2018 Spalio 16 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Šildymo kaina – kaip keičiasi jos santykis šylant orams?

  • Įkelta: 2017-04-03
„Tauragės žinių“ inform.
info@taurageszinios.lt

Pavasaris yra vienas laukiamiausių sezonų, nes dienos vis ilgėja, o oras - giedrėja. Nemažai žmonių pavasario laukia dar ir dėl mažėjančių šildymo kainų. Kita vertus, Lietuvos orai kartais būna nenuspėjami, todėl kasmet pavasaris tampa tarsi loterija, kurioje arba pasiseka ir šildymo kainos krenta, arba, atvirkščiai, orai vėl atšąla ir šildymo sezonas pratęsiamas.

Namo šildymas ir sezoniškumas

Nors orams šylant daugelis tikisi teigiamų pokyčių ir sąskaitose už šildymą, deja, ne visada taip ir būna. Remiantis Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pateiktais duomenimis, vidutinė šilumos kaina Lietuvoje lyginant 2017 metų sausį ir vasarį pakilo 4ct/kWh. Žinoma, skirtumas nėra milžiniškas ir pažvelgus į 2012 metų tą pačią vasario dieną fiksuotus duomenis, kaina ženkliai skiriasi. Pavyzdžiui, 2012 m. vasario 17 dieną galiojusi vidutinė kaina buvo 7,75 ct/kWh, tuo tarpu šių metų vasario 17 dieną – 4,87 ct/kWh. Tai rodo Lietuvos progresą šildymo kainų politikoje.

Biudžeto planavimas – ne tik atėjus šildymo sezonui

Kaip pastebi finansų konsultantai, daug žmonių kasmet daro tas pačias klaidas: tikisi ankstyvo pavasario, ilgo šilto rudens ir itin trumpo šildymo sezono. Lygiai taip pat kasmet griebiasi už galvų, kai prasideda „netikėtas“ namo šildymas. Tada svarstoma, kaip reikės išgyventi šaltąjį metų laikotarpį. Siekdami, kad vėlyvą rudenį, visą žiemą bei pavasario pradžią praleistumėte šiltuose namuose, neišleisdami, tam krūvos pinigų, atsakingai planuokite biudžetą ir jį tiksliai paskirstykite būtiniausioms reikmėms bei finansiniams netikėtumams.

Stenkitės apgalvoti ne tik tokias aplinkybes, kaip komunaliniai mokesčiai, išlaidos transportui, maistui ar drabužiams. Atkreipkite dėmesį ir į nenumatytas išlaidas. Tai gali būti vaistai, kelionė, sugedusios mašinos remontas ir pan. Prie netikėtų finansinių situacijų gali būti priskiriamos ir šildymo kainos, nes jos kasmet kinta. Kita vertus, taupant šildymui kiekvieną mėnesį ir sudarius gerą biudžeto planą – atėjęs sezonas nebus toks baugus.

Finansų valdymas – sudėtinga, bet išmokstama

Ne paslaptis, kad finansų valdymas iš pradžių gali pasirodyti sudėtingas: skaičiuoti išlaidas, jas sekti yra gana didelis darbas. Vis dėlto, įpročiai yra išsiugdomi tik su laiku, o laiko sąnaudos, skirtos savo
finansų priežiūrai, atsiperka su kaupu. Finansus siūlome pradėti planuoti palaipsniui. Pritrūkus pinigų, momentinėms sąskaitoms apmokėti, padėti gali kreditai. Jie, beje, gali būti ir greitas sprendimas, jei šildymo kainos yra ganėtinai aukštos, o dar atsiranda ir kitų netikėtų išlaidų. Tokiu atveju greitosios paskolos padeda apmokėti mokesčius, padengti kitus nenumatytus pirkinius, o jūsų kredito istorija ir atskaitingumo rodikliai nenukenčia. Nepaisant to, tokiose situacijose labai svarbus finansinis atsakingumas ir supratimas, kad kreditas turi būti grąžinamas kuo skubiau, pavyzdžiui, iškart gavus algą.

Kiekvienų metų aktualija – šildymo kainos, gali būti ne toks baisus dalykas, jei išmoksite teisingai planuoti biudžetą ir kas mėnesį atsidėsite jam dalį pinigų. Ir nors šiemet jaučiamas natūralus oro atšilimas, ką gali žinoti, galbūt, orai vėl pabjurs. Kad tada nereikėtų sukti galvos netikėtai pakilusiomis sąskaitomis, po truputį taupyti pradėkite jau dabar.

 

„Tauragės žinių“ redakcija gavo nepasirašytą Tauragės lopšelio darželio „Ąžuoliukas“ darbuotojų skundą, esą įstaigos direktorė Laimutė Gudavičienė „vadovauja darželiui kaip savo nuosavam daržui“. Taip pat darbuotojai skundėsi, jog jų buvo prašoma pasirašyti konfidencialumo sutartis, kurių kopijų, jų teigimu, nė vienas nėra gavę, ir prašė išsiaiškinti, ar taip nėra pažeidžiamos jų teisės.

Iš darbo valstybinėse įstaigose atleisti jų vadovai vienas po kito skundžia savivaldybę teismui. Ieškinius yra padavę buvęs Priešgaisrinės tarnybos viršininkas Gintaras Ramanauskas ir buvęs Bibliotekos direktorius Sigitas Kancevyčius, praėjusį pirmadienį baigtas nagrinėti iš Žalgirių gimnazijos direktorės pareigų atleistos, o vėliau Tarailių progimnazijos vadovės konkursą laimėjusios Viktorijos Paulauskienės skundas. Moteris apskundė Tauragės rajono savivaldybės tarybos sprendimą, kuriuo buvo atmesta jos kandidatūra. Viešuosius ir privačius interesus pažeidusi moteris liko nieko nepešusi. Teismas V. Paulauskienės ieškinį atmetė ir nusprendė atsakovės – Tauragės rajono savivaldybės – naudai priteisti 1 000 eurų bylinėjimosi išlaidų. Toks teismo verdiktas pedagogei buvo netikėtas, pakalbinta po teismo ji atrodė sutrikusi. Ar sprendimą skųs aukštesnės instancijos teismui, V. Paulauskienė atsakyti negalėjo. Esą viskas priklausys nuo to, kaip patars jos advokatai.

Trečiadienį „Donokų“ vyrai atvyko griauti aprūdijusių centrinio turgelio prieigos prekystalių, esančių greta Tauragės muzikos mokyklos. Kelios čia esančios prekybininkės skubiai į maišus susikrovė parduodamas kojines ir kitus rūbus. Stebėdamos, kaip išmontuojamos jų darbo „patalpos“ moterys džiūgavo, esą „ko tik čia nebūdavo“ – kone kas rytą tarp prekystalių jos rasdavo benamių primėtytų butelių, narkomanų švirkštų ir išmatų.