2020 Rugpjūčio 13 d.
Ketvirtadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Vandens turizmas Tauragėje – neišnaudota niša

  • Įkelta: 2017-05-10

Pagramančio regioninio parko albumo nuotraukos

Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Edgaras Vaškaitis, „Klaipėdos aktyvaus laisvalaikio klubo“ (A.L.L.) įkūrėjas ir ilgametis prezidentas, profesionalus gidas bei Klaipėdos universiteto Rekreacijos ir turizmo katedros dėstytojas savo tinklaraštyje activetrips.lt prakalbo apie problemas Tauragės regiono turizmo sektoriuje. Save vadindamas „nišiniu klientu“, tai yra patyrusiu irkluotoju, ieškančiu naujų nuotykių, naujų emocijų, vyras teigia, jog Tauragės regionas nėra pasiruošęs išnaudoti vandens turizmo potencialo – trūksta tiek pačių paslaugų, tiek informacijos apie jas. Dėstytojo nuomone, tokiomis upėmis, kaip Akmena, vandens  turizmo sezonas galėtų tęstis kur kas ilgiau, jei būtų tinkamai išnaudojamos gamtos sąlygos, išplėtota infrastruktūra.

Galėtų mažinti sezoniškumo įtaką

„Tradiciškai baidarių sezonas Lietuvoje tęsiasi nepilnus tris mėnesius. Įdomu, kad panašiose, ar net atšiauresnėse klimato sąlygose esančiose Kanados provincijose baidarių sezonas trunka iki 8 ar 10 mėnesių, tai yra iki kol užšąla upės. Aš jokiu būdu neteigiu, kad čia ir dabar turime vasario ar lapkričio mėnesį čiupti baidares ir šturmuoti Lietuvos upes. Dažno mūsų tautiečio galvoje plaukimas baidarėmis kelia asociacijas tik su vasara ir šiluma. Tačiau Kanados pavyzdys rodo, kad tinkamai pasiruošus, plaukimas baidarėmis nesudaro jokių didesnių keblumų ir šaltesniu metų laiku. Kitaip tariant, daug priklauso nuo požiūrio“, – rašoma E. Vaškaičio straipsnyje.

Edgaras Vaškaitis. Asmeninio albumo nuotrauka

Tauragės regionas gali pasigirti bent penkiomis įvairaus sudėtingumo vandens turizmui tinkančiomis upėmis. Akmena įvardijama kaip viena sudėtingiausių, tačiau ir galinčių suteikti ekstremalių pojūčių, upių. Tiesa, vasaros metu čia vanduo nusenka, todėl plaukti baidarėmis įmanoma tik anksti pavasarį arba rudenį.

Autoriaus nuomone, pasitelkus esamus išteklius, žinias ir kūrybiškumą, būtų galima sumažinti sezoniškumo įtaką vietiniam turizmui. Tačiau, tam reikalinga išplėtota turistinės vietovės infrastruktūra, kurios E. Vaškaitis, nusprendęs išbandyti plaukimą baidare Akmenos upe, Tauragėje pasigedo.

„Akmenos upe galima plaukti pavasarį, rudenį, retais atvejais vasarą. Įprasto inventoriaus nepakaks. Baidarių nuomotojai siūlo tradicines paslaugas – baidarių, hermetinių maišų, gelbėjimosi liemenių nuomą. O kur hidrokostiumai? Pašėlusioje Akmenos upėje pavasarį be jų nelabai ką malonaus nuveiksi. Logiška, kad jei jau klientas pasiryžo iššūkiui, visą paslaugų komplektą norėtų gauti vienoje vietoje. Kol kas taip nėra“, – apgailestauja autorius.

Su draugų kompanija plaukdamas šį pavasarį Akmena, E. Vaškaitis teigė hidrokostiumą nuomavęsis iš Klaipėdos regione veikiančio baidarių nuomos punkto, teikiančio daug platesnio spektro paslaugas, nei analogiškų verslų savininkai Tauragėje.

Trūksta entuziastų

„Tauragės žinių“ pakalbintas E. Vaškaitis užsiminė ir apie Tauragėje veikusių aktyvaus laisvalaikio organizacijų „Aktyvi Tauragė“ ir „Ekstremalų asociacija“ veiklą, kuri pastaruoju metu gerokai aprimo. Šį savaitgalį planuotas ekstremalus plaukimas Jūros upe „Ištvermės yris“ atšauktas dėl nepalankių sąlygų – pasak organizatorių, vandens lygis šiuo metu per aukštas.

– Tiek „Aktyvios Tauragės“, tiek „Ekstremalų asociacijos“ veikla laikosi ant kelių entuziastų. Idėjos šaunios, tačiau, norint plėtoti šią sritį, siekiant, kad hobis taptų darbu, anksčiau ar vėliau prireikia pagalbos ir paramos iš šalies – tiek vietinių verslininkų, tiek valdžios institucijų. Be to, reikalingos ir stiprios vadybinės žinios, saugumo elementai, kad būtų išvengta nelaimių, – samprotavo E. Vaškaitis.

Turizmo specialistas teigė, jog kalbant apie Tauragės rajone organizuotus masinius baidarių žygius, tokius, kaip „Ištvermės yris“, daugelį entuziastų iš visos Lietuvos atbaido kitų rinkos dalyvių pasyvumas, atsiranda organizacinių, logistikos problemų. Pavyzdžiui, jei žygis organizuojamas anksti ryte,  kyla nepatogumų, kaip ir kada atvažiuoti, kur apsistoti, pernakvoti.

„Ekstremalų asociacijos“ prezidentas Vidas Stašaitis paaiškino, jog organizacija šiuo metu orientuojasi ne vien į vandens turizmą, taip pat ne vien į masinių renginių organizavimą. V. Stašaitis sutiko su nuomone, kad profesionaliam baidarių sportui trūksta dėmesio Tauragėje, tačiau teigė, jog tam reikėtų rasti ypatingai atsidavusių entuziastų, kas, dėl personalo kaitos, anot jo, yra sunkiai įmanoma.

– Norint plėtoti baidarių sportą reikia vien tam atsidavusio žmogaus, kuris „kvėpuotų vandeniu“, nes tai reikalauja labai daug jėgų – įrangos paruošimas, vežiojimas, taip pat ir informacijos sklaida, organizavimas. Viskam reikia pinigų ir laiko, kol kas Tauragėje tuo nėra kam užsiimti, – aiškino aktyvaus laisvalaikio mėgėjas.

Pasak V. Stašaičio, Taurų parke teikiamas visas baidarių sportui reikalingos įrangos nuomos paketas, yra ir hidrokostiumų. Tačiau baidarių nuoma nėra pagrindinis Taurų parko pajamų šaltinis, todėl į informacijos sklaidą nėra daug investuojama.

Visgi vaikinas teigė manantis, jog vandens turizmo situacija Tauragėje nėra bloga:

– Į baidarių žygius Tauragėje susirenka po 40–50 žmonių, atvyksta svečių ir iš kitų miestų. Manau, tai yra normalu, nes ir didmiesčiuose situacija panaši.

„Reikia parduoti emociją“

E. Vaškaitis akcentuoja, jog nėra efektyvios reklaminės informacijos, perteikiančios emocijas, kuri galėtų patraukti potencialų turistą bei sugundyti net neprofesionalą išbandyti plaukimą šaltesniu oru, kas žmonėms dažnai atrodo ekstremalu. „Emocija – štai ką pirmiausia reikia parduoti tokiuose išskirtiniuose plaukimuose“, – rašo jis.

„Ieškodamas informacijos apie Akmenos upę perskaičiau daug aprašymų, tačiau ilgu tekstu šiais laikais mažai ką sužavėsi. Youtube portale įvedus „Akmena“ galima rasti daug mėgėjiškų filmukų. Vieni ilgesni, kiti trumpesni, bet neradau nei vieno, kurį kaip pristatomąjį rodyčiau potencialiems klientams. Patarimas baidarių nuomos verslininkams – investuokite į emociją. Investuokite į trumpus vaizdinius siužetus tikslinei auditorijai apie plaukimą Akmenos upe, kuriuos pažiūrėjus kiltų tik viena mintis: „Ei, ir aš taip noriu!“. Taip, čia jau reikės profesionalų pagalbos“, – patarimais dalijasi E. Vaškaitis.

Kokybiško viešinimo turizmo specialistas pasigedo ir savivaldybės lygmeniu. Kaip žinia, Tauragės turizmo informacijos centras likviduotas praėjusiais metais, TIC funkcijos perduotos Tauragės krašto muziejui. Anot E. Vaškaičio, Tauragės krašto muziejaus turizmo informacijos skyriaus administruojamame tinklalapyje www.taurageinfo.lt, apie plaukimą Akmenos upe nepateikta jokios realiai plaukimui naudingos informacijos. Tinklalapio informacija menkavertė ir neišbaigta. Pateikęs užklausą elektroniniu paštu dėl platesnės informacijos, atsakymo autorius teigia taip ir nesulaukęs.

Pagramančio misija –  pažintinis turizmas

E. Vaškaitis taip pat mini, kad Akmena plaukiantys turistai neturi ir galimybių bent kiek civilizuotam atokvėpiui krante. „Turime tik kelias stovyklavietes 50 kilometrų upės ruože ir tos pačios Akmenos finišo tiesiojoje – Pagramančio regioniniame parke.“ Anot jo, Pagramančio regioninis parkas yra kaip vilties žiburėlis vandens turizmo srityje šiame regione.

Tačiau, pakalbinus Pagramančio regioninio parko direktorių Sigitą Mėlinavičių, paaiškėjo, kad vandens turizmu ir čia rūpinamasi minimaliai, o ypač mažai dėmesio skiriama profesionalams, E. Vaškaičio minėtam „nišiniam“ klientui.

Pagramančio regioninio parko direkcijos tinklapyje galima rasti informacijos apie tai, kad direkcija be kitų rekreacinių paslaugų teikia ir baidarių nuomos paslaugas, organizuoja žygius. Praėjusį savaitgalį baidarių sezonas simboliškai atidarytas direkcijos organizuotu tradiciniu žygiu „Žemyn upe“. Tačiau tai yra vienintelis žygis, organizuojamas baidarių sezono metu. Tiesa, entuziastai ir patys susiorganizuoja įvairių pramogų – šį pavasarį Akmenoje jau vyko „Slalomralio“ varžybos.

S. Mėlinavičius teigė, jog jo vadovaujama įstaiga orientuojasi į pažintinį, o ne sportinį turizmą, todėl nemato reikalo siūlyti platesnio paslaugų ar įrangos spektro profesionalams. Anot jo, tuo turėtų užsiimti verslas. Tačiau sutiko, kad iš esmės į Pagramančio regioninį parką atvykstantiems turistams trūksta maitinimo, apgyvendinimo paslaugų, kas lemia ir mažesnį regiono patrauklumą. 

Praėjusį ketvirtadienį įvyko Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Stebėtojų tarybos posėdis. Jame vėl iškeltas klausimas dėl įstaigos vidaus auditorės Jūratės Petrošienės veiklos. Auditorė stebėtojams jau buvo užkliuvusi 2016-aisiais, tada tarybos nariai pasigedo jos dalyvavimo posėdžiuose, mat moteris dažnai sirgo. Stebėtojų tarybos pirmininko Modesto Petraičio teigimu, per 2015–2016 metus taryba nėra gavusi iš auditorės jokių pastebėjimų, dėl to abejoja jos veiklos reikalingumu. Imta svarstyti galimybę įstaigai samdyti išorinio audito kompaniją. Kiek tai kainuotų, pavesta išsiaiškinti PSPC direktoriui Donatui Petrošiui per 2 savaites – iki kito rajono tarybos posėdžio, kuris vyks gegužės 17 dieną. Direktorius įpareigotas ir pateikti detalius faktus apie auditorės nuveiktus darbus. Pati Jūratė Petrošienė teigė dirbanti daug ir nuoširdžiai, tačiau neturinti įgaliojimų už savo veiklą tiesiogiai atsiskaityti Stebėtojų tarybai.

Tauragės miestas gali didžiuotis dar vienu pasiektu rekordu. Antradienį minint Europos dieną Pilies aikštėje masiniame renginyje „Šokvaikštis“ dalyvavo 1714 vaikų ir suaugusiųjų. 

Antrosios gegužės savaitės orai mėgins mūsų kantrybę. Ilgai laukta šiluma pasilepinome tik trumpai, o šiomis naktimis sulauksime šalnų, dienomis taip pat labai šilta nebus. Dažnai sulauksime kritulių, nenustebkite jei pasnigs. Tačiau savaitei baigiantis pavasaris pamažu atsities ir oras palengva šils.

Jau praėjusį rudenį Tauragės rajono valdantiesiems buvo pateikta dvinarės rinkliavos už atliekų surinkimą skaičiavimo metodika, o nuo šių metų pradžios Vyriausybės nurodymu ši tvarka turėjo įsigalioti. Tačiau vis neapsisprendžiama dėl jos įvedimo, ir ne tik Tauragėje – naują metodiką delsia patvirtinti ir kaimyninės savivaldybės. Nors TRATC atstovai palaiko naują mokesčių tvarką, garantuosiančią įmonei pastovias pajamas, nuspręsta svarstymą vėl atidėti, kol bus susitarta su kaimyninių savivaldybių vadovais, kokį pastoviosios ir kintamosios įmokų dalies santykį taikyti. Rinkliavos pastovioji dalis be užuolankų vadinama nekilnojamojo turto mokesčiu, mat ją turės mokėti visi pastatų savininkai, nepriklausomai nuo to, ar ten gyvena ir šiukšlina.

Naujas „Tauragės žinių“ numeris – jau spaustuvėje. Jame kviečiame skaityti: kas laukia Tauragės PSPC auditorės, kodėl vis dar netvirtinama dvinarė šiukšlių surinkimo apmokęstinimo tvarka, taip pat apie krašto turizmo problemas, policininkų pergales ir gydytojų apdovanojimus, artėjančius renginius.  Ir, be abejo, sveikinimai mamoms Motinos dienos proga ir dar daug aktualijų bei gerų naujienų.

Tauragės šilumos tinklai pateikė rajono tarybai 2017-ųjų investicinį planą, kuriame numatoma vykdyti šilumos tinklų plėtrą į Tauragės industrinį parką bei modernizuoti šilumos trasas Tauragės mieste.

Baigiamas šildymo sezonas
  • Įkelta: 2017-05-03

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio įsakymu nuo gegužės 2 dienos skelbiama šildymo sezono pabaiga. Oficialiai šildymas bus nutraukiamas nuo šiandienos.

Sklandant gandams, jog atlikus auditą, Vaikų ir jaunių sporto mokyklos direktoriui Audriui Bitinui gali grėsti atleidimas, ketvirtadienio Tarybos posėdyje valdantieji ne juokais susikibo su opozicija. Bemaž valandą trukęs vadovo likimo svarstymas priminė šachmatų partiją – argumentus vieni po kito dėstę daugumos ir opozicijos atstovai įtampą išlaikė iki galo. Auditorės Kostės Čiapienės teigimu, įstatymų nesilaikymas vadovaujant mokyklai negali būti toleruojamas, tuo tarpu opozicija dėstė, jog realios žalos rajono biudžetui nei pačiai mokyklai nebuvo padaryta, todėl nuobaudos A. Bitinas nenusipelnęs. Visgi nuspręsta drausminę nuobaudą – pastabą – skirti. Opozicija tokiam sprendimui nepritarė – esą tai pirmas žingsnis link direktoriaus atleidimo. 

Gegužės pradžia pradžiugins maloniomis permainomis: dangus beveik kasdien bus saulėtas, kritulių tikimybė maža, o temperatūra kils vis aukščiau. 

Ilgametė vaikų globos namų „Šaltinėlis“  vadovė Regina Judzinskienė atsisveikina su kolektyvu ir užleidžia vietą jaunesniems. Moteris jau penkis metus įstaigai vadovavo būdama pensinio amžiaus. Nors pastaruoju metu, dėl skiriamo didesnio dėmesio vaikų gyvenimo sąlygoms šeimose, vaikų globos namuose padaugėjo kritiškai, direktorė teigė, kad padidėjęs darbo krūvis jos apsisprendimui įtakos neturėjo.

Nuo balandžio 10 d. prasidėjęs žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas pamažu įsibėgėja. Per daugiau nei savaitę Tauragės rajone ūkininkai ir žemdirbiai pateikė per 200 paraiškų. Apie pasėlių bei kitų žemės ūkio naudmenų deklaravimo tvarką, numatytas naujoves ir ne tik, kalbamės su Tauragės rajono savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėja Ramute Noreikiene.

Karštas diskusijas sukėlusi miškų urėdijų reforma paskatino atidžiau pasiaiškinti kas, kodėl ir kaip. Ar tikrai skauda be reikalo, o visas miškų sektorius laikosi vien ant romantizuoto, medžiais besirūpinančių, miškininkų įvaizdžio? Deja, pradėjus kalbėtis, pasimatė nemažai nesuveržtų mazgų tarp valdžios ir urėdijų. Nors pradžioje buvo galima sveikinti valdininkus už inicijuotą reformą, tačiau vėliau tapo aišku, kad viskas ne taip žalia, kaip atrodė pradžioje. Matyt, per vešlią lapiją už savo kabinetų langų, valdantiesiems tapo sunku įžiūrėti, kas vyksta ant planuojamų reformuoti urėdijų žemės.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, jog gegužės 2 dieną baigiasi gyventojų pajamų mokesčio deklaracijų pateikimo terminas. Iki tos dienos deklaracijas privalo pateikti pernai individualią veiklą pagal pažymą ar su verslo liudijimu vykdę smulkieji verslininkai, gyventojai, pernai pasinaudoję per dideliu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu.


Europos Sąjungos parama svarbi privačių miškų savininkams miškų būklei gerinti ir miškų ūkiui plėtoti. Šiuo metu parama skirstoma pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą. Prieš teikiant paraišką paramai gauti, labai svarbu išsamiai susipažinti su priemonės paramos teikimo schema, tinkamumo kriterijais ir reikalavimais paramai gauti, bei su įsipareigojimais, kuriuos turėsite vykdyti gavę paramą. Paraiškas paramai gauti priima ir registruoja Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos, Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento teritoriniai paramos administravimo skyriai, kurių adresai skelbiami interneto svetainėje www.nma.lt. 

Kokio valdžios verdikto sulaukė prasižengę švietimo įstaigų direktoriai, ką tauragiškiams žadėjo premjeras Saulius Skvernelis, kokios įmonės stiprina Tauragės regioną investicijomis, taip pat apie rezonansinių teismo procesų eigą, tauragiškių sporto pergales, pramoginius renginius ir daug kitų naujienų skaitykite naujausiose „Tauragės žiniose“.

Šiandien 10 val. rajono tarybos posėdyje svarstomi svarbūs tauragiškiams klausimai, kurių darbotvarkėje net 71. Tarybos nariai spręs Batakių vidurinės mokyklos direktoriaus likimą, tarsis dėl dvinarės šiukšlių surinkimo rinkliavos metodikos patvirtinimo, tvirtins Tauragės šilumos tinklų investicinį planą bei daugelio švietimo įstaigų vadovų ataskaitas. 

Siekdami pagerbti daugiau nei 20 000 Lietuvos partizanų, Televizijos bokšto ir Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo gynėjai, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos nariai, ėmėsi iniciatyvos – Kryžkalnyje pastatyti paminklą visiems Lietuvos Laisvės kovotojams. Iniciatoriai tikisi, kad projektą parems tikrieji tėvynės patriotai, ir Lietuvos valstybė.  

Viešoje erdvėje pasipylė komentarai, jog vietoje miesto šventės renginių, pirmiausia reikėtų tvarkyti griūvantį Meilės alėjos šlaitą. Neūkiškumu kaltinami savivaldybės atstovai žada,  kad tauragiškių pasivaikščiojimams pamėgtas pėsčiųjų takas likimo valiai paliktas nebus, šlaito atitaisymo planui parengti pasitelktos inžinierių ir mokslininkų pajėgos.  

Respublikos gatvėje įsikūręs Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pastatas įgavo naują veidą – baigiami pastato išorės renovavimo darbai. Paskutinius  akcentus tikimasi sudėlioti iki gegužės 4-osios, kuomet visos šalies ugniagesiai minės Šv. Florijono dieną.

Šiandien Tauragėje lankosi Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis. Po susitikimo su rajono valdžios atstovais, premjeras surengė 10 min. spaudos konferenciją žiniasklaidai, po to vyksta į Tauragės industrinį parką.

„Darom ir gamta padėkos!“ Su tokiu šūkiu akcijos organizatoriai kviečia dalyvauti jubiliejinėje nacionalinėje tvarkymosi akcijoje „Darom 2017“, kuri šeštadienį 10 valandą suburs visus Lietuvos žmones. Tauragės rajone užregistruoti aštuoni tvarkymo taškai. 

Rytojaus numeryje skaitykite: kaip sekasi pareigūnams nepaklususiam vairuotojui kovoti prieš teisėsaugą, kokį verdiktą teismas priėmė Kultūros centro byloje, kodėl į Gruziją taip traukia tauragiškius, o taip pat apie išgražėjusią ugniagesių tvirtovę, renovuojamų daugiabučių gyventojų nuogąstavimus, artėjančius kultūrinius ir pramoginius renginius bei daug kitų naujienų.

Balandžio 3–6 d. Strasbūre (Prancūzija) vyko Europos Parlamento plenarinė sesija, kurioje dalyvavo ir „Tauragės žinių“ žurnalistė. Pagrindinis plenarinės sesijos akcentas – Jungtinės Karalystės (JK) išstojimo iš Europos Sąjungos (Brexit) sąlygų svarstymas. Priimta rezoliucija dėl tolimesnių veiksmų užtikrinant Europos Sąjungos (ES) piliečių teises Jungtinėje Karalystėje. Taip pat ratifikuotas bevizis režimas Ukrainos piliečiams, kaip ES solidarumo su Rusijos agresiją patyrusia Ukraina ženklas. Panaikinti tarptinklinio ryšio ES šalyse mokesčiai, sugriežtinta medicinos prietaisų ir automobilių išmetamųjų dujų reguliavimo kontrolė, diskutuota apie žmogaus teisų pažeidimus Rusijoje ir Baltarusijoje bei propagandistų skleidžiamų netikrų žinių (angl. „Fake news“) pavojų.

Įsibėgėjus pavasariui, jau pradedamas puošti iš žiemos miego pabudęs miestas. Pirmosios  pavasario „šauklės“ – našlaitės.

„Tauragės žinių“ redakcija praėjusią savaitę gavo net du renovuojamų daugiabučių namų gyventojų skundus. Tuos pačius raštus pasipiktinę žmonės pateikė ir savivaldybės institucijoms bei Tauragės butų ūkiui. Namo, esančio Vytauto g. 62, gyventojai skundžiasi ne pačios renovacijos kokybe, o tuo, kad esą estetinį tvarkomo namo vaizdą gadina tarybiniais laikais statyto lifto liekanos, be to, jiems trukdo name įsikūrusios kebabinės veikla, kurios savininkas Ahmetas Ince neva planuojantis ant minėtos pakylos statyti lauko terasą.