2020 Rugsėjo 20 d.
Sekmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Elektrobusų pirkimas neįvyko. Kodėl?

  • Įkelta: 2018-07-10
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Nors pernai tauragiškiai turėjo progą pamatyti elektrobusą „Solaris“ iš arti ir netgi juo nemokamai pasivėžinti, pirmadienį planuotas  trijų ekologiškų transporto priemonių pirkimo viešasis konkursas neįvyko. Paraiškos jame dalyvauti nepateikė nė vienas dalyvis, todėl teks skelbti viešąjį pirkimą iš naujo. Europos Sąjungos finansuojamo projekto pagalba įsigijusi tris elektrobusus Tauragė taptų pirmąja savivaldybe Lietuvoje, kurios gatvėmis riedėtų tylios ir ekologiškos transporto priemonės. „Tauragės žinios“ domisi, kas atbaidė tiekėjus, su kuriais pernai bemaž buvo sukirsta rankomis.

Pernai kovo pabaigoje į Tauragę buvo atvykę elektrobuso „Solaris“ gamintojų atstovai. Tuomet autobusas su užrašu „Esu tylus ir saugau gamtą“  Tauragės gatvėmis riedėjo keletą dienų. Tauragiškiams buvo pristatytas naujausios kartos elektrinis autobusas „Solaris Urbino Electric 12“, pagamintas Lenkijoje. Tauragėje tąkart svečiavosi Lenkijos ambasados Lietuvoje II sekretorius Dawid Tomaszewski, „Solaris“ direktorius Baltijos šalyse Krzysztof Kowalski, „Solaris Bus and Coach Latvia“ Lietuvos regiono vadovas Donatas Mačiulis.

– Nupirkus 3 elektrobusus, mieste greičiausiai važinėtų tik ekologiškos transporto priemonės. Pakrautas elektrobusas „Solaris“ per dieną gali nuvažiuoti 150–200 km, ko pilnai pakanka vietiniams miesto maršrutams vykdyti. Skaičiuojama, kad 1 elektros autobuso eksploatacinės išlaidos  – apie 0,11–0,12 Eur/km, kai tuo tarpu 10–15 metų senumo dyzelinio autobuso – trigubai didesnės – 0,36 Eur/km, – elektrobusų privalumus vardijo Tauragės autobusų parko direktorius Rimantas Martinavičius.  

Šį pavasarį Tauragės savivaldybei susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu elektrobusams įsigyti skirta beveik 680 tūkst. eurų ES Sanglaudos fondo lėšų, dar apie 120 tūkst. eurų planuoja prisidėti pati savivaldybė. Tačiau atėjus konkurso dienai, paaiškėjo, jog jis neįvyko. Savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis teigė, jog konkurso sąlygos bus peržiūrėtos ir bus skelbiamas naujas viešasis pirkimas.

Tauragės autobusų parko direktorius Rimantas Martinavičius „Tauragės žinioms“ sakė nustebęs, jog konkurse nedalyvavo nė vienas tiekėjas, o apie to priežastis teigė galintis tik spėlioti. Visgi greičiausiai, anot vadovo, koją pakišo per mažas biudžetas.

– Mes šiuo atveju esame kaip ir nuošalyje, konkursą organizuoja savivaldybė. Aš galvoju, kad konkurso sąlygos buvo stiprokos, ir tiekėjai tiesiog netilpo į kainą. Be to, buvo du segmentai – mums reikia dviejų mažesnių autobusų ir vieno didelio, galbūt tai jiems nepatiko. Bet aš manau, kad viskas bus gerai, pakoregavus konkurso sąlygas atsiras ir tiekėjų. Reikėtų išsiaiškinti, galbūt jie pateikė kažkokius pasiūlymus, dėl konkurso sąlygų, kurios juos tenkintų. Aš pats buvau nustebęs, kodėl jie nedalyvavo, – teigė R. Martinavičius.

Vežėjų asociacijos „Linava“ viceprezidentas teigė, jog Europoje yra apie 10 elektrobusų gamintojų – čekų gamintojas „Iveco“ taip pat švedų „Volvo“. Tačiau R. Martinavičius svarstė, jog šių markių elektrobusai greičiausiai yra dar brangesni, nei „Solaris“.  Taip pat autobusų parko direktorius minėjo, jog pasaulyje labai populiarūs kiniški elektrobusai, kinai jų pagamina apie 90 proc.,  tačiau Europoje jais dar neprekiaujama dėl griežto reglamentavimo.

Susisiekus su „Solaris Bus and Coach Latvia“ Lietuvos regiono vadovu Donatu Mačiuliu, kuris pernai lankėsi Tauragėje, šis Tauragės žinioms sakė, jog vienintelė ir pagrindinė priežastis, nulėmusi sprendimą nedalyvauti konkurse yra biudžetas.

– Už tokią kainą pasiūlyti elektrobusų mes negalime. Todėl net netikslinga būtų buvę dalyvauti konkurse. Gal kas nors ir gali, mes tikrai ne. Kalbant apie mažesnius, mes galėtume pasiūlyti kainą nuo 320 tūkstančių, didesnio kaina prasideda nuo 400 tūkst. eurų, – teigė D. Mačiulis.

Paklaustas, ar jeigu bus pakeistos konkurso sąlygos, jame dalyvaus, atstovas patikino, jog juos šis konkursas tikrai domina. Esą yra daug faktorių, kurie gali nulemti sprendimą dalyvauti ar ne konkurse, tarp jų ir techninės sąlygos.

D. Mačiulis teigė, jog Lietuvoje miestų gatvėmis elektrobusai nerieda. Esą yra hibridinių elektra-dujomis varomų transporto priemonių. „Solaris“ pernai taip pat bandė Vilnius, Kaunas bei Klaipėda. Tačiau kol kas nė vieno, pasak D. Mačiulio, nenupirkta.

Daugiausia „Solaris“ autobusų įsigyja Lenkija, Vokietija, Italija, Skandinavija. 2017 m. bendrovė pristatė 1 397 autobusus, tarp jų – ir elektrinius bei varomus suspaustomis gamtinėmis dujomis ar hibridinius.

Šią savaitę išsilaikys vasariška šiluma, tačiau pravers skėtis. Pirmomis savaitės dienomis kritulių bus nedaug, tačiau antroje savaitės pusėje, danguje vis dažniau pasirodys lietumi nešini debesys, sulauksime perkūnijos.

Valstybinės reikšmės kelius prižiūrinčioje įmonėje „Kelių priežiūra“ toliau vyksta reformos procesai. Dėl vykdomų pokyčių nelieka 11 įmonės padalinių, kurie sujungiami į regionus: Centro, Vakarų, Šiaurės vakarų, Šiaurės rytų, Rytų ir „Automagistralę“. „Tauragės žinių“ duomenimis, reforma tiesiogiai palietė jau 13 Tauragėje dirbančių asmenų, jiems nuo liepos 1 dienos įteikti atleidimo lapeliai.

Kasmet rajono ugdymo įstaigos, asociacijos, viešosios įstaigos, pasinaudodamos rajono savivaldybės parama rengia vaikų vasaros stovyklas. Šiemet stovyklų planuota surengti net 37. Organizatoriai pasižymi išmone: vaikai ne tik pramogauja, bet ir mokosi saugoti gamtą, gilina anglų kalbos žinias, o patys mažiausieji, darželinukai, ko gero pirmąkart savo gyvenime, miegojo palapinėse.

Liepos 6-ąją, Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Tauragės rajone gausu įdomių renginių, skirtų Valstybės dienai paminėti. Pagramančio bendruomenės „Gramančia“ kvietimu į Pagramantį su žirgų parodomąja programa atvyksta Žemaitukų mylėtojas, žemaitis iš Laukuvos, Vaidotas Digaitis. Žygeivis dalyvavo garsiajame raitelių žygyje iki Juodosios jūros, žirgais apkeliavo Baltijos jūrą, o Žemaitukų genofondą puoselėja jau 15 metų. 

Lietuvoje nemaža dalis retransliuotojų kuria vietinės TV programas, kurios savo kokybe ir aktualumu vietiniams žiūrovams nenusileidžia nacionalinių televizijų programoms. Šis žurnalistinis darbas praėjusį penktadienį buvo įvertintas pirmajame vietinių televizijų festivalyje.

Mindaugo Karūnavimo dienos renginiai Tauragėje šiemet kaip niekada spalvingi. Didelė šventė šeimoms rengiama miesto pilies aikštėje, bet neatsilieka ir rajonai. Žygaičiuose iškilmingai bus atidengtas šaulių pagamintas kryžius, Pagramantyje lankysis raiteliai su Žemaitukais, o 21.00 val. bendruomenės vieningai giedos Tautišką giesmę.

Antroje savaitės pusėje temperatūra stiebsis aukščiau, debesų bus mažiau, tačiau protarpiais dalis palis. Šventinio savaitgalio pradžia bus vasariškai šilta ir ganėtinai saulėta, iš šeštadienio į sekmadienį išaugs debesuotumas, daug kur palis.

Visą šią savaitę Vilniuje šurmuliuoja šimtmečio dainų šventė „Vardan tos..“ Į renginį atstovauti Tauragei išvyko 18 kolektyvų – 368 dainininkai, šokėjai, muzikantai ir jų vadovai.

Naujausiame numeryje skaitykite: Mokytojai vieninteliai viešojo sektoriaus darbuotojai, kurie atlyginimą gauna ne už etatą, o už atskiras valandas. Skaičiuojama, kad kas trečias mokytojas gauna vos 420 eurų į rankas. Vyriausybė žada, tačiau pasibaigus mokslo metams ir mokiniams pasinėrus į atostogų džiaugsmus, mokytojai vis dar nežinioje, kokias algas jie gaus nuo rugsėjo. Ketvirtadienio numeryje skaitykite apie kelininkų reformą, neįvykusį elektrobusų konkursą ir kitas savaitės naujienas.

Iš Belgijos atvykęs pakistanietis Kashif Butt ketina surengti Tauragėje neregėto mąsto dramą. Vyras teigia, jog jį apgavo tauragiškė mergina – pasisavino 10 tūkst. eurų, o policija stojo jos pusėn, todėl jis ketina susideginti viešoje vietoje ir transliuoti tai tiesiogiai per „Facebook“. Vyras, atvykęs į Tauragę, pradėjo narplioti detektyvą pats. Kashif mano, jog nelygioje kovoje jam padėti gali tik žiniasklaida.

Iš Belgijos atvykęs pakistanietis Kashif Butt ketina surengti Tauragėje neregėto mąsto dramą. Vyras teigia, jog jį apgavo tauragiškė mergina – pasisavino 10 tūkst. eurų, o policija stojo jos pusėn, todėl jis ketina susideginti viešoje vietoje ir transliuoti tai tiesiogiai per „Facebook“. Vyras, atvykęs į Tauragę, pradėjo narplioti detektyvą pats. Kashif mano, jog nelygioje kovoje jam padėti gali tik žiniasklaida.

Šiuo metu Tauragės rajone yra apie 600 į vaikų teisių apsaugos specialisčių akiratį patekusių šeimų, 220 jų – priskiriamos socialinės rizikos šeimoms. Dėl tėvų girtavimo, smurto, nepriežiūros šių šeimų vaikams nuolat kyla pavojus. Nuo liepos pirmos dienos įsigalioja padėtį visoje šalyje turėsiantis taisyti naujas, prevencinės ir kitos pagalbos vaikui ir šeimai organizavimo modelis. Deja, Tauragėje jis ­ beveik nepritaikomas: ne tik neatsiranda naujų šios srities specialistų, nuo tokio darbo bėga ir esamos, jau dantis šioje srityje atkandusios darbuotojos.

Savaitės pradžioje bus šlapia, vėsu ir vėjuota. Visgi, malonios permainos jau pakeliui ir nuo trečiadienio orai pradės keistis. Antroje savaitės pusėje sugrįš maloni vasariška šiluma, negausiai palis tik kai kur.

Praėjusią savaitę Klaipėdoje oficialiai atidarytas vienas moderniausių Baltijos šalyse, tarptautinės plaukimo federacijos reikalavimus atitinkantis baseinas su sveikatingumo kompleksu. Renginyje dalyvavęs Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis teigia, kad vertinti uostamiesčio vandens kompleksą sunku, jis beveik nepritaikytas šeimoms su vaikais.

Šiandien du Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų batalionai išleidžia į atsargą privalomosios pradinės karo tarnybos karius. Spalio mėnesį pradėtą tarnybą baigia iš viso beveik tūkstantis šauktinių iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotojo pėstininkų bataliono Tauragėje ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vaidoto mechanizuotojo pėstininkų bataliono Rukloje.

Birželio 22 dieną pasibaigė pagrindinė brandos egzaminų sesija. Šiais metais egzaminus Tauragės rajone laikė 481 moksleivis. Šalyje kilus diskusijoms apie egzaminuose pateiktas užduotis, nusprendėme pasidomėti, kaip sekėsi mūsų rajono moksleiviams. Abiturientai dalijasi įspūdžiais po pagaliau užbaigto egzaminų „maratono“ ir atvirauja apie savo ateities planus.

Iš Belgijos atvykęs pakistanietis Kashif Butt, apgautas tauragiškės merginos, ketina savo neviltį išreikšti šiurpiu būdu – susideginti tiesiai prieš policijos langus ir visa tai transliuoti internetu. Kas privedė vyrą prie tokių planų, skaitykite „Tauragės žiniose“. Taip pat  laikraštyje išsamiai apie vaiko teisių apsaugos reformos grimasas bei kodėl pareigas palieka skyriaus vedėja Jolanta Skrodenienė, kaip sekėsi Tauragės rajono abiturientams baigti egzaminų sesiją, kokias pramogas vasarai siūlo atsinaujinęs Taurų nuotykių parkas bei kokius turizmo lobius slepia Pamario kraštas. Taip pat leidinyje – įspūdžiai iš susitikimo su dailininke Nomeda Marčėnaite bei jau šį savaitgalį startuosiančio džiazo festivalio išsami programa – pristatysime kiekvieną atlikėją. Ką ypatingo jums ruošia organizatoriai, sužinosite tik „Tauragės žiniose“.

Vasariškais ir sausais orais pasidžiaugę vos porą šios savaitės dienų, jau savaitgalį sulauksime permainų – į šalį sugrįžta kur kas gaivesnės oro masės, su savimi atsinešiančios kritulius bei stipresnio vėjo gūsius.

Trečiadienį Tauragės rajono savivaldybėje lankėsi Europos Tarybos Kovos su prekyba žmonėmis grupės (angl. Group of Experts on Action against Trafficking in Human Beings) ekspertai, kurių tikslas – įvertinti, kaip Lietuva įgyvendina 2005 m. Europos Tarybos konvenciją dėl veiksmų prieš prekybą žmonėmis. 

Nors Frederikas Šopenas nežinojo žodžio „džiazas“ ir neįsivaizdavo, kad jo muzika gali svinguoti, šiuolaikiniai muzikantai tvirtina, kad jo noktiurnai, polonezai bei mazurkos – patys tikriausi džiazo standartai, puikiai tinkantys improvizacijai.

Pagal Sveikatos ministro Aurelijaus Verygos rekomendacijas ir pasirašytą susitarimą su profsąjungomis, nuo gegužės 1-osios medikams keliami atlyginimai. Nors tai daryti suskubo ne visos įstaigos, Tauragės ligoninės personalas jau gali džiaugtis padidėjusiomis algomis. Anot Tauragės ligoninės direktoriaus Liutauro Indriuškos, didžiausią pokytį pajuto mažiausiai uždirbantys gydytojai ir slaugytojai.

Policijos pareigūnai ieško įtariamojo, kuris, kaip manoma, birželio 21 padegė lauko baldus Balskų tvenkinio poilsiavietėje. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Pirmadienį, vadovaujantis Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio įsakymu, atšaukiamas draudimas lankytis Tauragės rajono Šilinės ir Eičių girininkijų miškuose.

Savaitės pradžia bus šlapia ir gaivi, tačiau nuo antradienio prasidės permainos – lis vis mažiau, o temperatūra kils drąsiau. Antroje savaitės pusėje oras vietomis įkais beveik iki 30 laipsnių. Visgi, karščiai ilgai neužsibus.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos specialistai nustatė visų 60 Lietuvos savivaldybių administracijų nepotizmo intensyvumo (įstaigoje dirbančių giminaičių, sutuoktinių ir sutuoktinių giminaičių dalis nuo visų darbuotojų) rodiklius.