Žemės ūkis nuolat tobulėja, dėl to jame atsiranda vis daugiau pagalbos. Ūkiui labai naudingas agregatas yra sėjamoji. Žemės ūkio sėjamoji yra sėjimo įrenginys, kuris pasėja pasėlių sėklas, išmatuodamas atskiras sėklas, padėdamas jas į dirvą tinkamu gyliu ir atstumu. Sėjamoji padengia juos žeme iki tam tikro vidutinio gylio, taip užtikrindama, kad sėklos pasidengtų dumblu ir išgelbėtų nuo paukščių. Sėjant žemės ūkio sėjamomis galima pagerinti derlių ir sutaupyti laiko bei darbo jėgos. Sėjamosios naudojimas labai padidina derlių. Nearimo sėjamosios yra sėjamosios, kurios naudojamos sodinimui skirtoms sėkloms išmatuoti. Koncepcijoje sukurta sistema, kuri paima sėklas iš sėklų dėžės ir pasėja jas į vamzdelį. Diskinės sėjamosios yra žemės ūkio technologijos rūšis, kuri taip pat gali būti naudojama trąšoms paskleisti ant žemės.
Sėjamosios sudedamosios dalys
Sėjamoji su mechanine sėklų dozavimo sistema sudaryta iš šių komponentų: rėmo; sėklų dėžės; sėklų dozavimo mechanizmo; vagų atidarytuvų; dengiamojo įtaiso ir transportavimo ratų. Rėmas – sėjamosios rėmas dažniausiai gaminamas iš kampinio geležies kartu su tinkamu dangteliu. Rėmas yra pakankamai tvirtas, kad atlaikytų visų tipų apkrovas, kurios atsiranda dėl darbo sąlygų. Sėklų dėžė – ji gali būti sudaryta iš švelnaus plieno lakšto arba cinkuotos geležies su atitinkamu dangteliu. Kad sėklos neužsikimštų, kartais pridedamas nedidelis maišytuvas. Uždengimo įtaisas – tai įrankis, skirtas užpildyti vagą pasodinus sėklą. Transportavimo ratas – pagrindinė ašis yra su dviem ratais. Kai kuriose sėjamosiose taip pat yra pneumatiniai ratai. Ratai turi būtinus priedus, kurie perduoda galią sėklų išmetimo mechanizmui.

Sėjamosios privalumai, kuriuos turite žinoti
Kaip jau minėjome, sėklą galima dėti iš anksto nustatytu atstumu viena nuo kitos, bet ir tam tikrame dirvos gylyje, kad sėklai būtų aplinka ir būtų sudarytos geriausios sąlygos augti (išvengti perteklinės populiacijos). Sėklų konkurencija tarp sodinukų tam tikroje lauko vietoje reiškia, kad augalas neauga blogai: pavyzdžiui, jei dėsite per daug sėklų arti viena kitos, daržovė, pavyzdžiui, morkos, blogai augs. Pagrindinis pneumatinių sėjamųjų privalumas, palyginti su mechanine, yra didesnis panaudojimo universalumas, nes nereikia grūdų išlyginimo tikslumo (pavyzdžiui, mechaninėje sėjamojoje, jei sėkla nėra tiksliai išdėstyta, blogai patenka į skylę, ji įstringa ir gali sulūžti, o pneumatinėje ši rizika neegzistuoja dėl sėklų aspiracijos). Skirtumas tarp dviejų žemės ūkio technikų užfiksuotas vidinėje struktūroje ir naudojamu principu. Mechaninėje tiksliojoje sėjamojoje besisukantis diskas yra horizontalus, su kalibruotomis angomis, į kurias sėklos krenta gravitacijos būdu. Kita vertus, pneumatinėje tikslioje sėjamojoje diskas sukasi vertikaliai, o sėklos laikomos korespondencijoje su skylutėmis per įsiurbimą, kurį sukuria siurbimo kamera, esanti priešingoje disko pusėje.

Kam naudojamos sėjamosios?
Sėjamosios naudojimo tikslas – mechanizuotas pasėlių sėklų sėjimas. Sėjamoji susideda iš sėklų dėžės, pilnos sėklų ir yra pritvirtinta vamzdžių serija, kurią galima nustatyti pasirinktais atstumais, kad būtų sudaryta optimali erdvė, reikalinga tinkamam augalų augimui. Tai leidžia ūkininkams sėti sėklas fiksuotuose tarpuose eilėmis fiksuotame gylyje, nes vamzdelis, pritvirtintas prie sėklų dėžių, tiksliai gylyje sukuria skylę, įmeta vieną ar daugiau sėklų ir ją uždengia. Tai suteikia ūkininkams kontroliuojamą gylį sodinant sėklas ir galimybę užberti sėklas dirvožemyje be atsitraukimo. Sėklas pasėja tinkamu raštu tinkamame lauko gylyje, o sėkloje esančių vagų ilgį galima padidinti arba sumažinti. Taip pat sėjamoji tolygiai ir teisingai paskirsto sėklą norimame gylyje, paskirsto sėklas į dirvą, kad pagerintų daigumą ir tinkamą augimą. Geriausia naudoti tam tikrose vietose, kur lengvai atsiranda dirvožemio erozija.
Užs. Nr. 121