2019 Balandžio 24 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Apskrityje atlyginimai neblizga, tačiau išsiskiria Tauragė

  • Įkelta: 2018-09-10
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Praėjusią savaitę Statistikos departamento paskelbė duomenis, kuriose šalies savivaldybėse mokamas mažiausias vidutinis atlyginimas. Tauragės rajono savivaldybėje 2018-ųjų antrąjį ketvirtį buvo mokamas 766,3 Eur (bruto) vidutinis darbo užmokestis ir iš 59 savivaldybių Tauragė užima 26-ąją vietą. Tačiau dažnai viešoje erdvėje skelbiama ne miesto, o visos apskrities statistika. Susumavus Tauragės ir aplinkinių savivaldybių duomenis, ji nedžiugina – Tauragės apskritis yra paskutinė šalyje, tačiau pagal augimo procentą tarp apskričių – antra.

Augimo tendencija

Statistikos departamentas skelbia, jog 2018-ųjų antrąjį ketvirtį šalyje buvo mokamas 926,7 Eur vidutinis (bruto) darbo užmokestis. Tuo tarpu Tauragės rajono savivaldybėje – 766,3 Eur ir tarp 59 šalies savivaldybių Tauragė užima 26-ąją vietą. Daugiausiai darbuotojams („ant popieriaus“) mokama Vilniaus miesto savivaldybėje – 1069,4 Eur, mažiausiai – Kalvarijos savivaldybėje – 639,3 Eur. Kalvarijos savivaldybės įmonių ir įstaigų darbuotojų bruto darbo užmokestis buvo 1,7 karto mažesnis nei Vilniaus miesto savivaldybės (atotrūkis sudarė 430,1 Eur).

Atlyginimų augimo tendencija, lyginant du pirmuosius šių metų ketvirčius, ryški visoje šalyje – daugiausiai, net 7,5 proc. algos kilo Jurbarke, mažiausiai, 0,38 proc. – Elektrėnų savivaldybėje.

Tauragėje vidutinis bruto darbo užmokestis augo 3,5 proc.

Lyginant darbo užmokestį šalies apskrityse, didžiausią – 1 035 Eur – bruto darbo užmokestį gavo Vilniaus apskrities įmonių, įstaigų ir organizacijų darbuotojai. Šių metų antrąjį ketvirtį Tauragės apskritis užima paskutinę vietą šalyje, vidutinė alga čia tesiekia 736,4 Eur. Tačiau pagal algų augimą Tauragės apskritis – antra šalyje po Šiaulių. Palyginti su pirmuoju šių metų ketvirčiu, antrąjį ketvirtį Tauragės apskrityje atlyginimai didėjo 4,7 proc., Šiaulių apskrityje – 4,9 proc.

Anot Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio, konkrečiai Tauragės rajono savivaldybės gyventojų atlyginimai yra didesni nei pusės kitų Lietuvos savivaldybių (26 vietoje iš 59 savivaldybių). O minėtus prasčiausius Tauragės apskrities rodiklius lemia kaimyninių rajonų – Pagėgių, Šilalės, Jurbarko savivaldybių žemesnis vidutinis darbo užmokestis. Pasak jo, gera matyti, kad atlyginimų augimo tempas Tauragės apskrityje vienas didžiausių (antras po Šiaulių apskrities).

Tarybos Finansų, ekonomikos ir strateginio planavimo komiteto pirmininkas Darius Stankus, paprašytas pakomentuoti situaciją Tauragės darbo rinkoje, teigė, jog algų augimą labiausiai lemia plėtrą nuolat vykdančios gamybos įmonės, besikuriančios naujos prekybos ir paslaugų įmonės, didėjantis naujų gerai apmokamų darbo vietų skaičius.

– Gaila, kad aplinkiniuose miestuose pramonė yra apmirusi, o tai didele dalimi sąlygoja ekonomikos gyvybingumą ir atlyginimų lygį. Pas mus plečiasi gamybos įmonės, prekyba („Lidl“, „Maxima“, „Stihl“ kiti centrai), paslaugos (įsikūrę 2 ir statomi 3 nauji servisai, ant savivaldybės parduotų sklypų aukcione), kyla 3 nauji odontologijos centrai, 1 klinika priešais „Lidl“ ir taip toliau. Ekonomikos variklis veikia, dabar reikia dar aukštesnę pavaras mušti, – teigė D. Stankus.

Pramonė – regiono stuburas

Per metus visoje Lietuvos Respublikoje atlyginimai gerokai paaugo. Lyginant 2017-ųjų antrąjį ketvirtį (838,7 Eur, bruto) su 2018-ųjų antruoju ketvirčiu (926,7 Eur, bruto), vidutinis atlygis šalyje padidėjo 10,4 proc.

Per metus daugiausiai vidutinis atlyginimas, bruto, paaugo Neringos rajono savivaldybėje – net 15,45 proc. Palyginus su praėjusių metų antruoju ketvirčiu, atlyginimai sumažėjo vienintelėje – Ignalinos rajono savivaldybėje – vidutinis darbo užmokestis krito 0,5 procentinio punkto. Tauragės apskrityje paaugo 9,6 proc., Tauragės rajono savivaldybėje padidėjo 12,4 proc.

Tauragės rajono savivaldybė administracija analizuoja rekvizitai.lt skelbiamus duomenis apie vidutinį mokamą atlygį rajone didžiausiose 50-tyje įmonių, taip pat ir biudžetinių įstaigų. Analizės duomenimis, šių metų Liepos mėnesį didžiausias vidutinis atlyginimas (bruto) buvo mokamas UAB „Autologistica Biedermann Lt“. Vidutinė alga čia siekė 2022,65 Eur, įmonėje dirba 12 darbuotojų.

D. Stankus kalbėjo, jog akivaizdu, kad svarbų indėlį į rajono ekonomiką įneša užsienio investicijos, kurių skatinimu aktyviai užsiima rajono savivaldybė.

– Statistikos departamento ir VMI duomenys apie atlyginimus atskleidžia, kad miestui ir regionui itin svarbios investicijos į pramonę, nes gerai apmokamos darbo vietos pramonėje yra ekonominis regiono stuburas. Teigiamas Tauragės rajono savivaldybės požiūris ir priimti sprendimai pagyvino Tauragės rajono ekonomiką, auga investicijų mastas, kuriamos gerai apmokamo darbo vietos ne tik gamybos, bet ir prekybos, paslaugų sektoriuose. Pastebima tendencija, kad Tauragė tampa regiono traukos centru, į kurį dirbti ir leisti laisvalaikį atvyksta gretimų rajonų gyventojai, grįžta emigrantai, – teigė D. Stankus.

Šeštadienį, rugsėjo 1-ąją, Mokslo ir žinių šventės metu atidengta kalvio Kęstučio Plyskaičio nulieta Tauro skulptūra. Kūrinys – natūralaus tauro dydžio, ragų smaigalyje siekia tris su puse metro. Tauragiškiai džiaugiasi miesto vietovardžio įprasminimu, tačiau viešoje erdvėje visgi radosi pasvarstymų, jog skulptūra nepanaši į taurą, kažkam priminė karvę, kažkam ragai pasirodė per ploni, o kaklas per ilgas. „Tauragės žinios“ domisi, kodėl liejant skulptūrą buvo pasirinkti būtent tokie vizualiniai sprendimai, ir ką apie kritiką mano idėjos sumanytojai ir autorius.

Buvusi Ahmedo kebabinė, dabar „Donerinė“, vėl pakliuvo į kaimynų nemalonę. Tiksliau, vienos kaimynės, kuri nepatingėjo ant įmonės vadovės užsiundyti viso pulko tarnybų. Apskundė „Donerinės“ veiklą Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, rajono savivaldybei, Visuomenės sveikatos centrui. Moteris skundžiasi, kad į jos penktame aukšte esantį butą patenka maisto gaminimo kvapai bei erzina triukšmas po 22 val.