2020 Vasario 28 d.
Penktadienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Skandalas turguje: ką dedame ant savo stalo?

  • Įkelta: 2016-02-03

Didysis turgus. Mortos Mikutytės nuotrauka

Šalyje nuaidėjus skandalui dėl maisto pardavimo rinkoje rastos netinkamos paukštienos, atlikti patikrinimai ir Tauragės turgavietėse. Aptikus netinkamai supakuotų maisto produktų, užšalusį vandentiekį bei nevalytas vitrinas, didžiojo turgaus veikla gali būti laikinai sustabdyta. Jei pavyks pašalinti visus rastus pažeidimus, prekybininkai ir toliau galės pardavinėti savo produkciją. Tačiau gali būti, kad rytoj maisto paviljone prekyba nevyks.

24 kg netinkamos vartojimui paukštienos

Dėl pastaruoju metu Lietuvoje nustatytų pažeidimų pateikiant į rinką netinkamą realizacijai paukštieną, Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai atliko neplaninį patikrinimą maisto produktų sandėlyje, kuris yra užregistruotas kaip įvežantis iš ES šalių į Lietuvą mėsą ir jos gaminius. Iš minėto sandėlio mėsa, jos produktais bei atšaldyta paukštiena yra prekiaujama dviejose Tauragės miesto turgavietėse – UAB ,,Elasa“ (didžiajame turguje) ir UAB ,,Dunokai“ (prekyvietėje prie Muzikos mokyklos).

Patikrinimo metu inspektoriai rado be įsigijimo dokumentų ir be ženklinimo etikečių atšaldytos paukštienos (kalakutų sparneliai, paukštienos krūtinėlės, vištienos sparneliai), iš viso – 24 kg.

Tauragės VMVT viršininko sprendimu, paukštienos realizacija buvo nedelsiant uždrausta.

Tauragės VMVT nuotraukos

Rado pažeidimų didžiajame turguje

Praėjusį penktadienį Tauragės VMVT inspektoriai nusprendė patikrinti ir Tauragės mieste esančią, savaitgaliais veikiančią maisto prekyvietę UAB ,,Elasa“, tauragiškiams žinomą kaip didysis turgus. Net dvi dienas trukusio patikrinimo metu buvo nustatyta, kad turgavietės administracija neužtikrina parduodamų maisto produktų atsekamumo ir kiekinės apskaitos, t. y. nevykdoma lydimųjų dokumentų ir pristatomų maisto produktų patikra. Turgaus prekiautojams sudaryta galimybė maisto produktus atsivežti į prekyvietę, kai niekas jų nekontroliuoja, nors į turgavietę maisto produktai turi būti pristatomi tik su lydimais dokumentais (važtaraščiais, sąskaitomis faktūromis, atitikties deklaracijomis ir kt.) ir tinkamai paženklinti. Už tai atsakingas turgavietės administratorius.

– Penktadienį yra atidaromi turgaus vartai bei įėjimas į mėsos, žuvies bei pieno produktų paviljoną ir prekybininkai ten savo prekes veža kas kaip nori. Nėra jokio patikrinimo. Nors turgavietės administratorius privalo užtikrinti, kad visi produktai būtų atvežami su prekybiniais dokumentais. Administratorius atsakingas ir už sanitarinių higieninių reikalavimų laikymąsi turgavietėje, – pasakojo Tauragės VMVT viršininko pavaduotoja Lina Mėlinienė.

Žuvis – šiukšlių maišuose

Inspektoriai patikrinimo metu aptiko šaldytos žuvies be lydimų dokumentų ir be ženklinimo etikečių. Žuvis buvo išpakuota iš originalių gamintojo pakuočių ir laikoma maišuose, kurie nėra skirti sąlyčiui su maisto produktais – dažniausiai tai šiukšlių maišai. Šios šaldytos žuvies tiekimas rinkai Tauragės VMVT viršininko sprendimu buvo uždraustas.

Maisto produktų paviljone yra įrengtos rankų plovimui skirtos praustuvės, tačiau tikrinimo dieną prekiautojai ar lankytojai galimybės nusiplauti rankų jose neturėjo. Buvo užšalusi vandens tiekimo sistema. Dalis šaldymo vitrinų, iš kurių buvo vykdoma prekyba nefasuota mėsa ir mėsos gaminiais – nešvarios, nepakankamai išplautos ir išdezinfekuotos. Maisto tvarkymui naudojamas smulkus inventorius (peiliai, pjaustymo lentelės ir t. t.) – susidėvėjęs, nešvarus. Įrangos ir inventoriaus plovimui skirtos priemonės buvo laikomos maisto tvarkymo vietose. Dar daugiau, nustatyta, kad jos netinkamos su maisto produktais besiliečiantiems paviršiams plauti ar dezinfekuoti.

Patikrinus turgaus prekiautoją, kuris parduoda Lenkijos Respublikos gamintojų mėsos gaminius, buvo užfiksuota ženklinimo pažeidimų. Prekyba lenkiškais mėsos gaminiais, kurių ženklinimas neatitiko reikalavimų, Tauragės VMVT viršininko sprendimu taip pat buvo sustabdyta.

Tauragės VMVT nuotraukos

Gresia dažnesni patikrinimai

Tauragės VMVT pranešė, kad už nustatytus pažeidimus turgaus atsakingam darbuotojui skirta bauda ir nurodyta taikyti būtinas priemones nustatytiems pažeidimams pašalinti iki sekančio savaitgalio, tiksliau – šiandienos. Turgaus administracijai nepašalinus pažeidimų, maisto tvarkymo veikla bus neleidžiama – turgaus mėsos, žuvies ir pieno produktų paviljone bus uždrausta prekyba.

Tarnybos specialistai po patikrinimo turgavietę „Elasa“ dėl nustatytų pažeidimų priskyrė didesnei rizikos grupei ir šiais metais ketina vykdyti dažnesnę jos kontrolę, ypatingą dėmesį skiriant parduodamų maisto produktų saugai, mėsos gaminių kokybei, mėsos kilmės nurodymo ir maisto produktų, būtent įvežamų iš Lenkijos Respublikos, priėmimo kontrolės vykdymui.

Tikina – turgus bus

UAB „Elasa“ – didžiojo turgaus – administratorė Danutė Rakauskienė „Tauragės žinioms“ telefonu tvirtino, kad šeštadienį turgaus mėsos, žuvies ir pieno produktų paviljonas tikrai veiks ir prekyba vyks.

– Turime sudarę sutartį su utilizavimo tarnyba. Jie pasirūpins netinkama vartoti mėsa ir jos produktais. Taip pat buvo užšalęs vandentiekis. Bet jau šiandien jį atšildė ir viskas veikia. Veterinarinės inspektoriai žadėjo dar kartą atvažiuoti viską patikrinti iki turgaus atidarymo, – antradienį kalbėjo D. Rakauskienė.

Pastovūs klientai lieka ištikimi

Didžiajame turguje kiekvieną šeštadienį apsiperkanti tauragiškė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) tikino ir toliau taip darysianti, nepaisant nustatytų pažeidimų.

– Aš kiekvieną šeštadienį į turgų atvažiuoju jau 7 valandą ryto. Jei atvykčiau vėliau, nebegaučiau naminių kiaušinių. Juos labai greitai išperka. Mėsą ir jos gaminius perku iš man žinomų pardavėjų – daug metų apsiperku pas tas pačias moteris ir dar nė karto nenusivyliau, – kalbėjo nuolatinė turgaus pirkėja.

Pirkėjams nėra ko nerimauti

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba skelbia, kad Lietuvos gyventojai neturi nerimauti dėl šalies rinkoje parduodamų maisto produktų, visa legaliai parduodama produkcija yra griežtai kontroliuojama ir saugi. Teisėsaugos institucijų išaiškintas nelegalios prekybos paukštiena atvejis – kriminalinis nusikaltimas, tačiau tyrimo metu rasta galimai nesaugi paukštiena vartotojų esą nepasiekė.

VMVT direktoriaus Jono Miliaus teigimu, Lietuvoje maisto saugą užtikrinančią sistemą nuo gamintojų, importuotojų iki vartotojų kasmet audituoja ir vertina apie 10 skirtingų užsienio ekspertų ir auditorių komandų. Tyrimų duomenimis, 99 % Lietuvoje parduodamų maisto produktų yra saugūs (Europos Sąjungoje šis rodiklis sudaro apie 97 %). Mažėja tiek ūmių infekcinių žarnyno susirgimų protrūkių, tiek ir jų metu susirgusių žmonių. Kasmet patikrinimų metu VMVT inspektoriai uždraudžia realizuoti ir nukreipia sunaikinti vidutiniškai apie 2 tūkst. tonų nesaugių ir nekokybiškų maisto produktų. Pavyzdžiui, 2015 m. neleista realizuoti 19 tonų mėsos ir jos gaminių, 2014 m. – 14 tonų.

Nuo 2014 m. įvairių tarnybų tyrėjams VMVT pateikė informaciją apie daugiau nei 1 tūkst. įmonių ir fizinių asmenų, kurių veikla gali kelti įtarimų. Per pastaruosius 5 metus, bendradarbiaujant su Policijos ir Mokesčių inspekcijų pareigūnais, išaiškinta 18 nelegalia veikla užsiimančių mėsos perdirbimo cechų.

Turgavietė veiklą vykdys

Tauragės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba šiandien popiet ,,Tauragės žinias“ informavo, kad siekiant įvertinti trūkumų šalinimo priemonių įgyvendinimą ir trūkumų šalinimo vykdymą bei efektyvumą, Tauragės VMVT pareigūnai atliko turgavietėje UAB ,,Elasa“ pakartotinį patikrinimą, kurio metu buvo nustatyta, kad paskutinio patikrinimo  (praeito savaitgalio) metu nustatyti teisės aktų neatitikimai yra pašalinti ir turgavietė veiklą vykdys.

 

Tęsdami gražią ir prasmingą tradiciją, į susitikimą sostinėje savaitgalį rinkosi Tauragės kraštiečiai. Šiemet burtasi Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.

Mano žemės ūkio paskirties žemės sklype esančios elektros tiekimo linijos atramos trukdo šienauti pievą. Kodėl nesu atleidžiamas nuo žemės mokesčio už nenaudojamą žemę? Ar elektros tiekimo linijos atramos negalėtų būti iškeltos į valstybinę žemę?

 

VšĮ Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Stebėtojų taryba priėmė sprendimą didinti atlyginimus įstaigos darbuotojams.

Nuo pirmadienio pradės veikti nauja vienkartinių pakuočių surinkimo sistema. Prie „Maximos“ ir „Iki“ prekybos centrų jau stovi taromatai, į kuriuos žmonės galės sudėti grąžinamą tarą, o šie išduos kvitą. Pastarąjį parduotuvėje bus galima keisti į pinigus arba atsiskaityti perkant prekes.

Nors peršalimo ligomis sergančių pacientų gausu, tačiau tik dviem Tauragės ligoninės pacientams įtarti gripo susirgimai. Visgi, kad būtų išvengta užsikrėtimų, nuo trečiadienio ligoninėje prevenciškai ribojamas ligonių lankymas.