2019 Kovo 26 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Kiek pakilo Tauragės medikų algos?

  • Įkelta: 2018-06-27
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Pagal Sveikatos ministro Aurelijaus Verygos rekomendacijas ir pasirašytą susitarimą su profsąjungomis, nuo gegužės 1-osios medikams keliami atlyginimai. Nors tai daryti suskubo ne visos įstaigos, Tauragės ligoninės personalas jau gali džiaugtis padidėjusiomis algomis. Anot Tauragės ligoninės direktoriaus Liutauro Indriuškos, didžiausią pokytį pajuto mažiausiai uždirbantys gydytojai ir slaugytojai.

Pakilo ne visur

Nuo gegužės 1-osios medikų darbo užmokesčio fondas padidintas penktadaliu, tam skiriant beveik 100 mln. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Galimybė padidinti medikams algas atsirado pakėlus Teritorinių ligonių kasų įkainius už medikų suteiktas paslaugas.

Rekomendacijose įvardytos medikų atlyginimų „grindys“. Pasak sveikatos apsaugos ministro A. Verygos, pastovioji gydytojo alga turės būti ne mažesnė nei 1000 eurų prieš mokesčius, pastoviosios slaugytojų algos dalies „grindys“ – 700 eurų prieš mokesčius, o universitetinio aukštojo išsilavinimo neturintiems slaugytojams atlyginimo „grindys“ – 600 eurų prieš mokesčius. Tai įtvirtinta ministerijos pasirašytame susitarime su medikų profsąjunga. Ministras pabrėžė, kad susitarimas turės teisės akto galią ir jo nesilaikančias ligonines profsąjunga galės duoti į teismą.

Ministerija pažymi, kad kol kas turi pirminius duomenis iš 41 gydymo įstaigos, iš jų 22 atlyginimus pakėlė, 12 įstaigų nepakėlė, o septynių patiekti duomenys dar vertinami. Tuo tarpu nacionalinė spauda skelbia, jog medikai vėl grasina streikais.

Ministras A. Veryga teigia, kad algos privalo kilti mažiausiai uždirbantiems specialistams, o medikų algoms kelti skirti pinigai negali būti naudojami jokiems kitiems tikslams ir turi pasiekti medicinos darbuotojus.

Įgyvendino daugumą rekomendacijų

Anot Tauragės ligoninės direktoriaus Liutauro Indriuškos, 3 iš 4 ministro rekomendacijų Tauragėje įgyvendintos.

– Įvykdėme 3 iš 4 rekomendacijų. Visų atlyginimų pakelti 20 procentų nepavyko, nes įstaiga tiek finansavimo negauna. Slaugytojoms atlyginimai pakilo 600 eurų, slaugytojams su aukštuoju išsilavinimu – iki 700 eurų, tai yra apie 20 proc., gydytojams, uždirbantiems virš 1000 eurų, – 10 proc. Slaugytojai, kiek žinau, tikrai džiaugiasi, galbūt tie gydytojai, kurie tikėjosi 20 proc. padidėjimo, ne tokie patenkinti. Tačiau realios galimybės yra tokios.

Tokios proporcijos pasirinktos, anot L. Indriuškos, todėl, kad iš esmės siekiama mažinti atotrūkį tarp daugiausiai ir mažiausiai uždirbančių specialistų, ar bent pasiekti, kad jis nedidėtų.

Anot Tauragės ligoninės direktoriaus pavaduotojo medicinai Dano Masiulionio, per mėnesį finansavimas įstaigai, padidėjus ligonių kasų įkainiams už paslaugas, padidėjo apie 13 procentų. Iš tų pačių pinigų mokami ir mokesčiai Sodrai.

Sprendimui kelti atlyginimus Tauragės ligoninės medikams pritarė ir Ligoninės stebėtojų taryba, į vieną iš posėdžių pakvietus ir profsąjungų atstovus.

Regionuose algos didesnės

Anot L. Indriuškos, regionuose gydytojų darbo užmokestis yra didesnis, nei didmiesčiuose, kadangi kitaip neatvyktų gydytojai iš kitų miestų.

– Atvykstančių gydytojų darbą išbrangina kelionės kaštai, jie dirba ne visą darbo dieną. Negalima jiems mokėti mažiau, kitaip jie čia nevažiuotų, – sakė D. Masiulionis.

Gydytojų rezidentų atlygis, anot direktoriaus pavaduotojo medicinai D. Masiulionio, taip pat nesiskiria nuo kitų gydytojų, kadangi kitaip juos pritraukti į provinciją būtų neįmanoma. Taip pat jis pridūrė, kad Tauragės ligoninėje šiuo metu gydytojų rezidentų yra vos keletas.

2017-aisiais Tauragės ligoninėje dirbo 110 gydytojų, jų vidutinis atlyginimas siekė 1251,21 Eur prieš mokesčius. Slaugytojų buvo 208, jų vidutis atlygis siekė 677,84 Eur neatskaičius mokesčių. Iš viso 2017-ųjų pabaigoje Tauragės ligoninėje dirbo 475 darbuotojai, tai 14 žmonių mažiau, nei metų pradžioje. Lyginant su metų pradžia, ligoninės darbuotojų pokyčio nėra. Vasarą, anot L. Indriuškos, prie kolektyvo prisijungia praktikantai.

Praėjusiais metais kai kuriose aplinkinių rajonų ligoninėse – Jurbarke, Šilutėje, – algos jau buvo keltos 8 proc., Tauragėje tai nebuvo daryta. Tačiau, anot L. Indriuškos, nors Tauragėje atlyginimai pernai nekilo, vis vien tiek slaugytojų, tiek gydytojų atlyginimų vidurkis Tauragėje išliko didesnis, nei minėtose savivaldybėse.

Rekvizitai.lt duomenimis, Tauragės ligoninės darbuotojų atlyginimų vidurkis balandžio mėnesį, dar prieš algų didinimą, siekė 892,82 Eur. Už gegužės mėnesį gydytojai, slaugytojai ir medicinos personalas jau gavo didesnius atlyginimus. Tačiau, anot L. Indriuškos, šiuo metu skaičius iškraipo laikinai, ne pilną dieną dirbančių praktikantų darbo užmokestis. Tuo tarpui Jurbarko ligoninėje vidutinis darbuotojų atlyginimas buvo – 738,78 Eur, Šilalės – 796,57 Eur,  Šilutės – 808,53 Eur.

Trūkstamus specialistus rengs patys

Ligoninė apmoka penkių specialistų (urologo, dviejų radiologų ir dviejų kardiologų) rengimą Sveikatos mokslų universitete. Per metus į tai investuojama 38470,76 Eur.

Praėjusią savaitę rajono Taryba patvirtino Tauragės ligoninei dar reikalingų specialistų sąrašą. Ligoninė ketina rengti 7 gydytojus, 3 dar šiemet, likusius 4 – po vieną per metus iki 2022 metų.

Ligoninė kartu su savivaldybe planuoja apmokėti šių gydytojų rezidentų studijų kaštus, jeigu neatsiras norinčių dirbti jau pasirengusių specialistų. Prognozuojama, jog 2018–2022 metais Tauragės ligoninei bus reikalingas gydytojas anesteziologas-reanimatologas, kadangi 1 gydytojas emigravo, dirba trys vietiniai gydytojai, du atvyksta dirbti ne pilnu krūviu iš kitur. Taip pat trūksta gydytojo neurologo, mat liko dirbti tik dvi pensinio amžiaus gydytojos – viena išvyko gyventi į Vilnių, kita išėjo motinystės atostogų. Trūksta ir akušerių-ginekologų. Stacionarias paslaugas teikia 4 akušeriai-ginekologai, papildomai budėti atvyksta dar du gydytojai. Tačiau, anot D. Masiulionio, būtina ruošti pamainą, kadangi viena gydytoja yra pensinio amžiaus, dvi ruošiasi motinystės atostogų. Planuojama rengti ir gydytoją dermatovenerologą, kadangi abi šiuo metu dirbančios yra pensinio amžiaus.

Taip pat nepatenkinamas gydytojo oftalmologo konsultacijų poreikis, kadangi konsultacinėje poliklinikoje viena iš dviejų dirbančių gydytojų yra pensinio amžiaus, ketina pasitraukti iš darbo, kitas gydytojas atvyksta dirbti periodiškai, ne pilnu darbo krūviu.

Ligoninė nesulaukia ir norinčių dirbti psichiatrų. Šiuo metu dirba du vietiniai gydytojai, budėjimai užtikrinami atvykstančiųjų gydytojų pagalba. Pageidaujama ruošti ir fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoją, kadangi per pastaruosius 4 metus neatsirado norinčių dirbti Tauragėje. O iš dviejų atvykstančių gydytojų viena ruošiasi išvykti.

Pažymima, jog jei 2018–2022 metais ligoninėje bus įdarbinti minėtų specialybių gydytojai, šių specialistų ruošimas įstaigos lėšomis finansuojamas nebus.

Policijos pareigūnai ieško įtariamojo, kuris, kaip manoma, birželio 21 padegė lauko baldus Balskų tvenkinio poilsiavietėje. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos specialistai nustatė visų 60 Lietuvos savivaldybių administracijų nepotizmo intensyvumo (įstaigoje dirbančių giminaičių, sutuoktinių ir sutuoktinių giminaičių dalis nuo visų darbuotojų) rodiklius.