2020 Sausio 24 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Tauragėje neliks morgo?

  • Įkelta: 2018-06-12
Daiva KYBARTIENĖ
daiva@taurageszinios.lt

Nuo liepos 2-osios nutraukiama Valstybinės teismo medicinos tarnybos (VTMT) Tauragės poskyrio veikla. Kartu atleidžiami ir 4 joje dirbę darbuotojai. Vienas jų – tauragiškiams puikiai pažįstamas Antanas Gedminas, Tauragėje dirbantis nuo 1973 metų. Dėl optimizavimo su savo komanda atleidžiamas patyręs specialistas konstatavo, kad naikinami gyvųjų ir mirusių asmenų tyrimai bus atliekami Jurbarke, o tai neabejotinai sukels nepatogumų rajono gyventojams. Ant plauko pakibo ir morgo likimas – ar Tauragėje kas nors teiks mirusiųjų saugojimo paslaugas – taip pat neaišku.

Mirusius veš į Jurbarką

Pagal sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymą, kuriame numatytas Valstybinės teismo medicinos tarnybos veiklos gerinimo planas, nuo liepos 2 dienos nutraukiamas Tauragės poskyrio darbas. Tarnybos direktorius Romas Rudys pavedė Klaipėdos skyriui aptarnauti Šilalės ir Pagėgių savivaldybių zonas, o Jurbarko poskyriui – Tauragės rajono savivaldybės zoną.

Naikinama ir Tauragės poskyrio teismo medicinos eksperto pareigybė. 45 metus išdirbusiam A. Gedminui bus pasiūlytos kitos laisvos pareigos, jeigu jis atitiks specialius reikalavimus.

„Tauragės žinių“ pakalbintas tauragiškis teigė negalvojantis apie tolimesnę karjerą. Pernai jis atšventė garbingą 70 metų jubiliejų, gavo padėką iš Tauragės rajono mero Sigito Mičiulio. Tiesa, pripažino, kad jaučiasi energingas, todėl net sulaukęs pensinio amžiaus tęsė darbinę veiklą. A. Gedminas tvirtino, kad į jo vietą besiveržiančių nebuvo, teismo eksperto darbą su mirusiais asmenimis pavadino nedėkingu.

– Tai nedėkinga profesija. Darbas nelimituotas, be nustatytų valandų. O ir objektai, patys suprantate... – kalbėjo pašnekovas, netrukus pradėjęs pasakoti apie garsiausią praėjusios savaitės įvykį, kai teko atlikti Eidintuose nušautų asmenų mirties ekspertizes.

Kad ši profesija nepopuliari ir tarp studentų, pripažino ir VTMT direktorius R. Rudys. Pašnekovas „Tauragės žinioms“ teigė, kad pagrindinės teismo medicinos tarnybos poskyrio naikinimo priežastys dvi.

– Pirma priežastis, Tauragės rajone sumažėjęs darbo krūvis, regionai skatinami dirbti efektyviau. Kita – buvo atsižvelgta į teismo eksperto amžių. Teismo medicinos tarnybos specialybė nepopuliari, – telefonu teigė R. Rudys, netiesiogiai užsiminęs, kad pakeisti A. Gedminą nėra kuo.

Tokie pasikeitimai reikš, kad tauragiškiams, prireikus medicinos teismo eksperto pagalbos, teks vykti į Jurbarką. Dar keblesnė situacija laukia mirusiųjų artimųjų, kuriems morgo paslaugos gali nutolti bent 50 kilometrų.

Bus nepatogu

VTMT direktorius R. Rudys teigė suprantąs, jog tauragiškiams bus mažiau patogu, bet kol kas kitos išeities nėra. Esą Jurbarke teismo medicinos eksperto krūvis yra didesnis nei Tauragėje, todėl tauragiškiams teks vykti į kaimyninį rajoną.

„Tauragės žinioms“ susisiekus su Tauragės ligoninės direktoriumi Liutauru Indriuška, šis teigė pirmą kartą girdintis apie Teismo medicinos tarnybos poskyrio naikinimą.

– Šiuo metu atostogauju, jokio raštiško kreipimosi dar nesu gavęs. Manau kalbėsimės, gal ligoninė galėtų teikti bent mirusiųjų kūnų saugojimo paslaugą. Žinoma, teismo medicinos ekspertizės mes teikti negalėsime. Patalpos priklauso ne ligoninei, o Tauragės rajono savivaldybei, – susidariusią situaciją apibūdino L. Indriuška.

Ilgametis teismo medicinos ekspertas A. Gedminas tokį taupymo sprendimą vertino ironiškai. Esą optimizuojant įstaigas, o jų mažesnius padalinius perkeliant į kitus miestus, nusigręžiama nuo žmonių.

„Kaimo žmonės reikalingi tik mokesčiams mokėti“, – teigė vyras.

Atostogaus darže

Teismo medicinos tarnyba Tauragėje per metus vertindavo apie 100 smurto atvejų. Anot A. Gedmino, pastaruoju metu ypač sumažėjo smurtinių mirčių atvejų, tačiau ženkliai išsaugo smurto artimojo aplinkoje vertinimų.

71 metų A. Gedminas karjerą Tauragėje pradėjo 1973-siais. Vyras teigė, jog šią specialybę pasirinko dėl galimybės prisidėti prie teisingumo. Nuotaikingai jis prisimena ir atsikėlimo į Tauragę priežastis: jo žmona Aldona – tauragiškė.

– Ji labiausiai džiaugiasi dėl tarnybos poskyrio naikinimo Tauragėje. Liks laiko aplankyti anūkus, dukrą Amerikoje. Bet manoji negali palikti gėlių, – linksmai apie artėjantį poilsį kalbėjo A. Gedminas.

Valstybinės kainų kontrolės ir energetikos komisijos sudaromame šilumos kainų reitinge gegužės mėnesį Tauragės rajonas buvo nukritęs į 16-tą vietą Lietuvoje. Tačiau birželio 1-ąją Tauragės šilumos tinklai paskelbė bemaž euru mažesnę kainą nei gegužę, su kuria viliasi vėl šokti į penketuką. Šilumininkai teigia, jog vykdomi didelio kiekio biokuro pirkimai kitam sezonui užtikrins tolimesnį šilumos kainų mažėjimą.

Liepos 6-ąją, minint Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Žygaičiuose bus pastatytas daugiau nei toną sveriantis 6 metrų aukščio ąžuolinis kryžius. Kaip teigia Šaulių sąjungos narys Sigitas Ozgirdas, tai – šios organizacijos dovana Tauragei ir Lietuvai.

Projekto „Išmanusis miestas IV“ nugalėtojų tarpe – du Tauragės rajono savivaldybės teritorijoms atnaujinti parengti projektai, vienas pelnė portalo DELFI skaitytojų prizą. Konkurso dalyviai parengė Tauragei du projektus – multifunkcinei sporto arenai Bernotiškės g. 1 statyti ir hipodromui Butkeliuose rekonstruoti. Birželio 4-ąją buvo Vilniaus nacionaliniame operos ir baleto teatre iškilmingai apdovanoti atrinktų projektų kūrėjai.