2019 Spalio 21 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Rastas negyvas lūšiukas

  • Įkelta: 2017-12-01
Roberto Purkaus nuotrauka
Daiva KYBARTIENĖ
daiva@taurageszinios.lt

Pasivaikščioti prie Dapkiškių piliakalnio sumaniusį vyrą nuliūdino neįprastas radinys –  negyva lūšis. Apie kritusį į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą gyvūną „Tauragės žinioms“ pranešė skaitytojas Robertas Purkus.  

– Šeštadienį, vaikštinėdamas su šunimi prie Dapkiškių piliakalnio, pastebėjau negyvą gyvūną. Priėjus arčiau iškart pasidarė aišku, kad tai – lūšis. Radinys truputį sukrėtė. Paskambinau bendruoju pagalbos telefonu, paaiškinau situaciją. Po kurio laiko su manimi susisiekė gamtos apsaugos inspektorius, kuris davė instrukcijas, kur nuvežti kritusį gyvūną. Liūdna, lūšis retas gyvūnas Lietuvoje. Tikiuosi paaiškės jo kritimo aplinkybės, – praėjusią savaitę „Tauragės žinioms“ rašė R. Purkus.

Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Tauragės rajono agentūros vedėjas Darius Ciganas mano, kad greičiausiai lūšiukas buvo partrenktas automobilio ir numestas nuo kelio. Anot D. Cigano, kritęs gyvūnas – lūšies jauniklis.

Apie lūšiuką Tauragės rajono agentūra pranešė Kaune įsikūrusiam Tado Ivanausko zoologijos muziejui dėl galimybės iš jo padaryti iškamšą, tačiau  radinys jų nesudomino, todėl nuspręsta kritusį gyvūną utilizuoti.

Aplinkosaugininkas D. Ciganas tikino lūšį mūsų kraštuose pats matęs prieš dešimtmetį.

Šią vasarą su „Tauragės žiniomis“ išskirtiniais kadrais dalijosi Pagramančio gyventojas, medžiotojas Algirdas Gedvilas. Vyras užfiksavo prie upelio vaikštinėjančią lūšį su keturiais mažyliais. 

Lūšys Lietuvoje visuomet buvo gana retos. Praėjusio amžiaus pradžioje Tadas Ivanauskas rašė, kad jų liko tik menki likučiai. Pagerėjus mitybos sąlygoms, šių gyvūnų gausiausia buvo aštuntąjį ir devintąjį dešimtmečiais – apie 150–200. Kurį laiką lūšys medžiotos, 1979 metais medžioklė uždrausta. Į Raudonąją knygą lūšis įrašyta 2000 metais.

Lietuvoje lūšys nuolat randamos keliuose miškų masyvuose – Biržų, Karšuvos, Žaliojoje giriose, Taujėnų, Užulėnio, Kulių miškuose, Latvijos pasienyje esančiuose miškuose ir kitur. Šiek tiek žvėrių užklysta iš Latvijos, Baltarusijos, Lenkijos. Už sumedžiotą lūšį Lietuvoje gresia bauda.
 

Mero komandą papildė jaunas politikos mokslų specialistas. Nuo šiandien darbą savivaldybėje pradeda 24-erių mero patarėjas Artūras Fetingis. Jis pakeis motinystės atostogų išėjusią Šarūnę Stasytienę. 

Naujausiame numeryje skaitykite: daugiabučius namus administruojančių įmonių Tauragės butų ūkis ir „Tauragės būstas“ konkurencinė kova primena absurdo teatrą. Rinkos dalį atsiriekti pastaroji bando tikrąja to žodžio prasme – pjaustydama šilumos mazgų spynas. Ši ir kitos Tauragės miesto aktualijos – gruodžio 1 dienos „Tauragės žinių“ numeryje. 

Jau rytoj – pirmoji kalendorinės žiemos diena. Kad sniegas ir šaltis, kelininkų ir kitų tarnybų neužkluptų netikėtai, ruoštis būtina iš anksto. Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio sušauktame Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje konstatuota, kad visos specialiosios tarnybos atremti šaltojo metų laiko iššūkius pasirengusios tinkamai. Tačiau vairuotojai raginami nepamiršti ir saugaus vairavimo taisyklių, pasirūpinti techniškai tvarkingu automobiliu bei  kokybiškomis padangomis.

„Tauragės žiniose“ jau rašėme, jog Tauragės industrinio parko įkūrėjų, UAB „Švytis“ paraiška rajono savivaldybei dėl Tvenkinių gatvės asfaltavimo su įmonės prisidėjimu siekiant plėsti gamybines teritorijas bene dvi savaites kurstė aistras tarp politikų. Šiandien tarybos posėdyje pranešta, jog įmonė sutiko prisidėti ne 20, o 30 procentų projekto vertės. Nors opozicija dėl investicijų reikšmės Tauragės miestui toną sušvelnino, visgi už sprendimo projektą nebalsavo.