2018 Liepos 16 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Apmaudi tikrovė – tauragiškiai atliekų vis dar nerūšiuoja

  • Įkelta: 2017-09-06
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Tauragės savivaldybėje pirmąjį šių metų pusmetį surinkta daugiau atliekų nei pernai – jos nenugulė pamiškėse ar atokesnėse laukymėse. Tačiau didesnio gyventojų sąmoningumo dar trūksta: dažniausiai tauragiškiai viską meta į bendrus konteinerius, tinkamai nepasirūpindami bioskaidžiomis, pavojingomis ar didžiosiomis atliekomis. Tai ne tik sukelia sunkumų atliekų vežėjams, bet ir kenkia aplinkai.

Remiantis atliekų tvarkymo bendrovės „Ekonovus“ duomenimis, per pirmąjį 2017 m. pusmetį Tauragės savivaldybėje surinkta arti 4942 tonų mišrių komunalinių atliekų. Pastarųjų kiekis praktiškai nekinta – per tą patį laikotarpį pernai jų surinkta per 4745 tonas. Daugiausiai tauragiškių skundų per pirmąjį šių metų pusmetį sulaukta būtent dėl neišvežtų mišrių komunalinių atliekų.

„Deja, mišrios komunalinės atliekos neretai metamos tiek į rūšiavimui, tiek į bioskaidžioms atliekoms skirtus konteinerius. Juose aptinkame ir draudžiamų atliekų – galvaninių elementų, pasenusios technikos. „Ekonovus“ tokių konteinerių ištuštinti negali, nes įmonės automobiliuose įrengta specifinė konteinerių identifikavimo įranga“, – teigė „Ekonovus“ Tauragės padalinio vadovas Mindaugas Ašmonas.

Dėmesys specialioms atliekoms

„Ekonovus“ duomenimis, bioskaidžių (šakų, lapų, nupjautos žolės, maisto) atliekų per pirmąjį 2017 m. pusmetį Tauragės regione surinkta virš 550 tonų. Per tą patį laikotarpį 2016-aisiais jų kiekis buvo 16 proc. mažesnis. Nors tai rodo didėjantį tauragiškių sąmoningumą, pasak atliekų surinkėjų, to nepakanka: bioskaidžiųjų atliekų konteineriuose negali būti pakuočių, antrinių žaliavų, mišrių komunalinių, stiklo, statybinių atliekų. Visa tai gadina perdirbimo įrenginius bei komposto kokybę.

Tuo tarpu stiklo kiekis iš bendro naudojimo konteinerių prie daugiabučių namų per pastaruosius metus žymiai sumažėjo: per pirmąjį 2016 m. pusmetį stiklo buvo surinkta 112 tonų, 2017 m. – 63 proc. mažiau. Kone trigubai sumažėjęs šių atliekų kiekis rodo, kad gyventojai linkę pristatyti stiklo gaminius į depozitų įrenginius.

2017 m. ir 2016 m. pirmąjį pusmetį plastiko buvo surinkta tiek pat – apie 17 tonų. Popieriaus pernai buvo surinkta 47 tonos, o šįmet – 19 proc. mažiau. „Ekonovus“ atstovas priminė, kad rūšiuotinų atliekų tauragiškiai nemestų ant žemės, nepaliktų šalia konteinerių, o suspaudę ar sulankstę tvarkingai įmestų į vadinamuosius varpo formos konteinerius: tai palengvintų atliekų surinkėjų darbą ir pagerintų bendrą gyvenamosios vietos vaizdą.

Gyventojai turi pasirūpinti ir patys

Surinktos didžiosios (stambiagabaritės) atliekos: baldai, automobiliniai plastikai, langai, padangos, dviračiai ir kitos – pirmąjį šių metų pusmetį Tauragės savivaldybėje sudarė 17 tonų. Pernai jų būta 12 proc. mažiau.

„Pasitaiko, kad gyventojai skundžiasi, jog greta konteinerių individualiose valdose sukrautos didžiosios atliekos neišvežamos: pavyzdžiui, seni baldai, langai. Tačiau tokių atliekų išvežimas – ir gyventojų atsakomybė. Jas derėtų nugabenti į tam skirtą stambiagabaričių atliekų aikštelę, kur šios atliekos priimamos nemokamai. „Ekonovus“ didžiąsias atliekas išveža 2 kartus per metus. Data, kada tai bus daroma, paskelbiama vietinėje žiniasklaidoje. Tuomet stambiagabaritės atliekos surenkamos apvažiuojant visą rajoną“, – sakė M. Ašmonas.

Skatina rūšiuoti

„Ekonovus“ atstovai viliasi, kad situacija Tauragėje pamažu gerės. Informacija apie rūšiavimo naudą ekologijai, aplinkai, o kartu – ir ekonominę naudą patiems gyventojams, yra nuolat viešinama, o ant kiekvieno konteinerio klijuojami specialūs informaciniai lipdukai. Viliamasi, kad deramai tvarkyti atliekas paskatins ir nuo liepos 1 d. įvesta dvinarė rinkliava, kurią sudaro pastovioji bei kintamoji dalys.

Deja, didžioji dalis įvairių atliekų, tokių kaip automobiliniai plastikai ar padangos iš individualių namų valdų kol kas atsiduria bendro naudojimo konteinerinėse aikštelėse. Todėl didžiausius teigiamus pokyčius lemiantis veiksnys yra tauragiškių sąmoningumas: tada, kai gyventojai supras, kad rūšiuoti atliekas yra naudinga ir jiems patiems, situacija ims keistis. Tuomet palengvės atliekų tvarkytojų darbas, ims gerėti ir aplinkosauginė situacija.

Didžiųjų atliekų aikštelė

Bendrovė „Ekonovus“ primena, kad Tauragės rajono savivaldybės gyventojai didžiąsias atliekas, automobilines padangas, automobilių ardymo detales, buitinę techniką, antrines žaliavas (popierių, plastiką, stiklą), statybos ir griovimo darbų atliekas, įvairias pavojingas atliekas nemokamai gali pristatyti į Tauragės didžiųjų atliekų surinkimo aikštelę, esančią adresu: Paberžių g. 14 A, Tauragės mieste.

Didžiųjų atliekų surinkimo aikštelės darbo laikas: I ir VII – nedarbo dienos, II–V – nuo 08.15 iki 18.00 val., VI – nuo 09.00 iki 13.00 val. Pietų pertrauka – nuo 12.00 iki 12.45 val.

Daugiau informacijos teikia Tauragės didžiųjų atliekų surinkimo aikštelės priėmėjas, tel. 8 655 82 558.

Seimas, priėmęs Miškų ūkio įstatymo pataisas, atvėrė kelią ilgai brandintai urėdijų reformai. Jau aišku, ne tik kokie kriterijai nulems 42-iejų urėdijų sujungimą į 26 regioninius centrinės įmonės padalinius, bet ir kas tikrai neteks darbo. Vyriausybė paskelbė, kad dabartiniai urėdai nuo sausio 1-osios bus tiesiog atleisti. Penkerius metus Tauragės miškų urėdijai vadovavęs Robertas Piečia netekti darbo nebijo – teigė esąs pasirengęs naujiems iššūkiams. 51-erių vyras neatmeta galimybės dalyvauti urėdijos padalinio vadovo konkurse, tačiau svarsto ir kitus variantus – nerti į politinius vandenis ar dirbti verslo įmonėje.

Tauragės butų ūkio valdyba svarstė įmonės direktoriaus Liutauro Indriuškos prašymą atsistatydinti iš užimamų pareigų, kadangi šis yra laimėjęs konkursą Tauragės ligoninės vadovo pareigoms užimti. Taip pat nuspręsta daugiabučių modernizavimo barą perduoti Tauragės šilumos tinklams.

Šiandien miesto centrą sukaustė karinės taktinės pratybos „Tauragė 2017“. Apie dešimtą valandą karinių veiksmų simuliacija prasidėjo ties tiltu per Jūros upę.

Automobiliuose gerą matomumą užtikrina žibintai. Tinkamai juos pasirinkus vairuoti transporto priemonę kur kas saugiau ne vien tamsiuoju paros metu, bet ir blogomis oro sąlygomis. Įmonės UAB „Autoaibė“ specialistai primena automobilių žibintų paskirtį ir rūšis.