2018 Liepos 17 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Rusų „blogeris“ Tilžę lygino su Taurage

  • Įkelta: 2017-09-04
Daugiabutis Tilžėje ir Vasario 16-osios gatvėje Tauragėje. Nuotraukos iš varlamov.ru
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Garsus rusų opozicijos tinklaraštininkas Ilya Varlamov, kritikuojantis betvarkę Rusijos provincijose ir ieškantis paralelių tarp Rusijos ir kaimyninių valstybių miestų, palyginimui pasirinko Tauragės ir Tilžės (Sovetsko) miestus. Savo tinklaraštyje varlamov.ru praėjusią savaitę aptarė daugiabučius, statytus sovietiniais laikais. Jo įžvalgos susilaukė atgarsio ir iš Lietuvos žurnalistų. R. Valatka konstatavo, jog virtualiose varžybose Tauragė prieš Tilžę laimi 100:1.

Projektas „Siena“

Rusas Ilya Varlamov, savo tinklaraštyje, skiltyje, pavadintoje projektas „Siena“, lygina Rusijos ir užsienio miestų aplinką, pragyvenimo lygį bei kaip kaimyninėms valstybėms pavyko atstatyti ir sutvarkyti savo miestus po II pasaulinio karo. Tinklaraštyje pasirodė straipsniai, lyginantys Rusiją su Suomija, Lenkija, Estija bei Lietuva. Ironijos persmelkti jo įrašai – ne gimtosios Rusijos naudai, o problemos nagrinėjamos geopolitiniame kontekste. Blogeris konstatuoja, jog Sovietų Sajungos sudėtyje buvusios valstybės, galiausiai išsivadavusios nuo okupantų, sugebėjo pralenkti Rusiją visose srityse, kai tuo tarpu Rusijos miestai – merdi ir skęsta betvarkėje. Dėl atvirai išsakomos kritikos Putino režimui opozicijos tinklaraštininkas I. Varlamovas tapo žinomas visame pasaulyje, o straipsniai gausiai komentuojami tiek rusų, tiek kitataučių. Rusijos santvarką ir akis badantį skurdą pašiepiantis vyras dažnai susilaukia priešiškos reakcijos iš savo tautiečių, netgi patyrė išpuolį – Stavropolio (Rusija) oro uoste buvo apipiltas briliantine žaluma ir miltais.

Praėjusią savaitę „blogeris“ lygino Kauną ir Tilžę (Sovetską), ironiškai Lietuvą vadindamas „menka“, o Rusiją – „didžia“. Žurnalistas Rimvydas Valatka, reaguodamas į ruso straipsnį, rašė: „Rugpjūčio 23-ioji, nuo Molotovo-Ribentropo pakto – 78-eri, nuo Prūsijos okupacijos – 72-eji. Garsus Rusijos blogeris Varlamovas (Илья Варламов) lygina gyvenimą menkoje Lietuvoje ir didžiojoje Rusijoje. Lygina Tilžę (Sovetską) ir Kauną. Pastebi, kad Tilžė yra fantastiškos architektūros ir istorijos miestas, iki karo tikrai buvo gražesnis nei Kaunas. Kaip yra dabar? Varlamovas, nors ir neidealizuoja Kauno, bet Kaunas jo akyse laimi kiekvienam žingsny. Kodėl taip yra? Rusai Tilžėje užmušė istoriją, sako Varlamovas. Tilžė Rusijai nereikalinga. Vienintelis tvarkingas ir gerai prižiūrimas pastatas visame Sovetske yra... Lietuvos konsulatas.“

Po šio įrašo sekė dar vienas, mat, anot R. Valatkos, komentatoriai „burbėjo“, jog „bepigu Kaunui girtis prieš Sovetską (Tilžę), mat anas didmiestis, o Sovetskas mažas“. Todėl šį kartą į I. Varlamovo akiratį pateko Tauragė. Tinklaraštininkas nusprendė palyginti, kokia sovietmečio palikimo – daugiabučių – būklė Tauragės mieste ir vos už 30 km, jau už Rusijos sienos  esančioje Tilžėje (Sovetske). Tačiau ir lyginama su Taurage, Tilžė, anot R. Valatkos, pralaimi 1:100.  „Post scriptum. 1939 m. Tilžė davė Tauragei į skudurus 100:0. Štai kas būna, kai ateina Kremliaus siųsti „išvaduotojai“, – komentavo žurnalistas.

Stebėjosi tvarka

Palyginęs gyvenamąją aplinką Tauragėje ir vos už 30 km esančioje Tilžėje, I. Varlamovas konstatuoja, jog Tauragėje tvarkos kur kas daugiau. „Jei pas mus (Sovetske, – red. past.) man reikėjo ieškoti sutvarkytos vietos, tai Lietuvoje turėjau pasistengti ieškodamas „bardako“ – rašo Ilya Varlamov. Tinklaraštininkui susidarė įspūdis, jog didžioji dalis sovietinio palikimo Tauragėje suremontuota, kai tuo tarpu 3 valandas vaikščiodamas Tilžėje (Sovetske) vyras tikino radęs vos 1 modernizuotą penkiaaukštį.

I. Varlamov pateikia vienintelio modernizuoto daugiabučio nuotrauką Sovetske, atkreipdamas dėmesį, jog remontuojant balkonai neliesti ir palikti sutrūniję, kai tuo tarpu lietuviai jei jau imasi remonto, atnaujina visą namą. „Rekonstruoti namai atrodo labai tvarkingai“ – renovuotus Tauragės daugiabučius gyrė žurnalistas, atkreipdamas dėmesį į suderintas spalvas ir vienodai įstiklintus balkonus. Šalia pateikiamos ir aptriušusių Sovetsko daugiabučių nuotraukos.

Taip pat vyras pastebėjo, jog automobiliai Tauragės aikštelėse parkuojami pagal taisykles bei gyrė aukštą vairavimo kultūrą, galiausiai prieidamas prie išvados, kad „apskritai ten viskas labai tvarkinga“. Atkreipęs dėmesį ir į tai, jog vairuotojai nestato automobilių ant šaligatvių ir žaliųjų zonų, nors jos nėra atitvertos stulpeliais, autorius ironiškai stebisi: „kaip tai įmanoma?“ – suprask, Rusijoje parkuoti transporto priemones ant žolės – įprastas dalykas.

Kontrastai

Paminėjo ir sovietmečiu sudėtas šaligatvių plyteles – esą, kadangi jos buvo dedamos kokybiškai, iki šiol puikiai tarnauja. „Grįžkime į Sovetską.. – vos 30 km, ir prasideda štai kas..“ – tęsia autorius, nuotraukose sugretindamas Tauragės ir Sovetsko daugiabučių kiemus, gatves ir pravažiavimus. Parodytas  kontrastas akivaizdus – susidaro toks įspūdis, jog Sovetske vien molis ir purvas, kiemai skęsta balose.

Anot I. Varlamovo, nors „matyti, jog Tauragė ne pats turtingiausias miestas, lietuviai kažkaip sugeba visur palaikyti tvarką“. Tuo tarpu Rusams negaili kritikos – „vos 30 km, ir žmonės nustoja save gerbti, nejaugi nesinori normalaus kiemo?“

Teisybės dėlei autorius pateikia ir duobėto Tauragės daugiabučių kiemo nuotrauką, esančio Vasario 16-osios g., tačiau pabrėžia, jog jam ilgai teko jo ieškoti.  Pažymėtina, jog šis kiemas – pirmas Tauragės rajono savivaldybės planuojamų tvarkyti sąraše. Pati „baisiausia“ vieta Tauragėje, anot I. Varlamovo – Dainavos g. kiemas šalia senos katilinės.

Tinklaraščio įrašas iliustruotas per 50 nuotraukų iš įvariausių Tauragės ir Tilžės (Sovetsko) kampelių. Kaip straipsnio moralą autorius pateikia išvadą, kad ir Rusijoje būtų galima gyventi tvarkingiau, esą klimatas čia niekuo dėtas, o Lietuva tikrai nėra turtingesnė šalis.  

Šiandien, rugsėjo pirmąją, į Tauragės mokyklas gimnazijas ir kitas švietimo įstaigas sugrįžo mokytojai ir moksleiviai. Nepabūgę lietaus jie su gėlių žiedais nudažė švietimo įstaigų kiemus.

Antradienį įvyko pakartotinai skelbtas atrankos konkursas Tauragės vaikų globos namų „Šaltinėlis“ direktoriaus pareigoms eiti. Išrinkta viena iš dviejų į šias pareigas pretendavusių kandidačių.

​Pirmajame rugsėjo numeryje skaitykite: apie ką svarsto atleidimo iš pareigų neišvengsiąs Tauragės miškų urėdas Robertas Piečia, kaip Tauragės miesto tvarką įvertino garsus rusų tinklaraštininkas Ilya Varlamovas, kam ketinama perduoti daugiabučių renovacijos programos įgyvendinimą. Taip pat apie miesto šviesulius – Jovarų ir Taurų bendruomenes, Tauragės muzikos festivalį, sporto naujienas ir kitas aktualijas. Ir, be abejonės, džiaugsmingi sveikinimai pasitinkant mokslo metų pradžios šventę!

Savo produkcijos skyrių „Molupio“ firminėje parduotuvėje, Šilalės gatvėje turėję UAB „Kintai“ jį uždaro. Bendrovės generalinis direktorius Rimgaudas Višinskas informavo, kad parduotuvei ketinama ieškoti geresnės vietos.

Artėja rugsėjo pirmoji – data, kuri skelbs naujųjų mokslo metų pradžią. Kokios naujovės ir pakeitimai pasitiks mūsų miesto ir rajono moksleivius bei jų tėvelius, teiravomės Tauragės rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo Egidijaus Šteimanto.