2018 Balandžio 23 d.
Pirmadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Pristatytas Meilės alėjos gelbėjimo planas

  • Įkelta: 2017-05-15
Autorės nuotrauka
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Meilės alėjos šlaito tvirtinimo projekto parengiamieji darbai eina į pabaigą. Trečiadienį Tauragės rajono savivaldybėje viešėjo Aleksandro Stulginskio universiteto dėstytojai, modeliuojantys moksliškai pagrįstus pasiūlymus projektuotojams. Remdamiesi atliktais geologiniais tyrimais, mokslininkai pateikė veiksmų planą, kaip, jų nuomone, būtų galima sutvirtinti slenkantį Jūros krantinės šlaitą ir sustabdyti jo eroziją. Tiesa, kiek tai kainuos, kol kas pasakyti niekas negali. Darbus vykdyti tikimasi pradėti jau šią vasarą, tačiau miesto šventės metu į Vasaros estradą greičiausiai teks kulniuoti J. Tumo-Važganto gatve – griūvantį taką dėl saugumo planuojama užtverti.

Pirmiausia mokslininkai išaiškino šlaito slinkimo priežastis, dėl kurių padėtis tapo nevaldoma. Pasak jų, šlaito erozija prasidėjo veikiant daugybei gamtos veiksnių, tarp jų – didelis pastaraisiais metais iškritusių kritulių kiekis. Taip pat miesto vandens nuotekų sistemos, kurioms priklausantys šuliniai išfiltruotą vandenį grąžina į gruntinius vandenis, kuris, esant nuolydžiui į Jūros pusę, teka šlaito link ir galiausiai ten išsiveržia. Viršutinio šlaito judėjimą, pasak mokslininkų, lemia geologinė šlaito sluoksnių struktūra, nes visai Jūros upės pakrantei yra būdingas po gruntu esančio dulkinio molio plaukiojantis sluoksnis, kuriam įmirkus, juda viršutinis gruntas.

– Ši geologinio sluoksnio dalis sudaro problemą, ir nesvarbu, ką mes paviršiuje darysime, jis slinks. Vienintelis būdas jį sustabdyti – įlaidinės sienelės pagalba. Išeitis yra – įlaidai per molį į stabilų žvyro gruntą, kurie neleistų vystytis tolimesniems procesams, – kalbėjo dr. Vilimantas Vaičiukynas, Aleksandro Stulginskio universiteto Vandens ūkio ir žemėtvarkos fakulteto dėstytojas.

Mokslininkai sumodeliavo šlaito stabilizavimo priemonių planą blogiausiam oro sąlygų variantui, užtikrinantį stabilumą, net jei kritulių kiekis per metus siektų maksimumą. Konstatuota, kad šlaito slinkimo pavojus susidaro ne tik viršutinėje jo dalyje, kur yra Meilės alėjos takas, bet ir apatinėje, prie upės krantinės. Todėl planuojama tvirtinti visą šlaitą. Pirmiausiai, šiuo metu esančios sienelės vietoje, planuojama sukalti 130 m. ilgio plastmasinių polių juostą, kurių gylis sieks apie 9 metrus, tuomet viršuje jie turės būti sutvirtinti betonine sienele.

– Siūlome įrengti polį, kuris kirstų molinį sluoksnį ir jį stabilizuotų. Taip pat įrengti vandens gaudomąsias drenas, kuriomis gruntinį vandenį būtų galima sugaudyti ir nuvesti į upę šlaito apačioje. Kadangi slinkimas nėra tolygus, reikės sutvarkyti ir patį šlaitą, – dėstė mokslininkai.

Viso šlaito tvirtinimui siūloma pasitelkti ažūrines arba gardelines sistemas, kurios gali būti užpildomos akmenukais arba gruntu ir užsodinamos žole.

Birželio pabaigoje projektuotojams mokslininkai pateiks galutinius priešprojektinius pasiūlymus, kuriais remiantis liepos mėnesį jau turėtų būti parengtas projektas, tuomet skelbiamas rangos darbų konkursas. Projektą įgyvendinti optimistiškai planuojama šiais metais. Akcentuojama tai, kad visi darbai turės būti vykdomi sausuoju periodu. Taip pat svarbu, jog Meilės alėjos tvarkymo darbai –grunto nukasimas, drenažinių sistemų klojimas, polių kalimas turės būti atliekami daugiausia rankiniu būdu, pasitelkiant specifinę techniką – hidraulinius kranus, dėl to statybų kaina gali išaugti. Sunkiajai technikai privažiuoti į šią vietą būtų neįmanoma tiek dėl tako siaurumo, tiek dėl pačios technikos vibracijų keliamo pavojaus šlaito stabilumui.

Kiek kainuos Meilės alėjos remontas, prognozuoti kol kas niekas nesiryžta. Akcentuojama tai, kad tai labai specifinis projektas – rangovas, kuris šito imsis, turės turėti patirties panašių objektų statyboje.

Tauragiškiams rūpi klausimas – ar Meilės alėja bus galima vaikščioti miesto šventės metu. Mokslininkai pabrėžė, jog nerekomenduojama leisti dideliems žmonių srautams vaikščioti griūvančiu šlaitu, dėl saugumo. Kaip jį užtikrinti, turi apsispręsti savivaldybės administracija, tačiau mokslinikai rekomendavo sparčiai didėjančią įgriuvą apskritai užtverti. 

Penktadienį į Tauragę atvyko aplinkos ministras Kęstutis Navickas. Vizito metu aptarti šiuo metu itin aktualūs atliekų ir vandentvarkos klausimai.

Tauragės Švč. Trejybės parapijos tikintieji jau kuris laikas pasigenda medinio laikrodžio, kabėjusio ant bažnyčios sienos. Paaiškėjo, jog buvo nuspręsta jį pakeisti Gailestingojo Jėzaus paveikslu, kurį 1934 metais nutapė vilnietis dailininkas Eugeniušas Kazimierovskis.

Naujausiose „Tauragės žiniose“ rasite: kodėl valdžia prakalbo apie savivaldybės valdomų įmonių privatizavimą, už ką į teismą Butų ūkis padavė buvusią vadovę, kaip gelbėsime griūvančią Meilės alėją, kur vasaros mažieji tauragiškiai, taip pat apie sportininkų pergales, Europos dienos rekordus, istorinius žygius ir prašmatnius automobilius bei dar daug kitų aktualių žinių.  

Tauragės rajono savivaldybė kviečia teikti kandidatus Garbės ženklo „Už nuopelnus Tauragės rajonui“ apdovanojimui. Toks įvertinimas artimiausiu metu planuojamas skirti 67 metų tauragiškiui Juozui Lukošaičiui.

Edgaras Vaškaitis, „Klaipėdos aktyvaus laisvalaikio klubo“ (A.L.L.) įkūrėjas ir ilgametis prezidentas, profesionalus gidas bei Klaipėdos universiteto Rekreacijos ir turizmo katedros dėstytojas savo tinklaraštyje activetrips.lt prakalbo apie problemas Tauragės regiono turizmo sektoriuje. Save vadindamas „nišiniu klientu“, tai yra patyrusiu irkluotoju, ieškančiu naujų nuotykių, naujų emocijų, vyras teigia, jog Tauragės regionas nėra pasiruošęs išnaudoti vandens turizmo potencialo – trūksta tiek pačių paslaugų, tiek informacijos apie jas. Dėstytojo nuomone, tokiomis upėmis, kaip Akmena, vandens  turizmo sezonas galėtų tęstis kur kas ilgiau, jei būtų tinkamai išnaudojamos gamtos sąlygos, išplėtota infrastruktūra.