2020 Rugpjūčio 14 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Kiek pakilo Tauragės medikų algos?

  • Įkelta: 2018-06-27
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Pagal Sveikatos ministro Aurelijaus Verygos rekomendacijas ir pasirašytą susitarimą su profsąjungomis, nuo gegužės 1-osios medikams keliami atlyginimai. Nors tai daryti suskubo ne visos įstaigos, Tauragės ligoninės personalas jau gali džiaugtis padidėjusiomis algomis. Anot Tauragės ligoninės direktoriaus Liutauro Indriuškos, didžiausią pokytį pajuto mažiausiai uždirbantys gydytojai ir slaugytojai.

Pakilo ne visur

Nuo gegužės 1-osios medikų darbo užmokesčio fondas padidintas penktadaliu, tam skiriant beveik 100 mln. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. Galimybė padidinti medikams algas atsirado pakėlus Teritorinių ligonių kasų įkainius už medikų suteiktas paslaugas.

Rekomendacijose įvardytos medikų atlyginimų „grindys“. Pasak sveikatos apsaugos ministro A. Verygos, pastovioji gydytojo alga turės būti ne mažesnė nei 1000 eurų prieš mokesčius, pastoviosios slaugytojų algos dalies „grindys“ – 700 eurų prieš mokesčius, o universitetinio aukštojo išsilavinimo neturintiems slaugytojams atlyginimo „grindys“ – 600 eurų prieš mokesčius. Tai įtvirtinta ministerijos pasirašytame susitarime su medikų profsąjunga. Ministras pabrėžė, kad susitarimas turės teisės akto galią ir jo nesilaikančias ligonines profsąjunga galės duoti į teismą.

Ministerija pažymi, kad kol kas turi pirminius duomenis iš 41 gydymo įstaigos, iš jų 22 atlyginimus pakėlė, 12 įstaigų nepakėlė, o septynių patiekti duomenys dar vertinami. Tuo tarpu nacionalinė spauda skelbia, jog medikai vėl grasina streikais.

Ministras A. Veryga teigia, kad algos privalo kilti mažiausiai uždirbantiems specialistams, o medikų algoms kelti skirti pinigai negali būti naudojami jokiems kitiems tikslams ir turi pasiekti medicinos darbuotojus.

Įgyvendino daugumą rekomendacijų

Anot Tauragės ligoninės direktoriaus Liutauro Indriuškos, 3 iš 4 ministro rekomendacijų Tauragėje įgyvendintos.

– Įvykdėme 3 iš 4 rekomendacijų. Visų atlyginimų pakelti 20 procentų nepavyko, nes įstaiga tiek finansavimo negauna. Slaugytojoms atlyginimai pakilo 600 eurų, slaugytojams su aukštuoju išsilavinimu – iki 700 eurų, tai yra apie 20 proc., gydytojams, uždirbantiems virš 1000 eurų, – 10 proc. Slaugytojai, kiek žinau, tikrai džiaugiasi, galbūt tie gydytojai, kurie tikėjosi 20 proc. padidėjimo, ne tokie patenkinti. Tačiau realios galimybės yra tokios.

Tokios proporcijos pasirinktos, anot L. Indriuškos, todėl, kad iš esmės siekiama mažinti atotrūkį tarp daugiausiai ir mažiausiai uždirbančių specialistų, ar bent pasiekti, kad jis nedidėtų.

Anot Tauragės ligoninės direktoriaus pavaduotojo medicinai Dano Masiulionio, per mėnesį finansavimas įstaigai, padidėjus ligonių kasų įkainiams už paslaugas, padidėjo apie 13 procentų. Iš tų pačių pinigų mokami ir mokesčiai Sodrai.

Sprendimui kelti atlyginimus Tauragės ligoninės medikams pritarė ir Ligoninės stebėtojų taryba, į vieną iš posėdžių pakvietus ir profsąjungų atstovus.

Regionuose algos didesnės

Anot L. Indriuškos, regionuose gydytojų darbo užmokestis yra didesnis, nei didmiesčiuose, kadangi kitaip neatvyktų gydytojai iš kitų miestų.

– Atvykstančių gydytojų darbą išbrangina kelionės kaštai, jie dirba ne visą darbo dieną. Negalima jiems mokėti mažiau, kitaip jie čia nevažiuotų, – sakė D. Masiulionis.

Gydytojų rezidentų atlygis, anot direktoriaus pavaduotojo medicinai D. Masiulionio, taip pat nesiskiria nuo kitų gydytojų, kadangi kitaip juos pritraukti į provinciją būtų neįmanoma. Taip pat jis pridūrė, kad Tauragės ligoninėje šiuo metu gydytojų rezidentų yra vos keletas.

2017-aisiais Tauragės ligoninėje dirbo 110 gydytojų, jų vidutinis atlyginimas siekė 1251,21 Eur prieš mokesčius. Slaugytojų buvo 208, jų vidutis atlygis siekė 677,84 Eur neatskaičius mokesčių. Iš viso 2017-ųjų pabaigoje Tauragės ligoninėje dirbo 475 darbuotojai, tai 14 žmonių mažiau, nei metų pradžioje. Lyginant su metų pradžia, ligoninės darbuotojų pokyčio nėra. Vasarą, anot L. Indriuškos, prie kolektyvo prisijungia praktikantai.

Praėjusiais metais kai kuriose aplinkinių rajonų ligoninėse – Jurbarke, Šilutėje, – algos jau buvo keltos 8 proc., Tauragėje tai nebuvo daryta. Tačiau, anot L. Indriuškos, nors Tauragėje atlyginimai pernai nekilo, vis vien tiek slaugytojų, tiek gydytojų atlyginimų vidurkis Tauragėje išliko didesnis, nei minėtose savivaldybėse.

Rekvizitai.lt duomenimis, Tauragės ligoninės darbuotojų atlyginimų vidurkis balandžio mėnesį, dar prieš algų didinimą, siekė 892,82 Eur. Už gegužės mėnesį gydytojai, slaugytojai ir medicinos personalas jau gavo didesnius atlyginimus. Tačiau, anot L. Indriuškos, šiuo metu skaičius iškraipo laikinai, ne pilną dieną dirbančių praktikantų darbo užmokestis. Tuo tarpui Jurbarko ligoninėje vidutinis darbuotojų atlyginimas buvo – 738,78 Eur, Šilalės – 796,57 Eur,  Šilutės – 808,53 Eur.

Trūkstamus specialistus rengs patys

Ligoninė apmoka penkių specialistų (urologo, dviejų radiologų ir dviejų kardiologų) rengimą Sveikatos mokslų universitete. Per metus į tai investuojama 38470,76 Eur.

Praėjusią savaitę rajono Taryba patvirtino Tauragės ligoninei dar reikalingų specialistų sąrašą. Ligoninė ketina rengti 7 gydytojus, 3 dar šiemet, likusius 4 – po vieną per metus iki 2022 metų.

Ligoninė kartu su savivaldybe planuoja apmokėti šių gydytojų rezidentų studijų kaštus, jeigu neatsiras norinčių dirbti jau pasirengusių specialistų. Prognozuojama, jog 2018–2022 metais Tauragės ligoninei bus reikalingas gydytojas anesteziologas-reanimatologas, kadangi 1 gydytojas emigravo, dirba trys vietiniai gydytojai, du atvyksta dirbti ne pilnu krūviu iš kitur. Taip pat trūksta gydytojo neurologo, mat liko dirbti tik dvi pensinio amžiaus gydytojos – viena išvyko gyventi į Vilnių, kita išėjo motinystės atostogų. Trūksta ir akušerių-ginekologų. Stacionarias paslaugas teikia 4 akušeriai-ginekologai, papildomai budėti atvyksta dar du gydytojai. Tačiau, anot D. Masiulionio, būtina ruošti pamainą, kadangi viena gydytoja yra pensinio amžiaus, dvi ruošiasi motinystės atostogų. Planuojama rengti ir gydytoją dermatovenerologą, kadangi abi šiuo metu dirbančios yra pensinio amžiaus.

Taip pat nepatenkinamas gydytojo oftalmologo konsultacijų poreikis, kadangi konsultacinėje poliklinikoje viena iš dviejų dirbančių gydytojų yra pensinio amžiaus, ketina pasitraukti iš darbo, kitas gydytojas atvyksta dirbti periodiškai, ne pilnu darbo krūviu.

Ligoninė nesulaukia ir norinčių dirbti psichiatrų. Šiuo metu dirba du vietiniai gydytojai, budėjimai užtikrinami atvykstančiųjų gydytojų pagalba. Pageidaujama ruošti ir fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoją, kadangi per pastaruosius 4 metus neatsirado norinčių dirbti Tauragėje. O iš dviejų atvykstančių gydytojų viena ruošiasi išvykti.

Pažymima, jog jei 2018–2022 metais ligoninėje bus įdarbinti minėtų specialybių gydytojai, šių specialistų ruošimas įstaigos lėšomis finansuojamas nebus.

Policijos pareigūnai ieško įtariamojo, kuris, kaip manoma, birželio 21 padegė lauko baldus Balskų tvenkinio poilsiavietėje. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Pirmadienį, vadovaujantis Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio įsakymu, atšaukiamas draudimas lankytis Tauragės rajono Šilinės ir Eičių girininkijų miškuose.

Savaitės pradžia bus šlapia ir gaivi, tačiau nuo antradienio prasidės permainos – lis vis mažiau, o temperatūra kils drąsiau. Antroje savaitės pusėje oras vietomis įkais beveik iki 30 laipsnių. Visgi, karščiai ilgai neužsibus.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos specialistai nustatė visų 60 Lietuvos savivaldybių administracijų nepotizmo intensyvumo (įstaigoje dirbančių giminaičių, sutuoktinių ir sutuoktinių giminaičių dalis nuo visų darbuotojų) rodiklius.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos specialistai nustatė visų 60 Lietuvos savivaldybių administracijų nepotizmo intensyvumo (įstaigoje dirbančių giminaičių, sutuoktinių ir sutuoktinių giminaičių dalis nuo visų darbuotojų) rodiklius.

Po itin šilto ketvirtadienio į šalį atkeliavo taip laukiamas lietus. Šventinis savaitgalis nealsuos vasarišku karščiu, išsilaikys gaivūs orai, dar daug kur nuvilnis lietus.

Internautai šėlsta – 9,5 tūkst. „patinka“ ir 3,5 tūkst. pasidalinimų – tokio dėmesio sulaukė tauragiškės Gražinos Agapovos įrašas „Facebooke‘e“, kuriame ji žavisi jauno vairuotojo paslaugumu. Netruko paaiškėti, jog keleivių širdis pavergė Tauragės autobusų parko vairuotojas Tadas Bronislovaitis, geranoriškai ištiesiantis ranką kiekvienam senjorui. Pats Tadas kuklinasi  ir teigia tokio dėmesio nesitikėjęs – vaikinas tikina tiesiog dirbantis savo darbą.

Naujausiame numeryje skaitykite: pagal Sveikatos apsaugos ministro rekomendacijas ir pasirašytą susitarimą su profsąjungomis, nuo gegužės 1-osios medikams keliami atlyginimai. Nors tai daryti suskubo ne visos įstaigos, Tauragės ligoninės personalas jau gali džiaugtis padidėjusiomis algomis. Kiek uždirba medikai ir kaip keisis jų uždarbis aiškinasi „Tauragės žinios“.

Rotary ir Inner wheel klubai išsirinko naujus vadovus Tauragėje. Pasibaigus kadencijai, prezidento regalijos įteiktos Tomui Juodikiui ir Eglei Stanevičienei.

Technologijų lyderė „Tele2“ dar labiau mažina paslaugų kainas keliaujantiems Europos Sąjungos šalyse. Lygiai prieš metus, įssigaliojus ES reglamentui, operatoriaus klientai jau mokėjo iki 20 kartų pigiau – todėl, kaip rodo statistika, naršė keliolika kartų daugiau.

Tauragiškiai nebereikalingus drabužius galės mesti nebe į buitinius konteinerius, o į tam pritaikytus tekstilės rūšiavimo konteinerius. Tauragės rajone planuojama iki 2019 metų gegužės 18 d. pastatyti 18 tam skirtų konteinerių.

Po „Tauragės žinių“ publikacijos apie nutraukiamą Valstybinės teismo medicinos tarnybos (VTMT) Tauragės poskyrio veiklą, meras Sigitas Mičiulis kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją prašydamas atkreipti dėmesį į gresiančią sudėtingą situaciją. Likvidavus teismo medicinos eksperto pareigybę, Tauragės rajono gyventojams teks važiuoti į Jurbarką, o mirusiųjų saugojimo paslaugą teikti galėtų tik vienintelė licencijuota įmonė „Sandoras“.

Praėjusį šeštadienį Tauragės neįgaliųjų draugija surengė muzikos švente „Lietuvai 100“. Iš atokiausių Lietuvos kapelių atvyko 14 ansamblių ir meno kolektyvų.

Šeštadienį, birželio 16-ąją, Šilalėje nugriaudėjo XIV respublikinė politinių kalinių ir tremtinių dainų ir poezijos šventė „Leiskit į Tėvynę 2018“. Joje skambėjo ir tauragiškio solisto Liudo Mikalausko bei Tauragės choro „Tremtinys“ (vad. Romualdas Eičas) atliekamos dainos.

Šios savaitės pradžioje vietomis jau bus pokyčių: vakarinėje šalies dalyje vyraus gaivesni orai, o likusią šalies dalį karštis alins ir toliau. Visgi, nuo antradienio karštis atlūgs jau visur, įsismarkaus vėjas, tad bent kiek bus gaiviau. Gausesnio lietaus galime sulaukti nebent antroje savaitės pusėje.

Birželio 20 d. 10 val. į Tauragės miesto Pilies aikštę ir 14.30 val. į aikštelę prie Taurų kultūros centro, adresu Alėjos g. 3, atvyks iš įvairių senų nenaudojamų daiktų sukurtas namas ant ratų. Šis unikalus mobilus namas, kuris sukurtas įgyvendinant projektą „Darnūs namai“, lankysis 60-tyje Lietuvos savivaldybių. Turo metu gyventojai bus šviečiami apie atsakingą vartojimą, atliekų prevenciją ir tvarkymą.

Socialiniame tinkle „Facebook“ aptarinėjama Žalgirių gimnazijoje vykusi fizikos pamoka. Žurnalisto Andriaus Tapino paviešintoje nuotraukoje – skaidrė, kurioje dėstoma apie kosmoso būtybes, jų ir žmonių sąmonės lygius. Internautai diskutuoja, ar pamokos metu išdėstytas ezoterinio pobūdžio skaidrių turinys neprieštarauja fizikos ugdymo programoms? Ir ko, prailginus mokslo metus, vasaros metu gali būti mokomi mokiniai.

 

Šiandien ir rytoj Tauragės Pilies aikštėje veiks mugė „Lietuvos amatai per 100 metų“. Tai dar vienas renginys skirtas Lietuvos šimtmečio minėjimui.

Kauno kolegijos Tauragės skyriuje profesinio bakalauro baigiamuosius darbus apgynė trisdešimt du Įstaigų ir įmonių administravimo studijų programos Smukaus ir vidutinio  verslo specializacijos nuolatinių ir ištęstinių studijų studentai.

Naujausiame numeryje skaitykite: šią savaitę Tauragės rajono savivaldybėje rinkosi įmonių privatizavimo komisija, kuri patvirtino UAB Tauragės butų ūkis ir UAB „Dunokai“ privatizavimo programą. Savivaldybei priklausantys 56,14 procentai „Dunokų“ akcijų įvertinti 917 tūkst. eurų, Butų ūkio akcijos – 424 tūkst. eurų. Laikraštyje rasite straipsnius apie verslias moteris, 18 metų gyvuojančią žvejybinių blizgių gamybos įmonę „Zumpė“ ir kitas karščiausias savaitės aktualijas.

Šiandien visoje Lietuvoje minima Gedulo ir vilties diena. Likus minutei iki vidudienio, 11.59 val., visi kviečiami prisijungti prie pilietinės akcijos – Tylos minutės – okupacijos aukoms atminti. 13.00 vyks minėjimas Kančių kiemelyje.

Vasariška šiluma ir toliau lepina šalį, o dangumi praplaukiantys debesys gausesnių kritulių taip ir neatneša. Antroje savaitės pusėje kasdien bus vis šilčiau, menkas lietus pasirodys tik vietomis. Savaitgalį oras įkais iki 30 laipsnių, truputį atgaivins trumpas lietus, bet tik kai kur.

Teismo verdiktą išgirdo policijos pareigūnams pasipriešinę Dapkiškių kaimo gyventojai: 56 metų tėvas ir 29 metų sūnus. Pastarasis pareigūnus puolė metaliniu strypu, tačiau suduoti nespėjo. Policininkai panaudojo elektros impulsinį prietaisą jį nuginklavo. Girtų vyrų veiksmai šiems paplonins pinigines ir apribos laisvę.

Birželio pirmąją paaiškėjo, kurie vaikai pateko į Tauragės rajone veikiančius darželius. Ne visi sulaukė džiugių žinių – vietos ikimokyklinio ugdymo įstaigoje negavo dviejų vaikų mama Ingrida. Moteris savo atžalą norėjo leisti į VRCM „Pušelė“, tačiau liko už borto. Administracijos direktorius tikina, kad darželių trūkumo problemą padės išspręsti planuojamos atidaryti penkios darželio grupės.

Prasidėjusi vasara reiškia daugiau laiko sau, taigi jos metu kaip niekada norisi naršyti nevaržomai: internete klausytis muzikos, žiūrėti vaizdo įrašus ar dalintis atostogų nuotraukomis. Todėl technologijų lyderė „Tele2“ kviečia savęs neriboti ir dovanų siūlo net 100 GB duomenų.