2020 Spalio 22 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Brandos egzaminų sesijos finišas: kaip sekėsi tauragiškiams?

  • Įkelta: 2018-06-29
Indrė VAIŠNORAITĖ

Birželio 22 dieną pasibaigė pagrindinė brandos egzaminų sesija. Šiais metais egzaminus Tauragės rajone laikė 481 moksleivis. Šalyje kilus diskusijoms apie egzaminuose pateiktas užduotis, nusprendėme pasidomėti, kaip sekėsi mūsų rajono moksleiviams. Abiturientai dalijasi įspūdžiais po pagaliau užbaigto egzaminų „maratono“ ir atvirauja apie savo ateities planus.

Sesija vyko sklandžiai

Tauragės rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Oželytė, paklausta apie abiturientų skaičių rajone teigė, kad moksleivių skaičius pakito nežymiai. Pernai egzaminus laikė 484 gimnazistai, šiemet – 481. L. Oželytė pasidalino statistika: tauragiškiai laikė valstybinius lietuvių kalbos ir literatūros (210 moksleivių), anglų (261), matematikos (222), istorijos (158), biologijos (97), informacinių technologijų (40), geografijos (39), fizikos (26), chemijos (7), rusų kalbos egzaminą laikė vienas abiturientas. Akivaizdu, populiariausi egzaminai tarp abiturientų jau daugelį metų išlieka tie patys: privalomas gimtosios, lietuvių kalbos, anglų, matematikos ir istorijos.

Tauragės Žalgirių gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jūratė Veisienė teigė, kad brandos egzaminų sesija mokykloje vyko sklandžiai, nusirašinėjimų nebuvo. Žalgirių gimnazijoje egzaminus laikė 123 abiturientai. Pavaduotoja pastebėjo, kad šiemet išaugo matematikos egzaminą laikančiųjų skaičius, net 55 procentai moksleivių laikė egzaminą. Pasak J. Veisienės, tokiam dideliam skaičiui įtakos galėjo turėti šiemet įvesta naujovė: stojant į aukštąsias mokyklas, matematikos egzaminas tapo būtinybe. Nemaža dalis mokinių laikė ir istorijos egzaminą, nes šio dalyko reikalauja socialinių mokslų krypties studijos.

Pavaduotoja pasidalino informacija, kad jau yra žinomi fizikos egzamino rezultatai, „Žalgirių“ gimnazijoje jį išlaikė visi mokiniai. Informacija apie Lietuvių kalbos ir literatūros, informacinių technologijų, užsienio kalbos (anglų) brandos egzaminų rezultatus planuojama skelbti liepos 3–4 dienomis. Likusiųjų pagrindinės sesijos egzaminų – biologijos, chemijos, geografijos, istorijos, matematikos – liepos 12 d.

Galimybėmis pasinaudojo

Lietuvių kalbos ir literatūros valstybinis egzaminas, vykęs birželio 2 dieną, sukėlė nemažai diskusijų. Šiemet, bene didžiausia Nacionalinio egzaminų centro pateikta naujiena tapo mokiniams suteikta galimybė rinktis ne iš 3, o iš 36 šio dalyko bendrojoje programoje privalomų autorių, taip pat leidimas naudotis kompiuteriais. Pasak kalbintos Tauragės „Versmės“ gimnazijos abiturientės, lietuvių egzamino temos moksleiviams tikrai patiko, jos buvo gana plačios. Daugumą kūrinių buvo galima pritaikyti duotoms temoms.

Anot J. Veisienės, lietuvių kalbos ir literatūros egzamino metu suteikta galimybe naudotis kompiuteriais, skaitmeninėmis chrestomatijomis, Tauragės Žalgirių gimnazistai pasinaudojo. Direktoriaus pavaduotoja ugdymui teigė, kad abiturientai tikrinosi, citatas, autorius, veikėjus, daugeliui tam užteko 10 minučių.

Anglų kalbos egzaminas jaunimo neišgąsdino – kasdien naudojama užsienio kalba jiems pasirodė lengvai įkandama. Egzamino struktūra šiemet buvo įprasta, ją kaip ir kasmet sudarė klausymo, skaitymo, rašymo, ir jau anksčiau įvykusi, kalbėjimo, dalys. Kaip teigė patys mokiniai, sunkiausia jiems pasirodė 4 klausymo užduotis. Anglų kalbos mokytojos Vaidos Jucienės teigimu, egzamino užduotys atitiko programą.

– Mokiniai panikavo dėl paskutinės klausymo užduoties, bet ji visada būna sunkesnė, šie metai ne išimtis. Tai yra normalu, egzamine pateikiamos skirtingų lygių užduotys, nesgi negali viskas būti lengvai padaroma, – teigė V. Jucienė.

Nustebino pokemonai

Birželio 9 dieną vykęs matematikos egzaminas suskirstė abiturientus į dvi grupes. Vieniems jis pasirodė per lengvas, kitiems – pakankamai sunkus. Visoje šalyje, taip pat ir Tauragėje didelio mokinių dėmesio sulaukė, jų nuomone „suktos“ užduočių formuluotės.

 – Išgalvotų veikėjų neturėtų būti, nes tuomet pradedi painiotis, Birutė ar Irutė. Kai kurie atėję į egzaminą tikėjomės paprastumo, žinių patikrinimo, bet radome Gretą, kuri nemoka pastatyti mašinos ir pokemonų gaudymą. Tai labiausiai trukdė, – teigė Žalgirių gimnazijos abiturientė.

Tauragės „Versmės“ gimnazijos matematikos mokytoja Nijolė Pasičnikienė sutinka su mokiniais.  Mokytojos teigimu, egzamino sudarinėtojai šiemet persistengė, tiek mokiniai, tiek patys mokytojai po egzamino jautėsi pasimetę.

– Atrodo tiek metų dirbi, stengiesi, bet po tokio egzamino pradedi abejoti, gal ne taip dirbi? Egzaminas tikrai buvo sunkus, užduočių sąlygos kaip ir aiškios, bet pradėjus gilintis ir spręsti paaiškėjo, kad egzaminas abiturientams šiemet tikras iššūkis. Sutinku, kad kai kurios užduotys – olimpiadinės, buvo tokių, kur vertinimas neatitiko užduoties sudėtingumo, skiriamas vos 1 taškas, nors sprendimas reikalauja bent kelių veiksmų ir, mano nuomone, bent 2–3 taškų, – teigė mokytoja.  

Tauragės Žalgirių gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui J. Veisienė, kasmet kylančių diskusijų nesureikšmino.

– Kiekvienais metais vis kažkas kelia diskusijas, pernai buvo kritikuojamos lietuvių kalbos rašinių temų formuluotės, šiemet – matematika, – sakė specialistė.

Paklausėme Tauragės abiturientų, kaip jiems sekėsi laikyti egzaminus bei kur jie planuoja savo ateitį.

Karolis, „Versmės“ gimnazija

„Egzaminai buvo kaip egzaminai. Laikiau lietuvių, anglų, matematikos ir informatikos egzaminus. Nieko naujo nereikėjo tikėtis, tik matematika pralenkė viską. Matematikos egzaminas buvo sunkus. Gal nuskambėsiu kaip eilinis nepatenkintas dvyliktokas, kuris niekada nesimokė. Užduotys, mano nuomone, įvertintos per mažai taškų. Vieno taško užduotį teko spręsti 10–15 min. Uždaviniai tikrai rinktiniai. Juos galima prilyginti olimpiadinėms užduotims. Kalbant apie ateities planus, dabar laukiu dokumentų iš Danijos universiteto. Studijuosiu 4 metus Danijoje. Vėliau ruošiuosi grįžti atgal ir kurti gyvenimą čia. Labai myliu Lietuvos gamtą ir visa tai ką turime čia. Taip pat žinoma svarbu, kad visa šeima ir artimi būtų netoliese.“

Karolina, Žalgirių gimnazija

„Laikiau 5 egzaminus ir rinkausi tai, kas man būtų buvę naudingiausia ateityje: anglų, istoriją, lietuvių, matematiką, fiziką. Ką galiu pasakyti apie tai, ko tikėjausi? Gautos temos išties buvo paliestos prieš ruošiantis egzaminams, todėl pamačius jas nebuvo didelio šoko. Aišku, jaudulys buvo, ir be jo egzamino nelabai įsivaizduočiau, bet tai nepakišo kojos. Pasitikrinus preliminariai egzaminų užduotis, rezultatais nenusivyliau, tik labai laukiu lietuvių egzamino rezultatų, nes šis egzaminas kūrybinis ir čia nerasi jokių atsakymų. Apie lietuvių kalbos egzaminą galiu pasakyti, kad labai padėjo kompiuteriai, nes jautiesi ramiau, kai žinai, jog citata bus tiksli ir nebūsi nusišnekėjęs. Anglų egzaminas manau pavyko labiausiai, kadangi šis dalykas buvo vienas iš mėgstamiausių, be to, man šis egzaminas labai pravers ateičiai, kadangi žadu stoti į LCC universitetą Klaipėdoje. Šis universitetas yra tarptautinis, todėl ten sutikti užsienietį yra kasdienybė, o man tai būtų patirtis. Kalbant apie kitus egzaminus, jie išties nebuvo tokie sunkūs, tik iš fizikos nesitikėjau tokių temų, nors joms buvo pasiruošta. Matematikos egzaminas man asmeniškai sekėsi pusėtinai, nes kai kurias užduotis truko išspręsti mažiau nei minutę, o prie kitų teko pasukti galvą, nes buvo suformuluotos suktai. Dėl ateities, ketinu likti Lietuvoje, išlikti ištikima savo šaliai. Be to, man svarbu, jog šeima yra netoliese. Jei nepavyktų ten, tai būtų Klaipėdos universitetas ir Lietuvos Aukštoji Jūreivystės mokykla, visi mano planuojami studijuoti dalykai susiję su tiksliaisiais mokslais: jūrų logistika, inžinerija arba ekonomika. Renkuosi šias studijas, nes manau, kad šios specialybės pravers visur, o ypač prie jūros, kur mane labiausiai traukia.“

Jonas, Skaudvilės gimnazija

„Laikiau 4 egzaminus: anglų, lietuvių, matematiką ir informatiką. Matematikos egzaminas buvo labai sunkus, užduotys reikalavo daug dėmesio ir atidumo. Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas man pasirodė gan lengvas palyginus su kitais. Anglų kalbos egzaminas nenustebino, užduotys buvo tokios, kokių ir tikėjomės, sekėsi, manau, normaliai. Informatikos egzaminas nebuvo lengvas, bet nepasakyčiau, kad buvo labai sunkus. Manau, visa brandos egzaminų sesija man praėjo sklandžiai, nes per daug nestresavau, buvau nusiteikęs pozityviai. Jei viskas pavyko ir egzaminų rezultatai džiugins, tai planuoju stoti į KTU (Kauno technologijos universitetas), o jeigu ne, tai vyksiu į užsienį, tik nežinau kur tiksliai, arba yra trečias variantas – kariuomenė.“

Karina, Žalgirių gimnazija

„Šiais metais laikiau tris egzaminus: lietuviu kalbos, istorijos ir anglų kalbos. Lietuvių kalbos egzaminas mane labiausiai jaudino, jo tikrai bijojau, bet atsisėdusi ir pamačius temas tikrai apsidžiaugiau, tikėjausi žymiai sunkesnio. Taip pat labai padėjo pateikti autoriai, nukreipiamieji klausimai, bet kompiuterio pagalba nesinaudojau, tiesiog neprireikė. Dėl anglų kalbos egzamino visai nesijaudinau, šis dalykas man visada sekėsi gana puikiai. Žinoma, nesisekė ketvirtoji klausymo užduotis, kuri, deja, sukėlė tikrą audra tarp visu laikiusiu abiturientu, bet savo darbu tikrai esu patenkinta. Dėl istorijos taip pat nesijaudinau per daug, bet mano nuomone egzaminas buvo gana sunkokas, tikrai reikėjo pasukti galvą. Jaudulys pakišo koją tikrai ne prie vieno klausimo. Nustebino, kad mažai kur reikėjo įrašyti datas, tikėjausi žymiai daugiau. Tikrai negaliu teigti, kad egzaminai man buvo lengvi, bet ir nebuvo sunkūs. Šiais metais žadu stoti į SMK (Socialinių mokslų kolegija) Vilniuje į kūrybines industrijas. Ketinau ir daug metų, nuo pat 8-os klasės, svajojau studijuoti ir ateitį sieti su anglų kalba, bet renginiai, organizavimas, buvimas viso to dalimi man teikia daugiau džiaugsmo ir labiau parodo tikrąją mane. Emigruoti ilgam tikrai nenoriu, esu per daug prisirišus prie savo šalies, prie Tauragės ir šeimos. Galbūt trumpam išvykti su mainų programa būtų įdomus nuotykis, bet širdis vis tiek cypteli vis likti čia!“

Kristijonas (Tauragės „Versmės“ gimnazija)

„Kaip ir kiekvienais metais, iš abiturientų girdėti nusiskundimų dėl egzaminų. Aš ne išskirtinis, tai taip pat pasidalinsiu savo įžvalgomis. Ruošiantis egzaminams teko dirbti su senomis 2017, 2016 metų užduotimis. Jos tikrai atrodė paprastesnės negu mums pateikti tikrieji egzaminai, ir tikrai suprantu, kad stresas rezultatams daro įtaką. Tikrai kol kas apie emigraciją negalvoju. Mąstau apie galimybę studijuoti pedagogiką, nes noriu prisidėti tiek prie Lietuvos dabarties, tiek prie ateities.“

Iš Belgijos atvykęs pakistanietis Kashif Butt, apgautas tauragiškės merginos, ketina savo neviltį išreikšti šiurpiu būdu – susideginti tiesiai prieš policijos langus ir visa tai transliuoti internetu. Kas privedė vyrą prie tokių planų, skaitykite „Tauragės žiniose“. Taip pat  laikraštyje išsamiai apie vaiko teisių apsaugos reformos grimasas bei kodėl pareigas palieka skyriaus vedėja Jolanta Skrodenienė, kaip sekėsi Tauragės rajono abiturientams baigti egzaminų sesiją, kokias pramogas vasarai siūlo atsinaujinęs Taurų nuotykių parkas bei kokius turizmo lobius slepia Pamario kraštas. Taip pat leidinyje – įspūdžiai iš susitikimo su dailininke Nomeda Marčėnaite bei jau šį savaitgalį startuosiančio džiazo festivalio išsami programa – pristatysime kiekvieną atlikėją. Ką ypatingo jums ruošia organizatoriai, sužinosite tik „Tauragės žiniose“.

Vasariškais ir sausais orais pasidžiaugę vos porą šios savaitės dienų, jau savaitgalį sulauksime permainų – į šalį sugrįžta kur kas gaivesnės oro masės, su savimi atsinešiančios kritulius bei stipresnio vėjo gūsius.

Trečiadienį Tauragės rajono savivaldybėje lankėsi Europos Tarybos Kovos su prekyba žmonėmis grupės (angl. Group of Experts on Action against Trafficking in Human Beings) ekspertai, kurių tikslas – įvertinti, kaip Lietuva įgyvendina 2005 m. Europos Tarybos konvenciją dėl veiksmų prieš prekybą žmonėmis. 

Nors Frederikas Šopenas nežinojo žodžio „džiazas“ ir neįsivaizdavo, kad jo muzika gali svinguoti, šiuolaikiniai muzikantai tvirtina, kad jo noktiurnai, polonezai bei mazurkos – patys tikriausi džiazo standartai, puikiai tinkantys improvizacijai.

Pagal Sveikatos ministro Aurelijaus Verygos rekomendacijas ir pasirašytą susitarimą su profsąjungomis, nuo gegužės 1-osios medikams keliami atlyginimai. Nors tai daryti suskubo ne visos įstaigos, Tauragės ligoninės personalas jau gali džiaugtis padidėjusiomis algomis. Anot Tauragės ligoninės direktoriaus Liutauro Indriuškos, didžiausią pokytį pajuto mažiausiai uždirbantys gydytojai ir slaugytojai.

Policijos pareigūnai ieško įtariamojo, kuris, kaip manoma, birželio 21 padegė lauko baldus Balskų tvenkinio poilsiavietėje. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Pirmadienį, vadovaujantis Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio įsakymu, atšaukiamas draudimas lankytis Tauragės rajono Šilinės ir Eičių girininkijų miškuose.

Savaitės pradžia bus šlapia ir gaivi, tačiau nuo antradienio prasidės permainos – lis vis mažiau, o temperatūra kils drąsiau. Antroje savaitės pusėje oras vietomis įkais beveik iki 30 laipsnių. Visgi, karščiai ilgai neužsibus.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos specialistai nustatė visų 60 Lietuvos savivaldybių administracijų nepotizmo intensyvumo (įstaigoje dirbančių giminaičių, sutuoktinių ir sutuoktinių giminaičių dalis nuo visų darbuotojų) rodiklius.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analitinės antikorupcinės žvalgybos specialistai nustatė visų 60 Lietuvos savivaldybių administracijų nepotizmo intensyvumo (įstaigoje dirbančių giminaičių, sutuoktinių ir sutuoktinių giminaičių dalis nuo visų darbuotojų) rodiklius.

Po itin šilto ketvirtadienio į šalį atkeliavo taip laukiamas lietus. Šventinis savaitgalis nealsuos vasarišku karščiu, išsilaikys gaivūs orai, dar daug kur nuvilnis lietus.

Internautai šėlsta – 9,5 tūkst. „patinka“ ir 3,5 tūkst. pasidalinimų – tokio dėmesio sulaukė tauragiškės Gražinos Agapovos įrašas „Facebooke‘e“, kuriame ji žavisi jauno vairuotojo paslaugumu. Netruko paaiškėti, jog keleivių širdis pavergė Tauragės autobusų parko vairuotojas Tadas Bronislovaitis, geranoriškai ištiesiantis ranką kiekvienam senjorui. Pats Tadas kuklinasi  ir teigia tokio dėmesio nesitikėjęs – vaikinas tikina tiesiog dirbantis savo darbą.

Naujausiame numeryje skaitykite: pagal Sveikatos apsaugos ministro rekomendacijas ir pasirašytą susitarimą su profsąjungomis, nuo gegužės 1-osios medikams keliami atlyginimai. Nors tai daryti suskubo ne visos įstaigos, Tauragės ligoninės personalas jau gali džiaugtis padidėjusiomis algomis. Kiek uždirba medikai ir kaip keisis jų uždarbis aiškinasi „Tauragės žinios“.

Rotary ir Inner wheel klubai išsirinko naujus vadovus Tauragėje. Pasibaigus kadencijai, prezidento regalijos įteiktos Tomui Juodikiui ir Eglei Stanevičienei.

Technologijų lyderė „Tele2“ dar labiau mažina paslaugų kainas keliaujantiems Europos Sąjungos šalyse. Lygiai prieš metus, įssigaliojus ES reglamentui, operatoriaus klientai jau mokėjo iki 20 kartų pigiau – todėl, kaip rodo statistika, naršė keliolika kartų daugiau.

Tauragiškiai nebereikalingus drabužius galės mesti nebe į buitinius konteinerius, o į tam pritaikytus tekstilės rūšiavimo konteinerius. Tauragės rajone planuojama iki 2019 metų gegužės 18 d. pastatyti 18 tam skirtų konteinerių.

Po „Tauragės žinių“ publikacijos apie nutraukiamą Valstybinės teismo medicinos tarnybos (VTMT) Tauragės poskyrio veiklą, meras Sigitas Mičiulis kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją prašydamas atkreipti dėmesį į gresiančią sudėtingą situaciją. Likvidavus teismo medicinos eksperto pareigybę, Tauragės rajono gyventojams teks važiuoti į Jurbarką, o mirusiųjų saugojimo paslaugą teikti galėtų tik vienintelė licencijuota įmonė „Sandoras“.

Praėjusį šeštadienį Tauragės neįgaliųjų draugija surengė muzikos švente „Lietuvai 100“. Iš atokiausių Lietuvos kapelių atvyko 14 ansamblių ir meno kolektyvų.

Šeštadienį, birželio 16-ąją, Šilalėje nugriaudėjo XIV respublikinė politinių kalinių ir tremtinių dainų ir poezijos šventė „Leiskit į Tėvynę 2018“. Joje skambėjo ir tauragiškio solisto Liudo Mikalausko bei Tauragės choro „Tremtinys“ (vad. Romualdas Eičas) atliekamos dainos.

Šios savaitės pradžioje vietomis jau bus pokyčių: vakarinėje šalies dalyje vyraus gaivesni orai, o likusią šalies dalį karštis alins ir toliau. Visgi, nuo antradienio karštis atlūgs jau visur, įsismarkaus vėjas, tad bent kiek bus gaiviau. Gausesnio lietaus galime sulaukti nebent antroje savaitės pusėje.

Birželio 20 d. 10 val. į Tauragės miesto Pilies aikštę ir 14.30 val. į aikštelę prie Taurų kultūros centro, adresu Alėjos g. 3, atvyks iš įvairių senų nenaudojamų daiktų sukurtas namas ant ratų. Šis unikalus mobilus namas, kuris sukurtas įgyvendinant projektą „Darnūs namai“, lankysis 60-tyje Lietuvos savivaldybių. Turo metu gyventojai bus šviečiami apie atsakingą vartojimą, atliekų prevenciją ir tvarkymą.

Socialiniame tinkle „Facebook“ aptarinėjama Žalgirių gimnazijoje vykusi fizikos pamoka. Žurnalisto Andriaus Tapino paviešintoje nuotraukoje – skaidrė, kurioje dėstoma apie kosmoso būtybes, jų ir žmonių sąmonės lygius. Internautai diskutuoja, ar pamokos metu išdėstytas ezoterinio pobūdžio skaidrių turinys neprieštarauja fizikos ugdymo programoms? Ir ko, prailginus mokslo metus, vasaros metu gali būti mokomi mokiniai.

 

Šiandien ir rytoj Tauragės Pilies aikštėje veiks mugė „Lietuvos amatai per 100 metų“. Tai dar vienas renginys skirtas Lietuvos šimtmečio minėjimui.

Kauno kolegijos Tauragės skyriuje profesinio bakalauro baigiamuosius darbus apgynė trisdešimt du Įstaigų ir įmonių administravimo studijų programos Smukaus ir vidutinio  verslo specializacijos nuolatinių ir ištęstinių studijų studentai.

Naujausiame numeryje skaitykite: šią savaitę Tauragės rajono savivaldybėje rinkosi įmonių privatizavimo komisija, kuri patvirtino UAB Tauragės butų ūkis ir UAB „Dunokai“ privatizavimo programą. Savivaldybei priklausantys 56,14 procentai „Dunokų“ akcijų įvertinti 917 tūkst. eurų, Butų ūkio akcijos – 424 tūkst. eurų. Laikraštyje rasite straipsnius apie verslias moteris, 18 metų gyvuojančią žvejybinių blizgių gamybos įmonę „Zumpė“ ir kitas karščiausias savaitės aktualijas.