2019 Vasario 20 d.
Trečiadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Lauktuvės iš darželio – pedikuliozė

  • Įkelta: 2018-04-06
Daiva KYBARTIENĖ
daiva@taurageszinios.lt

Nors gyvename švaros ir higienos amžiuje, pedikuliozės arba utėlėtumo užkrato vis dar pasitaiko, ypatingai vaikų kolektyvuose. Specialistų teigimu, utėlės galvų nesirenka – iš mokyklos ar darželio tokių lauktuvių gali parsinešti net ir švariausias vaikas. Tokią nemalonią problemą neseniai sprendė keturių mergaičių, lankančių  Tauragės vaikų lopšelį-darželį „Ąžuoliukas“ šeimos.

Vis dar pasitaiko

Vienoje lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ grupių kovo mėnesį buvo pastebėtas pedikuliozės užkratas.

– Situacijos nedramatizuoju ir priimu kaip faktą. Darželyje – 295 ugdytiniai, kurie čia ateina iš pačių įvairiausių šeimų. Ne visos turi geras buities sąlygas, ne visoms pakanka socialinių įgūdžių, supratimo apie tinkamą asmens higieną, todėl ir šiais laikais tokių dalykų atsitinka. Kovo mėnesį iš dvidešimt grupėje esančių vaikų užsikrėtė keturios mergaitės. Gal jos dalijosi vienomis šukomis ar užsikrėtė besiglėbesčiuodamos, kas žino, tačiau to ir pakako,  – situaciją paaiškino lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ vadovė Laimutė Gudavičienė.

Anot direktorės, pavienių atvejų yra pasitaikę ir ankščiau, tačiau, kad pedikulioze vienu metu užsikrėstų keli vaikai, tai pirmas atvejis per aštuonis jos vadovavimo darželiui metus. Vadovė informavo, jog pedikulioze užsikrėtusios mergaitės kurį laiką darželio nelankė.

– Pastebėjus šį atvejį, informavome vaikų tėvus, nes užsikrėtę pedikulioze, kaip ir bet kuria kita liga, vaikai ugdymo įstaigos lankyti negali. Taip pat informavome ir kitus grupės vaikų tėvelius, kad būtų budrūs, patikrintų savo vaikų galveles. Nes būtina užkirsti kelią pedikuliozės plitimui, – teigė L. Gudavičienė.

Tikslios statistikos nėra

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyresnioji specialistė Jolanta Norbutienė teigė, kad darželis centrui apie pedikuliozę nepranešė, nes to daryti ir neprivalo. Tai įstaigos bendruomenės reikalas.

– Mūsų centras informaciją apie pedikuliozę gauna tik iš gydymo įstaigų. Tarkime, pacientui besigydant ligoninėje buvo pastebėta pedikuliozė, tuomet pranešama mums. Pernai Tauragės rajone užfiksuoti 10 (iš jų 3 vaikai) pedikuliozės atvejų, 2016 metais 2 (abu suaugę) atvejai, 2015 metais 4 atvejai. Šiais metais apie pedikuliozę informacijos neturime, – teigė J. Norbutienė.

Utėlės galvų nesirenka

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyresnioji specialistė pasakojo, kad utėlėtumą (pedikuliozę) sukelia trijų rūšių utėlės: galvinės, drabužinės ir gaktinės. Galvinė utėlė plačiai paplitusi visame pasaulyje.

– Užsikrėsti pedikuliozė gali visų socialinių grupių asmenys, užsikrėtimui neturi įtakos nei plaukų ilgis, nei plaukų šukavimo ar plovimo dažnis. Ja užsikrečiama ir dvidešimt pirmame amžiuje, – teigė J. Norbutienė.

Anot pašnekovės, dažniausiai utėlėmis užsikrečiama sąlyčio su utėlėtais žmonėmis metu (vaikų kolektyvuose, perpildytame transporte, keičiantis drabužiais, patalyne, šukomis, šepečiais, ausinėmis).

– Užsikrėtus pedikulioze svarbu žinoti, kaip tinkamai su ja kovoti. Dabar vaistinėse gausu medikamentinių priemonių, kurios lengvai padės įveikti uteles. Taip pat reiktų nepamiršti ir drabužių, kepurių, patalynės, plaukų šepečių, dezinfekavimo. Šukas galima mirkyti acto tirpale,  Skalbinius 15 min. reiktų virinti 2 proc.  sodos tirpale, drabužiai lygintini karštu lygintuvu iš abiejų audinio pusių, atkreipiant dėmesį į siūles, raukšles, – patarė J. Norbutienė.

 

Šiandien vidurdienį gaisras įsiplieskė Pramonės gatvėje esančiose automobilių remonto dirbtuvėse. Pirminiais duomenimis, gaisrą sukėlė užsidegęs taisomas automobilis.

Tauragės kultūros centro Kultūrinių renginių organizatorius Justas Kirstukas nusprendė nustebinti ne tik savo draugus, bet ir muzikos mylėtojus. Minėdamas savo kūrybinės veiklos dešimtmetį, jis tauragiškiams dovanoja nemokamą žinomų atlikėjų koncertą „Susitikimai“.

Šiandien, penktadienį, Tauragės rajono taryba susirinko į neeilinį posėdį. Sušaukti jį prireikė dėl dviejų projektų, sukėlusių Tarybos nariams abejonių dėl bendradarbiavimo su Rusija ES kaimynystės programose. Valstybės saugumo departamentas pateikė neraminančias išvadas – esą turima duomenų, jog bendradarbiavimo per sieną programomis bando pasinaudoti Rusijos žvalgyba. Todėl paliko teisę Tauragės rajono tarybai nuspręsti, ar programoje dalyvauti, savo nuožiūra, tačiau nurodė laikytis atsargumo priemonių ir kilus įtarimams informuoti VSD. 

Naujausiame numeryje skaitykite: į miesto infrastruktūrą, pastatų tvarkymą investuoti Europos Sąjungos milijonai, tačiau galvos skausmas dėl suremontuotų objektų tampa jau taisykle, o ne išimtimi. Kaip žinia, nepraėjus nė metams po renovacijos ėmė byrėti Kultūros rūmų fasadas, praėjus vos 2 metams po sutvarkymo ėmė griūti Meilės alėjos takas. Visai neseniai – Tauragės Švč. Trejybės bažnyčios fasadas. Naujausiame numeryje taip pat skaitykite apie į Tauragę įžengusią verslo ir eksporto skatinimo organizaciją „Versli Lietuva“. „Tauragės žiniose“ taip pat rasite straipsnius apie neramumus savivaldybėje ir galutinį Sigito Kancevyčiaus pralaimėjimą teisminių ginčų grandinėje.