2020 Spalio 20 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Kvartalinė renovacija atgaivins Tauragės centrą

  • Įkelta: 2017-12-13
„Tauragės žinių“ inform.
informacija@taurageszinios.lt

Prieš dvi savaites Tauragės rajono savivaldybės Ekonomikos, finansų ir strateginio planavimo komiteto posėdyje buvo pristatyta kvartalinės renovacijos koncepcija. Tai miestų atnaujinimas ne pavieniais namais, o kvartalais, kai atnaujinami ir šaligatviai, parkai, sutvarkomos žaliosios erdvės bei renovuojami visi konkrečiame rajone esantys daugiabučiai namai. 2018–2019 metais Tauragės rajono savivaldybė planuoja prisijungti prie kvartalinės renovacijos iniciatyvos ir iš pagrindų atnaujinti miesto centrą.

Parama būstui modernizuoti

Svarbiausias ir pagrindinis renovacijos kriterijus –  energinis neefektyvumas. Tokių teritorijų tikrai gausu, o kaip jas sujungti ir sutvarkyti kompleksiškai – galvosūkis savivaldybėms.

Praėjusią savaitę kvartalinės renovacijos iniciatyva pristatyta ir Tauragės rajono savivaldybėje.

Lėšas renovacijai galima surinkti ir kooperuoti iš įvairių finansavimo šaltinių, tai gali būti ir Europos Sąjungos projektai.

Įgyvendindama sėkmingai įsibėgėjusį daugiabučių namų renovacijos procesą, 2017 m. spalio 2 d. Aplinkos ministerija paskelbė kvietimą teikti paraiškas rengti ir įgyvendinti naujus daugiabučių namų atnaujinimo projektus pagal Vyriausybės patvirtintą Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Atnaujinimo (modernizavimo) projektams finansuoti numatyta 150 mln. Eur.

Prioritetas – kompleksinė renovacija

Kompleksinės, kvartalinės renovacijos projektų įgyvendinimas– vienas iš Vyriausybės prioritetinių darbų. Renovuojant daugiabučių namų ir kitų viešosios paskirties pastatų grupes bei sutvarkant gyvenamąją aplinką, privažiavimo kelius, gatvių apšvietimą ir kitą infrastruktūrą, pasiekiamas didesnis energinis efektyvumas. Tokių projektų Lietuvoje daugėja, savivaldybės aktyviai domisi ir rengia atitinkamas kvartalų energinio efektyvumo programas, todėl itin svarbu sudaryti visas sąlygas šioms programoms įgyvendinti.

Šiuo metu numatoma priimti neribotą paraiškų skaičių ir jas įgyvendinti išdėstant projektų srautą pamečiui, atsižvelgiant į kvietime numatytus atrankos kriterijus. Prioritetinis jų – kvartalinė renovacija, kiti kriterijai – aukštesnė energinio naudingumo klasė bei efektyvumas. Sureitingavus paraiškas numatoma sudaryti pirmiausia finansuojamų projektų sąrašą. Į šį sąrašą nepateksiančias paraiškas numatoma įtraukti į rezervinį sąrašą, sudarant sąlygas projektus įgyvendinti kitais metais.

Anot UAB Tauragės šilumos tinklai direktoriaus Mindaugo Nevardausko, sprendžiant energetinio efektyvumo didinimo programos finansavimo klausimą, akivaizdu, kad pavieniai daugiabučiai į modernizuojamųjų sąrašą gali nepatekti. Būtina parengti kvartalo energetinio efektyvumo programą, o iš Tauragės miesto kvartalų labiausiai nustatytus kriterijus atitiktų centras. Mat jame veikia visuomeninės paskirties pastatas (M. Mažvydo progimnazija). Centro kvartalą sudarytų Dariaus ir Girėno, Gedimino, Prezidento ir Vytauto gatvės namai.

– Kvartalas taptų ne tik energetiškai efektyvesnis, bet ir saugesnis, nes būtų tvarkomas apšvietimas, aikštelės ir viešosios erdvės. Jis taip pat taptų patrauklesnis verslui. Dar vienas svarbus rodiklis – įvykdžius kvartalinę renovaciją, sumažėtų bendra šiltnamio efektą sukeliančių dujų tarša, kas svarbu įgyvendinant ES direktyvos nuostatas, – teigė M. Nevardauskas.

Paraiškas kvartalinei renovacijai gali teikti savivaldybės, daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, asmenys, teikiantys daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administravimo paslaugas, savivaldybės energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai. Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų patvirtintos paraiškos teikiamos Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą administruojančiai VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūra“. Paraiškų teikimo terminas – iki 2018 m. vasario 1 d.

Šilumos mazgų modernizavimo nauda

Vertinant renovacijos naudą, šilumininkai ypač ragina gyventojus atkreipti dėmesį į daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemų eksploatavimo trūkumus.

Ypatingas vaidmuo, siekiant vartoti šilumą efektyviau, tenka šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojams, kurie namų gyventojams turi išaiškinti, kokias problemas būtina spręsti, kad šiluma daugiabutyje būtų naudojama efektyviau.

Diskutuoti apie daugiabučių namų inžinerinių sistemų būklę būtina, kadangi vis dar opia problema išlieka senos statybos daugiabučiai namai, kuriuose šilumos suvartojimas yra ženkliai didesnis – tokio namo gyventojų sąskaitos per mėnesį siekia per 160 eurų, kai tuo tarpu už buto šildymą naujos statybos daugiabutyje mokama per 15–20 eurų.

Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Mindaugo Nevardausko nuomone, būtina diskusija su gyventojais. Esą įgūdžių ir pagrindinių žinių trūkumas lemia tai, kad netinkamai prižiūrimi ir eksploatuojami daugiabučių namų šilumos punktai ir inžinerinės sistemos neefektyviai naudoja šilumos energiją, o įgyvendinus pastato atnaujinimo (modernizavimo) projektus, išlieka didelės energijos sąnaudos, gyventojams nemažėja sąskaitos už šildymą, nepajuntama reali daugiabučio namo renovacijos nauda.

Ne visi prižiūrėtojai moka tinkamai sureguliuoti šilumos punkto darbą. Renovacijos nauda bus patiriama tik tuomet, jei šilumos punkto įrenginiai po atliktos renovacijos veiks tinkamai, mat kiekvienam namui tos pačios formulės, kaip sureguliuoti jo darbą, nėra. Atlikus namo šildymo ir karšto vandens sistemų bei šilumos punkto renovaciją, būtina iš juos įrengusių asmenų reikalauti šilumos punkto, šildymo ir karšto vandens sistemų išbandymo ir derinimo darbų akto, susipažinti, kaip reguliuojamas šilumos punkto įrenginių darbas, analizuoti šilumos suvartojimą.

Skaičiuojama, kad po namo atnaujinimo (modernizavimo) daugiabutis namas sutaupo nuo 40 proc. iki 70 proc. energijos. Pateiktoje lentelėje matosi, kad vien atnaujinus šilumos punktą daugiabučiame name adresu Žemaitės g. 3, Tauragė, sutaupyta 26,52 proc. energijos.

Tauragėje pagal patvirtintą LR Vyriausybės atnaujinimo (modernizavimo) programą per 2012–2017 m. atnaujino (modernizavo) 43 daugiabučius namus. Šiuo metu 6 daugiabučiuose namuose vyksta atnaujinimo (modernizavimo) statybos rangos darbai, o 8 daugiabučiams namams baiginėjami rengti atnaujinimo (modernizavimo) techniniai darbo projektai, bus gaunami statybos leidimai ir pradedami statybos rangos darbai.

Užs. Nr. 111

 

Antradienį, įkasus kapsulę su laišku ateities kartoms, duotas startas Tauragės baseino statyboms. Modernus pramogų centras Vytauto gatvės gale su pirtimis, sūkurine vonia, SPA zona ir 25metrų ilgio dviejų takelių baseinu duris tauragiškiams turėtų atverti po trejų metų. Tačiau rangovai pažadėjo stengtis darbus baigti greičiau – per pusantrų metų. 

Tauragės Pirminės sveikatos priežiūros centro Stebėtojų taryba palaimino sprendimą visiems darbuotojams – nuo valytojos iki direktoriaus – išmokėti kalėdines premijas. Daugeliui jos sieks 500 eurų. 

Artėjant Šv. Kalėdoms dauguma mūsų ieško ne tik dovanų, bet ir eglutės. Deja, prieš šventes vis dar pasitaiko miškų bei želdynų niokojimo atvejų. Taigi, norime priminti, kaip teisėtai įsigyti Kalėdų puošmeną, kad šventės būtų gražios ir nebūtų padaryta žala aplinkai.

„Tauragės žinių“ aprašyta istorija, kuomet už vairavimą išgėrus nekaltai nubaustas tauragiškis D. Vidra ieškojo teisybės teismuose, pasiekė kulminaciją. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pripažino, kad Tauragės apylinkės ir Klaipėdos apygardos teismai neteisingai išnagrinėjo bylą ir vietoje jam paskirtos 1200 Eur baudos už girtumą ir vairuotojo pažymėjimo atėmimo paliko viso labo 40 Eur baudą už neįjungtas avarines šviesas ir nepateiktus dokumentus. Nekaltumą įrodęs vyras su žmona neslepia – viltis laimėti bylą jiems sužibo po „Tauragės žinių“ straipsnio, kuriame kalbintas S. Šedbaro advokatų kontoros advokatas Kristijonas Paliutis policijos veiksmus pakomentavo kritiškai – esą taip neturėtų būti. Šeima tuomet kreipėsi į minėtą advokatų kontorą, ir, padedama jų, įrodė savo teisybę. 

Artėjant didžiosioms metų šventėms nustebinti norisi ne tik savo artimuosius, bet ir žmones, su kuriais kartu dirbame – tai kolegos bei vadovai. Tačiau tokios dovanos rinkimas gali būti gerokai sudėtingesnis nei, pavyzdžiui, ieškant kuo nustebinti savo mylimąjį ar artimą draugą. Atsižvelgti vertėtų ir į savo ryšius su kolegomis, ir į esmines šio tipo dovanų etiketo taisykles. Kokios kanceliarinės prekės gali tapti puikiu verslo dovanos Kalėdoms variantu, o ko vertėtų atsisakyti bei kaip nepersistengti? 

Turbūt nei vienas, nusprendęs įsigyti naują automobilį iš salono, nemąsto apie tai, kaip ir kokiu būdu naujausios transporto priemonės atkeliauja iki klientų. 40 ar 10 valandų trunka vieno automobilio gamyba? Kokiose gamyklose? Kaip jie pasiekia Lietuvą? Trijų markių visureigių gamyba ir paruošimu būsimam vairuotojui pasidomėjo žaidimas „Teleloto“. 

Penktuoju bandymu Tauragės rajono savivaldybei pavyko aukcione parduoti Ateities take esantį nekilnojamąjį turtą. Už daugiau nei 177 tūkst. buvusį „Ereliuko“ pastatą įsigijo Mindaugas Apavičius. Verslininko teigimu, bendrovė, pavadinimu „AT14“ sausio–vasario mėnesiais pradės projektavimo , kovą – statybos darbus, o birželį čia jau kursis pirmieji gyventojai. 

Eglutės įžiebimu Tauragė pakvietė drauge pradėti didžiųjų žiemos švenčių laukimą. Pilies aikštėje šimtai tauragiškių mėgavosi kalėdine pasaka ir įspūdingais fejerverkais.  

Šiandien Tauragėje sužibs svarbiausias artėjančių didžiųjų metų švenčių simbolis – miesto Kalėdų eglė. Prieš didįjį vakaro renginį Pilies kiemelyje šurmuliuoja mugė, kuri džiugina ne visus prekybininkus.

Regionuose mirtingumas viršija gimstamumą, o jaunimas masiškai traukia į didmiesčius ar užsienį. Nors jau ilgą laiką kalbama apie šias tendencijas, tačiau pastaruoju metu sėkmės istorijų apie atgimstantį gyvenimą Lietuvos miestuose ir kaimo vietovėse – vis daugiau. 

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją Tauragėje sužibs svarbiausias artėjančių didžiųjų metų švenčių atributas – miesto Kalėdų eglė. Į nuotaikingą šventę tauragiškius kviečia Senelis Kalėda, grupė „Biplan“ ir stebuklingos karuselės. 

Antradienio vakarą tauragiškiai gausiai rinkosi į Kultūros rūmų salę, kur vyko žinomo žurnalisto, rašytojo ir laidų vedėjo Andriaus Tapino kuriamos „Laisvės TV“ laidos „Laikykitės ten“ filmavimas. Žiūrovai plojimais ir kikenimu pasitiko pokštus apie Tauragės aktualijas ir specialų laidos svečią – garsiausią Lietuvos žydą – Daniel Lupshitz.

Naujausiame numeryje skaitykite: Penktuoju bandymu Tauragės rajono savivaldybei pavyko aukcione parduoti Ateities take esantį nekilnojamąjį turtą. Už daugiau nei 177 tūkst. buvusį „Ereliuko“ pastatą ir žemę įsigijo Mindaugas Apavičius. Ką jame įsikurs sužinosite paskaitę „Tauragės žinias“. Penktadienio numeryje taip pat rasite naujienas apie naują mero patarėją, įvykius iš teismo, sporto pasaulio ir, žinoma, artėjantį Kalėdinį šurmulį. 

Tauragės rajono savivaldybės administracijoje naikinami vairuotojų etatai – viso jų buvo trys. Nuo šiol tarnybinį automobilį vairuos patys administracijos darbuotojai, išimtiniais atvejais paslauga bus perkama.  

Sporto strategijos rengėjas mero patarėjas Dovydas Kaminskas praėjusią savaitę pristatė parengtą dokumentą Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje, į kurį gausiai susirinko sporto visuomenės atstovai – įvairių sporto šakų treneriai, Vaikų ir jaunių sporto mokyklos, Sporto centro, Švietimo skyriaus vadovai bei kitų Tarybos komitetų nariai. Po audringų dvi savaites trukusių diskusijų sprendimas atidėtas – už jį Tarybos nariai trečiadienį nebalsavo. Nutarta organizuoti susitikimus ir diskusijas su vaikų tėvais ir treneriais. 

Kaip praneša Policijos departamentas, antradienio naktį į ligoninę paguldytas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotojo pėstininkų bataliono šauktinis. Įvykio aplinkybės tiriamos.

Daugiabučius namus administruojančių įmonių Tauragės butų ūkis ir „Tauragės būstas“ konkurencinė kova primena absurdo teatrą. Rinkos dalį atsiriekti pastaroji bando tikrąja to žodžio prasme – pjaustydama šilumos mazgų spynas. Nors Tauragės butų ūkis teismui yra pateikęs septynis ieškinius, reikalaudamas jungtinės veiklos sutartis, pasirašytas tarp Tauragės daugiabučių gyventojų ir  „Tauragės būsto“ pripažinti negaliojančiomis, UAB „Tauragės būstas“ skuba perimti valdžią – spynos keičiamos filmuojant antstoliui. Tuo tarpu trijų daugiabučių namų gyventojai prašosi, kad jų namus vėl administruotų UAB Tauragės butų ūkis. 

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija skelbia, kad spalio mėnesį, lyginant su rugsėju, vidutinė šilumos kaina šalyje augo 2,84 proc. Neženkliai ji didėjo ir Tauragėje, tačiau yra viena žemiausių iš daugiau nei 50 Lietuvos šilumos tiekėjų.

Sekmadienį „Tauragės“ viešbutyje siautėjo neblaivūs jaunuoliai – laužė daiktus, išmušė skylę sienoje. Tramdyti girtų tauragiškių atskubėjo keturi policijos pareigūnų ekipažai.  Kai kuriuos agresyvius viešbučio lankytojus pareigūnai išprašė tik panaudodami antrankius.

Sekmadienio vakarą Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnams pranešta, kad Dacijonų kaime neblaivi mama neprižiūri mažamečių vaikų. 

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, įgyvendindama 2016 m. lapkričio 3 d. Lietuvos Respublikos energijos vartojimo efektyvumo didinimo įstatymo, „Susitarimai dėl vartotojų švietimo ir konsultavimo“ nuostatas, su  UAB Tauragės šilumos tinklaispasirašė „Energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimą“. Bendrovė įsipareigoja šviesti ir konsultuoti vartotojus energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimais. UAB Tauragės šilumos tinklų direktoriaus Mindaugo Nevardausko teigimu, nuo Europos šilumos vartotojų efektyvumo tauragiškiai dar gerokai atsilieka. 

Adventas prasideda ketvirtąjį sekmadienį prieš Kalėdas, šiemet – gruodžio 3-ąją, ir baigiasi gruodžio 25 dieną. Senovėje Lietuvos kaime Adventas būdavo maldos, vilties ir šviesos metas. Svarbu visiems skolas grąžinti, atsiprašyti, jei kažką įžeidei, paskubėti pabaigti visus pradėtus darbus ir ramia širdimi laukti gražiausių metų švenčių. Šiuolaikinį žmogų sudominti senosiomis tradicijomis sunku, tačiau bendruomenių aktyvai stengiasi įtraukti kuo daugiau kraštiečių į prieššventinio laikotarpio veiklas, siūlo etnografiniais elementais praturtintus užsiėmimus, Advento vainikų, kalėdinių dovanų, dirbtuves, adventinius susibūrimus.

Rastas negyvas lūšiukas
  • Įkelta: 2017-12-01

Pasivaikščioti prie Dapkiškių piliakalnio sumaniusį vyrą nuliūdino neįprastas radinys –  negyva lūšis. Apie kritusį į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą gyvūną „Tauragės žinioms“ pranešė skaitytojas Robertas Purkus.  

Mero komandą papildė jaunas politikos mokslų specialistas. Nuo šiandien darbą savivaldybėje pradeda 24-erių mero patarėjas Artūras Fetingis. Jis pakeis motinystės atostogų išėjusią Šarūnę Stasytienę. 

Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) rungtyniaujantis Tauragės krepšinio klubas praėjusį savaitgalį patyrė du skaudžius pralaimėjimus. Traumų išretinta komanda penktadienį nusileido Vilniaus „Perlui“, o šeštadienį patyrė triuškinantį pralaimėjimą prieš Šakių „Vytis“ komandą.