2019 Gruodžio 11 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Keisis vaikų meniu ugdymo įstaigose: nuo vegetariškų patiekalų iki „švediško stalo“

  • Įkelta: 2018-05-11
„Tauragės žinių“ archyvo asociatyvi nutrauka
Daiva KYBARTIENĖ
daiva@taurageszinios.lt

Jau nuo šio rugsėjo darželiuose, mokyklose, stovyklose ir socialinės globos įstaigose maisto racionas turės būti įvairus ir visavertis, su vegetariškais patiekalais. Rekomenduojamas ir „švediško stalo“ principo patiekalų pasirinkimas. Tauragės ugdymo įstaigoms maistą tiekiančio „Kretingos maisto“ mitybos skyriaus vadovė naujoves vertina teigiamai, tačiau abejoja, ar griežtesnės taisyklės dar labiau nepaskatins moksleivių lakstyti į kebabines bei teigia, jog didesni reikalavimai produktams ir žaliavoms iškels ir maitinimo kainą. Dabar darželinukai maitinami už 2 eurus per dieną.

Siekia sveikesnės mitybos

Pagal naują tvarką, vaikai darželiuose gautų tik sveikatai palankų maistą, nebeliktų kepto, tai yra, karšti patiekalai juose bus tik tausojantys – pagaminti, išsaugant daugiausiai maistinės vertės. Tausojantys patiekalai darželiuose turės sudaryti 80 procentų maitinimo.

Nauja ir tai, kad vaikams tiekti draudžiamų maisto produktų sąrašas papildytas pieno produktais su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu, valgomaisiais ledais, rūkytais mėsos gaminiais (darželiuose ir mokyklose), džiūvėsėliuose voliotais ar džiūvėsėliais pabarstytais keptais mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiais. Taip pat padažais su spirgučiais, Baltijos jūros strimele ir silke, steviolio glikozidais ir sulfitais.

Skatinant daržovių vartojimą nustatytas reikalavimas, kad garnyras (šviežios ar termiškai apdorotos daržovės, išskyrus bulves) sudarytų ne mažiau kaip 1/3 patiekalo svorio. Taip pat kiekvieną dieną vaikams turės būti siūloma rinktis vegetarišką patiekalą, o užkandžiais mokyklose bus leista prekiauti tik tuo atveju, jei tam pritars tėvai.

Ugdant sveikos ir visavertės mitybos įgūdžius mokykloms rekomenduojama leisti vaikams patiems pasirinkti maistą patiekiant jį „švediško stalo“ principu. Dar vienas naujas reikalavimas – maistas turi būti patiekiamas estetiškai.

Vertina teigiamai

„Tauragės žinios“ pasidomėjo, kaip naująjį maitinimo organizavimo aprašą vertina trims ugdymo įstaigoms maitinimo paslaugas teikianti VšĮ „Kretingos maistas“. Komentuoja Aldona Blyžienė, VšĮ „Kretingos maistas“ mitybos skyriaus vadovė:

Profesionalias specializuotas maitinimo paslaugas teikiame ne vienerius metus. Per šį laikotarpį maitinimo aprašas ir kiti vaikų maitinimą reglamentuojantys teisės aktai keitėsi ne kartą. Veiklą organizuojame ir vykdome griežtai laikydamiesi visų galiojančių norminių  teisės aktų reikalavimų, – teigė A. Blyžienė ir pridūrė naują mitybos aprašą vertinanti teigiamai, nes naujovės esą visada atneša ir teigiamų pokyčių.

Šiuo atveju, vaikams ugdymo įstaigose bus gaminamas sveikatai palankesnis maistas, daugiau tausojančių patiekalų, pilno grūdo duonos, keliami dar didesni reikalavimai žaliavoms ir produktams. Ikimokyklinio ugdymo įstaigų auklėtiniams bus privalomi tik tausojantys patiekalai. Anot A. Blyžienės, didesni reikalavimai produktams ir žaliavoms iškels ir maitinimo kainą. Todėl, jos nuomone, dabar būtų tinkamas metas peržiūrėti ugdymo įstaigų auklėtinių maitinimui skirtą finansavimą.

Išsakė abejones

Nors naująją tvarką VšĮ „Kretingos maistas“ mitybos skyriaus vadovė vertina teigiamai, tačiau neslėpė abejonės, ar griežti naujo aprašo reikalavimai nepaskatins moksleivių rinktis ne mokyklos valgyklos maistą ar užkandžius, bet sūrius, saldžius, riebius, nesveikais padažais pagardintus užkandžius iš prekybos centrų ar kioskelių.

– Savo kasdienėje veikloje matome, kokius mitybos įpročius vaikai atsineša iš šeimų. Ne kiekvienoje šeimoje nuolat valgomas tik tausojantis, sveikatai palankus maistas. O kaip blyneliai, karbonadai, traškučiai? Atsiranda didelis skirtumas tarp to, kas valgoma namuose ir to, kas siūloma darželio, mokyklos valgykloje. Manome, kad tokie patys reikalavimai turėtų būti keliami ir maistui bei užkandžiams, parduodamiems kioskuose ir prekybos centrams, esantiems šalia mokyklų, – teigė A. Blyžienė.

Sveika ir skanu už 2 eurus?

Tauragės lopšelio-darželio „Kodėlčius“ direktorė Lina Kymantienė teigė, kad ir dabar jų darželiui maistą tiekia VšĮ „Kretingos maistas“. Esą valgiaraštis kai kuriais aspektais atitinka naujojo maitinimo organizavimo aprašą, tačiau pripažino, kad kai ką visgi teks keisti.

– Dedame visas pastangas, kad ir dabar vaikai gautų kokybišką maistą. Taip pat atsižvelgiame į vaikų mitybos įpročius. Tarkim, vietoj vaikų nemėgstamo guliašo į valgiaraštį įtraukėme vištienos filė kepsniukus, vietoj kompotų siūlome atsigerti vandenuko su citrina. Rūgštynių sriubą pakeitėme špinatų sriuba. Darželis dalyvauja vaisių programoje, todėl jau dabar du kartus per dieną vaikai mėgaujasi vaisiais. Tačiau noriu pabrėžti, kad vaikams patinka ne tai, kas sveika, o tai, kas jiems skanu. Darželinukus per pusryčius labai sunku įkalbėti paragauti košės. Užtat lėkštės būna tuščios, kai patiekiami blynai, bulvių plokštainis, kurį įsigaliojus naujajai tvarkai turbūt teks išbraukti iš valgiaraščio, – apie darželinukų mitybos įpročius kalbėjo L. Kymantienė.

2 eurai per dieną

„Kodėlčiaus“ vadovė pasakojo, kad sutartis su VšĮ „Kretingos maistas“ pasirašyta prieš 2,5 metus. Per tą laiką itin išaugo ir maisto produktų kainos. Todėl išsakė nuomonę, kad maisto kokybei greičiausiai koją kiša kaina.

– Pagal Tauragės rajono tarybos sprendimą, vaikas iki 3 metų turi būti pamaitintas už 1,92 Eur, o nuo 3 metų – už 2,12 Eur. Greičiausiai maisto kokybė visgi atsimuša į kainą. Manau, kad tėveliai sutiktų mokėti ir daugiau už vaiko maitinimą, kad tik jis būtų pamaitintas kokybišku ir sveiku maistu, – mintimis dalijosi L. Kymantienė.

Naujausiame numeryje skaitykite: Skaudvilės specialiosios mokyklos direktoriaus Rolando Beišio darbo veiklos pažeidimus kitą savaitę vertins Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai. Šaukiamas neeilinis posėdis, vadovui gresia įspėjimas. Dėl ko, sužinosite paskaitę naujausią laikraščio numerį. Jame taip pat skaitykite naujienas iš teismo salės. Siaubinga pernai lapkritį įvykusi avarija, kurios metu pėsčiųjų perėjoje degant žaliam šviesoforo signalui  mirtinai partrenktas septynmetis, šią savaitę nagrinėta Tauragės apylinkės teismo Tauragės rūmuose.

Tauragės rajono savivaldybės tarybos socialdemokratų frakcija apskundė Vyriausiajai rinkimų komisijai valdančiosios daugumos atstovą, liberalą Liną Stankų. Esą šis gyvena Vilniuje, dėl to jam turėtų būti nutraukti Tarybos nario įgaliojimai. VRK išaiškino, kad pagrindo to daryti nėra, kadangi dokumentai rodo, jog vyras šaknis įleidęs Tauragėje.

Šiandien visoje Europos Sąjungoje minima Europos diena, kuri simbolizuoja Europos taiką ir vienybę. Švenčiama ji ir Tauragėje: savivaldybės administracijos pastato languose pakabintos  ES vėliavos, „Versmės“ gimnazijoje vyko žinių konkursas, o vakare prasidės naktinė Lobių medžioklė po Tauragės kultūros paveldo džiungles.

Nors pastaraisiais metais baudos už pažeidimus žvejybos srityje smarkiai išaugo, tai gąsdina ne visus. Savaitgalį Balskų tvenkinyje žvejys mėgėjas Tomas Tenikaitis aptiko brakonierių tinklą, pilną žuvų. Gamtai padaryta žala gali siekti apie 10 tūkst. Eur. Žvejys tikina, kad pamatęs tinkluose nugaišusius karšius, karpius, lydekas ir starkius, buvo šokiruotas. Vyras kreipėsi į aplinkosaugininkus bei į „Tauragės žinių“ redakciją, tikėdamasis viešumu išbaidyti suįžūlėjusius brakonierius.