėlto tai stresas organizmui, ir jis prisideda prie visų kitų stresų, kurių patiriame kasdien, ir tai tikrai ne į sveikatą.

Visi nori greito rezultato, o jo negavę nusivilia. Kai tu pasiryžti tobulinti save mažais žingsneliais, išmoksti kantrybės, rinkti informaciją. Ir palaipsniui imi keisti save ir kitose srityse – darbe, bendravime.

Beje, kai kalbama apie sporto naudą žmogui, labai dažnai pamirštama paminėti vieną didžiausių naudų žmogui, kuri gali būti didesnė už visas kitas kartu paėmus, – naudą žmogaus psichikai ir sielai. Šiai naudai pasiekti nebūtina kopti į kalnus ar kasdien nuvažiuoti 20 km dviračiu. Tam, kad gerai jaustumėtės emociškai, dažniausiai užtektų pasportuoti savo malonumui, pasirenkant labiausiai patinkančią sporto šaką.

Nuotrauka

Nuotrauka
tesimas
Įkelta:
prieš 14 valandų
Artėjant Šv. Velykoms Tauragės apylinkės teismo kolektyvas prisijungė prie Tauragės Carito  2024 m. kovo 14 d. – 2024 m. kovo 22 d. organizuotos iniciatyvos „Pasidalinimo krepšelis“. Akcijos metu darbuotojai dalinosi ilgo galiojimo maisto produktais su vargstančiais. Nepamiršti buvo ir mažieji. Pasirūpinta, kad ir jie pajustų saldesnį Šv. Velykų stalą bei galėtų pasmaližiauti saldumynais.
Nuotrauka
rotary
Linos Buchlickajos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-26
Šeštadienį, Tauragėje vyko vienas svarbiausių Rotary Lithuania D1462 Apygardos renginių - Asamblėja ir Išrinktųjų prezidentų bei jų komandų mokymai. Jų tikslas uždegti, motyvuoti bendruomenę drauge kurti prasmingus pokyčius ir visapusiškai augti!
Nuotrauka
aikštynas
Įkelta:
2024-03-26
Prasidėjo dvi savaites truksiantis balsavimas už labiausiai patikusias dalyvaujamojo biudžeto idėjas, skirtas gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti. Susipažinti su projektais ir atiduoti savo balsus už labiausiai patikusias idėjas gyventojai galės iki balandžio 8 dienos, internetinėje svetainėje.
Nuotrauka
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-25
Kovo 29 d. penktadienį nuo 11 iki 16 valandos prie Tauragės pilies bus renkama parama Ukrainos kariams .
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-03-21
Žvelgdami į mums artimus senjorus – tėvus ar senelius – neretai pamirštame, kad ir jie kažkada buvo jauni, ištroškę nuotykių ir kupini svajonių, o šiandien daugelį patirtų istorijų tyliai saugoja savo prisiminimuose. Pokalbiai tarp skirtingų kartų gali leisti geriau pažinti vieni kitus bei atrasti, kad su brandaus amžiaus žmonėmis, kiekvienas iš mūsų turi daugiau bendrumų nei skirtumų.
Nuotrauka
šiluma
Įkelta:
2024-03-21
Kaip informuoja Tauragės šilumos tinklai, šilumos kaina Tauragėje kovo mėnesį išliko žemesnė už vidutinę šilumos kainą Lietuvoje. Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikoma 6,70 ct/kWh (be PVM) kaina. 2023 metais Tauragės šilumos tinklų vartotojams kovo mėnesį taikyta 8,12 ct/kWh (be PVM) kaina, 2022 m. – 5,90 ct/kWh (be PVM).
Nuotrauka
Pratybos
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-20
Kaip informuoja Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, kovo 23–24 dienomis Sakalinės miškuose (Jūravos girininkija) planuojamos sprogdinimo darbų pratybos.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-19
Įprastai savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie nedirba dar ir samdomo darbo ir nėra draudžiami sveikatos draudimu valstybės lėšomis, kiekvieną mėnesį turi sumokėti minimalią privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA). To reikia tam, kad prireikus žmonės galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti kompensuojamuosius vaistus ir kitas paslaugas.
Nuotrauka
klimato
Įkelta:
2024-03-19
Tauragės misija tapti klimatui neutraliu ir išmaniu miestu įgauna pagreitį. Praeitą savaitę, kovo 14 dieną įvyko pirmasis susitikimas su bendruomene. Renginio tikslas - supažindinti susirinkusius gyventojus, verslo ir įstaigų atstovus bei suinteresuotus asmenis su misija ir vykstančiu procesu, bei pakviesti diskusijai.
Nuotrauka
caritas
Įkelta:
2024-03-16
Kovo 15 d. Tauragėje, atidarytas Užimtumo tarnybos regioninis karjeros centras.  Taip pat atidarytos naujos socialinės dirbtuvės žmonėms su negalia – Tauragės Švč. Trejybės parapijos Carito socialinės dirbtuvės „Draugų kiemelis“. Šių visuomenei svarbių įstaigų atidaryme  dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. 
Nuotrauka
Maisto bankas
Įkelta:
2024-03-14
Jau šį penktadienį ir šeštadienį visoje Lietuvoje vyks tradicinė „Maisto banko“ akcija, kurios metu daugelyje šalies parduotuvių budės savanoriai, kviesiantys stokojantiems paaukoti ilgiau negendančių maisto produktų. Šiais metais „Maisto banko“ akcija vyks 74 Lietuvos miestuose ir miesteliuose, 379 parduotuvėse, akcijoje dalyvaus 256 skirtingos nevyriausybinės organizacijos, prie „Maisto banko“ akcijos šį pavasarį jungiasi rekordinis daugiau nei 7400 savanorių būrys. Labiausiai prašoma aukoti aliejaus, taip pat mėsos ar žuvies konservų.
Nuotrauka
sodra
„Sodros“ nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Daugiau nei 120 tūkstančių senatvės pensijos ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjų toliau dirba, o dirbdami kaupia stažą ir pensijų apskaitos vienetus. Dėl to daugumai jų pensijos kasmet padidėja. 2023 metais dirbusiems pensijų gavėjams šiemet atnaujintos pensijos pradedamos mokėti nuo kovo. Dalį gavėjų jos pasieks jau šį mėnesį, kitus – vėlesniais mėnesiais. Visos dirbančiųjų pensijų gavėjų pensijos bus perskaičiuotos iki liepos.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-03-14
Tauragės rajono savivaldybės administracija informuoja, kad 2024 m. kovo 18 d., pirmadienį, valstybinio lygio civilinės saugos kompleksinių pratybų metu vyks gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (GPIS) patikrinimas.
Nuotrauka
vyskupai
Įkelta:
2024-03-14
2024 m. kovo 13 dieną įvyko tradicinis Telšių vyskupo Algirdo Jurevičiaus susitikimas su savivaldos vadovais – merais. Telšių vyskupijos teritorija pagal civilinį administracinį paskirstymą siejasi su penkiolikos savivaldybių administracinėmis teritorijomis. Merus į susitikimą su vyskupu atlydėjo tų vietovių dekanai arba klebonai.
Nuotrauka
masina
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-03-13
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad netrukus beveik 260 gyventojų ir 100 įmonių, dėl kurių automobilių pardavimo kainos realumo kyla klausimų, pasieks informaciniai pranešimai. Pranešimus gavę asmenys raginami įvertinti įformintą pardavimo kainą, ir jei ji neatitinka realybės – deklaracijose deklaruoti tikrąją transporto priemonių pardavimo kainą.
Nuotrauka
aplinkosauga
Įkelta:
2024-03-13
Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos parengtiems Administracinių nusižengimų kodekso ir Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimams, kuriais siūloma baudas diferencijuoti pagal pažeidimo mastą, daromą neigiamą poveikį aplinkai, griežtinti baudas fiziniams asmenims ir nustatyti atsakomybę juridiniams asmenims už pažeidimus gyvosios gamtos srityje, ūkinės ir kitos veiklos vykdymą nesilaikant aplinkosauginių reikalavimų.