2020 Gegužės 29 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Gyvos ar dirbtinės gėlės: ką rinktis Vėlinėms?

  • Įkelta: 2018-10-31

Visų Šventųjų ir Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dienomis kapinėse mirga tūkstančiai žvakelių, ant sutvarkytų kapų sugula puokštės chrizantemų, kitokių gėlių. Pasirinkimas didžiulis: kaip visada prieš Vėlines, gėlėmis ir jų puokštėmis nukrauta viena pusė Vytauto gatvės tarp Bažnyčių ir Dariaus ir Girėno gatvių. Prekiaujama gėlėmis, puokštėmis ir kitais Vėlinių atributais ir prie Papušynės kapinių. Ką pasirinkti, kad kapai ilgai atrodytų gražiai? Geriau gyvos ar dirbtinės gėlės, o gal sausa puokštė? Gal ir keista, tačiau net ir kapinėse egzistuoja mados. Pasak gėlių salono „Žiedlapis“ savininkės floristės Vaidos Žalandauskienės, rinkdamiesi, kaip puošti kapus, žmonės atsižvelgia ir į oro sąlygas.

Populiarios baltos rožės

Pakalbinta Vytauto gatvėje įsikūrusio gėlių kiosko pardavėja antradienį  pasakojo pastebinti, kad kol kas gėles ir puokštes labiau perka nevietiniai, kaimų gyventojai. Tauragiškiai paprastai nusiperka jų prieš pat važiuodami į kapines. Paklausta, kokias gėles kapinėms žmonės perka dažniausiai, ji sakė, kad populiariausios šiuo metu ne chrizantemos, o baltos rožės. Jų nuperkama daugiausiai, o kaina – apie 1,5 euro.

Paklausta, ar domisi pirkėjai dirbtinėmis gėlėmis, mergina pasakojo, kad šiuo metu labiau domimasi gyvomis. Dirbtinių gėlių puokštes žmonės labiau renkasi tada, kai prasti orai ir gyvos gėlės gražios išbūtų labai neilgai. Vis dėlto nemažai ir tokių žmonių, kuriems dirbtinės gėlės patinka labiau, ir jie negaili už tokią puokštę ir 10 ar 12 eurų.

Vis dėlto šiemet sinoptikai Vėlinėms žada gražius, šiltus orus, taigi daugumos akys krypsta į gyvas gėles. Didelis žydinčių chrizantemų vazonas kainuoja 5–7 eurus, už mažesnius prašoma nuo 2 iki 4 eurų, Stambiažiedės, tiesa, brangesnės – ir nedidelio vazonėlio pigiau nei už 5 eurus nelabai rasi.

Vis dėlto daugiausiai prekybininkai siūlo chrizantemų. Tai nuo seno populiariausios rudenį žydinčios gėlės, naudojamos kapaviečių puošybai. Ryškūs žiedai gali būti puiki detalė, jei prie nuosaikios, tamsios spygliuočių aplinkos trūksta akcento. Chrizantemas galima pasodinti, įkasti kartu su vazonėliu arba tiesiog pastatyti. Jei vazonėlis žemas, jo gali ir visai nesimatyti. Chrizantemos naudojamos ir įvairiose kompozicijose su pušų ar eglių šakomis. Tiesa, jos bijo šalnų. Nors į gyvas gėles visada smagiau žiūrėti, po kelių šaltų naktų chrizantemos pajuoduos, tad visą kompoziciją teks išmesti.

Dar viena gyvų gėlių alternatyva  – viržiai arba erikos. Jų tarp parduodamų gėlių irgi nemažai. Pastaraisiais metais šios gėlės itin išpopuliarėjo, nes kapinėse viržių subtilumas labai tinka. Viržiai gerai atrodo iki pavasario – nors jau nebedžiugina spalvomis, savo struktūrą jie išlaiko.

Kiekviename gėlių salone – savas „stiliukas“

Gėlių salono „Žiedlapis“ savininkė, floristė Vaida Žalandauskienė, paklausta apie Vėlinių madas, neneigė, kad jos iš tiesų egzistuoja ir nuolat keičiasi.

– Manau, kad kiekvienas gėlių salonas turi savo „stiliuką“, ir tie, kam jis patinka, ten ir perka. Aš, pavyzdžiui, jau prieš keletą metų pradėjau gaminti tokias samanų pagalvėles, į kurias galima prismaigstyti tiek gyvų, tiek ir dirbtinių gėlių. Jos natūralios, išsilaiko ilgai, gali būti įvairių formų – širdies, kryžiaus ir kt. Dar gerokai iki Vėlinių žmonės ėmė jų teirautis, – pasakojo floristė.

Gražu ir džiovintos gėlės

Įvairios kompozicijos, kuriamos iš natūralių medžiagų: sudžiovintų gėlių, spygliuočių šakų, samanų, išties gana populiarios. Joms gali būti naudojamos laukinės arba specialiai užaugintos gėlės – šlamučiai, sausiukai, zundos ir kt. Žiedai dažnai dažomi, bet ir natūralūs išlaiko savo spalvą iki pavasario. Tai natūralios puokštės, kurios organiškai įsikomponuoja į aplinką, nesutrikdo pusiausvyros. Spygliuočių šakos paprastai būna įsmeigtos į specialią floristinę kempinę, jos gerai išsilaiko gryname ore, spygliai nenukrenta – priešingai nei kalėdinės eglutės, laikomos šiltuose namuose. Dažniausiai kuriamos didelės ir mažos sausos puokštės, vainikėliai (per vidurį įstatoma žvakė), rečiau – kryželiai. Tokių puokštelių prekybininkai irgi siūlo daug ir įvairių.

Atsižvelgia į orų prognozę

Paprašyta papasakoti, kaip vertina dirbtines gėles – juk dažniausiai jos pagamintos iš plastiko, kuris labai teršia gamtą, nes suyra per labai ilgą laiką, V. Žalandauskienė sakė, kad aplinkosaugos požiūriu, žinoma, geriau kapinėse naudoti natūralias puošmenas.

– Kita vertus, dabar yra labai aukštos kokybės dirbtinių gėlių, pagamintų ne iš plastiko, o iš tekstilės, tad neretai žmonės jomis puošia ne tik kapus, bet ir namus. Jos nebijo jokių oro permainų ir gražiai atrodo ilgą laiką, – pasakojo ji.

Pasak floristės, nors kapinėse labai tinka santūrios, neryškios spalvos, kai kurie žmonės kaip tik prašo ryškesnių akcentų. Ypač jei lanko vaikelio kapą.

– Žinoma, yra ir konservatyvių žmonių, kurie apskritai nepripažįsta kapų puošyboje jokių kitų spalvų, išskyrus baltą, – sakė V. Žalandauskienė.

Ji pritarė, kad rinkdamiesi, kuo puošti kapus, žmonės pirmiausia atsižvelgia į orų prognozę. Jei pranašaujami šalčiai, pirkti gyvas gėles dažnas baiminasi. Laimė, šios Vėlinės numatomos neįprastai šiltos.

Tauragės rajono savivaldybė informuoja, jog Visų Šventųjų ir Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dienomis vietinio (miesto ir priemiesčio) reguliaraus susisiekimo autobusų eismas organizuojamas pagal specialų grafiką. Autobusai švenčių dienomis vyks:

Mokytojai spalį jau gavo algas, paskaičiuotas pagal naująjį etatinio apmokėjimo modelį „Medus“. Deja, žadėtu mokytojų profesijos prestižo didinimu, kurį turėjo atnešti reforma, nekvepia. Mokytojų profsąjungos pirmininkas Gediminas Marozas atviras – atlyginimai mokytojams nekilo. Patys pedagogai atvirauja, kad ir taip vargani skatikai tiesiog perdėliojami iš vienos kišenės į kitą.

Visoje Lietuvoje išgarsėjęs Dauglaukio „Siaubo kambarys“ keičia lokaciją. Tūkstančius žmonių pritraukiantis dviejų dienų renginys šiemet įsikurs Tauragės viešbučio rūsyje. Kaip „Tauragės žinioms“ teigė projekto organizatorius Vidas Metrikis, įrengti „Siaubo kambarį“ mieste pageidavo lankytojai. Esą taip bus patogiau nepilnamečiams, neturintiems galimybių nuvažiuoti į užmiestį.

Brangesniems pirkiniams įsigyti ir planams įgyvendinti turimų santaupų ne visuomet pakanka, o reikiami nusipirkti daiktai dažnai tampa neatsiejami nuo patogesnio gyvenimo būdo.

Šiandien didelėje šalies dalyje, taip pat ir Tauragėje iškrito pirmosios šlapios snaigės. Kelininkai praneša, kad susidarius šlapio sniego sluoksniui, Tauragės rajone kelius jau barstė 3 barstytuvai.