2019 Sausio 18 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Įžūlumo viršūnė: brakonierių tinkluose lydekos, karpiai, starkiai

  • Įkelta: 2018-05-09

Remigijaus Daugalo ir Tomo Tenikaičio nuotraukos

Daiva KYBARTIENĖ
daiva@taurageszinios.lt

Nors pastaraisiais metais baudos už pažeidimus žvejybos srityje smarkiai išaugo, tai gąsdina ne visus. Savaitgalį Balskų tvenkinyje žvejys mėgėjas Tomas Tenikaitis aptiko brakonierių tinklą, pilną žuvų. Gamtai padaryta žala gali siekti apie 10 tūkst. Eur. Žvejys tikina, kad pamatęs tinkluose nugaišusius karšius, karpius, lydekas ir starkius, buvo šokiruotas. Vyras kreipėsi į aplinkosaugininkus bei į „Tauragės žinių“ redakciją, tikėdamasis viešumu išbaidyti suįžūlėjusius brakonierius.

Laukė 2 valandas

Tomas Tenikaitis savaitgalį valtimi leidosi Balskų tvenkiniu. Meškeriojančiam žvejui-mėgėjui vandenyje teko stabtelti dėl įsipainiojusios blizgės. Netrukus paaiškėjo, jog ši pastrigo brakonierių tinkluose, kuriuos sunkiai sekėsi pajudinti.

– Puikiai žinau, kad tinklo iš vandens traukti negalima, nes gali tapti įtariamuoju, todėl paskambinau aplinkos apsaugai, – teigė T. Tenikaitis.

Vyras aplinkosaugininkų laukė daugiau nei valandą, vėliau dar paskambino, šie vyrui leido tinklą traukti į krantą. Į pagalbą tauragiškiui atskubėjo kitas kolega žvejys, galop prisijungė ir iš Šilutės atvykęs Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento, Šilutės rajono agentūros vyriausias specialistas Valentinas Ščerveninas.

Aplinkos apsaugos Tauragės skyriaus vyriausiasis specialistas Petras Survilas patvirtino, kad į iškvietimą vyko budintis specialistas. Dėl to žvejams teko luktelti.

Nugaišusi žuvis

Anot T. Tenikaičio, ištrauktas daugiau nei 150 kg sveriantis tinklas su žuvimi šokiravo. Jame matėsi gausybė suirusių ir dar kvėpuojančių karšių ir lydekų. Kai kurie jų buvo įspūdingo dydžio – apie 8 kg sveriančios lydekos, 90 cm ilgio karpiai.

– Senos buvo nugaišusios, gyvas paleidome. Tiksliai neskaičiavome, tačiau vien nugaišusių buvo daugiau nei pilnas trąšų maišas. Karšių tikrai buvo apie 40, karpių, lydekų gal po 30, taip pat starkių. Žala labai didelė, – konstatavo žvejys.

Pagal teisės aktus, už vidaus vandenyse padarytą žalą žuvų ištekliams brakonieriams baudos siekia nuo 3 iki 1000 Eur už vienetą. Už nelegaliai sugautą šlakį, lašišą ar šamą bazinis žalos įkainis siekia 1000 Eur už vnt., eršketą, ungurį, jūrinę nėgę – 290 Eur, kiršlį, lydeką, margąjį upėtakį, salatį, sterką, ūsorių, vėgėlę, vijūną, ežerinę rainę, auksaspalvį kirtiklį – 145 Eur, amūrą, karpį, karšį, lyną, meknę, otą, perpelę, plačiakaktį, šapalą, žiobrį – 60 Eur. Už smulkesnes žuvis numatytos mažesnės baudos. Aplinkosaugininkų teigimu, šias sumas reikia dauginti iš trijų, jei žuvys nelegaliai sugautos ichtiologiniuose draustiniuose.

Kokia žala buvo padaryta Balskų tvenkinyje, šilutiškis V. Ščerveninas vertinti nesiryžo. Esą tinklas bešeimininkis, didelė dalis žuvies nugaišusi, todėl pagrindo skaičiuoti nebuvo.

– Žuvis buvo pasmirdusi, patižusi. Sunku pasakyti, kiek laiko išbuvo tinkle, tikrai daugiau nei parą ar dvi, gal balandžio mėnesį šis buvo užmestas. Tinklo dydžio nematavome, bet jis tilpo į vieną trąšų maišą, – „Tauragės žinioms“ teigė aplinkosaugininkas V. Ščerveninas.

„Tauragės žinių“ skaičiavimu, ši suma siektų apie 10 tūkst. Eur. Nuo 120 iki 300 Eur bauda skiriama už tinklo, kurio akys neatitinka reikalavimų, administravimą.

Brakonieriai nedingo

Aplinkos apsaugos Tauragės skyriaus vyriausiasis specialistas P. Survilas teigė žinąs apie šį atvejį. Esą tai pirmas toks atvejis šiemet, kai fiksuojama brakonierių invazija vandens telkiniuose.

– Įžūlių brakonierių labai sumažėję. Tas, kuris smegenų turi – susimąsto, juk baudos labai didelės, tas, kuris neturi – matome, – teigė aplinkosaugininkas.

Anot P. Survilo, vis dar pasitaiko, kai žvejai randa tinklus vandenyje, tačiau tai retas atvejis, lyginant su tuo, kas buvo anksčiau. Aplinkosaugininkai patys užsimaskavę sėdėdavo reiduose ir gaudydavo pažeidėjus. Dabar tam esą nebėra tikslo. Tačiau specialistas pridūrė, jog vis dar žino kelis asmenis, kurie nuolat rizikuoja.

– Vienam „veikėjui“ dėl brakonieriavimo prie „Bangos“, susikaupusi 18 tūkst. Eur bauda, – teigė P. Survilas. Vyras tikino, jog dažniausiai brakonieriauja asocialūs asmenys, pavieniai iš šios veiklos bando verslauti, kiti –  iš smalsumo.

Į redakciją kreipęsis Tomas Tenikaitis teigė, jog sąmoningai siekia viešumo. Esą gal tai išbaidys šiuos asmenis, kurie neturi nieko bendro su tikrais žvejais, kurie myli ir saugo gamtą.  

Šiais laikais telefonas yra nepamainomas beveik kiekviename mūsų žingsnyje. Ko gero, daugelis žino tą jausmą, kai išmanusis ima ir netikėtai sugenda. Taip nutikus, taisyklų toli ieškoti nereikia – sugedusį prietaisą galima atnešti į bet kurį „Tele2“ saloną.

Motinos dienos proga LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojo tauragiškę Prancišką Sturonienę, pagimdžiusią ir su vyru Leonu užauginusią 7 vaikus.

Pavasarį laukuose renkamas sprogmenų derlius. 33 mm rankinė granata, atliekant žemės kasimo darbus, rasta Sungailiškių kaime. Per savaitę išminuotojams tenka vykti į penkiasdešimt tokių iškvietimų, teigė Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono Sprogmenų neutralizavimo kuopos vadas kapitonas Nerijus Alekna.

Ant penkiaaukščio namo stogo J. Tumo-Vaižganto gatvėje be šalmų vaikštantys darbuotojai  neliko nepastebėti.  Patikrinimą atlikę Valstybinės darbo inspekcijos pareigūnai nustatė ir daugiau pažeidimų. Nedrausmingiems darbuotojams skirtas žodinis įspėjimas, o statybos darbų vadovams gresia piniginės baudos.