2019 Vasario 20 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Tyrimas savivaldybėje: kas nutekino informaciją?

  • Įkelta: 2018-04-09
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Tauragės rajono savivaldybės Juridinio ir personalo skyriaus vedėjos Redutės Masolienės elgesiui tirti sudaryta komisija. Administracijos direktorius Modestas Petraitis teigė, jog specialistė įtariama paviešinusi konfidencialią informaciją apie savivaldybės pirktas teisines paslaugas, nors tam neturi įgaliojimo. Komisijos pirmininkas Vytautas Navickas raštu pareikalavo R. Masolienės paaiškinti, kodėl ši atskleidė konfidencialią informaciją žurnalistams. Tačiau nutekėjo ir šis raštas – jo nuotrauka socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo „Tauragės kurjerio“ direktorius Renaldas Malychas.  Pati R. Masolienė teigia savo kaltės neįžvelgianti, tik išsakiusi nuomonę. Kitus duomenis žurnalistai esą susiradę patys.

STT prašė duomenų

Istorijos pradžia – šių metų vasaris. Kaip informavo savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis, vasario 2 dieną administracija gavo užklausą iš Specialiųjų tyrimų tarnybos, kokias teisines paslaugas per 2016–2017 m. pirko bei kokias sumas tam išleido. Direktoriaus teigimu, STT domėjosi visų šalies savivaldybių išlaidomis teisinėms paslaugoms, mat to reikalauja LR korupcijos prevencijos įstatymas.

Anot M. Petraičio, prašomą informaciją savivaldybė tarnybai pateikė. Jo teigimu, STT paaiškinta, kad Tauragės rajono savivaldybės administracija pirko teisines paslaugas bei sudarė teisinių paslaugų sutartis, atsižvelgdama į žmogiškųjų išteklių trūkumą ir į sudėtingas bei nekasdieniškas procedūras, kuomet yra sprendžiami ne eiliniai klausimai, o tais atvejais, kuomet susiduriama su sudėtinga teisine problema yra būtina kvalifikuotų teisininkų pagalba. Nurodyta, kad buvo perkamos konsultacijos teisiniais klausimais, advokatų atstovavimas teismuose bei pirminė teisinė pagalba visiems Tauragės rajono savivaldybės gyventojams, kuri yra valstybės deleguota funkcija ir finansuojama valstybės lėšomis. Tauragės rajono savivaldybės administracija 2016 m. sudarė vieną teisinių paslaugų sutartį, o 2017 m. – šešias (iš jų keturios sutartys buvo sudarytos advokatų atstovavimui teismuose). 2016 m. buvo išleista 16 388 Eur, o 2017 m. 46 937 Eur. Priteistų iš kitų šalių teismuose išlaidų suma sudarė 9 460 Eur.

Į M. Petraitį nesikreipė

Minėtu STT prašymu susidomėjo laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistai. M. Petraitis „Tauragės žinioms“ sakė, kad jo pateikti informacijos redakcija neprašė nei raštu, nei žodžiu. Tačiau laikraštyje „Tauragės kurjeris“ kovo 12 d. išspausdintas straipsnis „STT pareikalavo atsiskaityti: kiek sumokėta advokatams“, kuriame remiamasi R. Masolienės komentarais apie savivaldybės vykdomus teisinių paslaugų pirkimus.

M. Petraičio teigimu, moteris teikti komentarų neturėjo teisės, mat savivaldybėje galioja informacijos viešinimo nuostatai, kurie numato, jog informaciją teikia administracijos direktorius, jo pavaduotojas ir atsakingi Kultūros ir sporto skyriaus specialistai. Nuostatuose akcentuojama, jog neįgalioto darbuotojo pateikta viešoji informacija yra jo asmeninė nuomonė.

Straipsnyje detalizuojamas M. Petraičio atsakymas STT – nurodomi faktai apie savivaldybės pirktas teisines paslaugas, taip pat sumos, kurios buvo sumokėtos advokatams.

Po straipsnio pasirodymo, administracija nusprendė sudaryti komisiją R. Masolienės elgesiui tirti, kuriai vadovauja administracijos direktoriaus pavaduotojas Vytautas Navickas. Šis raštu įpareigojo Juridinio ir personalo skyriaus vadovę pasiaiškinti, kodėl teikė komentarus laikraščiui „Tauragės kurjeris“ pažeisdama tvarką bei kodėl atskleidė minėtam laikraščiui konfidencialią administracijos informaciją, tai yra sutarties su advokatų kontora „Sorainen ir partneriai“ sąlygas bei šiai kontorai sumokėtas sumas.

Daromas spaudimas

Anot V. Navicko, paaiškinimą R. Masolienė buvo įpareigota pateikti iki balandžio 5 d. V. Navicko prašymas netruko atsirasti viešoje erdvėje – jo kopija balandžio 3 d. savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo laikraščio „Tauragės kurjeris“ direktorius Renaldas Malychas. Vyras pateikė ir savo komentarą, esą „Tauragės rajono savivaldybės vadovybė, užuot nukreipusi energiją į svarbius darbus, toliau švaisto savo jėgas raganų medžioklėje.“

M. Petraitis, paprašytas pakomentuoti, kaip galėjo nutekėti minėtas prašymas, teigė, jog šis dokumentas savivaldybės informacinėje sistemoje yra pažymėtas specialiu konfidencialumo ženklu ir jį gali matyti tik suinteresuoti asmenys – administracijos direktorius, jo pavaduotojas bei pati R. Masolienė.

V. Navickas komisijos sudėties neatskleidė, motyvuodamas tuo, jog nenori, kad jos nariams būtų daromas spaudimas. Tai, kad buvo paviešintas prašymas pasiaiškinti, jis taip pat įvertino kaip bandymą daryti spaudimą visuomenei ir komisijai.

– Sunkiai įsivaizduoju, kas galėjo nutekinti prašymą, matyt kažkam labai reikėjo, kad jis būtų paviešintas, ir pasistengė. Mano asmenine nuomone, tai yra bandymas suplakti kelis dalykus į vieną vietą, formuoti visuomenės nuomonę, daryti spaudimą komisijai. Komisijos darbas yra tirti ir teikti išvadas. Paaiškinimą jau esame gavę, artimiausiu metu komisija susirinks, apsvarstys ir nuspręs. Jokio kriminalo čia nėra, juk niekas nepavogta, – teigė V. Navickas bei pridūrė, jog komisijos išvados bus pateiktos vėliausiai kitą savaitę.

R. Masolienė: „kalta nesijaučiu“

R. Masolienė iš pradžių nenorėjo komentuoti situacijos, esą savivaldybės valdžia uždraudė jai bendrauti su spauda. Vėliau visgi atviravo, jog dėl tyrimo patiria stresą. Moteris teigė, jog nesijaučia kalta, kadangi teisinių paslaugų kainos žurnalistams neatskleidė, esą ji jau buvo viešinama spaudoje. Taip pat patvirtino, kad paaiškinimą komisijai yra pateikusi.

– Paaiškinimą pateikiau, nežinau, kas dabar bus, ar baus mane ar nebaus. Tos kainos aš tikrai neatskleidžiau, ir apie „Sorainen“ nieko nebuvo tame straipsnyje. Pati Ramunė (R. Ramanauskienė, laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė, – red. past.) sakė, man nereikia tos kainos, aš pati žinau. Aš tik išsakiau savo nuomonę. Ir kai buvo pradėtas tyrimas, man buvo stresas, nes aš tikrai nesijaučiu kalta, – sakė R. Masolienė.

Paklausta, gal numano, kaip viešoje erdvėje atsirado jai skirtas V. Navicko prašymas pateikti paaiškinimą, moteris teigė, jog prašymą ir savo paaiškinimą rodė ne vienam žmogui, taip pat ir teisininkams, tačiau ne žurnalistams.

– Su žurnalistais dabar aš nekalbu, – tikino R. Masolienė.

Nors gyvename švaros ir higienos amžiuje, pedikuliozės arba utėlėtumo užkrato vis dar pasitaiko, ypatingai vaikų kolektyvuose. Specialistų teigimu, utėlės galvų nesirenka – iš mokyklos ar darželio tokių lauktuvių gali parsinešti net ir švariausias vaikas. Tokią nemalonią problemą neseniai sprendė keturių mergaičių, lankančių  Tauragės vaikų lopšelį-darželį „Ąžuoliukas“ šeimos.

Šiandien vidurdienį gaisras įsiplieskė Pramonės gatvėje esančiose automobilių remonto dirbtuvėse. Pirminiais duomenimis, gaisrą sukėlė užsidegęs taisomas automobilis.

Tauragės kultūros centro Kultūrinių renginių organizatorius Justas Kirstukas nusprendė nustebinti ne tik savo draugus, bet ir muzikos mylėtojus. Minėdamas savo kūrybinės veiklos dešimtmetį, jis tauragiškiams dovanoja nemokamą žinomų atlikėjų koncertą „Susitikimai“.

Šiandien, penktadienį, Tauragės rajono taryba susirinko į neeilinį posėdį. Sušaukti jį prireikė dėl dviejų projektų, sukėlusių Tarybos nariams abejonių dėl bendradarbiavimo su Rusija ES kaimynystės programose. Valstybės saugumo departamentas pateikė neraminančias išvadas – esą turima duomenų, jog bendradarbiavimo per sieną programomis bando pasinaudoti Rusijos žvalgyba. Todėl paliko teisę Tauragės rajono tarybai nuspręsti, ar programoje dalyvauti, savo nuožiūra, tačiau nurodė laikytis atsargumo priemonių ir kilus įtarimams informuoti VSD.