2018 Liepos 16 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

10 metų diktuoja bendruomeniškumo madas

  • Įkelta: 2017-09-08

Jovarų bendruomenės ir Reginos Vaičaitienės nuotraukos

Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Seniausia mieste Jovarų bendruomenė minėjo 10-ties metų jubiliejų. Savo interneto puslapyje skelbiantys tikslą suburti gyventojus į vieną grupę ir spręsti iškilusias problemas, kartu švęsti, organizuoti renginius, tvarkyti aplinką, keliauti, saugiai gyventi, bendruomenės nariai jau dešimtmetį surėmę pečius puoselėja gimtąjį Jovarų mikrorajoną. Per šį laikotarpį surengta daugybė renginių, kurie tapo tradiciniais ir pritraukia ne tik vietinius Jovarų gyventojus, bet ir miestiečius.

Pradėjo nuo talkos

Pirmininkė Palmyra Gylienė pasakojo, jog bendruomenei priklauso nuo pat jos įkūrimo pradžios, dalyvavo steigiamajame susirinkime, o pirmininke tapo prieš 8-erius metus, pakeitusi dvejus metus jai vadovavusią Vidą Valinčienę. Šiuo metu bendruomenė vienija 137 tikrus narius, apie 30–40 jų sudaro aktyvą – kuria idėjas ir organizuoja darbą.

Nuo pirmųjų dienų bendruomenės veikloje dalyvaujanti P. Gylienė Tauragės kabelinei televizijai teigė, jog prieš dešimtmetį apskritai buvo naujovė burti rajono gyventojus į bendruomenes. Jovarų bendruomenė Tauragės mieste įsikūrė pirmoji. Anot pirmininkės, idėja ją įkurti kilo nuo pavasarinės talkos – bendruomenė darbą pradėjo jau nuo balandžio mėnesio, nors oficialiai įkurta rugpjūčio 27-ąją.

– Grupelė kaimynų sugalvojo, kad reikia surengti Jovarų pakrantėje talką. V. Valinčienė dar ranka tada surašė kvietimus, išnešiojo visiems po pašto dėžutes. Į pirmąją talką susirinko tikrai nemažai žmonių ir dirbome visi turbūt daugiau nei per visas kitas dešimt talkų. Valydami pakrantę tada radome kalnus šiukšlių. Nuo to laiko ir pradėjome po truputį tvarkytis. Turėjome tokį gerą žmogų, dabar jis jau vyresnio amžiaus – tai Baltuškonis Stasys. Pirmuosius dvejus metus jis be jokio atlygio šienavo visus takus, – pačią bendruomenės veiklos pradžią prisiminė P. Gylienė.

Pirmaisiais metais susikūrusi bendruomenė iš niekur negavo nė cento. Pirmininkė pasakojo pamenanti, jog rengdami pirmąją Kalėdinę eglutę paramos prašė iš vietinių pažįstamų verslininkų.

Užaugo nauja karta

Jubiliejaus išvakarėse P. Gylienė džiaugėsi, jog vartant per dešimtmetį susikaupusias bendruomenės švenčių nuotraukas matyti, kaip užaugo mažieji jos nariai. Moteris pasakojo, jog jaunoji karta, šiuo metu stipriai prisidedanti prie renginių organizavimo ir noriai juose dalyvaujanti, prieš dešimtmetį buvo dar maži vaikai.

– Pavyzdžiui, Eimantas Skačkovas, padedantis mums organizuoti „Jovariadas“, pirmosios „Jovariados“ nuotraukoje, dar visai berniukas, gal 12-kos metų. Na ir visi tokie – dabartiniai mūsų jaunuoliai, kurie tikrai daug padeda, daug tų vaikinų mes turim neblogų – kad ir Remeikis Aivaras, – jie visi tada buvo dar visai mažiukai. Ir, kas įdomiausia, jie dalyvaudavo kiekvienoje talkoje. Galim drąsiai sakyti, kad mes juos užsiauginom, – jaunimo įsitraukimu į bendruomenės veiklą didžiavosi P. Gylienė.

Recepto, kaip ilgus metus išlaikyti bendruomenės narių entuziazmą, anot pirmininkės, nėra:

– Didelis stimulas yra jau įdėtas darbas ir jo rezultatas. Kartais pagalvojam, kad gal jau pavargom, bet kaip dabar viską mesti, kai tiek sukurta. Yra susirinkęs stiprus aktyvas, gal dėl to mums nėra labai sunku. Praktiškai visi tie patys, kurie daugiausiai dirbame, esame nuo pat pradžių, aišku, prisijungia ir vienas kitas naujas žmogus. Bet pats branduolys, kaip įsikūrė, taip ir tebėra.

Jovarų seniūnaitis ir pirmininkės pavaduotojas Algirdas Sugintas pasakojo, jog į bendruomenės veiklą jį įtraukė aktyvūs pirmieji entuziastai, kurie vykdė visų sodybų apžiūrą, vaikščiojo pas kiekvieną asmeniškai į namus, aukodami savo laiką:

– Labai malonu dalyvauti talkose, nes tarp bendruomenės narių vyrauja didelis susiklausymas ir visiems smagu, kad Jovarai švarėja, nebėra šiukšlyno. Ir kai atėjo bendruomenės nariai pas mane į kiemą, vykdydami apžiūrą, pasidarė gėda, jog neprisidedu prie jų darbo. Taip ir įsitraukiau, o su kiekvienais metais mūsų Jovarai gražėja, nesinori iš čia išvykti.

Tradicijos skatina pokyčius

Per dešimtmetį susiformavo daugybė tradicijų, vienijančių bendruomenės narius, kaimynus, skatinančių tvarkytis ir įsitraukti gražinant gyvenamąją aplinką. Kaip TVK pasakojo A. Sugintas,  jau daug metų vyksta gražiausių sodybų rinkimai.  Sodybų apžiūrą atlieka bendruomenės tarybos nariai, išrenka kelias dešimtis gražiausiai tvarkomų namų ūkių, po to iš jų dar kartą atrenka įspūdingiausiai besitvarkančius aplinką.

– Didelis nematomas darbas išrinkti gražiausias sodybas. O kada pas vieną kaimyną ateina apžiūrėti, kaip jis gražiai tvarkosi, nori nenori ir kitas, už tvoros imasi gražinti savo aplinką – nesinori atsilikti. Taip kasmet rajonas vis gražėja, darosi tvarkingesnis, – teigė A. Sugintas.

Jovariškiai kasmet organizuoja ne vieną didelę tradicinę šventę. Į Jovarus tauragiškiai vyksta švęsti Jonines, Užgavėnes, taip pat ryški Kalėdinės eglės įžiebimo šventė. Garsi ir sporto šventė „Jovariada“.

Anot seniūnaičio, bendruomenės aktyvas džiaugiasi, kad susirenka daug žmonių iš miesto, ir su kitomis bendruomenėmis nekonkuruoja, o draugauja, pasidžiaugia vieni kitų darbais, pasidalija idėjomis. Pasak A. Suginto, kuo labiau kiekvienas stengsis, tuo miestas bus gražesnis.

Šventė jubiliejų

Praėjusį šeštadienį Jovarų bendruomenė organizavo dešimtmečio jubiliejaus šventę, kurioje koncertavo žinomi Lietuvos atlikėjai Vaida Genytė, Egidijus Bavikinas ir jovariškis Liudas Mikalauskas. Jaukioje šventėje netrūko betarpiško bendravimo – atlikėjai susirinkusiems dainavo ant pievutės,  aplink juos sukosi šokių rateliai. Buvo džiaugiamasi nuveiktais darbais, dėkota prie bendruomenės veiklos prisidedantiems gyventojams už pastangas neatlygintinai puoselėjant aplinką, suburiant žmones šventėms ir dideliems darbams.

Pasveikinti bendruomenės atvyko Seimo narė Aušrinė Norkienė, savivaldybės atstovai – administracijos direktorius Modestas Petraitis, vicemerė Virginija Eičienė. Taip pat sveikinimo žodžius tarė kitų miesto bendruomenių atstovai. Anot P. Gylienės, visi svečiai sunkiai tilpo ant scenos. Po šventės bendruomenės pirmininkė „Tauragės žinioms“ teigė besidžiaugianti, jog renginys puikiai pavyko ir planuojanti tolimesnius darbus ir išvykas – užsiminė apie artėjančią Helovino šventę, ekskursijas ir tradicinius renginius, planus surengti bendruomenės gyvenimo akimirkų fotografijų parodą.

– Visiems pirmiausia noriu tarti „ačiū“ – pirmiausia, be abejo, savo bendruomenės aktyvui, taip pat ilgamečiams rėmėjams, savivaldybės administracijai. Rengėme šią šventę norėdami pasidžiaugti savo žmonėmis, per dešimtmetį nueitu keliu, atliktais darbais, išgražėjusiais Jovarais. Buvo labai jauku ir gera, visi, kas galėjo, geranoriškai prisidėjo. Apskritai žmonės labai teigiamai atliepia mūsų veiklos misiją – noriai dalyvauja, prisideda, stengiasi, – džiaugsmo neslėpė P. Gylienė. 

 

Vakar Tauragės apylinkės teismas priėmė sprendimą Sigito Kancevyčiaus ir Tauragės rajono savivaldybės byloje dėl neteisėto atleidimo iš darbo. Taikytis su buvusiu darbdaviu nenorėjęs atleistas  bibliotekos direktorius teisme patyrė visišką fiasko. Ne tik negavo jam taikos sutartimi siūlytos 8 tūkst. eurų kompensacijos, nebuvo grąžintas į darbą, kaip reikalavo ieškiniu, bet ir turės padengti bemaž 2,5 tūkst. bylinėjimosi išlaidų savivaldybei. Teismas pripažino, jog Tauragės rajono savivaldybės meras pagal Vietos savivaldos įstatymą turėjo teisę spręsti ieškovo atleidimo iš darbo klausimą savo nuožiūra, be to, atmetė S. Kancevyčiaus argumentus, kuriais jis ginčijo jam paskirtą nuobaudą – atleidimą.

Naujausiame numeryje skaitykite: išnagrinėtas Sigito Kancevyčiaus ieškinys Tauragės rajono savivaldybei – ar buvęs direktorius sugrįš į darbą? Ar Tauragėje vėl duris atvers grill restoranas? Taip pat apie savanorystės idėjas,  sporto pasiekimus, verslo naujienas, visame mieste aidėjusius šūvius, inovacijas, Atgimimo aikštę papuošiantį šviesų muzikos fontaną ir visa, kuo gyveno Tauragė šią savaitę.

Tauragės savivaldybėje pirmąjį šių metų pusmetį surinkta daugiau atliekų nei pernai – jos nenugulė pamiškėse ar atokesnėse laukymėse. Tačiau didesnio gyventojų sąmoningumo dar trūksta: dažniausiai tauragiškiai viską meta į bendrus konteinerius, tinkamai nepasirūpindami bioskaidžiomis, pavojingomis ar didžiosiomis atliekomis. Tai ne tik sukelia sunkumų atliekų vežėjams, bet ir kenkia aplinkai.