Slovakijoje surengtame Europos jaunimo olimpinio festivalio badmintono varžybose iš Tauragės kilusi Viltė Paulauskaitė iškovojo bronzos medalį. Finalinėse kovose Viltė įveikė dvi stipresnes varžoves, tačiau fizinis krūvis ir nuovargis palaužė sportininkę pusfinalyje. „Tauragės žinioms“ sportininkė papasakojo ne tik apie emocijas aikštelėje, ateities siekius, bet ir apie pirmuosius žingsnius badmintone.
Įveikė stipresnes varžoves
Liepos 24–30 d. Banska Bistricoje (Slovakija) surengtame Europos jaunimo olimpiniame festivalyje liepos 27-ąją badmintonininkė Viltė Paulauskaitė aštuntfinalyje po atkaklios kovos 21:19, 21:17 palaužė kroatę Jeleną Buchberger, ketvirtfinalyje 16:25, 25:23, 21:19 nugalėjo lenkę Mają Janko ir užsitikrino mažiausiai bronzos medalį.
Vis dėlto varžybų specifika (finaliniai mačai vyko vienas po kito, tad sportininkams reikėjo labai didelės ištvermės) ir nuovargis padarė savo – tris mačus per tris valandas žaidusiai badmintonininkei paskutiniajame pritrūko jėgų. Pusfinalyje ji 8:21, 13:21 nusileido turkei Ravzai Bodur ir, nors į finalą nepateko, iš Slovakijos parsivežė bronzą.
– Šis rezultatas mane pačią labai nustebino. Šiandien du mačus laimėjau prieš daug stipresnes varžoves, turėjusias aukštesnį reitingą. Antrasis mačas truko 40 minučių, todėl trečiajam pritrūko jėgų. Nebeturėjau jų tiek, kiek reikėjo, nors stengiausi, kiek galėjau. Tai – pirmasis mano tarptautinis pasiekimas ir, manau, bus vienas svarbiausių gyvenimo pasiekimų, – kaip skelbė Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, po varžybų sakė V. Paulauskaitė.
Temdė trauma
– Šis apdovanojimas man reiškia labai daug, nes tai yra mano pirmas toks pasiekimas tarptautiniuose turnyruose. Mano atveju pralaimėjimą pusfinalyje lėmė didelis fizinis nuovargis, nes atvažiuodama nebuvau pasiruošusi tokiam fiziniam krūviui, – „Tauragės žinioms“ teigė sportininkė.

Sportininkės tikslas buvo patekti į geriausiųjų šešioliktuką. Žinoma, kiekvienas sportininkas siekia pagerinti keliamus tikslus ir pateisinti savo, komandos ir trenerių lūkesčius. Vis dėlto medalis buvo netikėtas, nes pasiruošimą varžyboms temdė trauma.
– Tokio rezultato tikrai nesitikėjau, manau, daugelį tai irgi nustebino, nes traumos skausmai kankino apie pusę metų. Dėl patirtos traumos negalėjau pilnai ruoštis varžyboms. Manau, tokiuose svarbiuose susitikimuose daug nulemia ir didžiulis laimėjimo noras, psichologija bei streso valdymas. Daug laiko praleidome su treneriu kalbėdami apie tai, kad būtent tokiame amžiuje dažnai nesusitvarkome su mąstymu, psichologija ir tai būna pralaimėjimų priežastis. Mano nuomone, abu šie laimėjimai buvo iškovoti todėl, kad su trenerio pagalba sugebėjau puikiai valdyti savo neigiamas emocijas aikštelėje, – pasakojo Povilo Bartušio (Kęstučio Navicko badmintono akademija) auklėtinė.
Atstovauja rinktinei
Europos lygio varžybose su Lietuvos rinktine Viltė turėjo startuoti prieš porą metų, tačiau planus sutrukdė pasaulyje kilusi pandemija. Vis dėlto sportininkė sako, kad tada buvo dar per jauna startuoti čempionate. Žaisti už savo šalį jai – didelė atsakomybė.
– Tada vyko U19 Europos čempionatas, aš tuo metu dar žaidžiau U15 amžiaus grupėje. Man jis nebuvo labai aktualus, nes dar buvau šiek tiek per jauna ten dalyvauti. Žaisdama su rinktine ir atstovaudama savo šaliai visada jaučiuosi atsakinga, nes žaidžiu ne tik dėl savęs, bet ir dėl Lietuvos vardo. O jausmas neapsakomai geras, ypač kai laimi bei prisidedi prie Lietuvos vardo garsinimo, – pasakoja Viltė.
Kovoti ir nepasiduoti išmokė pirmasis treneris
Šiuo metu Viltė treniruojasi pas P. Bartušį Kęstučio Navicko badmintono akademijoje Kaune. Abu jie – iš Tauragės, šviesaus atminimo Jono Šilerio auklėtiniai. Pirmasis treneris, pasak pašnekovės, ją išmokė kovoti ir nepasiduoti.
– Esu be galo dėkinga treneriui Jonui Šileriui, kuris man atvėrė kelią į sporto pasaulį ir padėjo pasiekti pirmuosius laimėjimus, įskiepijo didžiulę meilę badmintonui. Treneris išmokė daug dalykų, ypač – kad niekada nepasiduočiau, kovočiau bei aukočiausi dėl kiekvieno taško, kad ir koks rezultatas bebūtų, – prisimena Viltė.
Badmintoną sportininkė pradėjo žaisti šešerių, į pirmąsias treniruotes ją atvedė tėvai. Bet, kaip prisimena sportininkė, tada ji buvo labai judri ir neturėjo kur išlieti energijos. Tad tėvai tikėjosi, kad badmintonas bus tinkama erdvė.
– Tėvai pasirinko badmintoną, nes tokio amžiaus vaikui tuo metu nelabai buvo iš ko rinktis. Nuo pat pradžių badmintonas mane labai sužavėjo tuo, kad tai yra individualus ir labai greitas sportas, – pradžią prisimena pašnekovė.
Sunkus ir atkaklus darbas
Pasitaiko nemažai atvejų, kai jauni sportininkai jaunimo čempionatuose iškovoja aukštumų, tačiau patekę į suaugusiųjų varžybas medalių neiškovoja ir kartais net pasitraukia iš profesionalaus sporto. Socialiniame tinkle po varžybų Viltės treneris Povilas Bartušis ne kartą gyrė savo auklėtinę ir rašė, kad ji siekia tapti geresne sportininke, tuo pačiu suteikdama motyvacijos rezultatų siekti ir jam kaip treneriui, tokie rezultatai – tai sunkus abipusis sportininko ir trenerio bendras darbas.
– Daugelis jaunų sportininkų dažniausiai nesupranta to, kad norint pasiekti aukštumų suaugusiųjų varžybose reikia dirbti dar daugiau ir sunkiau nei įprastai. Visi tikisi, kad žaidėjų pajėgumas bus toks pat, kaip ir jaunimo lygyje, todėl dažnai pasiduoda ir baigia karjerą. Mano didžiausia svajonė turbūt, kaip ir daugelio sportininkų, yra sudalyvauti olimpinėse žaidynėse, o iš artimesnių tikslų – po kelerių metų lipti ant pakylos U19 Europos čempionate, – ambicijų neslėpė Viltė.
Sėkmės receptas
Vieno recepto, kaip pasiekti sportinių aukštumų, nėra. Kiekvienas sportininkas treniruojasi pagal jam priimtiną programą: kas didina ištvermę, kas kilnoja svorius ar bėga ilgus nuotolius. Tačiau viena sąlyga būtina – dirbti daug, atkakliai ir pagal rutiną. Pasak pašnekovės, pasiruošimui ir tobulėjimui svarbios ne tik treniruotės, bet ir kokybiškas poilsis ir mityba.

– Mano sportinė rutina labai paprasta: viena arba dvi treniruotės per dieną, išskyrus sekmadienius. Treniruotės būna badmintono technikos tobulinimo bei fizinio pasirengimo tipo. Taip pat stengiuosi prisižiūrėti mitybą bei miego kokybę, nes atsistatymas po treniruočių irgi yra laikas, kai mes tobulėjame. Aišku, pramogoms ir poilsiui visada norėtųsi daugiau laiko, bet pakanka. Manau, labai norint galima viską puikiai suderinti ir rasti laiko viskam. Knygų niekada neprisiverčiu skaityti, o filmas, kurį rekomenduočiau pažiūrėti visiems, – „Kelias į NBA“ (2022 m. Netflix filmas, rež. Jeremiah Zagar, vaidina Adam Sandler ir kt.). Tai motyvuojantis filmas apie sportą, sunkų profesionalių sportininkų darbą, – rekomendacijomis pasidalino Viltė.
Motyvacijos suteikia treneris
Paklausta, kas jai suteikia motyvacijos ir kaip paskatinti jaunimą sportuoti, rinktis badmintoną, Europos jaunimo medalininkė sako, kad daug motyvacijos jai suteikia treneris. Tuo tarpu varžybose patiriamas jausmas yra neįkainojamas.
– Treneris man turi daug įtakos. Jis visada suteikia motyvacijos, kai jos reikia, varžyboms nuteikia pozityviai. Daug motyvacijos suteikia ir skaudus pralaimėjimas bei noras kitą kartą pasirodyti geriau. Tikrai būna dienų, kai tobulėjimui motyvacijos nėra, nes jaučiuosi pavargusi, bet nuėjusi į treniruotę suprantu, ko siekiu. Manau, badmintono sportui dar trūksta populiarumo, nes daug žmonių apie jį net nežino. Jaunimas šiais laikais renkasi geriau praleisti laiką prie kompiuterio ar telefono. Bet adrenalinas ir azartas, jaučiamas žaidimo metu, yra ypatingas jausmas, siūlau visiems išbandyti – nenusivilsit. Palinkėčiau į savo gyvenimą įnešti daugiau sporto, nes tai padeda subalansuoti gyvenimą, rutiną bei pagerinti sveikatą, – pataria Viltė.