2018 Liepos 19 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Automobilio žibintai reikalingi ne tik naktį

  • Įkelta: 2017-09-05
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Automobiliuose gerą matomumą užtikrina žibintai. Tinkamai juos pasirinkus vairuoti transporto priemonę kur kas saugiau ne vien tamsiuoju paros metu, bet ir blogomis oro sąlygomis. Įmonės UAB „Autoaibė“ specialistai primena automobilių žibintų paskirtį ir rūšis. 

Automobilių žibintų rūšys

Automobilių žibintai būna privalomi ir papildomi. Kiekvienoje transporto priemonėje turi būti įrengti dviejų tipų privalomi žibintai – artimųjų ir tolimųjų šviesų. Tačiau tai ne vieninteliai žibintai automobilyje: esant rūkui arba darganai naudojami ir rūko. Įprastu oru jų naudoti nereikėtų, antraip, šviesos gali akinti kitus vairuotojus.

Be to, automobiliuose būna įmontuoti įvairūs signaliniai įtaisai, kitaip dar vadinami gabarito žibintais: jie būna priekiniai, galiniai bei šoniniai, stabdymo signalo, posūkių, galinis rūko, atbulinės eigos bei dienos šviesos.

Taip pat transporto priemonėje galima įsirengti papildomus žibintus, tačiau jie dažniau būdingi didesnėms mašinoms. Skirtingų gabaritų transporto priemonėms leidžiamas skirtingas papildomų žibintų skaičius. Lengvieji automobiliai gali turėti ne daugiau kaip keturis papildomus tolimųjų šviesų žibintus, o sunkvežimiai – ne daugiau kaip šešis. Bendras tokios įrangos generuojamas šviesos srautas negali būti stipresnis nei 430 tūkst. kandelų.

Kada naudojami automobilių žibintai?

Automobilių žibintai būna naudojami ne tik tamsiu paros metu, bet ir dieną. Pagal Lietuvos Respublikoje galiojančias Kelių eismo taisykles šviesiu paros metu turi būti įjungti artimųjų šviesų arba dienos žibintai. Kitiems eismo dalyviams transporto priemonė bus matoma kur kas geriau su dienos žibintais, be to, šie sunaudoja mažiau energijos, lyginant su artimųjų šviesų.

Naujų modelių automobiliuose dienos žibintai įsijungia automatiškai, vos užvedus variklį. Tamsiu paros metu, vairuotojas privalo įjungti artimas šviesas, o dienos žibintai turi automatiškai išsijungti.

Priešrūkiniai žibintai skirti apšviesti kelio pakraščius ir artimąjį atstumą, kai lyja, sninga ar yra rūkas. Galiniai rūko - šviečia automobilio gale, taip padidindami transporto priemonės matomumą iš paskos važiuojančioms transporto priemonėms. Rūko žibintus reikia naudoti tik esant itin prastam matomumui, kitu atveju jie akina kitus vairuotojus. Papildomi žibintai reikalingi, jei dažnai vairuojama prastomis oro sąlygomis, tamsiu paros metu ar keliais, kurių matomumas prastas.

Tamsoje matoma tik tiek, kiek apšviečia automobilio žibintai. Degant artimosioms šviesoms nušviečiama maždaug iki 100 metrų, o tolimosioms šviesoms – iki 200 metrų. Naktį sunku pastebėti judančius objektus kelkraštyje. Tokiu atveju verta pasvarstyti papildomų žibintų įsigijimą. Jų paskirtis gali būti įvairi ir jų efektyvumas pasireiškia skirtingomis vairavimo sąlygomis. Šių žibintų įsigijimas ypač populiarus vietovėse, kur eismas nėra aktyvus: tada nereikia baimintis, kad papildomos šviesos apakins kitos transporto priemonės vairuotoją. Magistralėse papildomi žibintai naudojami retai, mat juos tenka nuolat išjunginėti, kad nebūtų apakinami iš priekio važiuojantys asmenys. Pernelyg intensyvus, netinkamai sureguliuotas ir kitiems eismo dalyviams trukdantis šviesos srautas kelia tokį patį pavojų kaip ir blankūs žibintai.

Automobilių žibintų priežiūra

Automobiliui judant žibintai dėl įvairių priežasčių gali pradėti šviesti ne vienodai – aukščiau arba žemiau negu reikia. Vien dėl to žibintus reikia reguliariai tikrinti ir, jeigu reikia, reguliuoti iš naujo pagal tam tikrus reikalavimus. Šviesų aukštį sureguliuoti galima atsuktuvu. Automobilį reikia pastatyti 7,5 metrų atstumu nuo sienos ir įjungti trumpąsias šviesas. Atidarius kapotą, prie kiekvieno iš žibintų galo turėtų būti po du varžtus, kurie reguliuoja žibinto aukštį bei nuokrypį į šonus. Varžtus derėtų sukti taip, kad šviesos spindulio aukštis sutaptų su automobilio žibintų aukščiu, o kiekvieno žibinto intensyviausiai apšviesta vieta sienoje turėtų sutapti su atitinkamo žibinto viduriu.

Bėgant laikui automobilio žibintai veikiami aplinkos pradeda gelsti, pasidaro matiniai arba ant jų atsiranda įbrėžimų. Šie defektai mažina žibintų veikimo efektyvumą. Druskos, kuriomis žiemą barstomi keliai, dulkės, purvas ir kiti aplinkos faktoriai apneša transporto priemonės žibintus ir dėl to blogėja skleidžiamos šviesos stiprumas. Be to, pasidaro sunku reguliuoti automobilio žibintų skleidžiamos šviesos kryptį. Automobilis su tokiais žibintais yra nesaugus vairuoti.

Taigi savo automobilio žibintus reikia prižiūrėti. Pailginti jų tarnavimo laiką galite ir patys visai paprastomis priemonėmis. Žibintų skaidrumas ir blizgesys gali būti atkuriamas poliruojant. Tereikia įsigyti specialiai tam skirtos poliravimo pastos. Jei nenorite to daryti patys, galite kreiptis į specialistus. Žibintų poliravimas taip pat prisideda prie automobilio estetinio vaizdo.

Reikėtų nepamiršti ir reguliariai keisti žibintų lemputes. Perdegus vienai lemputei, ją patariama iš karto pakeisti kita, nes tokiu atveju turėsite vienodą ir tolygų šviesos srautą. Jei žibintai šviečia silpnai, tačiau nėra paveikti korozijos ar apsinešę, reikėtų patikrinti žibintų maitinimo laidus.

Norėdamas užsitikrinti saugumą kelyje ir būti matomas, vairuotojas turi tinkamai naudoti automobilių žibintus bei teisingai juos prižiūrėti.

Praėjusį antradienį iš Vilniaus į 55 savivaldybes išriedėjo 82 nauji mokykliniai autobusai. 21 savivaldybė jų gavo po du, tarp šių laimingųjų – ir Tauragė. Pirmąją nuosavą transporto priemonę nuo šiol turės M. Mažvydo progimnazija. Antras autobusiukas bus perduotas vaikų reabilitacijos centrui-mokyklai „Pušelė“.

Garsus rusų opozicijos tinklaraštininkas Ilya Varlamov, kritikuojantis betvarkę Rusijos provincijose ir ieškantis paralelių tarp Rusijos ir kaimyninių valstybių miestų, palyginimui pasirinko Tauragės ir Tilžės (Sovetsko) miestus. Savo tinklaraštyje varlamov.ru praėjusią savaitę aptarė daugiabučius, statytus sovietiniais laikais. Jo įžvalgos susilaukė atgarsio ir iš Lietuvos žurnalistų. R. Valatka konstatavo, jog virtualiose varžybose Tauragė prieš Tilžę laimi 100:1.

Šiandien, rugsėjo pirmąją, į Tauragės mokyklas gimnazijas ir kitas švietimo įstaigas sugrįžo mokytojai ir moksleiviai. Nepabūgę lietaus jie su gėlių žiedais nudažė švietimo įstaigų kiemus.

Antradienį įvyko pakartotinai skelbtas atrankos konkursas Tauragės vaikų globos namų „Šaltinėlis“ direktoriaus pareigoms eiti. Išrinkta viena iš dviejų į šias pareigas pretendavusių kandidačių.

​Pirmajame rugsėjo numeryje skaitykite: apie ką svarsto atleidimo iš pareigų neišvengsiąs Tauragės miškų urėdas Robertas Piečia, kaip Tauragės miesto tvarką įvertino garsus rusų tinklaraštininkas Ilya Varlamovas, kam ketinama perduoti daugiabučių renovacijos programos įgyvendinimą. Taip pat apie miesto šviesulius – Jovarų ir Taurų bendruomenes, Tauragės muzikos festivalį, sporto naujienas ir kitas aktualijas. Ir, be abejonės, džiaugsmingi sveikinimai pasitinkant mokslo metų pradžios šventę!