2020 Liepos 10 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Amerikos Lietuvis prašo pagalbos – trokšta rasti senelio molio dirbinių

  • Įkelta: 2017-03-27
Jasono seneliai Antanas ir Augustina Macevičiai
Eglė ČERVINSKAITĖ
egle@taurageszinios.lt

Į „Tauragės žinių“ redakciją kreipėsi Amerikos lietuvis Jason Macevičius, prašydamas paskelbti, jog ieško tauragiškių, kurie galbūt turi išlikusių jo senelio Antano Macevičiaus keramikos dirbinių, parduotų Tauragėje tarpukario metais. Pernai su tėvais Jasonas lankėsi Tauragėje, kur ieškojo buvusios savo šeimos sodybos.

Amerikietis Jason Macevičius su tėvais  Emiliu ir Norma Macevičiais Tauragėje lankėsi pernai birželį. Čia, padedami savivaldybės specialistų, išeiviai ieškojo sodybos, kurioje tarpukariu gyveno Macevičių šeima. Atlikti tyrimai, išstudijuoti istoriniai dokumentai, gyvenviečių žemėlapiai, aplankytos gimtojo kaimo sodybos, pakalbinti vietiniai gyventojai. Tuomet Macevičiai teigė, jog tai ne paskutinis jų vizitas Lietuvoje, Jasonas teigė svajojąs čia atsivežti ir žmoną bei 5 savo vaikus.

Jasono tėvas Emilis Macevičius gimė 1940 metais Tauragėje, Papušynio kaime. Prieš tai senelių šeima gyveno Kuršėnuose, 1930-aisiais persikėlė į Tauragę. Jasono senelis Antanas Macevičius buvo amatininkas, gamino molinius puodus, juos pardavinėjo turguje. Kiek vėliau šeima įsigijo ir žemės sklypą Tauragės mieste. 1941 m. Macevičiai pasitraukė į Vokietiją, 1951 m. emigravo į JAV. Šiuo metu Jasono šeima gyvena JAV Indianos valstijoje, o jo tėvai Emilis ir Norma – Arizonos valstijos sostinėje Finikse.

„Mano tėvas, dėdės, senelės ir senelis, visi yra iš Lietuvos. Aš esu pirmosios kartos Amerikietis, tačiau visada domėjausi Lietuva ir savo lietuviškomis šaknimis. Senelis ir senelė mirė 1980-aisiais, taip pat ir mano dėdės, mano tėvas Emilis yra paskutinis iš mūsų šeimos, gimęs Lietuvoje, todėl norėjau, kad jis sugrįžtų į Lietuvą ir Tauragę, savo gimtąjį miestą – taigi pernai lankėmės čia su mama ir tėčiu ir praleidome 10 puikių dienų. Lietuva – labai graži ir žalia šalis, ir negaliu apsakyti, kokie draugiški čia žmonės. Man labai svarbu suprasti savo lietuviškas šaknis, kartu su vaikais mokomės lietuviškai, domimės istorija. Tėtis taip pat minėjo, jog jo 3 tetos liko gyventi Lietuvoje. Iki šiol negalime jų rasti. Senelis prekiavo keramika, kol prasidėjus II Pasauliniam karui pasitraukė iš nuniokotos Tauragės.  Jeigu atsirastų senelio gaminių, atvykčiau į Tauragę jų pirkti“, – „Tauragės žinioms“ rašė Jasonas.

Vyras spėliojo, jog ant jo senelio keramikos dirbinių, parduotų 1936–1941 m., galbūt buvo jo inicialai „AM“ arba pilnas vardas ir pavardė „Antanas Macevičius“. Jasonas tikisi, jog šių gaminių dar yra išlikę tauragiškių rankose.

Prašome skaitytojų atkreipti dėmesį, jei turite išlikusios pokario metais gamintos keramikos, ir susisiekti su „Tauragės žinių“ redakcija. 

Paskutinė kovo savaitė bus permaininga: pirmomis dienomis lepins saulė ir kiek didesnė šiluma, tačiau savaitei įpusėjus orai keisis, ir ne į gerąją pusę. Trečiadienį pavasarį sujauks debesys ir krituliai, o termometrų stulpeliai smuks žemyn. Paskutinėmis darbo dienomis orai taip pat nebus labai malonūs, tačiau jau savaitgalį, tikėtina, kad sulauksime labai šiltų permainų.

Rytoj Tauragės rajono savivaldybė išbandys elektrobusą „Solaris“. Autobusų parko direktorius Rimantas Martinavičius teigė, jog 2017-ųjų gamybos pažangiausia transporto priemonė bus tauragiškiams pristatyta kovo 28 dieną, 11 val., Tauragės kultūros rūmuose. Ją išbandyti bus galima visą savaitę. Ar elektrobusu miestiečiai bus vėžinami nemokamai, turės apsispręsti savivaldybė.

Šiandien 20.30 val. vietos laiku, daugiau nei milijardas žmonių visame pasaulyje vienai valandai išjungs šviesas, taip leisdami planetai 60 minučių atsikvėpti. Prie šios iniciatyvos jungiasi ir Tauragės rajono savivaldybė.

Antradienį Tauragės rajono apylinkės teisme nagrinėta Gintaro Ramanausko atleidimo iš darbo byla. 18 metų Tauragės rajono savivaldybės priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai vadovavęs vyras atleistas po jam nepalankių audito išvadų ir atliktų patikrinimų metu rastų pažeidimų. Ieškiniu vyras reikalauja pripažinti jo atleidimą neteisėtu ir prašosi grąžinamas į darbą.

Tauragės rajono savivaldybė pradėjo pasiruošimą miesto šventei „Tauro ragas 2017“. Šiais metais miestas švęs 510 metų jubiliejų bei Reformacijos 500 metų sukaktį. Savivaldybė jau kviečia verslininkus ir privačius asmenis prisidėti piniginėmis lėšomis ir idėjomis. Aiškėja, kad praėjusiais metais triukšmingai paminėtos šventės kokybės kartelė nuleista žemyn nebus. Nors pernai Vasaros estradoje pasirodymu tauragiškius nustebino Džordana Butkutė, žadama, jog šiemet atvyks ne mažesnio kalibro atlikėjas Marijonas Mikutavičius. Šventinį triukšmą kels „Duokim garo“ dalyvių pasirodymas, kuris bus transliuojamas tiesiogiai LRT kanalu, gatvėse vyks automobilių parodos, o dangų raižys žinomi lėktuvų pilotai.

Šiame numeryje kviečiame skaityti:

Praėjusią savaitę Taryba turėjo apsispręsti dėl kaimo mokyklų klasių komplektavimo kitiems mokslo metams. Šis sprendimo projektas virto kaimo mokyklų išlikimo klausimu – padidinus minimalų mokinių skaičių klasės komplekte nuo 5 iki 7, turėtų užsidaryti ne viena kaimo mokyklos klasė, kadangi mokinių skaičius kaimuose kritiškai mažėja. Štai dešimtokų Lauksargių pagrindinėje mokykloje likę vos 4, todėl klasė nebebus komplektuojama.

Įpusėjus kadencijai, aukščiausios rajono valdžios vyrai pristatė 2016-ųjų veiklos ataskaitas. Meras Sigitas Mičiulis į tribūną žengė pirmasis. Opozicija nepraleido progos priminti merui rinkiminių pažadų telkti partijas bendram tikslui ir sukurti 3000 darbo vietų. S. Mičiulis savo ruožtu akcentavo, jog savivaldybė kuria darbo vietas ne tiesiogiai, o sudarydama sąlygas bendrai regiono plėtrai, sėkmingoms investicijoms. Savivaldybės administracijos veiklos ataskaitą pristatė ir administracijos direktorius M. Petraitis. Vadovas džiaugėsi pelninga savivaldybės kontroliuojamų įmonių veikla, skaidrėjančiais viešaisiais pirkimais, biudžeto lėšų taupymu ir investicijomis į projektus. Nors 2016-aisiais dažnai opozicijos pliektas direktorius tokių aštrių kritikos strėlių kaip meras nesulaukė, visgi abi ataskaitos buvo patvirtintos be opozicijos pritarimo. 

Tauragės viešojo maitinimo įstaigų savininkai neslepia – emigracijos mastams nežabojamai didėjant, rasti motyvuotą, savo darbą išmanantį darbuotoją, kartais tampa neįmanoma misija. Gerų žinių neturi ir padavėjus-barmenus ruošiantis Tauragės profesinio rengimo centras – pastaruoju metu šios specialybės mokymo programas renkasi vos vienas kitas jaunuolis. Deja, ir baigusieji studijas neužsibūna – skalsesnio duonos kąsnio ieško svečioje šalyje. Tad norinčių ir galinčių dirbti aptarnavimo srityje – mažuma.

Už socialinės rizikos šeimas atsakingos tarnybos ir toliau tęsia reidus į namus, kuriose auga mažamečiai vaikai. Kovo 10 ir 15 dienomis aplankytos 34 rizikos šeimos, užfiksuoti septyni neblaivūs asmenys.

Tauragės rajono apylinkės teismas rašytinio proceso tvarka  išnagrinėjo civilinę bylą. Teismas nusprendė visiškai patenkinti ieškovo UAB „Busturas“ ieškinį dėl netyčinio  autobuso priekinio stiklo išdaužimo ir iš keleivio priteisti 847 eurus žalai atlyginti.

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija praėjusį trečiadienį Tauragės šilumos tinklams atsiuntė pranešimą, kuriame skelbiami Reguliuojamos veiklos sąlygų pažeidimai. Bendrovės buvęs vadovas Vaclovas Karbauskis, pirkdamas biokurą iš UAB „Timbex“, 2015 metais nevykdė Energijos išteklių rinkos įstatymo, dėl to Šilumos tinklai privalės sumokėti 4 470 Eur baudą. 

„Eiles palikite poezijai – pajamas ir turtą deklaruokite internetu“ – tokiu šūkiu vakar Valstybinė mokesčių inspekcija(VMI) paskelbė deklaravimo startą. Gyventojai raginami nebijoti klysti ir procesą atlikti dar labiau supaprastintoje, atnaujintoje Elektroninėje deklaravimo sistemoje, kur jau pateiktos suformuotos preliminarios gyventojų pajamų deklaracijos. Gyventojai, kurių deklaracijos tikslios, jas gali pateikti akimirksniu. Kai kurie šia galimybe pasinaudojo jau pirmąją deklaravimo dieną. Apie deklaravimo naujoves ir kitus niuansus „Tauragės žinioms“ papasakojo Klaipėdos apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos Tauragės poskyrio vedėjas Rolandas Ivaščenko.

Nors Tauragės rajono miškų urėdija patenka į seniausių Lietuvos įmonių sąrašą ir savo amžiumi lenkia visas šalies urėdijas, moderniu ūkininkavimu ir technologijomis tauragiškiai siekia lygiuotis į inovatyvumu garsėjančius skandinavus. Vis tik, norint tai įgyvendinti, vienai didžiausių šalies urėdijų būtina ne tik pažangi technika, bet ir sunkus miškininkų triūsas. Juolab, kad ir darbai vien medienos ruoša neapsiriboja.

Kovo 17-osios numeryje kviečiame skaityti:

Ketvirtadienio rytą gelbėtojai gavo pranešimą apie autoįvykį Mažonų seniūnijoje. Ant Šunijos tilto susidūrė du lengvieji automobiliai. Nelaimė paralyžiavo eismą Tauragė-Šilalė.

Legioneliozei šienaujant gyvybes Vilniuje, atsargumo priemonių griebtasi ir Tauragėje.  Daugiabučių namų administratorius ,,Žiedas“, siekdamas  išvengti mikroorganizmų – legionelių atsiradimo karšto vandens sistemoje, karšto vandens temperatūrą padidino iki 66 laipsnių.

Buvęs Tauragės rajono Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorius Sigitas Kancevyčius ėmėsi kontratakos prieš rajono politikus. Prieš tai, kai buvo atleistas iš direktoriaus pareigų, remiantis audito išvadomis, kultūrininkas kreipėsi į merą ir Tarybos narius prašydamas susitikimo su Švietimo, kultūros ir sporto komitetu, tačiau šis prašymas patenkintas nebuvo. Dėl to surašęs skundą Tauragės savivaldybės tarybos etikos komisijai, kuriame kaltina merą S. Mičiulį ir Tarybos narį J. Kniukštą šantažu, šmeižtu ir melu, o vicemerę V. Eičienę nekompetencija, vyras ėmėsi ir „riebesnės“ retorikos. Socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė galvojąs, „ko tuos liberalus kažkas užšėrė arba ką ta „chebra“ rūko“ bei be užuolankų šaipėsi iš mero kalbų. 

Sekant naujausias interjero tendencijas, pastebimas natūralumo poreikis. Po truputį mažėja mada daiktus, baldus, ornamentus darytis patiems, ieškoma ilgaamžių, estetiškų sprendimų, puošiančių interjerą bent kelis metus.

Pavasaris ruošiasi mus pamaloninti kur kas šiltesniais orais, tad jau nuo savaitės vidurio temperatūra kasdien kils vis drąsiau. Naktimis dar gnybs šaltukas, tačiau dienomis oras sparčiai šils. Debesuotumas bus menkas, protarpiais negausiai palis. Tiesa, gražiais orais mėgautis šiek tiek trukdys nemalonus vėjas. 

Praėjusį antradienį Tauragės rajono apylinkės teisme susitiko skandalingai iš Žalgirių gimnazijos vadovės pareigų atleista Viktorija Paulauskienė ir Tauragės rajono savivaldybės atstovai. Moteris kreipėsi į teismą dėl to, kad net laimėjusi konkursą, ji nebuvo įdarbinta Tarailių progimnazijoje kaip direktorė. Teismas šioje byloje paskelbė pertrauką iki kovo 27 dienos.

Šeštadienį Lietuva minėjo 27-ąsias nepriklausomybės atkūrimo metines. Šia proga Tauragės kultūros rūmuose skambėjo dainos ir sveikinimai, prie šventinio minėjimo prisijungė pilietiškas jaunimas, Šaulių sąjungos atstovai, menininkai ir politikai.

Antradienį iš Rusijos sugrįžo Tauragės visureigių klubo 4x4 vadovas, Taurų nuotykių parko savininkas Antanas Venckus. Sukoręs daugiau nei 4000 km tauragiškis su bičiuliais sniego motociklais tyrinėjo poliarinį Uralą – toliausiai į šiaurę nutolusią kalnų dalį.

1990-ųjų kovo 11-osios pavasario vakarą, šimtas dvidešimt keturi Aukščiausiosios Tarybos deputatai priėmė svarbiausią sprendimą šalies gyvenime. Tiesa, salėje tuo metu jų iš viso buvo 130, tačiau 6 susilaikė. „Prieš“ nebalsavo nė vienas. Šie 124 Lietuvos piliečiai, nusprendę visų mūsų likimą, vėliau pavadinti Nepriklausomybės Akto signatarais. Vienas jų – Algirdas Ražauskas, buvo kilęs iš Tauragės rajono, Skaudvilės krašto. Todėl kovo 11-osios proga, kalbame apie jį. Juolab, kad šio mėnesio 29-ąją dieną sueina 65-tosios A. Ražausko gimimo metinės. Kolegos Seimo nariai A. Ražauską mini tik geru žodžiu, prisimena kaip taurią asmenybę, svariai prisidėjusią prie nepriklausomos Lietuvos pagrindų kūrimo. Ypač didelį dėmesį parlamentaras skyrė žemės ūkio plėtrai, šioje srityje daugiausia ir dirbo. A. Ražauskas yra pasakęs: „Tik protas, mokslas, atsakomybės supratimas ir atkaklus darbas kuria gerą ateitį, geresnį gyvenimą sau ir ateinančioms kartoms“. Tą gyvenimą jis atsidėjęs ir kūrė.

Naujausiame numeryje skaitykite: