2020 Rugsėjo 25 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Vaikų vasaros stovyklos: originalios ir pilnos iššūkių

  • Įkelta: 2018-07-05
Margarita RIMKUTĖ

Kasmet rajono ugdymo įstaigos, asociacijos, viešosios įstaigos, pasinaudodamos rajono savivaldybės parama rengia vaikų vasaros stovyklas. Šiemet stovyklų planuota surengti net 37. Organizatoriai pasižymi išmone: vaikai ne tik pramogauja, bet ir mokosi saugoti gamtą, gilina anglų kalbos žinias, o patys mažiausieji, darželinukai, ko gero pirmąkart savo gyvenime, miegojo palapinėse.

Pagramantyje ­– EKO stovykla

Birželio vidury Pagramančio pagrindinės mokyklos kieme šurmuliavo dvi stovyklautojų grupės. Viso apie devyniasdešimt 5–9 klasių paauglių. Į stovyklą sukviesti mokiniai net iš aštuonių mokyklų.

­– Viena iš dviejų mūsų rengiamų stovyklų buvo ekologinė: skatinanti tausojantį požiūrį į gamtą. Vaikams itin svarbu suvokti, jog žemė ­ mūsų namai ir tai, kokią ją kas dieną matysime priklauso nuo mūsų elgesio su ja. Su ta intencija ir rengėme aplinkosauginę, kaip dar ją vadinome „ekologų“ stovyklą. Norėjosi apjungti visas rajono mokyklas. Kai pagalvoji, Tauragės mokyklos viena nuo kitos vos per kelis kilometrus, o vaikai vienas kitų nepažįsta. Stovyklose jie turėjo tam puikią galimybę, nes vienas iš tikslų ir buvo mokyti vaikus bendradarbiavimo, –­ sakė stovyklų iniciatorius, Pagramančio pagrindinės mokyklos direktorius Zigmas Mozuraitis.

Aplinkosauginės stovyklos dalyviai vyko į Nidą, kur dalyvavo dešimties kilometrų pažintiniame-mokomajame žygyje išskirtinėse, jautriose žmogaus poveikiui teritorijose (Grobšto ir Naglių gamtos rezervatuose). Lankėsi delfinariume, žygiavo susipažinti ir su mūsų rajono, Plynosios aukštapelkės biologine įvairove.

Dalis stovyklautojų miegodavo palapinėse, kiti ­ mokykloje. Stovyklų vadovais tapę Pagramančio mokyklos pedagogai vaikus įtraukė į įvairias sportines, matematines, istorijos ir kitų mokyklose dėstomų dalykų žinių reikalaujančias veiklas, vieną iš vakarų vaikai būrėsi į vakaronę prie laužo, kitą ­ į miestelio stadione surengtą diskoteką.

Anot Z. Mozuraičio, pasibaigus stovyklai pedagogą pasiekė teigiami stovyklautojų atsiliepimai, vaikai per penkias stovyklos dienas jautėsi tapę šeima. Mokyklos direktorius tikisi, jog stovykla taps tęstinė, į jos organizavimą įsitrauks ir kitos mokyklos.

Šypsenos anglų kalba

Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje birželį sėkmingai startavo vaikų vasaros anglų kalbos stovykla „Smiley“, kurios tikslas buvo sukurti smagią, vaiką palaikančią ir įtraukiančią atmosferą ir, žinoma, tobulinti anglų kalbos žinias.

Stovyklos iniciatorė ­– B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė projektinei veiklai, anglų kalbos mokytoja, Jūratė Senkuvienė. Anot jos, stovykloje vykę užsiėmimai skatino vaikus pasitikėti savimi, bendrauti tarpusavyje bei praktiškai vartoti anglų kalbą kasdienio gyvenimo situacijose.

­Mokymo programa rėmėsi žaidimo pagrindu sukurtu cikliško („spirališko“) mokymo metodu ir lavino keturis įgūdžius: skaitymą, rašymą, kalbėjimą ir suvokimą. Per garsą, vaizdą ir judesį siekiama įtraukti, sudominti ir įkvėpti kiekvieną vaiką,­ teigė stovyklos iniciatorė ir vadovė J. Senkuvienė.

Sulaukus didžiulio tėvelių ir vaikučių susidomėjimo šia anglų kalbos ugdymo galimybe, jaunieji stovyklautojai suskirstyti į 3 amžiaus grupes: 5–6 metų, 7–9 metų, 10–12 metų, atsižvelgiant į vaikų anglų kalbos mokėjimo lygį.

Darželinukai miegojo palapinėse

Ko gero dar nėra to buvę, jog vaikų darželio šešiamečiai pietų miegotų palapinėse, praustųsi lauko prausyklose ir valgytų lauke. Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ pedagogės visą birželio mėnesį ugdymo įstaigos šešiamečius buvo subūrusios į stovyklą, kurioje mažieji dieną leisdavo lauke.

Pasak stovyklos iniciatorės, pedagogės Vilijos Jurkuvienės, stovykla buvo skirta darželį šiemet baigusiems lankyti priešmokyklinukams. Jos dalyviai ­ – „Ąžuoliuko“ ir kitų miesto vaikų darželių ugdytiniai.

­– Tai buvo tarsi savotiška paslauga tėvams. Stovykla buvo nemokama. Finansuojama rajono savivaldybės. Vaikai pas mus praleisdavo po dešimt valandų per dieną. Vyko įvairios aktyvios ir meninės veiklos, ­– pasakojo V. Jurkuvienė.

Vaikai su stovyklos vadovėmis vyko į ekskursijas: Bitėnų paveikslų sodą, Viešvilės rezervatą, pramogavo „Vinetu kaime“. Tauragės vaikų lopšelis darželis. „Ąžuoliukas“ bendradarbiauja su to paties pavadinimu Palangos vaikų darželiu. Stovyklos metu vaikučiai dalyvavo piešinių padoros prie Birutės kalno atidaryme. Parodoje ­ abiejų ugdymo įtaigų vaikų darbai, kuriuose mažieji vaizdavo jūrą, kopas.

Pirmokai, kaip „Žali sausainiai“

„Būsimieji pirmokėliai iš dalies nežino, kas jų laukia mokykloje, kartais bijo susitikti su savo baimėmis, kurios žvelgia pernelyg didelėmis akimis. Gal šiek tiek nerimauja prieš susitikdami su mokytoja ir į viską reaguoja atsargiai, o galbūt atvirkščiai – drąsiai spaudžia ranką susitikdami su naujais žmonėmis. Jie tarsi  „žali“ sausainiai, kurie bus pašauti į orkaitę ir tikisi, kad temperatūra bus jiems palanki“, – teigia psichologės Agnės Matulaitės knygos „Žali sausainiai“ įkvėptą stovyklą pirmokėliams organizavusi Jolanta Daugalienė.

Birželio 11 dieną „Šaltinio“ progimnazijoje susirinko septyniasdešimt būsimųjų pirmokų, panorusių turiningai praleisti vasaros savaitę.  Pirmąją stovyklos dieną mokytojos organizavo Rytratuką, vyko susipažinimo linksmybės. Po ekskursijos „Mokykla – gera vieta!“ buvo iškilmingai pakelta stovyklos „Žali sausainiai“ vėliava. Direktorė Jūratė Lazdauskienė paskelbė stovyklos atidarymą. Buvo išbandytas Basakojų takas. Antrąją stovyklos „Žali sausainiai“ dieną vaikai atvyko į „Žalias dirbtuves“. Būsimieji pirmokai susipažino su dailininkės Sigutės Ach dėmelių liejimo technika. Suprato, kad „Dėmė! Ne bėda!“, o fantazijos pagalba gimsta grožis... Trečiąją stovyklos „Žali sausainiai“ dieną – „Žalias mano pasaulis“ stovyklautojai Kaštonų alėjoje stebėjo, atliko ir aiškinosi gamtamokslinius eksperimentus ir tyrinėjo „Medžių paslaptis“. Ketvirtoji  stovyklautojų „Žali sausainiai“ diena – „Mano žalias miestas“ prasidėjo išvyka į Tauragės krašto muziejų. Vaikai dalyvavo edukacinėje pamokoje „Archeologija įdomiai“, kurios metu pasijuto tikrais archeologais, nes ieškojo ir surado paslėptus „lobius“. Paskutinę  būsimųjų pirmokų stovyklos „Žali sausainiai“ dieną – „Žali sausainiai žaliam traukiny“ nuo pat labo ryto vaikai plušėjo progimnazijos VMG virtuvėje. Minkė, kočiojo tešlą, formavo sausainius ir nekantriai laukė, kol jie iškeps. Po mokyklą pasklido malonus kepinių aromatas... Sausainiai buvo ypatingai  skanūs ir labai neįprasti – žali. Stovyklautojai skanavo  savo keptų sausainių, vaišino mokyklos darbuotojus, o likusius krepšeliuose išsinešė į namus. Edukacija „Žali sausainiai“ – pavyko! Būsimi pirmokai jau daug drąsesni, nei pirmąją stovyklos dieną, pilni gerų patirčių ir emocijų išbėgo vasaroti.

 

Liepos 6-ąją, Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Tauragės rajone gausu įdomių renginių, skirtų Valstybės dienai paminėti. Pagramančio bendruomenės „Gramančia“ kvietimu į Pagramantį su žirgų parodomąja programa atvyksta Žemaitukų mylėtojas, žemaitis iš Laukuvos, Vaidotas Digaitis. Žygeivis dalyvavo garsiajame raitelių žygyje iki Juodosios jūros, žirgais apkeliavo Baltijos jūrą, o Žemaitukų genofondą puoselėja jau 15 metų. 

Lietuvoje nemaža dalis retransliuotojų kuria vietinės TV programas, kurios savo kokybe ir aktualumu vietiniams žiūrovams nenusileidžia nacionalinių televizijų programoms. Šis žurnalistinis darbas praėjusį penktadienį buvo įvertintas pirmajame vietinių televizijų festivalyje.

Mindaugo Karūnavimo dienos renginiai Tauragėje šiemet kaip niekada spalvingi. Didelė šventė šeimoms rengiama miesto pilies aikštėje, bet neatsilieka ir rajonai. Žygaičiuose iškilmingai bus atidengtas šaulių pagamintas kryžius, Pagramantyje lankysis raiteliai su Žemaitukais, o 21.00 val. bendruomenės vieningai giedos Tautišką giesmę.

Antroje savaitės pusėje temperatūra stiebsis aukščiau, debesų bus mažiau, tačiau protarpiais dalis palis. Šventinio savaitgalio pradžia bus vasariškai šilta ir ganėtinai saulėta, iš šeštadienio į sekmadienį išaugs debesuotumas, daug kur palis.

Visą šią savaitę Vilniuje šurmuliuoja šimtmečio dainų šventė „Vardan tos..“ Į renginį atstovauti Tauragei išvyko 18 kolektyvų – 368 dainininkai, šokėjai, muzikantai ir jų vadovai.

Naujausiame numeryje skaitykite: Mokytojai vieninteliai viešojo sektoriaus darbuotojai, kurie atlyginimą gauna ne už etatą, o už atskiras valandas. Skaičiuojama, kad kas trečias mokytojas gauna vos 420 eurų į rankas. Vyriausybė žada, tačiau pasibaigus mokslo metams ir mokiniams pasinėrus į atostogų džiaugsmus, mokytojai vis dar nežinioje, kokias algas jie gaus nuo rugsėjo. Ketvirtadienio numeryje skaitykite apie kelininkų reformą, neįvykusį elektrobusų konkursą ir kitas savaitės naujienas.

Iš Belgijos atvykęs pakistanietis Kashif Butt ketina surengti Tauragėje neregėto mąsto dramą. Vyras teigia, jog jį apgavo tauragiškė mergina – pasisavino 10 tūkst. eurų, o policija stojo jos pusėn, todėl jis ketina susideginti viešoje vietoje ir transliuoti tai tiesiogiai per „Facebook“. Vyras, atvykęs į Tauragę, pradėjo narplioti detektyvą pats. Kashif mano, jog nelygioje kovoje jam padėti gali tik žiniasklaida.

Iš Belgijos atvykęs pakistanietis Kashif Butt ketina surengti Tauragėje neregėto mąsto dramą. Vyras teigia, jog jį apgavo tauragiškė mergina – pasisavino 10 tūkst. eurų, o policija stojo jos pusėn, todėl jis ketina susideginti viešoje vietoje ir transliuoti tai tiesiogiai per „Facebook“. Vyras, atvykęs į Tauragę, pradėjo narplioti detektyvą pats. Kashif mano, jog nelygioje kovoje jam padėti gali tik žiniasklaida.

Šiuo metu Tauragės rajone yra apie 600 į vaikų teisių apsaugos specialisčių akiratį patekusių šeimų, 220 jų – priskiriamos socialinės rizikos šeimoms. Dėl tėvų girtavimo, smurto, nepriežiūros šių šeimų vaikams nuolat kyla pavojus. Nuo liepos pirmos dienos įsigalioja padėtį visoje šalyje turėsiantis taisyti naujas, prevencinės ir kitos pagalbos vaikui ir šeimai organizavimo modelis. Deja, Tauragėje jis ­ beveik nepritaikomas: ne tik neatsiranda naujų šios srities specialistų, nuo tokio darbo bėga ir esamos, jau dantis šioje srityje atkandusios darbuotojos.

Savaitės pradžioje bus šlapia, vėsu ir vėjuota. Visgi, malonios permainos jau pakeliui ir nuo trečiadienio orai pradės keistis. Antroje savaitės pusėje sugrįš maloni vasariška šiluma, negausiai palis tik kai kur.

Praėjusią savaitę Klaipėdoje oficialiai atidarytas vienas moderniausių Baltijos šalyse, tarptautinės plaukimo federacijos reikalavimus atitinkantis baseinas su sveikatingumo kompleksu. Renginyje dalyvavęs Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis teigia, kad vertinti uostamiesčio vandens kompleksą sunku, jis beveik nepritaikytas šeimoms su vaikais.

Šiandien du Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų batalionai išleidžia į atsargą privalomosios pradinės karo tarnybos karius. Spalio mėnesį pradėtą tarnybą baigia iš viso beveik tūkstantis šauktinių iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotojo pėstininkų bataliono Tauragėje ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vaidoto mechanizuotojo pėstininkų bataliono Rukloje.

Birželio 22 dieną pasibaigė pagrindinė brandos egzaminų sesija. Šiais metais egzaminus Tauragės rajone laikė 481 moksleivis. Šalyje kilus diskusijoms apie egzaminuose pateiktas užduotis, nusprendėme pasidomėti, kaip sekėsi mūsų rajono moksleiviams. Abiturientai dalijasi įspūdžiais po pagaliau užbaigto egzaminų „maratono“ ir atvirauja apie savo ateities planus.

Iš Belgijos atvykęs pakistanietis Kashif Butt, apgautas tauragiškės merginos, ketina savo neviltį išreikšti šiurpiu būdu – susideginti tiesiai prieš policijos langus ir visa tai transliuoti internetu. Kas privedė vyrą prie tokių planų, skaitykite „Tauragės žiniose“. Taip pat  laikraštyje išsamiai apie vaiko teisių apsaugos reformos grimasas bei kodėl pareigas palieka skyriaus vedėja Jolanta Skrodenienė, kaip sekėsi Tauragės rajono abiturientams baigti egzaminų sesiją, kokias pramogas vasarai siūlo atsinaujinęs Taurų nuotykių parkas bei kokius turizmo lobius slepia Pamario kraštas. Taip pat leidinyje – įspūdžiai iš susitikimo su dailininke Nomeda Marčėnaite bei jau šį savaitgalį startuosiančio džiazo festivalio išsami programa – pristatysime kiekvieną atlikėją. Ką ypatingo jums ruošia organizatoriai, sužinosite tik „Tauragės žiniose“.

Vasariškais ir sausais orais pasidžiaugę vos porą šios savaitės dienų, jau savaitgalį sulauksime permainų – į šalį sugrįžta kur kas gaivesnės oro masės, su savimi atsinešiančios kritulius bei stipresnio vėjo gūsius.

Trečiadienį Tauragės rajono savivaldybėje lankėsi Europos Tarybos Kovos su prekyba žmonėmis grupės (angl. Group of Experts on Action against Trafficking in Human Beings) ekspertai, kurių tikslas – įvertinti, kaip Lietuva įgyvendina 2005 m. Europos Tarybos konvenciją dėl veiksmų prieš prekybą žmonėmis. 

Nors Frederikas Šopenas nežinojo žodžio „džiazas“ ir neįsivaizdavo, kad jo muzika gali svinguoti, šiuolaikiniai muzikantai tvirtina, kad jo noktiurnai, polonezai bei mazurkos – patys tikriausi džiazo standartai, puikiai tinkantys improvizacijai.

Pagal Sveikatos ministro Aurelijaus Verygos rekomendacijas ir pasirašytą susitarimą su profsąjungomis, nuo gegužės 1-osios medikams keliami atlyginimai. Nors tai daryti suskubo ne visos įstaigos, Tauragės ligoninės personalas jau gali džiaugtis padidėjusiomis algomis. Anot Tauragės ligoninės direktoriaus Liutauro Indriuškos, didžiausią pokytį pajuto mažiausiai uždirbantys gydytojai ir slaugytojai.

Policijos pareigūnai ieško įtariamojo, kuris, kaip manoma, birželio 21 padegė lauko baldus Balskų tvenkinio poilsiavietėje. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Pirmadienį, vadovaujantis Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio įsakymu, atšaukiamas draudimas lankytis Tauragės rajono Šilinės ir Eičių girininkijų miškuose.

Savaitės pradžia bus šlapia ir gaivi, tačiau nuo antradienio prasidės permainos – lis vis mažiau, o temperatūra kils drąsiau. Antroje savaitės pusėje oras vietomis įkais beveik iki 30 laipsnių. Visgi, karščiai ilgai neužsibus.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos specialistai nustatė visų 60 Lietuvos savivaldybių administracijų nepotizmo intensyvumo (įstaigoje dirbančių giminaičių, sutuoktinių ir sutuoktinių giminaičių dalis nuo visų darbuotojų) rodiklius.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos specialistai nustatė visų 60 Lietuvos savivaldybių administracijų nepotizmo intensyvumo (įstaigoje dirbančių giminaičių, sutuoktinių ir sutuoktinių giminaičių dalis nuo visų darbuotojų) rodiklius.

Po itin šilto ketvirtadienio į šalį atkeliavo taip laukiamas lietus. Šventinis savaitgalis nealsuos vasarišku karščiu, išsilaikys gaivūs orai, dar daug kur nuvilnis lietus.

Internautai šėlsta – 9,5 tūkst. „patinka“ ir 3,5 tūkst. pasidalinimų – tokio dėmesio sulaukė tauragiškės Gražinos Agapovos įrašas „Facebooke‘e“, kuriame ji žavisi jauno vairuotojo paslaugumu. Netruko paaiškėti, jog keleivių širdis pavergė Tauragės autobusų parko vairuotojas Tadas Bronislovaitis, geranoriškai ištiesiantis ranką kiekvienam senjorui. Pats Tadas kuklinasi  ir teigia tokio dėmesio nesitikėjęs – vaikinas tikina tiesiog dirbantis savo darbą.