Nedarbas mažėja: tauragiškiai imasi savarankiško verslo
Įkelta:
2022-06-24
Nuotrauka
darbas
Aprašymas

Asociatyvi pexels.com nuotrauka

 

Tauragiškiai – verslūs žmonės. Taip drąsiai galima sakyti pažvelgus į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pateiktus duomenis apie tai, kiek Tauragės rajono gyventojų turi verslo liudijimų ir kokia veikla pagal juos užsiima. Tauragės rajono savivaldybė prieš kurį laiką jau patvirtino ir naują fiksuotų mokesčių sąrašą verslo liudijimus kitais metais planuojantiems įsigyti žmonėms. 

Tauragės rajono tarybos sprendime numatyta 2023 m. net 40 verslo rūšių taikyti 1 euro mokestį įsigyjantiems verslo liudijimus. 

„Šioms veikloms  1 Eur mokestis taikomas jau keletą metų,  nekeistas jis ir šiemet.  Veiklos pasirinktos todėl,  kad daugiau asmenų, kurių nėra daug, atvertų savo vykdomą veiklą. Tai skatinimo priemonė“, – komentavo savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė.

Be to, bus taikomos ir lengvatos. Jos skiriamos pagal atskiras asmenų grupes. 50 proc. lengvatas įsigyjant verslo liudijimus gali gauti neįgalūs asmenys, senatvės pensiją gaunantys asmenys, vieniši arba 3 ir daugiau vaikų auginantys tėvai. Studentai gali pretenduoti net į 70 proc. lengvatą.

Verslo liudijimai, neribojant savivaldybės teritorijos, kuriose galima teikti paslaugas, daugiausia atsieis atliekantiems specialiuosius statybos darbus (869 eurai), gaminantiems baldus (405 eurai), iškalantiems įrašus paminkluose (405 eurai). Kitų veiklų verslo liudijimai pigesni: teikiantiems prekybos paslaugas (145 eurai), apgyvenimo paslaugas (182 eurai), siuvantiems ir taisantiems drabužius (116 eurai), betono, gipso ir cemento gaminių pjaustytojams, gaminantiems dirbinius iš gintaro (203 eurai), muzikantų paslaugoms (203 eurai), fotografavimo veiklai (162 eurai).   

Kaip rašoma savivaldybės pranešime, tikimasi, kad nustačius 2023 m. verslo liudijimų kainas, pajamų mokesčio dydžiai toliau sudarys palankesnes sąlygas smulkaus verslo plėtrai. 

Tauragės rajono taryba tikisi, kad nustačius naujus fiksuotus pajamų mokesčio dydžius 2023 m. padidės individualia veikla pagal verslo liudijimus užsiimančių gyventojų skaičius, sumažės realus bedarbių skaičius. 

Nedarbas mažėja

Žvelgiant į statistinius rodiklius, nedarbas Tauragės rajone, lyginant su 2021 m., gerokai sumažėjo. 

Kaip „Tauragės žinioms“ teigė Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė, 2020  m. sausio pabaigoje Užimtumo tarnyboje buvo registruoti 2005 Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, o štai 2021 m. sausio pabaigoje – jau net 4047. Šių metų sausio mėnesio pabaigoje registruoti 2287 bedarbiai.

„Pandemijos laikotarpiu dėl įvestų ribojimų verslams, individualios veiklos sustabdymo, daugėjo neužimtų asmenų, mažėjo įdarbinimas į laisvas darbo vietas. Užimtumo tarnyboje augo darbo rinkoje buvusių neaktyvių asmenų dalis. Neapibrėžtumo sąlygos ir nežinomybė, kiek truks karantinas, ar bus užsakymų, mažino asmenų norą ir galimybes imtis savarankiškos veiklos.

Registruotas nedarbas augo nuo pandemijos pradžios, ir 2021 m. sausį Tauragėje jis buvo didžiausias per visą karantino ir ekstremalios situacijos laikotarpį – 17,7 proc. Pandemijai slopstant, atsidarius verslams ir aktyvėjant darbo rinkai, nuo metų vidurio registruotas nedarbas ėmė mažėti, vis daugiau buvo registruojama laisvų darbo vietų, didėjo įsidarbinimo galimybės darbo neturintiems žmonėms. 2021 m.  Užimtumo tarnybos Tauragės skyriuje buvo registruota 40 proc. daugiau laisvų darbo vietų nei 2020 m. (2021 m. – 3908, o 2020 m. – 2785)“, – tikino M. Jankauskienė.

Šiais metais gegužės 1-ąją Tauragėje registruotas nedarbas siekė 9,1 proc. ir buvo šiek tiek aukštesnis nei prieš pandemiją – darbo ieškojo 2046 tauragiškiai.

Pradeda savo verslą

Anot Užimtumo tarnybos atstovės, nuo 2021 m. iki šiol apie 460 Tauragės rajono  savivaldybės gyventojų yra nutraukę darbo paiešką Užimtumo tarnyboje, nes pradėjo savo verslą. 

„Beveik 99 proc. šių asmenų pradėjo vykdyti individualią veiklą ilgiau nei 6 mėnesius,  keli asmenys įsteigė individualią įmonę, dar keletas – įregistravo ūkįׅ“, – tikino M. Jankauskienė. 

Kuo dažniausiai užsiima tauragiškiai?

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, sausio mėnesį Tauragės rajone buvo išaugęs asmenų, užsiimančių malkų ruoša, skaičius. Vien šiais metais tokiai veiklai verslo liudijimų išduota 35 asmenims. Tiesa, iki birželio malkų ruošimu besiverčiančiųjų sumažėjo. Prekybos paslaugų teikimu verčiasi 68 tauragiškiai. Bet apgyvendinimo paslaugas Tauragės gyventojai teikia labai negausiai – verslo liudijimai išduoti vos 6-iems asmenims. Tauragėje taip pat išduodama verslo liudijimų siuvimo ir drabužių taisymo (49) paslaugoms teikti, dirbinių iš gintaro gamybai (23), fotografavimo veikloms (25), butų tvarkymo (69). Pagal verslo liudijimus Tauragėje populiariausia teikti kosmetikos ir kirpimo paslaugas (165), nuomoti gyvenamąsias patalpas (122), atlikti specialiuosius statybos darbus (98). Iš viso iki gegužės 1-osios Tauragės rajone verslo liudijimus turėjo per 1,2 tūkst. asmenų, o praėjusiais metais verslo liudijimus įsigijo 1,5 tūkst. asmenų.

Tauragėje nemažai gyventojų teikia paslaugas vykdydami individualią veiklą pagal pažymą. Transporto priemonių technine priežiūra ir remontu pagal individualios veiklos pažymą verčiasi 205 asmenys, kirpyklų ir grožio salonų veikla – 119, statybos paslaugomis – 60 asmenų. Tai yra populiariausios paslaugos, kurias tauragiškiai teikia pagal individualios veiklos pažymą. Kiek iš viso  gyventojų rajone vykdo individualią veiklą pagal pažymą, duomenys nefiksuojami. 

GPM nesumokėjo per 900 tauragiškių

Gyventojai, vykdantys individualią veiklą pagal verslo liudijimą arba pažymą, turi susimokėti sveikatos draudimą (PSD), gyventojų pajamų mokestį (GPM) ir valstybinį socialinį draudimą (VSD).

„Iki gegužės 1-osios gyventojai, pernai vykdę individualią veiklą pagal pažymą ar su verslo liudijimu, turėjo ne tik deklaruoti pajamas, bet ir sumokėti deklaruotą gyventojų pajamų mokestį. Laiku mokesčio nesumokėjo 908 Tauragės rajono savivaldybės gyventojai. Jie valstybei skolingi 294,4 tūkst. eurų“, – „Tauragės žinioms“ komentavo Klaipėdos apskrities VMI viršininkas Audrius Morkūnas.

Už kiekvieną pradelstą mokesčio sumokėjimo dieną skaičiuojami delspinigiai – 0,03 proc. nuo mokėtinos sumos. 

„Sodros“ atstovė Malgožata Kozič patikslino, kad savarankiškai dirbančių asmenų įmokų administravimas nepriklauso nuo jų gyvenamosios vietos, todėl „Sodra“ statistikos konkrečiai apie Tauragės rajono gyventojus, nesumokėjusios VSD IR PSD, pateikti esą negali.

Anot jos, visoje Lietuvoje šiais metais beveik 138 tūkstančiai savarankiškai dirbančių žmonių deklaravo pajamas. Iš jų 49,5 tūkst. dar nesumokėjo VSD ir PSD įmokų nuo deklaruotų pajamų.

Jeigu sumokėti įmokas kyla sunkumų, gyventojai gali kreiptis į „Sodrą“ dėl įmokų atidėjimo. Iš veiklos su verslo liudijimu gautomis pajamomis laikomos per metus gautos pajamos, neviršijančios 45 tūkst. eurų. 

Daugiau: CRM sistema

Nuotrauka
5zydintyslinkejimai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-16
Rugpjūčio 30-ąją Stoties gatvėje duris atvėrė dar vienas gėlių salonas „Žydintys linkėjimai“, tačiau šiek tiek kitoks – parduodami ir vintažiniai daiktai. Tauragiškė Kristina Kuisienė gėlių versle dirba jau per 10 metų, tad floristika jai tikrai ne naujiena.
Nuotrauka
bulves
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-05
Ingrida ir Saulius Šetkai liepos pradžioje įsikūrė Centro turgaus 22-ajame kioske. Jau daugiau nei 25-erius metus Vitkaičių kaime gyvenantys ir daržoves auginantys Šetkai nusprendė išbandyti prekybą turgelyje. Karantinui pabloginus situaciją rinkoje daržovių ūkio savininkams teko rinktis – arba plėstis, arba mažinti ūkį.
Nuotrauka
vilvi
„Vilvi Group“ nuotrauka
Įkelta:
2023-07-05
Šiemet 30-metį švenčianti „Vilvi Group“, ilgą laiką garsėjusi „Vilkyškių pieninės“ vardu, pabrėžia, kokie svarbūs grupės sėkmei yra darbuotojai. Pasak įmonės vadovo Gintaro Bertašiaus, be atsakingų, darbščių, sumanių ir profesionaliai savo darbą dirbančių žmonių tikrai nebūtų pasisekę įveikti per visą verslo istoriją tekusių sunkumų. Tik žmonėms reikia dėkoti, kad jokie iššūkiai nesutrukdė „Vilvi Group“ nuolat augti, atsinaujinti, tobulėti.
Nuotrauka
paliokai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-17
Sartininkuose gyvenantys Viktorija ir Simonas Paliokai, nors abu turi darbus, randa laiko daug kruopštumo reikalaujančiam pomėgiui  – lauko vazonų gamybai. Šį pomėgį sutuoktiniai atrado netikėtai – Viktorijai nusprendus pasigaminti vazoną sau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-13
Žygaičių seniūnijos Balčių kaime, Linos ir Tomo Budrikų šeimos sode, vaikštinėja mūsų kraštuose ne itin įprasti gyvūnai – alpakos. Šie švelnūs gyvūnai ilgais elegantiškais kaklais, didelėmis akimis, ilgomis blakstienomis, grakščiomis kojomis ir įspūdingais skleidžiamais garsais sužavi tikrai ne vieną. Važiuodami pro šalį žmonės neretai stabteli jais pasigrožėti. Auginti alpakas šeima pradėjo dėl papildomo uždarbio – parduoti galima ne tik alpakas, bet ir iš jų vilnos verpiamus siūlus. Vis dėlto alpakos suteikia ir daug džiaugsmo – jos labai smalsios, emocingos ir švelnios, visada smagu su jomis leisti laisvalaikį ir stebėti natūralią jų gyvenseną. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-01
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai transporto priemonę ar nekilnojamojo turto (NT) objektą pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi sau užduoti keletą klausimų ir įsivertinti, ar dėl šių sandorių jie turi pareigą teikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), ar ne. VMI duomenimis, šiemet pajamų deklaracijų laukiama iš maždaug 175 tūkst. gyventojų, kurie pernai pardavė minėtą turtą – apie 45 proc. tai jau padarė.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Maždaug septynerius metus internetu drabužiais prekiavusios seserys Erika ir Ieva Geštautaitės pagaliau ryžosi įgyvendinti svajonę – atidaryti fizinę parduotuvę. Praėjusią savaitę Spaustuvės gatvėje senelių name duris atvėrusi su artimųjų pagalba įkurta „Aprangos studija“ jau laukia pirkėjų.
Nuotrauka
tava
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Prieš keletą dienų įvyko Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) ataskaitinis rinkiminis susirinkimas. Išrinkta nauja TAVA taryba, Marius Jucikas perrinktas antrajai asociacijos vadovo kadencijai.
Nuotrauka
kings
„Kings“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-02-24
Restoranas „Kings“, įsikūręs Vytauto gatvėje, pakeitė šeimininkus – dabar jis priklauso UAB „Šaukštelis“, valdančiai „Šaukštelio studiją“ ir „Gurmanų studiją“. Kelioms dienoms uždarytas atnaujinimui, jau šiandien atveria duris. 
Nuotrauka
verslas
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-01-03
Surengtame savivaldybės tarybos posėdyje patvirtintas Tauragės rajono naujas smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programos tvarkos aprašas, kuriame numatyta pradedančius verslą ir kuriančius naujas darbo vietas paremti labiau – kai kurios išlaidos bus kompensuojamos ne vienerius, o trejus metus, o skiriamas sumas nuspręsta didinti.
Nuotrauka
akvariumas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-12-23
Daugybę metų gyvavusios žūklės reikmenų parduotuvės „Akvariumas“ savininkai parduoda verslą. Pasak Daivos Kukanauskienės, jau atsirado ir susidomėjusiųjų.
Nuotrauka
asta skalauskiene
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2022-11-30
Nuo rugsėjo pabaigos Centro turguje veikianti Skalauskų šeimos užkandinė-kebabinė „Yzy“ klientus vilioja ne tik įprastais kebabais, bet ir ispaniškais greitojo maisto patiekalais, kuriuos gaminti užkandinės savininkė mokėsi Ispanijoje. 
Nuotrauka
desertine
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-29
Centro turguje prieš porą savaičių įsikūrė „Mini desertinė“, tauragiškius kviečianti paskanauti desertų su kava ar arbata. 
Nuotrauka
Martyno Vainoro nuotrauka
Įkelta:
2022-10-10
Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai (KPPAR) po dvejus metus trukusios pandeminės pertraukos rugsėjo 29-ąją iškilmingai minėjo 103-iajį gimtadienį, į kurį buvo pakviesta verslo bendruomenė, aptarta verslo situacija, pagerbti verslo lyderiai, įteikti rūmų apdovanojimai bei padėkos ženklai. Apdovanojimą pelnė ir tauragiškis verslininkas Sigitas Mičiulis.
Nuotrauka
baznyciu g
Jono Valaičio nuotrauka
Įkelta:
2022-10-06
Tauragės miesto centre planuojama sukurti mažos taršos zoną, kurioje būtų leidžiamas tik elektromobilių, elektrobusų, paspirtukų ir dviračių eismas. Nors politikai dar neapsisprendė, daugiausia kalbama apie tai, jog ji, tikėtina, bus Bažnyčių gatvėje. Tauragės meras Dovydas Kaminskas ramina, kad artimiausiu metu jokių ribojimų šioje gatvėje įvesti neplanuojama. Planams, jog į šią gatvę galės įvažiuoti ne bet kas, nepritaria ir su meru susitikusi verslo bendruomenė. 
Nuotrauka
lidl
Įkelta:
2022-09-23
Augant išlaidoms už komunalines ir kitas paslaugas, prekybos tinklas „Lidl Lietuva“ nusprendė iki metų pabaigos skirti papildomą finansinį pastiprinimą savo parduotuvių ir logistikos centro darbuotojams. Šiuo laikotarpiu jie papildomai bus skatinami „Lidl“ dovanų kortelėmis, tam įmonė planuoja skirti beveik pusę milijono eurų.
Nuotrauka
H2o
Įkelta:
2022-09-19
Per šešerius metus įsitvirtinęs Lietuvos privačių klientų rinkoje savitarnos plovyklų tinklas „H2Auto“ numato tolimesnę paslaugų plėtrą. Pasak įmonės atstovų, klientus pavyksta pritraukti patogiu, išmaniu aptarnavimu, kokybiškomis paslaugomis bei konkurencingais pasiūlymais. 
Nuotrauka
jupiterbach
Įkelta:
2022-09-06
Vėjo jėgainių korpusų gamyba besiverčianti bendrovė „Jupiter Bach Lietuva“ kreipėsi į Tauragės rajono savivaldybę pagalbos. Tauragėje veiklą plėtojanti įmonė paprašė prisidėti įrengiant automobilių stovėjimo aikštelę ir šaligatvį pėstiesiems. Taryboje šis klausimas sukėlė aršių politinių diskusijų. Galiausiai sprendimas buvo priimtas – iš savivaldybės biudžeto bus skiriama dalis lėšų.
Nuotrauka
algimanta
Įkelta:
2022-09-05
Trylika metų veikusi „Algimantos svetainė“ Vytauto gatvėje šiuo metu uždaryta. Dabar ten vyksta remontas, po jo ji vėl kvies pietauti ir siūlys daugiausia lietuviškus patiekalus. Tiesa, Algimantos ten nebesutiksite.
Nuotrauka
pika
Įkelta:
2022-08-27
Prezidento g. 62 duris atvėrusi nekilnojamojo turto agentūra „PiKa namai“ plečia savo klientų ratą ir patarimais padeda sėkmingai parduoti ar įsigyti nekilnojamąjį turtą. Apie mintį įkurti verslą, nekilnojamojo turto pasiūlą ir paklausą mūsų mieste pasakoja agentūros vadovas Matas Kaminskas. 
Nuotrauka
kirpykla
Įkelta:
2022-07-30
Tauragėje turime ne vieną kirpyklą, kurioje kerpami vyrai bei tvarkomos jų barzdos, bet vien tik vyrams skirtas grožio salonas – vienintelis. Balandžio 25-ąją grožio saloną vyrams „Džentelmenų studija“ atidaręs 21-erių tauragiškis Egidijus Dusevičius džiaugiasi, kad klientų ratas susidarė labai greitai.
Nuotrauka
starteris
Įkelta:
2022-07-21
Tauragiškis Alvydas, įsigijęs starterį trimeriui, kuris skirtas žolei pjauti, ilgai naujuoju pirkiniu nepasinaudojo – šis sugedo. Vyriškis, nuvykęs pas pardavėjus, pareikalavo grąžinti pinigus, tačiau parduotuvės darbuotojai, anot jo, su tuo nesutiko. Vyriškis jaučiasi apgautas ir panoro situaciją paviešinti. O štai parduotuvės atstovas paaiškino – klientas nepateikė kvito, neaišku ir tai, kaip naudojosi daiktu, kad šis kaip mat sugedo. Alvydo neguodžia ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) pozicija – paprastai jos specialistai sprendžia ginčus, kai kyla nesutarimų dėl didesnės vertės prekių nei kainavo jo įsigytas starteris. 
Nuotrauka
kaire lina
Įkelta:
2022-06-11
12 metų vizažiste dirbanti Lina Kairė prieš pusę metų įkūrė savo makiažo studiją ir  pavadino ją „LK makiažo akademija“. Trijų vaikų mama įgijo teisės bakalaurą, dirbo prokuratūroje ir vis tiek nusprendė grįžti prie savo jaunystės svajonės – darbo grožio srityje. Dabar ji savo žiniomis dalijasi su kitais.