2020 Birželio 01 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Brandos egzaminų sesijos finišas: kaip sekėsi tauragiškiams?

  • Įkelta: 2018-06-29
Indrė VAIŠNORAITĖ

Birželio 22 dieną pasibaigė pagrindinė brandos egzaminų sesija. Šiais metais egzaminus Tauragės rajone laikė 481 moksleivis. Šalyje kilus diskusijoms apie egzaminuose pateiktas užduotis, nusprendėme pasidomėti, kaip sekėsi mūsų rajono moksleiviams. Abiturientai dalijasi įspūdžiais po pagaliau užbaigto egzaminų „maratono“ ir atvirauja apie savo ateities planus.

Sesija vyko sklandžiai

Tauragės rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Oželytė, paklausta apie abiturientų skaičių rajone teigė, kad moksleivių skaičius pakito nežymiai. Pernai egzaminus laikė 484 gimnazistai, šiemet – 481. L. Oželytė pasidalino statistika: tauragiškiai laikė valstybinius lietuvių kalbos ir literatūros (210 moksleivių), anglų (261), matematikos (222), istorijos (158), biologijos (97), informacinių technologijų (40), geografijos (39), fizikos (26), chemijos (7), rusų kalbos egzaminą laikė vienas abiturientas. Akivaizdu, populiariausi egzaminai tarp abiturientų jau daugelį metų išlieka tie patys: privalomas gimtosios, lietuvių kalbos, anglų, matematikos ir istorijos.

Tauragės Žalgirių gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jūratė Veisienė teigė, kad brandos egzaminų sesija mokykloje vyko sklandžiai, nusirašinėjimų nebuvo. Žalgirių gimnazijoje egzaminus laikė 123 abiturientai. Pavaduotoja pastebėjo, kad šiemet išaugo matematikos egzaminą laikančiųjų skaičius, net 55 procentai moksleivių laikė egzaminą. Pasak J. Veisienės, tokiam dideliam skaičiui įtakos galėjo turėti šiemet įvesta naujovė: stojant į aukštąsias mokyklas, matematikos egzaminas tapo būtinybe. Nemaža dalis mokinių laikė ir istorijos egzaminą, nes šio dalyko reikalauja socialinių mokslų krypties studijos.

Pavaduotoja pasidalino informacija, kad jau yra žinomi fizikos egzamino rezultatai, „Žalgirių“ gimnazijoje jį išlaikė visi mokiniai. Informacija apie Lietuvių kalbos ir literatūros, informacinių technologijų, užsienio kalbos (anglų) brandos egzaminų rezultatus planuojama skelbti liepos 3–4 dienomis. Likusiųjų pagrindinės sesijos egzaminų – biologijos, chemijos, geografijos, istorijos, matematikos – liepos 12 d.

Galimybėmis pasinaudojo

Lietuvių kalbos ir literatūros valstybinis egzaminas, vykęs birželio 2 dieną, sukėlė nemažai diskusijų. Šiemet, bene didžiausia Nacionalinio egzaminų centro pateikta naujiena tapo mokiniams suteikta galimybė rinktis ne iš 3, o iš 36 šio dalyko bendrojoje programoje privalomų autorių, taip pat leidimas naudotis kompiuteriais. Pasak kalbintos Tauragės „Versmės“ gimnazijos abiturientės, lietuvių egzamino temos moksleiviams tikrai patiko, jos buvo gana plačios. Daugumą kūrinių buvo galima pritaikyti duotoms temoms.

Anot J. Veisienės, lietuvių kalbos ir literatūros egzamino metu suteikta galimybe naudotis kompiuteriais, skaitmeninėmis chrestomatijomis, Tauragės Žalgirių gimnazistai pasinaudojo. Direktoriaus pavaduotoja ugdymui teigė, kad abiturientai tikrinosi, citatas, autorius, veikėjus, daugeliui tam užteko 10 minučių.

Anglų kalbos egzaminas jaunimo neišgąsdino – kasdien naudojama užsienio kalba jiems pasirodė lengvai įkandama. Egzamino struktūra šiemet buvo įprasta, ją kaip ir kasmet sudarė klausymo, skaitymo, rašymo, ir jau anksčiau įvykusi, kalbėjimo, dalys. Kaip teigė patys mokiniai, sunkiausia jiems pasirodė 4 klausymo užduotis. Anglų kalbos mokytojos Vaidos Jucienės teigimu, egzamino užduotys atitiko programą.

– Mokiniai panikavo dėl paskutinės klausymo užduoties, bet ji visada būna sunkesnė, šie metai ne išimtis. Tai yra normalu, egzamine pateikiamos skirtingų lygių užduotys, nesgi negali viskas būti lengvai padaroma, – teigė V. Jucienė.

Nustebino pokemonai

Birželio 9 dieną vykęs matematikos egzaminas suskirstė abiturientus į dvi grupes. Vieniems jis pasirodė per lengvas, kitiems – pakankamai sunkus. Visoje šalyje, taip pat ir Tauragėje didelio mokinių dėmesio sulaukė, jų nuomone „suktos“ užduočių formuluotės.

 – Išgalvotų veikėjų neturėtų būti, nes tuomet pradedi painiotis, Birutė ar Irutė. Kai kurie atėję į egzaminą tikėjomės paprastumo, žinių patikrinimo, bet radome Gretą, kuri nemoka pastatyti mašinos ir pokemonų gaudymą. Tai labiausiai trukdė, – teigė Žalgirių gimnazijos abiturientė.

Tauragės „Versmės“ gimnazijos matematikos mokytoja Nijolė Pasičnikienė sutinka su mokiniais.  Mokytojos teigimu, egzamino sudarinėtojai šiemet persistengė, tiek mokiniai, tiek patys mokytojai po egzamino jautėsi pasimetę.

– Atrodo tiek metų dirbi, stengiesi, bet po tokio egzamino pradedi abejoti, gal ne taip dirbi? Egzaminas tikrai buvo sunkus, užduočių sąlygos kaip ir aiškios, bet pradėjus gilintis ir spręsti paaiškėjo, kad egzaminas abiturientams šiemet tikras iššūkis. Sutinku, kad kai kurios užduotys – olimpiadinės, buvo tokių, kur vertinimas neatitiko užduoties sudėtingumo, skiriamas vos 1 taškas, nors sprendimas reikalauja bent kelių veiksmų ir, mano nuomone, bent 2–3 taškų, – teigė mokytoja.  

Tauragės Žalgirių gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui J. Veisienė, kasmet kylančių diskusijų nesureikšmino.

– Kiekvienais metais vis kažkas kelia diskusijas, pernai buvo kritikuojamos lietuvių kalbos rašinių temų formuluotės, šiemet – matematika, – sakė specialistė.

Paklausėme Tauragės abiturientų, kaip jiems sekėsi laikyti egzaminus bei kur jie planuoja savo ateitį.

Karolis, „Versmės“ gimnazija

„Egzaminai buvo kaip egzaminai. Laikiau lietuvių, anglų, matematikos ir informatikos egzaminus. Nieko naujo nereikėjo tikėtis, tik matematika pralenkė viską. Matematikos egzaminas buvo sunkus. Gal nuskambėsiu kaip eilinis nepatenkintas dvyliktokas, kuris niekada nesimokė. Užduotys, mano nuomone, įvertintos per mažai taškų. Vieno taško užduotį teko spręsti 10–15 min. Uždaviniai tikrai rinktiniai. Juos galima prilyginti olimpiadinėms užduotims. Kalbant apie ateities planus, dabar laukiu dokumentų iš Danijos universiteto. Studijuosiu 4 metus Danijoje. Vėliau ruošiuosi grįžti atgal ir kurti gyvenimą čia. Labai myliu Lietuvos gamtą ir visa tai ką turime čia. Taip pat žinoma svarbu, kad visa šeima ir artimi būtų netoliese.“

Karolina, Žalgirių gimnazija

„Laikiau 5 egzaminus ir rinkausi tai, kas man būtų buvę naudingiausia ateityje: anglų, istoriją, lietuvių, matematiką, fiziką. Ką galiu pasakyti apie tai, ko tikėjausi? Gautos temos išties buvo paliestos prieš ruošiantis egzaminams, todėl pamačius jas nebuvo didelio šoko. Aišku, jaudulys buvo, ir be jo egzamino nelabai įsivaizduočiau, bet tai nepakišo kojos. Pasitikrinus preliminariai egzaminų užduotis, rezultatais nenusivyliau, tik labai laukiu lietuvių egzamino rezultatų, nes šis egzaminas kūrybinis ir čia nerasi jokių atsakymų. Apie lietuvių kalbos egzaminą galiu pasakyti, kad labai padėjo kompiuteriai, nes jautiesi ramiau, kai žinai, jog citata bus tiksli ir nebūsi nusišnekėjęs. Anglų egzaminas manau pavyko labiausiai, kadangi šis dalykas buvo vienas iš mėgstamiausių, be to, man šis egzaminas labai pravers ateičiai, kadangi žadu stoti į LCC universitetą Klaipėdoje. Šis universitetas yra tarptautinis, todėl ten sutikti užsienietį yra kasdienybė, o man tai būtų patirtis. Kalbant apie kitus egzaminus, jie išties nebuvo tokie sunkūs, tik iš fizikos nesitikėjau tokių temų, nors joms buvo pasiruošta. Matematikos egzaminas man asmeniškai sekėsi pusėtinai, nes kai kurias užduotis truko išspręsti mažiau nei minutę, o prie kitų teko pasukti galvą, nes buvo suformuluotos suktai. Dėl ateities, ketinu likti Lietuvoje, išlikti ištikima savo šaliai. Be to, man svarbu, jog šeima yra netoliese. Jei nepavyktų ten, tai būtų Klaipėdos universitetas ir Lietuvos Aukštoji Jūreivystės mokykla, visi mano planuojami studijuoti dalykai susiję su tiksliaisiais mokslais: jūrų logistika, inžinerija arba ekonomika. Renkuosi šias studijas, nes manau, kad šios specialybės pravers visur, o ypač prie jūros, kur mane labiausiai traukia.“

Jonas, Skaudvilės gimnazija

„Laikiau 4 egzaminus: anglų, lietuvių, matematiką ir informatiką. Matematikos egzaminas buvo labai sunkus, užduotys reikalavo daug dėmesio ir atidumo. Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas man pasirodė gan lengvas palyginus su kitais. Anglų kalbos egzaminas nenustebino, užduotys buvo tokios, kokių ir tikėjomės, sekėsi, manau, normaliai. Informatikos egzaminas nebuvo lengvas, bet nepasakyčiau, kad buvo labai sunkus. Manau, visa brandos egzaminų sesija man praėjo sklandžiai, nes per daug nestresavau, buvau nusiteikęs pozityviai. Jei viskas pavyko ir egzaminų rezultatai džiugins, tai planuoju stoti į KTU (Kauno technologijos universitetas), o jeigu ne, tai vyksiu į užsienį, tik nežinau kur tiksliai, arba yra trečias variantas – kariuomenė.“

Karina, Žalgirių gimnazija

„Šiais metais laikiau tris egzaminus: lietuviu kalbos, istorijos ir anglų kalbos. Lietuvių kalbos egzaminas mane labiausiai jaudino, jo tikrai bijojau, bet atsisėdusi ir pamačius temas tikrai apsidžiaugiau, tikėjausi žymiai sunkesnio. Taip pat labai padėjo pateikti autoriai, nukreipiamieji klausimai, bet kompiuterio pagalba nesinaudojau, tiesiog neprireikė. Dėl anglų kalbos egzamino visai nesijaudinau, šis dalykas man visada sekėsi gana puikiai. Žinoma, nesisekė ketvirtoji klausymo užduotis, kuri, deja, sukėlė tikrą audra tarp visu laikiusiu abiturientu, bet savo darbu tikrai esu patenkinta. Dėl istorijos taip pat nesijaudinau per daug, bet mano nuomone egzaminas buvo gana sunkokas, tikrai reikėjo pasukti galvą. Jaudulys pakišo koją tikrai ne prie vieno klausimo. Nustebino, kad mažai kur reikėjo įrašyti datas, tikėjausi žymiai daugiau. Tikrai negaliu teigti, kad egzaminai man buvo lengvi, bet ir nebuvo sunkūs. Šiais metais žadu stoti į SMK (Socialinių mokslų kolegija) Vilniuje į kūrybines industrijas. Ketinau ir daug metų, nuo pat 8-os klasės, svajojau studijuoti ir ateitį sieti su anglų kalba, bet renginiai, organizavimas, buvimas viso to dalimi man teikia daugiau džiaugsmo ir labiau parodo tikrąją mane. Emigruoti ilgam tikrai nenoriu, esu per daug prisirišus prie savo šalies, prie Tauragės ir šeimos. Galbūt trumpam išvykti su mainų programa būtų įdomus nuotykis, bet širdis vis tiek cypteli vis likti čia!“

Kristijonas (Tauragės „Versmės“ gimnazija)

„Kaip ir kiekvienais metais, iš abiturientų girdėti nusiskundimų dėl egzaminų. Aš ne išskirtinis, tai taip pat pasidalinsiu savo įžvalgomis. Ruošiantis egzaminams teko dirbti su senomis 2017, 2016 metų užduotimis. Jos tikrai atrodė paprastesnės negu mums pateikti tikrieji egzaminai, ir tikrai suprantu, kad stresas rezultatams daro įtaką. Tikrai kol kas apie emigraciją negalvoju. Mąstau apie galimybę studijuoti pedagogiką, nes noriu prisidėti tiek prie Lietuvos dabarties, tiek prie ateities.“

Iš Belgijos atvykęs pakistanietis Kashif Butt, apgautas tauragiškės merginos, ketina savo neviltį išreikšti šiurpiu būdu – susideginti tiesiai prieš policijos langus ir visa tai transliuoti internetu. Kas privedė vyrą prie tokių planų, skaitykite „Tauragės žiniose“. Taip pat  laikraštyje išsamiai apie vaiko teisių apsaugos reformos grimasas bei kodėl pareigas palieka skyriaus vedėja Jolanta Skrodenienė, kaip sekėsi Tauragės rajono abiturientams baigti egzaminų sesiją, kokias pramogas vasarai siūlo atsinaujinęs Taurų nuotykių parkas bei kokius turizmo lobius slepia Pamario kraštas. Taip pat leidinyje – įspūdžiai iš susitikimo su dailininke Nomeda Marčėnaite bei jau šį savaitgalį startuosiančio džiazo festivalio išsami programa – pristatysime kiekvieną atlikėją. Ką ypatingo jums ruošia organizatoriai, sužinosite tik „Tauragės žiniose“.

Vasariškais ir sausais orais pasidžiaugę vos porą šios savaitės dienų, jau savaitgalį sulauksime permainų – į šalį sugrįžta kur kas gaivesnės oro masės, su savimi atsinešiančios kritulius bei stipresnio vėjo gūsius.

Trečiadienį Tauragės rajono savivaldybėje lankėsi Europos Tarybos Kovos su prekyba žmonėmis grupės (angl. Group of Experts on Action against Trafficking in Human Beings) ekspertai, kurių tikslas – įvertinti, kaip Lietuva įgyvendina 2005 m. Europos Tarybos konvenciją dėl veiksmų prieš prekybą žmonėmis. 

Nors Frederikas Šopenas nežinojo žodžio „džiazas“ ir neįsivaizdavo, kad jo muzika gali svinguoti, šiuolaikiniai muzikantai tvirtina, kad jo noktiurnai, polonezai bei mazurkos – patys tikriausi džiazo standartai, puikiai tinkantys improvizacijai.

Pagal Sveikatos ministro Aurelijaus Verygos rekomendacijas ir pasirašytą susitarimą su profsąjungomis, nuo gegužės 1-osios medikams keliami atlyginimai. Nors tai daryti suskubo ne visos įstaigos, Tauragės ligoninės personalas jau gali džiaugtis padidėjusiomis algomis. Anot Tauragės ligoninės direktoriaus Liutauro Indriuškos, didžiausią pokytį pajuto mažiausiai uždirbantys gydytojai ir slaugytojai.