2018 Liepos 20 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Su smurtu kovoti padeda prevencija

  • Įkelta: 2017-08-03

„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka

Nors vis dažniau atkreipiamas visuomenės dėmesys į gąsdinantį smurto artimoje aplinkoje mastą, griežtinami įstatymai, jo atvejų nemažėja. Anot Tauragės moters užimtumo centro ir Specializuotos pagalbos centro vadovės Nijolės Meilutienės, svarbu laiku imtis prevencinių priemonių bei šeimų švietimo, sustiprinti tinkamą požiūrį į gyvenimo kokybę, kad smurtą patyrusios aukos nebijotų kreiptis pagalbos, o jį matę vaikai ateityje patys netaptų smurtautojais.

Buitinio konflikto metu neblaivus vyras stumdė savo sugyventinę, taip sukeldamas jai fizinį skausmą. Vyras prie savo vaikų iškoneveikė žmoną necenzūriniais žodžiais ir spyrė jai į koją... Tokie ir panašūs pranešimai dažnai šmėžuoja policijos įvykių suvestinėse. O kiek dar nežinomų atvejų, dėl kurių moterys ar vaikai bijo kreiptis pagalbos.

Apie mūsų miesto ir rajono padėtį, susiklosčiusią situaciją, prevencines priemones ir pagalbą nukentėjusiems sutiko papasakoti Tauragės moters užimtumo centro ir Specializuotos pagalbos centro vadovė N. Meilutienė. Šis centras teikia psichologinę, socialinę, teisinę pagalbą nukentėjusiems nuo smurto, patyrusiems pažeminimą. 

–  Pagrindinė problema yra smurtas artimoje aplinkoje, iš kurio kyla daug didesnės pasekmės, kaip prekyba žmonėmis, visuomenės agresija, valstybės lėšų, siekiant tas problemas spręsti, eikvojimas, diskriminacija. Dirbame su trimis rajonais: Jurbarko, Kelmės ir Tauragės. Vien nuo metų pradžios iš Policijos gavome daugiau nei 220 atvejų, tačiau čia tik bylos, kuriose jau pradėti ikiteisminiai tyrimai. Mūsų miestas didžiausias iš šių, tačiau jame iškvietimų palyginus mažiausiai, nors reali situacija – dvigubai ar net trigubai baisesnė, kadangi dažnai aukos pasirenka nutylėti savo problemas, dėl visuomenės požiūrio, baimės, ekonominių sumetimų, prisirišimo, įsitikinimo, kad neteisinga palikti vaikus be pilnos šeimos, – sakė centro vadovė.

Statistiškai net 98 proc. smurto būna nukreipta prieš moteris. Moteris prieš vyrą – retas atvejis, tačiau net jeigu taip ir atsitinka, tai ilgai sukaupto emocinio ar fizinio teroro pasekmė. Tokiais atvejais dėl tokių savo veiksmų dažniausiai lieka kalta auka.

– Nors mūsų visuomenėje skiriama daug dėmesio įstatymams, jų griežtinimui, tačiau to nepakanka, kad užkirstume kelią nelaimėms. Labai svarbu yra ir prevencinės priemonės, kurioms Lietuvoje skiriama nepakankamai dėmesio ir lėšų. Vienas iš svarbiausių aspektų, kur reikėtų nukreipti prevenciją, tai vaikai, kurie anksčiau matė smurtą. Užaugę jie gali patys tapti smurtautojais, todėl svarbu pasiekti to, kad šeima ir jos moterys būtų laimingos bei įdiegti tam tikras vertybes, kurios sustiprintų tinkamą požiūrį į gyvenimo kokybę. Be to, svarbiausia nebijoti kreiptis ten, kur jums bus ištiesta pagalbos ranka, – sako N. Meilutienė.

Moters užimtumo ir informacijos centras jau beveik dvidešimtmetį vykdo įvairius projektus, padedančius pasiekti  žmonėms gerbūvį. Tai ne tik  kova su smurtu. Centro tikslas – mažinti diskriminaciją visuomenėje ne tik lyties, tačiau ir amžiaus, socialinio statuso atžvilgiu. Centras organizuoja slaugių kursus moterims, kurios siekia įgyti išsilavinimą, ekonominę nepriklausomybę. Nuo rugsėjo mėnesio centre laukiami savanoriai, kurie norėtų prisidėti prie šviesesnio visuomenės rytojaus.   

Praėjusią savaitę nerimusios aistros dėl „Šaltinio“ progimnazijos direktorės Jūratė Lazdauskienės pasitraukimo iš užimamų pareigų kulminaciją pasiekė liepos 26-osios Tarybos posėdyje. Politikai turėjo apsispręsti, ar tenkinti mokyklos vadovės prašymą atleisti ją iš darbo nuo rugsėjo 4-tos dienos. Nors Tarybos nariai žodžiu vieningai išreiškė palaikymą direktorei, tiesaus atsakymo, nori toliau dirbti ar ne, J. Lazdauskienė vengė iki pat pabaigos. Po emocingų kalbų ir teisės aktų nagrinėjimo, Vyriausybės atstovės prie sienos remiama J. Lazdauskienė pagaliau ištarė svarbiausią savaitės frazę: „jei Taryba parodys pasitikėjimą, taip, aš  lieku „Šaltinyje“. „Tauragės žinių“ duomenimis, prašymą likti darbe direktorė pateikė jau kitą dieną.

Tauragės rajono savivaldybė skelbia, kad plečiantis Dunokų kapinių plotui, planuojama gerinti jų infrastruktūrą. Esą dabar gyventojams sudėtinga prieiti prie naujai suformuotų kapaviečių, iš toli reikia parsinešti vandenį, skirtą gėlių laistymui.

Praėjusį antradienį Tauragės apylinkės teisme turėjo vykti Batakių vidurinės mokyklos direktoriaus Rimvydo Varanavičiaus teismo posėdis. Tačiau, neatvykus kaltinamojo advokatui, jis buvo atidėtas. R. Varanavičius teigė tikintis būsiąs nubaustas tik administracine tvarka ir ketinantis dirbti toliau.

Trečiadienį baigėsi terminas, iki kurio galėjo taikiai susitarti Tauragės rajono savivaldybė ir pernai iš pareigų atleistas B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorius Sigitas Kancevyčius. Tačiau planuotas teismo posėdis neįvyko, nes, kaip informavo Tauragės rajono apylinkės teismo atstovai, buvo gautas ieškovo advokato prašymas atidėti posėdį dėl jo atostogų. Nepaisant to jau aiškėja situacijos kontūrai – taikos sutarties šalys nepasirašys. Su politikų siūlomomis salygomis buvęs bibliotekos vadovas nesutinka, savivaldybė kompromiso ieškoti taip pat nenusiteikusi. Abi proceso šalys tvirtina, jog vienintelis likęs ginčo sprendimo būdas – teismas.