2020 Sausio 21 d.
Antradienis
Budintis reporteris
(8 446) 51 470
8 687 80 318

Aktualijos

Menininkas vienija tautą

  • Įkelta: 2016-02-04

Skulptorius tikisi suburti tautiečius bendram tikslui – vienybės monumento įrengimui. Gedimino Radzevičiaus asmeninio albumo nuotrauka

Morta MIKUTYTĖ
morta@taurageszinios.lt

Skulptorius Gediminas Radzevičius siekia savo grandiozinę idėją – „Pasaulio lietuvių vienybės karūnos“ – pastatymą įgyvendinti be valstybinių lėšų. 1 ha plotą užimsiančiai skulptūrai reikalingą  1 milijoną eurų tikimasi surinkti iš pačių lietuvių – skulptorius nesikreipia nei į Vyriausybę, nei tuo labiau į Europos Sąjungos (ES) fondus. Projekto paramos koncertas Tauragėje vyks rytoj  – gyventojai, įsigiję bilietus į renginį, prisidės prie iniciatyvos įgyvendinimo.

Lėšoms rinkti įkurtas fondas

Žemaitiškai užsispyręs skulptorius Gediminas Radzevičius pasiryžo įamžinti lietuvių vienybę Europos parke. Ten, 1 ha plote, turėtų tilpti visi skulptūros simboliniai elementai, kurių centre puikuosis karūnos simbolis. Beveik 10 metrų aukščio karūnos viršūnėje atsiras senovinis Vytis, kuris dar atliks ir vėtrungės funkciją. Tai irgi simboliška – senovėje vėtrungės buvo laikomos apsaugos simboliais.

Dar 2009 metais sukurtą vaizdinį menininkas nusprendė įgyvendinti be valdininkų pagalbos, nepolitikuojant, tikėdamasis, kad tauta dar kartą susivienys bendram tikslui įgyvendinti. Tam įkūrė paramos fondą „Lieta“, į kurį patenka visos renginių metu surinktos lėšos.

– Taip pat sukūriau simbolinę krivūlę, kuri keliauja iš vieno miesto į kitą. Kiekvienas miestas, pritardamas mano idėjai, įrašo krivūlėje savo pavadinimą. Ji kiekviename mieste atstovui įteikiama renginio metu. Taip pat prieš koncertą rodome trumpą filmuotą medžiagą, kurioje vaizdžiai paaiškinama visa idėja – kas, kaip ir kodėl, – pasakojo suvienyti lietuvius siekiantis skulptorius.

Projektą viešina ir garsūs tautiečiai

Su jaunaisiais architektais savanoriais – Donatu Malinausku ir Simonu Savicku – skulptorius padarė projekto kompiuterinę vizualizaciją. Taip esą lengviau ir suprantamiau idėją pristatyti platesniam visuomenės ratui. Susibūrė ir neformali palaikymo grupė, kuri skleidžia žinią apie projektą. Garsūs atlikėjai taipogi sutiko prisidėti prie šios idėjos koncertuodami – į Tauragę skleisti žinią apie „Pasaulio lietuvių vienybės karūną“ su dainomis atvyks vyresniosios kartos atstovams gerai žinomi atlikėjai Valdemaras ir Algis Frankoniai.

„Pasaulio lietuvių vienybės karūnos“ vizualizacija
Projektui įgyvendinti reikia 1 mln. eurų

 

Pristatymo renginyje dalyvaus ir pats idėjos sumanytojas, skulptorius Gediminas Radzevičius. Jis „Tauragės žinių“ žurnalistei pasakojo, kad projektui aukoti galima ne tik ateinant į koncertą, bet ir įsigyjant simbolinius „Lietų“ lakštus, už kuriuos pinigai pervedami į specialią fondo sąskaitą.

– Čia yra „Cosa Nostra“ – Mūsų Reikalas. Jei tai „Pasaulio lietuvių vienybės karūna“, tai prie ko čia politika, Vyriausybė? Mes statomės savo tautai karūną. Turim parodyti, ar galim, ar ne. Kreiptis į Europos Sąjungos fondus? Juk ne kiaulidę statysim. Kad nebūtų pilstoma iš tuščio į kiaurą, turiu konkretų pasiūlymą: kas abejingas šiam projektui, tegul perveda į „Lietos“ fondo sąskaitą 5 eurus, kas prieš – 10 eurų, kas abejoja – 15 eurų, o kas už – nuo 20-ties eurų. Tokiu būdu turėsime konkrečią statistiką, kiek yra „už“, kiek „prieš“ ir kiek abejojančių, – ragindamas skirti lėšų būsimam lankytinam objektui įrengti linksmai kalbėjo skulptorius.

„Karūna“ – valstybės atkūrimo  šimtmečiui

Kaip žinia, surinkti 1 milijoną eurų – nelengva užduotis, ypač be valdininkų pagalbos ir ES fondų paramos. Tačiau skulptorius sakė darbus pradėsiąs vos tik surinks bent minimalią 50 tūkstančių eurų sumą.

– Mano vizija tokia, kad objektas atsirastų per 2 metus ir žmonės jį užbaigtą galėtų pamatyti jau 2018-ųjų vasario 16-ąją – tai Lietuvos valstybės 100-osios metinės. Jei dėl lėšų trūkumo nepavyks to įgyvendinti per numatytą laiką, tuomet dirbsiu tiek, kiek reikės – ir tris metus, ir keturis, – užtikrino menininkas.