2020 Liepos 07 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Keisis vaikų meniu ugdymo įstaigose: nuo vegetariškų patiekalų iki „švediško stalo“

  • Įkelta: 2018-05-11
„Tauragės žinių“ archyvo asociatyvi nutrauka

Jau nuo šio rugsėjo darželiuose, mokyklose, stovyklose ir socialinės globos įstaigose maisto racionas turės būti įvairus ir visavertis, su vegetariškais patiekalais. Rekomenduojamas ir „švediško stalo“ principo patiekalų pasirinkimas. Tauragės ugdymo įstaigoms maistą tiekiančio „Kretingos maisto“ mitybos skyriaus vadovė naujoves vertina teigiamai, tačiau abejoja, ar griežtesnės taisyklės dar labiau nepaskatins moksleivių lakstyti į kebabines bei teigia, jog didesni reikalavimai produktams ir žaliavoms iškels ir maitinimo kainą. Dabar darželinukai maitinami už 2 eurus per dieną.

Siekia sveikesnės mitybos

Pagal naują tvarką, vaikai darželiuose gautų tik sveikatai palankų maistą, nebeliktų kepto, tai yra, karšti patiekalai juose bus tik tausojantys – pagaminti, išsaugant daugiausiai maistinės vertės. Tausojantys patiekalai darželiuose turės sudaryti 80 procentų maitinimo.

Nauja ir tai, kad vaikams tiekti draudžiamų maisto produktų sąrašas papildytas pieno produktais su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu, valgomaisiais ledais, rūkytais mėsos gaminiais (darželiuose ir mokyklose), džiūvėsėliuose voliotais ar džiūvėsėliais pabarstytais keptais mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiais. Taip pat padažais su spirgučiais, Baltijos jūros strimele ir silke, steviolio glikozidais ir sulfitais.

Skatinant daržovių vartojimą nustatytas reikalavimas, kad garnyras (šviežios ar termiškai apdorotos daržovės, išskyrus bulves) sudarytų ne mažiau kaip 1/3 patiekalo svorio. Taip pat kiekvieną dieną vaikams turės būti siūloma rinktis vegetarišką patiekalą, o užkandžiais mokyklose bus leista prekiauti tik tuo atveju, jei tam pritars tėvai.

Ugdant sveikos ir visavertės mitybos įgūdžius mokykloms rekomenduojama leisti vaikams patiems pasirinkti maistą patiekiant jį „švediško stalo“ principu. Dar vienas naujas reikalavimas – maistas turi būti patiekiamas estetiškai.

Vertina teigiamai

„Tauragės žinios“ pasidomėjo, kaip naująjį maitinimo organizavimo aprašą vertina trims ugdymo įstaigoms maitinimo paslaugas teikianti VšĮ „Kretingos maistas“. Komentuoja Aldona Blyžienė, VšĮ „Kretingos maistas“ mitybos skyriaus vadovė:

Profesionalias specializuotas maitinimo paslaugas teikiame ne vienerius metus. Per šį laikotarpį maitinimo aprašas ir kiti vaikų maitinimą reglamentuojantys teisės aktai keitėsi ne kartą. Veiklą organizuojame ir vykdome griežtai laikydamiesi visų galiojančių norminių  teisės aktų reikalavimų, – teigė A. Blyžienė ir pridūrė naują mitybos aprašą vertinanti teigiamai, nes naujovės esą visada atneša ir teigiamų pokyčių.

Šiuo atveju, vaikams ugdymo įstaigose bus gaminamas sveikatai palankesnis maistas, daugiau tausojančių patiekalų, pilno grūdo duonos, keliami dar didesni reikalavimai žaliavoms ir produktams. Ikimokyklinio ugdymo įstaigų auklėtiniams bus privalomi tik tausojantys patiekalai. Anot A. Blyžienės, didesni reikalavimai produktams ir žaliavoms iškels ir maitinimo kainą. Todėl, jos nuomone, dabar būtų tinkamas metas peržiūrėti ugdymo įstaigų auklėtinių maitinimui skirtą finansavimą.

Išsakė abejones

Nors naująją tvarką VšĮ „Kretingos maistas“ mitybos skyriaus vadovė vertina teigiamai, tačiau neslėpė abejonės, ar griežti naujo aprašo reikalavimai nepaskatins moksleivių rinktis ne mokyklos valgyklos maistą ar užkandžius, bet sūrius, saldžius, riebius, nesveikais padažais pagardintus užkandžius iš prekybos centrų ar kioskelių.

– Savo kasdienėje veikloje matome, kokius mitybos įpročius vaikai atsineša iš šeimų. Ne kiekvienoje šeimoje nuolat valgomas tik tausojantis, sveikatai palankus maistas. O kaip blyneliai, karbonadai, traškučiai? Atsiranda didelis skirtumas tarp to, kas valgoma namuose ir to, kas siūloma darželio, mokyklos valgykloje. Manome, kad tokie patys reikalavimai turėtų būti keliami ir maistui bei užkandžiams, parduodamiems kioskuose ir prekybos centrams, esantiems šalia mokyklų, – teigė A. Blyžienė.

Sveika ir skanu už 2 eurus?

Tauragės lopšelio-darželio „Kodėlčius“ direktorė Lina Kymantienė teigė, kad ir dabar jų darželiui maistą tiekia VšĮ „Kretingos maistas“. Esą valgiaraštis kai kuriais aspektais atitinka naujojo maitinimo organizavimo aprašą, tačiau pripažino, kad kai ką visgi teks keisti.

– Dedame visas pastangas, kad ir dabar vaikai gautų kokybišką maistą. Taip pat atsižvelgiame į vaikų mitybos įpročius. Tarkim, vietoj vaikų nemėgstamo guliašo į valgiaraštį įtraukėme vištienos filė kepsniukus, vietoj kompotų siūlome atsigerti vandenuko su citrina. Rūgštynių sriubą pakeitėme špinatų sriuba. Darželis dalyvauja vaisių programoje, todėl jau dabar du kartus per dieną vaikai mėgaujasi vaisiais. Tačiau noriu pabrėžti, kad vaikams patinka ne tai, kas sveika, o tai, kas jiems skanu. Darželinukus per pusryčius labai sunku įkalbėti paragauti košės. Užtat lėkštės būna tuščios, kai patiekiami blynai, bulvių plokštainis, kurį įsigaliojus naujajai tvarkai turbūt teks išbraukti iš valgiaraščio, – apie darželinukų mitybos įpročius kalbėjo L. Kymantienė.

2 eurai per dieną

„Kodėlčiaus“ vadovė pasakojo, kad sutartis su VšĮ „Kretingos maistas“ pasirašyta prieš 2,5 metus. Per tą laiką itin išaugo ir maisto produktų kainos. Todėl išsakė nuomonę, kad maisto kokybei greičiausiai koją kiša kaina.

– Pagal Tauragės rajono tarybos sprendimą, vaikas iki 3 metų turi būti pamaitintas už 1,92 Eur, o nuo 3 metų – už 2,12 Eur. Greičiausiai maisto kokybė visgi atsimuša į kainą. Manau, kad tėveliai sutiktų mokėti ir daugiau už vaiko maitinimą, kad tik jis būtų pamaitintas kokybišku ir sveiku maistu, – mintimis dalijosi L. Kymantienė.

Baigiantis šiai savaitei ir toliau mėgausimės saulės spinduliais ir itin malonia, vasariška šiluma. Didesnių pokyčių nebus ir savaitgalį, tad išvykas į gamtą galima planuoti drąsiai.

Naujausiame numeryje skaitykite: Skaudvilės specialiosios mokyklos direktoriaus Rolando Beišio darbo veiklos pažeidimus kitą savaitę vertins Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai. Šaukiamas neeilinis posėdis, vadovui gresia įspėjimas. Dėl ko, sužinosite paskaitę naujausią laikraščio numerį. Jame taip pat skaitykite naujienas iš teismo salės. Siaubinga pernai lapkritį įvykusi avarija, kurios metu pėsčiųjų perėjoje degant žaliam šviesoforo signalui  mirtinai partrenktas septynmetis, šią savaitę nagrinėta Tauragės apylinkės teismo Tauragės rūmuose.

Tauragės rajono savivaldybės tarybos socialdemokratų frakcija apskundė Vyriausiajai rinkimų komisijai valdančiosios daugumos atstovą, liberalą Liną Stankų. Esą šis gyvena Vilniuje, dėl to jam turėtų būti nutraukti Tarybos nario įgaliojimai. VRK išaiškino, kad pagrindo to daryti nėra, kadangi dokumentai rodo, jog vyras šaknis įleidęs Tauragėje.

Šiandien visoje Europos Sąjungoje minima Europos diena, kuri simbolizuoja Europos taiką ir vienybę. Švenčiama ji ir Tauragėje: savivaldybės administracijos pastato languose pakabintos  ES vėliavos, „Versmės“ gimnazijoje vyko žinių konkursas, o vakare prasidės naktinė Lobių medžioklė po Tauragės kultūros paveldo džiungles.

Nors pastaraisiais metais baudos už pažeidimus žvejybos srityje smarkiai išaugo, tai gąsdina ne visus. Savaitgalį Balskų tvenkinyje žvejys mėgėjas Tomas Tenikaitis aptiko brakonierių tinklą, pilną žuvų. Gamtai padaryta žala gali siekti apie 10 tūkst. Eur. Žvejys tikina, kad pamatęs tinkluose nugaišusius karšius, karpius, lydekas ir starkius, buvo šokiruotas. Vyras kreipėsi į aplinkosaugininkus bei į „Tauragės žinių“ redakciją, tikėdamasis viešumu išbaidyti suįžūlėjusius brakonierius.

Šiais laikais telefonas yra nepamainomas beveik kiekviename mūsų žingsnyje. Ko gero, daugelis žino tą jausmą, kai išmanusis ima ir netikėtai sugenda. Taip nutikus, taisyklų toli ieškoti nereikia – sugedusį prietaisą galima atnešti į bet kurį „Tele2“ saloną.

Motinos dienos proga LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojo tauragiškę Prancišką Sturonienę, pagimdžiusią ir su vyru Leonu užauginusią 7 vaikus.

Pavasarį laukuose renkamas sprogmenų derlius. 33 mm rankinė granata, atliekant žemės kasimo darbus, rasta Sungailiškių kaime. Per savaitę išminuotojams tenka vykti į penkiasdešimt tokių iškvietimų, teigė Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono Sprogmenų neutralizavimo kuopos vadas kapitonas Nerijus Alekna.

Šią savaitę temperatūra kasdien kils vis aukščiau, tačiau bus sausa – jau pritrūks lietaus. Šiandien šalį ir vėl lepins saulė, vyraus maloni šiluma. Numatomas nesmarkus šiaurės rytų krypties vėjas.

Ant penkiaaukščio namo stogo J. Tumo-Vaižganto gatvėje be šalmų vaikštantys darbuotojai  neliko nepastebėti.  Patikrinimą atlikę Valstybinės darbo inspekcijos pareigūnai nustatė ir daugiau pažeidimų. Nedrausmingiems darbuotojams skirtas žodinis įspėjimas, o statybos darbų vadovams gresia piniginės baudos.

Lietuvoje kasmet apie 4000 žmonių patiria nelaimingus atsitikimus darbe, iš jų iki 200 – žūsta arba sunkiai susižaloja. Šiais metais darbe jau žuvo 12 žmonių, vienas – Tauragėje. Darbo inspekcijos vadovas Raimundas Leonavičius sako, kad ir vienas žuvęs darbe yra per daug. 

 

Penktadienio laikraštyje „Tauragės kurjeris“ publikuojama buvusio Seimo nario Dariaus Petrošiaus nuomonė „Kodėl netapau ministru? Apie korupciją ir skalikus“. Jame tauragiškis neigia sąsajas su verslininku Arūnu Pukeliu, kurį jis vadina Šviniumi. D. Petrošius priekaištus meta korupcinei sistemai ir LNK žurnalistui Tomui Dapkui. Pastarasis pareiškė, kad būtų buvusi nelaimė Lietuvai, jei D. Petrošius būtų tapęs teisingumo ministru.

Naujausiame numeryje: Apie aptiktą brakonierių tinklą, pilną mirštančių ir jau apipuvusių žuvų, „Tauragės žinioms“ pranešė savaitgalį Balskų tvenkinyje žvejys mėgėjas Tomas Tenikaitis. Gamtai padaryta žala gali siekti apie 10 tūkst. Eur. Taip pat laikraštyje nekilnojamo turto ir verslo naujienos – tauragiškiai jau skuba įsigyti dar tik įrenginėjamus naujus butus, atgimė restoranas „Pasaga“, Taurage domisi užsienio investuotojai. Artėjant Motinos dienai – išskirtinis interviu su dvynukų besilaukiančia trenere Karolina. Paskutiniame puslapyje skaitykite apie fotografijos chuliganą – profesorių Remigijų Venckų, kurio parodą  apžiūrėti galima Tauragės krašto muziejuje.

Antroje savaitės pusėje į šalį atkeliaus tropinis karštis, tačiau tik trumpam. Ketvirtadienį pasimėgavę įspūdinga šiluma, jau penktadienį sulauksime gaivesnių orų, pasisuks vėsesnis šiaurės vėjas. Gera žinia ta, jog kritulių beveik nesulauksime, tad dienos bus gražios.

Panoraminio lifto statybos Tauragės rajono savivaldybės pastate užsitęsė. Už vėluojančius darbus rangovams kapsi piniginės baudos, jau priskaičiuotos tūkstantinės sumos.

Trejus metus Tauragės šilumos tinklams vadovavęs Mindaugas Nevardauskas bendrovės valdybos pirmininkui Kristijonui Paliučiui įteikė prašymą atleisti jį iš užimamų pareigų. Teigiamai politikų ir įmonės darbuotojų vertintas kaunietis atviras – direktorių suviliojo kita įmonė, kurioje M. Nevardausko laukia rimti iššūkiai. Nors interviu metu vadovo veidą puošė šypsena, vyras pripažino, kad širdis nedžiūgauja: gegužės 4 dieną jis palieka Tauragę ir Šilumos tinklus, kurie jam kelia pačius gražiausius sentimentus. M. Nevardauskas traukiasi ir iš Butų ūkio direktoriaus pareigų.

Sužydėjus sodams, pirmąjį gegužės sekmadienį, minima Motinos diena. Neįgaliųjų draugija šiandien, gegužės 2-ąją tradiciškai surengė šventę, skirtą  pagerbti ir pradžiuginti mamoms, močiutėms.

Gegužės 4-ąją, kaip ir kasmet, minima Šv. Florijono – ugniagesių globėjo – diena. Tauragėje ugniagesių profesinės šventės renginiai startavo jau šiandien – sportinėmis varžybomis.

Valdančiajai daugumai priklausanti Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) patvirtino kandidatą į kitais metais vyksiančius Tauragės rajono savivaldybės mero rinkimus. Konservatoriai savo kandidatą atskleidė antrieji, prieš du mėnesius tai padarė socialdemokratai, patvirtinę savo lyderiu Praną Petrošių.

Šią savaitę prasidėjo vaikų žaidimų aikštelės įrengimo darbai Ateities tako gatvėje. Deja, džiaugiasi ne visi. Tauragės miesto seniūnas teigė sulaukęs ir planuojama aikštele besipiktinančių tauragiškių skundų, kurie atskriejo iš Ateities tako 5 namo.

Atsisveikindamas balandis paruošė dovaną – į šalį plūstels vasariška šiluma, vietomis oras įkais net iki 27 laipsnių. Tačiau savaitės pradžia bus itin nerami – dangumi keliaus lietaus ir perkūnijos debesys. Antradienį ir trečiadienį taip pat išsilaikys šilti orai, protarpiais dar palis. Savaitės pabaigoje jau bus gaiviau.  

Apie mokyklos be patyčių idėją pastaruoju metu vis garsiau kalba ne tik mokiniai, mokytojai, tėveliai – visas būrys įžymių žmonių prisijungė prie akcijos ,,Stabdykim patyčias kartu“. Jie svečiuojasi mokyklose, bendrauja su mokiniais. Ketvirtadienį Tauragės kultūros rūmuose koncertą surengęs žinomas atlikėjas Vidas Bareikis aplankė ir M. Mažvydo progimnazijos moksleivius.

Aukščiausiame Teisme įrodęs, kad iš Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro vadovo pareigų buvo atleistas neteisėtai, Liutauras Indriuška toliau bylinėjasi su Šilutės rajono meru Vytautu Laurinaičiu. Šįkart į teismą merą jis patraukė dėl viešai pareikštos nuomonės, jog L. Indriuška esąs „kenkėjas“. Tuo tarpu Tauragės rajono savivaldybė L. Indriušką už darbo rezultatus giria – nuostolingai dirbusi ligoninė 2017-uosius baigė su pliusu.  

Medicinos darbuotojų profesinė šventė kasmet pažymima balandžio 25 dieną .Tai graži proga pagerbti pasiaukojančiai ir nuoširdžiai dirbančius medikus. Gal todėl gausiai susirinkusius į Kultūros namus kilnios profesijos atstovus sveikino didelis būrys garbingų svečių. Įteiktos padėkos, pasakyta daug šiltų žodžių. Renginio dalyvius linksmino populiari grupė ,,2 Donatai“.

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis viešoje erdvėje pasidžiaugė, jog baseino pamatai jau įrengti, pradėtos montuoti pastato konstrukcijos. Tuo tarpu kaimyninėje Pagėgių savivaldybėje baseino pastatas jau iškilo. „Tauragės žinios“ domėjosi, kaip vyksta Tauragės baseino statybos.