2020 Rugsėjo 27 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Rusija per dieną užimtų Lietuvą: tiesa ar mitas?

  • Įkelta: 2018-11-22

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Skaitmeninių medijų laboratorijos vedėjas, doc. dr. Andrius Šuminas.

„Tauragės žinių“ inform.
informacija@taurageszinios.lt

Rusijos tankai  įžlega į Lietuvą, dangų užtemdo lėktuvai. Užklupti lietuviai tik žagteli. NATO neria į krūmus ir net nemano kištis. Lietuva parklupdoma per dieną. Manote, toks scenarijus įmanomas?

Kremlius nori, kad tuo tikėtume. Tačiau tikrovėje vaizdas būtų kitoks.

„Dabar, 2018-ųjų pabaigoje, esame geresnėje padėtyje nei bet kada moderniosios Lietuvos istorijoje“, – patikino apžvalgininkas Vaidas Saldžiūnas.

„Tokių mitų tikslas – menkinti Lietuvos piliečių pasitikėjimą savo valstybe, savo kariuomene, sėti abejonę, nesaugumo jausmą. O kai žmonės jaučiasi nesaugūs, jie tampa labiau paveikiami“, – aiškino Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Skaitmeninių medijų laboratorijos vedėjas, doc. dr. Andrius Šuminas.

Sulauktų atsako

Po Ukrainos užpuolimo 2014 metais, ko gero, jau niekas neabejoja, kad Rusija kelia realią karinę grėsmę. Po Krymo aneksijos susirūpinta, kad kitu taikiniu gali tapti Baltijos šalys.

Lietuva ginklų žvangėjimą girdi net iš dviejų pusių. Vakaruose  0150 275 km ilgio siena su Kaliningrado sritimi, kur sutelkta tūkstančiai Rusijos karių, karinė technika. Rytuose – 679 km sienos su Baltarusija, kurios didžiulė kariuomenė ir karinė sąjunga su Rusija taip pažengusi, jog mūsų kariškiai tai vertina kaip grėsmę nacionaliniam saugumui. Tarp jų – vos 100 km ruožas su Lenkija, kurį užėmus, Baltijos šalys būtų atkirstos nuo NATO.

Suvokdamas tai, aljansas, priešingai nei nori pavaizduoti Maskva, ėmėsi realių veiksmų.

„Turime ne šiaip popierinius įsipareigojimus, bet ir realius planus, pratybas. Taip pat realius sąjungininkus Lietuvoje, pradedant JAV specialiosiomis pajėgomis, NATO daugiašaliu batalionu, iki sąjungininkų pajėgų Lenkijoje, reformuojamos karinės infrastruktūros Vakarų ir Vidurio Europoje.

NATO batalionas mokosi ir ruošiasi kautis nuo pirmos agresijos minutės, nelaukdamas politinių signalų iš Berlyno. Įstatyminė bazė tvarkoma taip, kad 1940 m. situacija nepasikartotų – visi įpareigoti priešintis ir neklausyti priešingų įsakymų“, – dėstė gynybos temas gvildenantis naujienų portalo „Delfi“ žurnalistas.

Ar įmanoma, kad Rusija žaibiškai užimtų stipriausio pasaulyje karinio aljanso narę?

„Bet kokia karinė operacija ir jos sėkmė priklauso nuo galybės aplinkybių. Pavyzdžiui, 1940 m. Lietuva turėjo galimybes priešintis, bet to nepadarė dėl vidaus politikos veiksnių. 1991 m. neturėjome karinių pajėgų, tik jų užuomazgas, bet pasipriešinta kitais būdais, ir šalis nežlugo netekusi televizijos ir radijo“,  – atkreipė dėmesį V. Saldžiūnas.

Netikėtam puolimui pirmiausia sutrukdytų virš Baltijos šalių nuolat skraidantys NATO žvalgybiniai lėktuvai. O pradėjęs telkti pajėgas, Kremlius sulauktų sąjungininkų atsako: tam ir rengiamos pratybos, kaip atremti tiek žaliuosius žmogeliukus, tiek konvencines atakas, kaip priešintis savaites, o tada pereiti į partizaninį karą.

„Tas mitas „užimtų per vieną dieną“ lengvai atkertamas – Ukrainoje jie nesugebėjo užimti daugiau nei buvo investavę į smegenų plovimo kampaniją, ypač Kryme ir Donbase. Sirijoje daug kur negalėjo užimti teritorijų, o kariavo prieš lengvaisiais ginklais ginkluotus neorganizuotus sukilėlius.

Lietuviai mokėjo ir moka kautis geriau ir turi geresnių sąjungininkų, tad tegu pamėgina per dieną užimti – turės naują gedulo dieną“, – įvertino V. Saldžiūnas.

Veikiantis frontas

Pašnekovo nuomone, didelė šiandienos problema – ne tiesioginis karinis konfliktas, o galimas šalies politinės bei ekonominės kontrolės perėmimas, kibernetinės atakos, propaganda.Tai jau yra veikiantis frontas.

Komunikacijos ekspertas A. Šuminas sakė, jog propagandą galima atpažinti iš skatinamo nepasitikėjimo Lietuvos kariuomene, NATO, Briuseliu, valstybės institucijomis.

„Rusija skleidžia įvairiausius mitus. Vieni transliuojami išorėje, kiti viduje. Iš vienos pusės, jie baugina mus, iš kitos – savo auditorijoms pučia NATO grėsmę, esą Rusija yra taiki valstybė, kuri neva ruošiasi atremti Vakarų agresiją. Baugina žmones, sėja įtampą, kad būtų paprasčiau juos paveikti“, – kalbėjo mokslininkas.

Anot A. Šumino, melagingos žinios pirmiausia yra nutaikomos į tuos, kurie turi mažiausiai kritinio mąstymo, o vėliau ima sklisti visuomenėje.

„Todėl reikia nepasitikėti vienu šaltiniu, ypač socialiniuose tinkluose. Reikia visada galvoti, kodėl taip yra, iš kur tokia informacija, kas yra šaltinis, ar jis žinomas, ar jis patikimas, ar iš tikrųjų yra taip, kaip sakoma. Tai padeda suabejoti informacija, įjungti kritinį mąstymą ir neapsigauti“, – patarė A. Šuminas.

Užs. Nr. 109

Sekmadienį Tauragės badmintono mėgėjai dalyvavo „Zanavyko“ taurės antrojo etapo varžybose. Šakių jaunimo kūrybos ir sporto centro aikštėje varžėsi 80 dalyvių iš visos Lietuvos.

Žiema vairuotojams – tikras išbandymų metas. Spustelėjęs šaltukas tikrina ne tik imuniteto stiprumą, pastatų šildymo sistemų pajėgumą, bet ir transporto priemonių galimybes. Pastarųjų iššūkių baiminasi dažnas vairuotojas, ypatingai naudojantis senesnį – prieš 10–15 metų pagamintą automobilį. Mechanikos specialistai teigia, kad akumuliatoriai yra pagrindinė stabilų transporto priemonės darbą šaltuoju metų laiku užtikrinanti detalė. Jeigu ji nėra patikrinta prieš prasidedant vėsiems oras – didelė tikimybė, kad vieną rytą teks susidurti su nemalonumais. Teks ne tik gramdyti apšalusius langus, bet ir ieškoti draugiško kaimyno, kuris sutiks padėti užvesti automobilį. Tokios baigties gali padėti išvengti keli patarimai.

Tauragėje telkiamos pajėgos pagalbai skurstantiems ir likimo nuskriaustiems visuomenės nariams. Kitą savaitę organizuojamas labdaros renginys, kurio metu tikimasi suburti miesto bendruomenę kilniam tikslui – prisidėti prie „Carito“ teikiamos paramos vargstantiems. Anot organizatorių, lėkštė sriubos bei reikiamu metu ištiesta pagalbos ranka skurstančiam – dalykai, prie kurių galime ir turėtume prisidėti kiekvienas.

Technologijų lyderė „Tele2“ su artėjančiomis Kalėdomis jau pasveikino savo pagal sąskaitą mokančius klientus. Operatorius jiems padovanojo po 10 GB nemokamų duomenų šiam ir gruodžio mėnesiui.

Sekmadienį, valanda prieš vidurdienį, apie dvi dešimtys tauragiškių moterų, kai kurios – su vaikais, prisijungė prie per šalį vilnijančios protestų „STOP „Raudonas balionas“, nukreiptos prieš vaikų atiminėjimą iš šeimų, bangos. Rankose jos laikė raudonus balionus. Prieš savivaldybės administracijos pastatą susirinkusios moterys vėliau patraukė prie Vaiko teisių apsaugos tarnybos (buvusio „Šiaulių banko“) skyriaus pastato ir ten balionus paliko, pririšusios prie laiptų turėklų.

Jūros upės pakrantėje restoraną-viešbutį „Banga“ valdanti verslininko Vytauto Kiminiaus šeima planuoja plėtrą. Ardomas stogas, jo vietoje jau statomas trečiasis pastato aukštas. Pagal projektą čia bus įkurta 10 papildomų kambarių, kurių šiuo metu trūksta atvykstantiems užsieniečiams.

Šiandien Tauruose, buvusioje pradinėje mokykloje, iškilmingai atidarytas lopšelio-darželio „Ažuoliukas“ filialas – dvi grupės. Tame pačiame pastate duris atvėrė ir dar vienas darželis – „Debesų vaikai“.

Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) surengtame tradiciniame konkurse „Metų ūkis 2018“ apdovanotos trys Tauragės rajono ūkininkų šeimos.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbė kasmetinį savivaldybių indeksą. Tauragės rajono savivaldybė mažųjų savivaldybių  reitinge iš 12–13 vietų pakilo į 9–11 vietas.

Šimtmečio tauragiškių pavardės bus įamžintos ant Vasario 16-osios bei Dariaus ir Girėno gatvių sankirtoje baigiamo statyti pastato betoninės tvoros – tokį sprendimą trečiadienį priėmė komisija. „TOC“ vadovui Laurynui Jaručiui priklausantis verslo centras, vadinamas skambiu vardu „Šimtmetis“, nuspręsta, labiausiai tam tinkama vieta. Tačiau planuojama atsiklausti sąraše esančių žmonių, ar šie pageidauja būti įamžinti

Tauragė – vienas iš nedaugelio Lietuvos miestų, kurie gali pasigirti bemaž centre neršiančiomis lašišomis. Anot prisiekusio muselininko ir gamtos mylėtojo Edgaro Jurgilo, lašiša – neįkainojamas gamtos turtas, ir ypač skaudu, kad neršto metu Jūros pakrantėse netrūksta nesąmoningų žvejų, bandančių lašišas gaudyti, tiesiai šviesiai sakant – brakonieriauti.

Tabletės nuo smurto nėra
  • Įkelta: 2018-11-16

Panašu, kad anglų patarlė „Mano namai – mano tvirtovė“ vis labiau praranda savo prasmę: šiais laikais tikimybė patirti smurtą namuose yra didesnė nei gatvėje tamsiu paros metu. Mažinti smurtą artimoje aplinkoje galima pradedant kurti žmogiškesnį santykį su pažeidžiamomis visuomenės grupėmis ir netgi su pačiais smurtautojais. Probacijos tarnybos, nuo šio rugsėjo sujungtos į vieną juridinį asmenį, specialistai įgyvendina kelias elgesio pataisos, motyvacines bei intervencines programas. Viena jų skirta smurtautojams šeimoje. Specialistai įsitikinę: nuoširdžiai dirbant – smurtautojų elgesys keičiasi.

Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras įsteigė skubios medicinos pagalbos kabinetą, kuriame nuo lapkričio 2-osios dirba šeimos gydytojas Ignas Sinkevičius. Nors pirmosiomis darbo dienomis pacientų eilės prie jo nesidriekia, gydytojas įsitikinęs, kad toks kabinetas buvo reikalingas ir gerokai palengvins šeimos gydytojų darbo krūvį.

Šiandien švenčiama Lietuvos pašto diena. Solidžia 100-mečio proga bičiulius pasveikino laikraščio „Tauragės žinios“ redakcijos kolektyvas. 

Jau antrus metus pagerbiamos iniciatyvos, labiausiai prisidedančios prie išvykusiųjų integravimo jiems sugrįžus į gimtinę. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje įvyko iškilmingas Vyriausybės kanceliarijos inicijuojamo projekto „Kryptis Lietuva“ apdovanojimų vakaras. Jo metu įvertinti žmonės, įstaigos, organizacijos ir bendruomenės, kurios savo veikla ir idėjomis skatina svetur gyvenančius tautiečius grįžti į Lietuvą, integruotis ir dirbti Tėvynėje. Garbingą apdovanojimą pelnė ir Tauragės savivaldybės projektas „Globali Tauragė“.

Antradienį Kainų ir energetikos kontrolės komisija paskelbė šildymo kainų statistinį reitingą. Tauragiškiams jis tapo malonia staigmena – už šilumą mokame vieną mažiausių kainų Lietuvoje. Pavasarį nukritusi į šešioliktą vietą, Tauragės šilumos tinklų tiekiamos šilumos kaina jau antrą mėnesį iš eilės išlieka 4,99 ct/kWh su PVM ir lapkričio mėnesį yra trečia iš mažiausių.

Ar skirtingoms Lietuvoms reikia skirtingų prezidentų? Vilniaus politikos analizės instituto analizė rodo, jog skirtumas tarp naujienų apie kandidatus nacionalinėje ir regioninėje žiniasklaidoje tikrai egzistuoja. Regioninė spauda kur kas daugiau dėmesio skiria Arvydui Juozaičiui ir Nagliui Puteikiui nei nacionalinė spauda.

Norvegų kapitalo bendrovėje „Egersund Net“ jos vadovo Anders Myklebust iniciatyva lankėsi J. E. Norvegijos ambasadorius Lietuvoje K. Klepsvik su žmona. Su juos susitiko ir rajono meras Sigitas Mičiulis su komanda bei TAVA atstovai.

Nuo liepos 1-osios įsigaliojo nauja vaiko teisių apsaugos sistema, kuri teoriškai turėjo užkirsti kelią smurtui prieš vaikus šeimose. Tačiau šalies mastu viena po kitos viešinamos istorijos, kai vaikai iš šeimų paimami už menkus prasižengimus. Ginčytini atvejai privertė žmones abejoti vaiko teisių specialistų kompetencija ir rinktis į mitingus, platinamą peticiją, reikalaujant apginti šeimas ir vaikus nuo tarnybų smurto, pasirašė keliolika tūkstančių žmonių. Apie būtinybę taisyti vaiko apsaugos mechanizmus prabilo ir kai kurie parlamentarai. Kiti politikai ragina neskubėti švelninti įstatymų. Psichologės Inos Kalvanienės nuomone, atskyrimo nuo tėvų pasekmės vaiko psichikai ir asmenybės raidai gali būti itin žalingos. Kokia situacija Tauragės apskrityje, kaip sekasi dirbti reformuotai vaiko teisų apsaugos tarnybai, kiek vaikų paimta iš šeimų, domisi „Tauragės žinios“.

Taryba  po karštų diskusijų priėmė sprendimą dalinai finansuoti Tauragėje vykdomų ištęstinių studijų programų studentus, jei jie renkasi specialybę, įtrauktą į reikalingų rajonui sąrašą.

Užregistruoti automobilį, atlikti bankinį pavedimą ar deklaruoti gyvenamąją vietą – šiuolaikinės technologijos leidžia tai padaryti tiesiog telefonu. Pamirškite eiles bankuose ar kitose įstaigose – mobiliuoju parašu oficialius dokumentus patvirtinti galima ir neišeinant iš namų.

Šią savaitę šalyje ir toliau išsilaikys lapkričiui nebūdinga šiluma. Dangus kasdien bus niūrus, atkeliaus gausesni krituliai, tačiau tik trumpam.

Tauragės rajono savivaldybės taryba patvirtino naują smulkaus ir vidutinio verslo programos rėmimo tvarkos aprašo redakciją. Joje didinamas dėmesys naujoms darbo vietoms. Tvarka papildoma ir naujomis kryptimis, kuriose numatyta parama užsienio rinkų paieškoms.

Lapkričio 8-ąją, ketvirtadienį, minėta Europos sveikos mitybos diena. Kuo ne puiki proga pakalbinti sveikatingumo trenerį Arūną Vladičką, kilusį iš Tauragės rajono Adakavo kaimo, daug metų gyvenusį užsienyje – 13 metų Airijoje, prieš tai Portugalijoje, Vokietijoje. Ten Arūnas dirbo sveikatingumo treneriu, masažuotoju, kineziterapeutu. Patirtį ir idėjas parsivežęs namo, tą patį bando daryti ir čia. Ir pagaliau jaučia esąs savo vietoje.

Tauragėje bręsta aktyvi ir pilietiška jaunoji karta. Puikus to pavyzdys – Lietuvos moksleivių sąjungos Tauragės rajono mokinių savivaldų informavimo centro pirmininkas Nedas Tamašauskas, su užsidegimu pasakojantis apie organizacijos veiklą. Moksleiviai ne šiaip sau gvildena jiems aktualias problemas – kad galėtų efektyviai jas spręsti, būtų išgirsti valstybės institucijų, jie vienijasi į organizacijas, kurios turi savo valdymo organus bei dirba aktyvų atstovaujamąjį darbą.