2020 Birželio 02 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Vaikų vasaros stovyklos: originalios ir pilnos iššūkių

  • Įkelta: 2018-07-05
Margarita RIMKUTĖ

Kasmet rajono ugdymo įstaigos, asociacijos, viešosios įstaigos, pasinaudodamos rajono savivaldybės parama rengia vaikų vasaros stovyklas. Šiemet stovyklų planuota surengti net 37. Organizatoriai pasižymi išmone: vaikai ne tik pramogauja, bet ir mokosi saugoti gamtą, gilina anglų kalbos žinias, o patys mažiausieji, darželinukai, ko gero pirmąkart savo gyvenime, miegojo palapinėse.

Pagramantyje ­– EKO stovykla

Birželio vidury Pagramančio pagrindinės mokyklos kieme šurmuliavo dvi stovyklautojų grupės. Viso apie devyniasdešimt 5–9 klasių paauglių. Į stovyklą sukviesti mokiniai net iš aštuonių mokyklų.

­– Viena iš dviejų mūsų rengiamų stovyklų buvo ekologinė: skatinanti tausojantį požiūrį į gamtą. Vaikams itin svarbu suvokti, jog žemė ­ mūsų namai ir tai, kokią ją kas dieną matysime priklauso nuo mūsų elgesio su ja. Su ta intencija ir rengėme aplinkosauginę, kaip dar ją vadinome „ekologų“ stovyklą. Norėjosi apjungti visas rajono mokyklas. Kai pagalvoji, Tauragės mokyklos viena nuo kitos vos per kelis kilometrus, o vaikai vienas kitų nepažįsta. Stovyklose jie turėjo tam puikią galimybę, nes vienas iš tikslų ir buvo mokyti vaikus bendradarbiavimo, –­ sakė stovyklų iniciatorius, Pagramančio pagrindinės mokyklos direktorius Zigmas Mozuraitis.

Aplinkosauginės stovyklos dalyviai vyko į Nidą, kur dalyvavo dešimties kilometrų pažintiniame-mokomajame žygyje išskirtinėse, jautriose žmogaus poveikiui teritorijose (Grobšto ir Naglių gamtos rezervatuose). Lankėsi delfinariume, žygiavo susipažinti ir su mūsų rajono, Plynosios aukštapelkės biologine įvairove.

Dalis stovyklautojų miegodavo palapinėse, kiti ­ mokykloje. Stovyklų vadovais tapę Pagramančio mokyklos pedagogai vaikus įtraukė į įvairias sportines, matematines, istorijos ir kitų mokyklose dėstomų dalykų žinių reikalaujančias veiklas, vieną iš vakarų vaikai būrėsi į vakaronę prie laužo, kitą ­ į miestelio stadione surengtą diskoteką.

Anot Z. Mozuraičio, pasibaigus stovyklai pedagogą pasiekė teigiami stovyklautojų atsiliepimai, vaikai per penkias stovyklos dienas jautėsi tapę šeima. Mokyklos direktorius tikisi, jog stovykla taps tęstinė, į jos organizavimą įsitrauks ir kitos mokyklos.

Šypsenos anglų kalba

Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje birželį sėkmingai startavo vaikų vasaros anglų kalbos stovykla „Smiley“, kurios tikslas buvo sukurti smagią, vaiką palaikančią ir įtraukiančią atmosferą ir, žinoma, tobulinti anglų kalbos žinias.

Stovyklos iniciatorė ­– B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė projektinei veiklai, anglų kalbos mokytoja, Jūratė Senkuvienė. Anot jos, stovykloje vykę užsiėmimai skatino vaikus pasitikėti savimi, bendrauti tarpusavyje bei praktiškai vartoti anglų kalbą kasdienio gyvenimo situacijose.

­Mokymo programa rėmėsi žaidimo pagrindu sukurtu cikliško („spirališko“) mokymo metodu ir lavino keturis įgūdžius: skaitymą, rašymą, kalbėjimą ir suvokimą. Per garsą, vaizdą ir judesį siekiama įtraukti, sudominti ir įkvėpti kiekvieną vaiką,­ teigė stovyklos iniciatorė ir vadovė J. Senkuvienė.

Sulaukus didžiulio tėvelių ir vaikučių susidomėjimo šia anglų kalbos ugdymo galimybe, jaunieji stovyklautojai suskirstyti į 3 amžiaus grupes: 5–6 metų, 7–9 metų, 10–12 metų, atsižvelgiant į vaikų anglų kalbos mokėjimo lygį.

Darželinukai miegojo palapinėse

Ko gero dar nėra to buvę, jog vaikų darželio šešiamečiai pietų miegotų palapinėse, praustųsi lauko prausyklose ir valgytų lauke. Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ pedagogės visą birželio mėnesį ugdymo įstaigos šešiamečius buvo subūrusios į stovyklą, kurioje mažieji dieną leisdavo lauke.

Pasak stovyklos iniciatorės, pedagogės Vilijos Jurkuvienės, stovykla buvo skirta darželį šiemet baigusiems lankyti priešmokyklinukams. Jos dalyviai ­ – „Ąžuoliuko“ ir kitų miesto vaikų darželių ugdytiniai.

­– Tai buvo tarsi savotiška paslauga tėvams. Stovykla buvo nemokama. Finansuojama rajono savivaldybės. Vaikai pas mus praleisdavo po dešimt valandų per dieną. Vyko įvairios aktyvios ir meninės veiklos, ­– pasakojo V. Jurkuvienė.

Vaikai su stovyklos vadovėmis vyko į ekskursijas: Bitėnų paveikslų sodą, Viešvilės rezervatą, pramogavo „Vinetu kaime“. Tauragės vaikų lopšelis darželis. „Ąžuoliukas“ bendradarbiauja su to paties pavadinimu Palangos vaikų darželiu. Stovyklos metu vaikučiai dalyvavo piešinių padoros prie Birutės kalno atidaryme. Parodoje ­ abiejų ugdymo įtaigų vaikų darbai, kuriuose mažieji vaizdavo jūrą, kopas.

Pirmokai, kaip „Žali sausainiai“

„Būsimieji pirmokėliai iš dalies nežino, kas jų laukia mokykloje, kartais bijo susitikti su savo baimėmis, kurios žvelgia pernelyg didelėmis akimis. Gal šiek tiek nerimauja prieš susitikdami su mokytoja ir į viską reaguoja atsargiai, o galbūt atvirkščiai – drąsiai spaudžia ranką susitikdami su naujais žmonėmis. Jie tarsi  „žali“ sausainiai, kurie bus pašauti į orkaitę ir tikisi, kad temperatūra bus jiems palanki“, – teigia psichologės Agnės Matulaitės knygos „Žali sausainiai“ įkvėptą stovyklą pirmokėliams organizavusi Jolanta Daugalienė.

Birželio 11 dieną „Šaltinio“ progimnazijoje susirinko septyniasdešimt būsimųjų pirmokų, panorusių turiningai praleisti vasaros savaitę.  Pirmąją stovyklos dieną mokytojos organizavo Rytratuką, vyko susipažinimo linksmybės. Po ekskursijos „Mokykla – gera vieta!“ buvo iškilmingai pakelta stovyklos „Žali sausainiai“ vėliava. Direktorė Jūratė Lazdauskienė paskelbė stovyklos atidarymą. Buvo išbandytas Basakojų takas. Antrąją stovyklos „Žali sausainiai“ dieną vaikai atvyko į „Žalias dirbtuves“. Būsimieji pirmokai susipažino su dailininkės Sigutės Ach dėmelių liejimo technika. Suprato, kad „Dėmė! Ne bėda!“, o fantazijos pagalba gimsta grožis... Trečiąją stovyklos „Žali sausainiai“ dieną – „Žalias mano pasaulis“ stovyklautojai Kaštonų alėjoje stebėjo, atliko ir aiškinosi gamtamokslinius eksperimentus ir tyrinėjo „Medžių paslaptis“. Ketvirtoji  stovyklautojų „Žali sausainiai“ diena – „Mano žalias miestas“ prasidėjo išvyka į Tauragės krašto muziejų. Vaikai dalyvavo edukacinėje pamokoje „Archeologija įdomiai“, kurios metu pasijuto tikrais archeologais, nes ieškojo ir surado paslėptus „lobius“. Paskutinę  būsimųjų pirmokų stovyklos „Žali sausainiai“ dieną – „Žali sausainiai žaliam traukiny“ nuo pat labo ryto vaikai plušėjo progimnazijos VMG virtuvėje. Minkė, kočiojo tešlą, formavo sausainius ir nekantriai laukė, kol jie iškeps. Po mokyklą pasklido malonus kepinių aromatas... Sausainiai buvo ypatingai  skanūs ir labai neįprasti – žali. Stovyklautojai skanavo  savo keptų sausainių, vaišino mokyklos darbuotojus, o likusius krepšeliuose išsinešė į namus. Edukacija „Žali sausainiai“ – pavyko! Būsimi pirmokai jau daug drąsesni, nei pirmąją stovyklos dieną, pilni gerų patirčių ir emocijų išbėgo vasaroti.

 

Liepos 6-ąją, Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Tauragės rajone gausu įdomių renginių, skirtų Valstybės dienai paminėti. Pagramančio bendruomenės „Gramančia“ kvietimu į Pagramantį su žirgų parodomąja programa atvyksta Žemaitukų mylėtojas, žemaitis iš Laukuvos, Vaidotas Digaitis. Žygeivis dalyvavo garsiajame raitelių žygyje iki Juodosios jūros, žirgais apkeliavo Baltijos jūrą, o Žemaitukų genofondą puoselėja jau 15 metų. 

Lietuvoje nemaža dalis retransliuotojų kuria vietinės TV programas, kurios savo kokybe ir aktualumu vietiniams žiūrovams nenusileidžia nacionalinių televizijų programoms. Šis žurnalistinis darbas praėjusį penktadienį buvo įvertintas pirmajame vietinių televizijų festivalyje.

Mindaugo Karūnavimo dienos renginiai Tauragėje šiemet kaip niekada spalvingi. Didelė šventė šeimoms rengiama miesto pilies aikštėje, bet neatsilieka ir rajonai. Žygaičiuose iškilmingai bus atidengtas šaulių pagamintas kryžius, Pagramantyje lankysis raiteliai su Žemaitukais, o 21.00 val. bendruomenės vieningai giedos Tautišką giesmę.

Antroje savaitės pusėje temperatūra stiebsis aukščiau, debesų bus mažiau, tačiau protarpiais dalis palis. Šventinio savaitgalio pradžia bus vasariškai šilta ir ganėtinai saulėta, iš šeštadienio į sekmadienį išaugs debesuotumas, daug kur palis.

Visą šią savaitę Vilniuje šurmuliuoja šimtmečio dainų šventė „Vardan tos..“ Į renginį atstovauti Tauragei išvyko 18 kolektyvų – 368 dainininkai, šokėjai, muzikantai ir jų vadovai.