Motinystės džiugesys sovietinės tikrovės fone
Įkelta:
2021-02-08
Nuotrauka
vaiks
Aprašymas

Muziejininkė Inga, 1990 m., Šilalės r.

 

,
Nuotrauka
pilies bokštas senas
Aprašymas

Ūkvedys Virginijus prie Tauragės pilies, 1960 m.

 

Sausio 27-osios vakarą Tauragės krašto muziejus „Santaka“ pakvietė į virtualų renginį, kuriame kalbėta apie knygą, apie mamas ir vaikus, jų auginimą sovietiniais metais, atsivėrusius skirtumus, Lietuvai atgavus Nepriklausomybę. Kad kalbėti apie tai svarbu, patvirtins bet kuris kultūros istorikas:  prieš žengiant į priekį būtina suvokti, kas jau įvyko, o tam reikia reflektuoti. Apibendrinti diskusiją „Tauragės žinios“ paprašė Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ renginių organizatorės-edukatorės Renatos Jančiauskienės, moderavusios renginį. 

Temą diskusijai-pokalbiui apie motinystę sovietmečiu inspiravo latvių rašytojos Noros Ikstenos romanas „Motinos pienas“ (iš latvių k. vertė Laura Laurušaitė. Išleido „Tyto alba“, 2019). Knygoje aprašoma socialinė inžinerija, taikyta tarybiniais metais Latvijoje, nė kiek nesiskyrė nuo Lietuvos motinų patirčių. 

Savo įžvalgomis diskusijoje pasidalijo literatūrologas Manfredas Žvirgždas, muziejininkė Vaiva Kiniulienė, šiuo metu auginanti dukrelę, mokytoju pristatytas Eugenijus Šaltis bei vaikų gydytoja, poetė Iveta Skurvydienė.

Kaip savo apžvalgoje rašo Roberta Stonkutė, „<…> lietuviams romanas buvo pristatytas originaliu pavadinimu 20-osios Vilniaus knygų mugės metu, kai joje svečiavosi pati rašytoja. Lietuvoje knyga buvo sutikta su dideliais lūkesčiais, o skaitytojai tarsi savaime pasiskirstė į dvi nuomonių stovyklas. Skeptikai (dažniausiai tie, kurie dar gavo „ragauti“ sovietmečio) teigia, kad autorės istorija perspausta ir „tikrai taip nebuvo“, kritikuodami knygos politinio konteksto ir laikmečio aprašymą, tačiau reikia prisiminti, kad Lietuvoje ir Latvijoje tuometinė politika veikė skirtingai. Kiti štai be išlygų žavisi romanu.“

Nuotrauka
sena

Panašiai kalbėjo ir Manfredas Žvirgždas, 2019 m. leidinyje „Naujasis Židinys-Aidai“ publikavęs recenziją apie šią knygą. Manfredas pasakojo apie Latvijos užmojį romanuose aprašyti visą okupacinį periodą ir kad tarybmetis ryškiau palietė Latviją nei Lietuvą. „Romane atveriamas niūrus ir neguodžiantis uždaros, nutildytos, traumuotos Latvijos vaizdas, regėtas 1969–1989 m., nors gausu nuorodų ir į ankstesnius laikus – pokarinio teroro dešimtmetį ar net prieškarinę Rygą – pražuvusį „aukso amžių“. Brežnevinės stagnacijos skurdas, buities monotonija, baimė ir atsargumas, propagandos butaforija ir už jos slypinti pasipriešinimo dvasia, prisitaikymo neviltis ir bejėgystė – visa ši patirčių paletė įaugusi į anais laikais gyvenusių žmonių sąmonę“, – rašo M. Žvirgždas. 

Muziejininkė Vaiva Kiniulienė šiuo metu yra motinystės atostogose.  Moteris diskusijos metu atkreipė dėmesį į dabartines ir tarybines vaikų auginimo praktikas. Pavyzdžiui, vaiką maitinti tik konkrečiu metu, neįsiklausant į jo organizmą, kad anuomet vaikų reikalai buvo išskirtinai primetami kaip prievolė tik moteriai, nors dabar vyrai ne tik padeda žmonoms – neretai jie taip pat ima tėvystės atostogas. Ir tai visiškai normalu. Galbūt jaunoms mamos sunkiausia, kai „mamos su patirtimi“ primygtinai siūlo savo „laiko išbandytus“ patarimus, neatsižvelgdamos į tai, kad vaikų teisių klausimai per trisdešimtmetį jau gerokai pasikeitė ir savarankiškai vaikščiojantys su raktu po kaklu vaikai būtų traktuojami jau kaip neprižiūrimi. 

Eugenijus Šaltis – buvęs pedagogas, kurį laiką dirbo mokyklos direktoriumi. Renginio metu vyras prisiminė atsitikimą, kai jaunystės draugams susituokus bažnyčioje ir įsivakarojus šventės dalyviai ėmė rimtai nerimauti, ar toks akibrokštas nepakenks jų karjerai. Gal kas nors sužinos, kad jie lankėsi bažnyčioje, kuri tada buvo komunistų partijai neparanki institucija. Dabar keistai skamba, kad mokyklose būdavo Lenino kambariai, kad laisvės idėjos galėjo užkirsti kelią mokinio sklandžiai ateičiai. Knygoje „Motinos pienas“ irgi apie tai rašoma, kaip aktyvūs vyresnių klasių mokiniai saugumo buvo vertinami jau kaip potencialūs nusikaltėliai.

Vaikų gydytoja Iveta Skurvydienė savo karjeros pradžioje, dar tarybiniais metais, atliko 2 mėnesių praktiką Kazachstane, naujagimių skyriuje. Diskusijos metu ji pasakojo apie ligoninėje dingusią elektrą, kaip jos prižiūrimas naujagimis perkaito inkubatoriuje, o skyriaus slaugytoja atvėsino kūdikį po tekančiu vandeniu, lyg tai būtų įprasta medicininė procedūra. Europietę jauną gydytoją tai šokiravo, tačiau skurdo kultūroje Kazachstane tai buvo visai normalu. Tiesa, Iveta kalbėjo apie tai, kad sovietmečio sistema nebuvo monolitinė, kaip šabloniškai įprasta manyti. Visai ne. Tiek vaikų, tiek ir mamų gyvenime viskas priklausė nuo žmonių, kurie juos supa.  

Netiesiogiai renginyje sudalyvavo lituanistė iš Žygaičių ir 5 vaikų mama Regina Bliūdžiuvienė, parašiusi tekstą „Nesurepetuota motinystė“. Ji rašo „Motina visais laikais – sovietiniais ar nepriklausomos Lietuvos – yra motina. Motinystės mes nė viena nerepetuojame, o laikmetis nėra dekoracija. Mane skaudžiai sukrėtė aptariamos knygos pavadinimo pakeitimas: verčiant į anglų kalbą vietoje „Motinos pienas“ pasirinktas „Sovietinis pienas“. Mano visi penki vaikai augo tame laikotarpyje, kaip knygoje vyksta veiksmas – 1969–1989.  Tad klausiu savęs: ar jiems buvau tikra motina, ar sovietinė? Atsakyti į šį klausimą – tai lyg atlikti išpažintį, apnuoginti tai, ką tik iš laiko atstumo galima pamatyti, pripažinti ir bandyti įvertinti. 

Nuotrauka
sena

Niekada netrūkau jėgų būti motina. O buvo sunku, labai sunku, kartais iki depresijos. Motinystė man gulė ne tik ant širdies (beje, iš jos išaugusi), bet svėrė ir pečius. Buvau mama šeimoje ir mokytoja mokykloje. Motinystė – kaip moters pašaukimas, ir mokytojavimas – kaip darbas. Negyvenau dviejų gyvenimų, bet viena dalis vis atsiplėšdavo didesnį gabalą. Buvo laikas, kai į mokyklą išeidavome šešiese – penki vaikai ir aš pati. Sovietinė mokykla, pilna beprasmiškų užduočių ir reikalavimų, kartais klampino kaip liūnas. Štai todėl galiu pasakyti, kad vietoje motinos pieno tekdavo vaikus pamaitinti sovietiniu pienu – dirbtiniu, surogatiniu pakaitalu. Reikalingos tarpusavio šilumos semdavomės iš bendro darbo namuose, pasitikėjimo ir atsakingumo.“

Šiuo metu tiek spaudoje, tiek televizijoje vis daugiau matyti iniciatyvų, kur žinomi Lietuvos žmonės kalba apie sovietines patirtis. Tai tampa vis lengviau daryti, nes dabar niekas nelaukia eilėse prie būtiniausių maisto prekių, o žodis „deficitas“ yra veikiau egzotika nei realybė. Net Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pavasarį planuoja atidaryti pirmąją išsamią ekspoziciją apie žmonių gyvenimą sovietmečiu „Homo sovieticus“. Daugelis kultūros istorikų sako, kad prieš žengiant į priekį būtina suvokti, kas jau įvyko, o tam reikia reflektuoti. Tarybinė praeitis gula į lentyną kaip muziejinis eksponatas, galvoju, laikydama rankose močiutės medalį už motinystę. 

Specialiai renginiui Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ kolektyvas surinko nuotraukų archyvą, kur sovietinės tikrovės fone atsiveria vaikystės ir motinystės džiugesys. 

 

Nuotrauka
zuikis
Įkelta:
2021-04-11
Šiandien Lietuvoje, ir kitose krikščioniškose šalyse, švenčiamas Atvelykis. Tradiciškai šią dieną daugiausia dėmesio skiriama vaikams. Nuotaikingai Atvelykį pažymėjo Kunigiškių, Lauksargių, Dauglaukio​​​​​​​ ir Adakavo kultūros namų kolektyvai.
Nuotrauka
darom
Įkelta:
2021-04-10
„Su komanda ieškome savanorių. Gal tai tu? Visus metus sėdėjai namuose ir žiūrėjai „Netflix“? Metas užsidirbti keletą karmos taškų! Prisijunk prie „Darom“ savanorių bet kurioje savivaldybėje. Preliminari akcijos data gegužės 7–8 d.“ – taip prisijungti prie „Darom“ akcijos kviečia jos koordinatorė Tauragėje Deimantė Rimgailaitė.
Nuotrauka
takas
Įkelta:
2021-04-08
Šį pavasarį lankytojus pasitinka atnaujintas Pagramančio regioninio parko Lylavos pažintinis takas. Mišku vedantis takas yra už Pagramančio, jo ilgis – 2,5 km.
Nuotrauka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2021-04-05
Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka turi tradiciją kasmet rinkti metų knygą. Taigi ir šiemet, nors, kaip skelbia savo feisbuko paskyroje, visų mūsų įprastiniam gyvenimui dar sunku grįžti į vėžes, tradiciją ji tęsia ir skelbia jau aštuntojo konkurso „Tauragės metų knyga 2020“ pradžią. 
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-04-03
Velykos ir šiemet „karantininės“, tad bendruomenės jas švenčia savaip – puošia savo gyvenvietes įvairiomis velykinėmis dekoracijomis.
Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2021-04-03
Lietuviai prisipažino daugiausiai neigiamų komentarų internete rašantys dėl kitų žmonių lyties arba amžiaus, – skelbia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. 6 iš 10 žmonių, internete parašiusių neigiamų komentarų apie tam tikras visuomenės grupes (pavyzdžiui, moteris, vyrus, senjorus), sulaukia kitų interneto vartotojų pritarimo arba padrąsinimo.
Nuotrauka
k
Įkelta:
2021-04-02
Vakar laidos prodiuseris Šarūnas Jasiukevičius „Praeities žvalgas“ laidos feisbuko profilyje pasidalino populiarios pažinčių svetainės ekrano nuotrauka, kurioje jo atvaizdas. Programėlėje „Tinder“ kažkas įregistravo profilį, naudodamas šio žinomo asmens atvaizdą. Prisistatydamas 32 m. vyru, nepažįstamasis iš Tauragės ieško pažinčių.
Nuotrauka
šuo
Įkelta:
2021-04-02
Seimo sprendimu, Lietuvoje nuo gegužės 1 d. įteisintas privalomas augintinių (kačių, šunų ir šeškų) ženklinimas poodinėmis mikroschemomis ir registravimas Gyvūnų augintinių registre (GAR), taip pat pritarta ir draudimui prekiauti gyvūnais augintiniais lauko sąlygomis ir turgavietėse. Gyvūno užkrečiamųjų ligų prevencijai jo ženklinimas ir registravimas yra vienas esminių veiksmų, kurį privaloma atlikti gyvūnui vieną kartą gyvenime, – praneša Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).
Nuotrauka
Vaikų literatūros skyriaus feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2021-04-02
Balandžio 2-oji – pasakininko Hanso Kristiano Anderseno gimimo diena. Nuo 1967 m. pasaulyje ši diena minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Šią dieną vyksta įvairūs vaikų literatūros renginiai, parodos, susitikimai su rašytojais. Šia proga staigmeną vaikams paruošė ir Tauragės B. Birutės Baltrušaitytės Tauragės vaikų literatūros skyrius.
Nuotrauka
margučiai
Įkelta:
2021-04-01
Kiaušinių dažymas Velykoms – viena smagiausių ir laukiamiausių pavasario pramogų, kuria mėgaujasi ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad kiaušinių dažymo technikų yra įvairių – juos galima dažyti spalvotais dažais, marginti vašku, skutinėti arba dažyti natūraliai, naudojant įvairiais žoleles, svogūnų lukštus, burokėlių sultis. Tik nuo kiekvieno fantazijos ir norų priklauso, kuris dažymo būdas priimtiniausias.
Nuotrauka
Asociatyvi pixabay.com nuotrauka
Asociatyvi pixabay.com nuotrauka
Įkelta:
2021-03-28
​​​​​​​Glaudus ir šiltas ryšys su tėvais suteikia vaikui galimybę saugiai augti ir pilnavertiškai vystytis. Specialistų teigimu, vaiko prieraišumas susiformuoja per pirmuosius gyvenimo metus ir, jei sąlygos nesikeičia, išlieka toks pat, kol vaikas užauga. Paauglystė – didysis santykių išbandymų metas. Iki tol pirmenybę teikęs tėvų ir kitų šeimos narių draugijai, jaunuolis ima emociškai nuo jų tolti. Buvimas su draugais paaugliui tampa labai svarbia gyvenimo dalimi, jis ima aktyviai ieškoti bendraamžių bendrystės, siekia pritapti prie jų grupės. Ar reikia to baimintis? Kaip elgtis tėvams?
Nuotrauka
TVK nuotrauka
TVK nuotrauka
Įkelta:
2021-03-27
Tauragės liaudies teatro 2020-ieji metai buvo ir jubiliejiniai – 60-ieji. Įvyko daug įvairiausių renginių, išleista režisierės knyga apie teatro gyvenimą scenoje ir už jos sienų, metų pabaigoje nufilmuotas spektaklis „Stot! Teismas eina!“, kuriame vaidina beveik visi teatro aktoriai. Įrašas lieka teatro aukso fonduose ir artistų šeimų archyvuose. Režisierė prisipažįsta – išgirdusi ką nors sakant, kad „visi pavargę“ arba „visiems dabar sunku“, garsiai viena kalba, jog neverta teatro ir visų su visais tapatinti ir lyginti. Nes ir šiemet teatras  ieško naujų bendravimo formų, filmuojasi, jungiasi repeticijoms per „Mesenger“ programėlę, mokosi tekstus. O Genovaitė, kaip visada, „laksto“ po miestą, užsuka pas visus, kas įsileidžia į vidų, visur gauna teatrui apčiuopiamos naudos, nes kitaip ir būti negali, nes tokia meile žmogui, kokią spinduliuoja Genovaitė, apdovanoti ne visi. O ir ji pati sako, kad per „sunkiuosius“ metus dar labiau pajuto, koks mylimas žiūrovų yra Tauragės liaudies teatras. 
Nuotrauka
Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2021-03-25
Antroje savaitės pusėje orai sparčiai šils, šilčiausios bus penktadienio ir šeštadienio dienos. Tuo metu daug kur termometrų stulpeliai perkops 10 laipsnių ribą. Visgi, sekmadienį sulauksime drėgnesnių permainų, o šiluma truputį sumažės.
Nuotrauka
TMM nuotrauka
Įkelta:
2021-03-24
Artėjant didžiosioms pavasario šventėms įprasta tvarkytis ir gražintis. Jau puošiasi ir Tauragės meno mokykla  – jos prieigas papuošė milžiniškas margutis su jį aptūpusiais kiškučiais. Gražinamos ir Pilyje įsikūrusios Meno mokyklos patalpos.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2021-03-22
Šią savaitę jau pakvips tikru pavasariu. Pirmomis dienomis dar bus vėsiau, tačiau nuo savaitės vidurio temperatūra sparčiai kils.
Nuotrauka
gervė
Gervė. Bronislovo Ambrozo nuotrauka
Įkelta:
2021-03-17
Iš pradžių gana veržliai, o dabar – kiek sulėtėjęs kelią skinasi pavasaris. Žiemą sutriuškinusi šilumos banga stabtelėjusi atsitraukė palikdama laiko gamtai pasiruošti naujam žingsniui atsinaujinimo link. Niekad šis metas nepasižymi tolygumu. Negi gali būti kitaip? Juk tai – ilgus metus besikartojanti tikrovė.
Nuotrauka
figura
Įkelta:
2021-03-15
Po truputį šylantys orai primena, kad neilgai trukus galėsime lepintis saulės voniomis ir vandens pramogomis – tam bus reikalingas ir patogus maudymosi kostiumėlis. Besirinkdamos jį, visuomet norime paryškinti savo privalumus ir užmaskuoti trūkumus. Tokių rezultatų pavyks pasiekti tuomet, jei kaip ir apatinis trikotažas, maudymosi kostiumėliai bus pasirenkami pagal figūros tipą – jei žinote saviškį, su šia užduotimi tikrai lengvai susidorosite.
Nuotrauka
Meidė
Įkelta:
2021-03-15
Sekmadienį vykusiame „Lietuvos balso“ aštuntojo sezono finale triumfavo tauragiškė. Iš į sceną žengusių keturių finalistų pergalę pelnė ir 15 tūkst. eurų laimėjo Meidė Šlamaitė.
Nuotrauka
sula
Įkelta:
2021-03-14
Prasidėjus sulos sezonui, kuris paprastai gali trukti iki balandžio pabaigos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena keletą dalykų, kurių svarbu nepamiršti mėgstantiems šį gėrimą.
Nuotrauka
paauglys
Įkelta:
2021-03-14
Paauglystės laikotarpio uždaviniai skirti ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos psichologė Neringa Jankauskaitė sako, kad paauglių maištas (atsikalbinėjimai, galvojimas, kad jie viską žino geriausiai)  – normalus amžiaus tarpsnio elgesys. Taip vaikas, virsdamas suaugusiuoju, pasitikrina taisykles bei kuria savo pasaulį, o tas kūrybos procesas ir išgąsdina tėvus. Psichologė pataria, kaip geriau suprasti paauglį.
Nuotrauka
Kreivėnų malūnas
Įkelta:
2021-03-12
Paskutiniuoju metu vis daugiau kraštiečių dėmesio sulaukia Lauksargių seniūnijos ribose stūksantis Kreivėnų malūnas. Žmonės prie jo fotografuojasi, publikuoja nuotraukas socialiniuose tinkluose. Pasirodo, statinys žavus ne vien fotografine prasme – žavi ir paslapties gaubiama jo gyvavimo istorija. Neseniai viena kultūros paveldo atstovė ėmėsi ieškoti malūno savininkų. Paieškos – sudėtingos, manoma, jog malūno savininkas galėjo būti vokietis. O šis atsargus – Antrojo pasaulinio karo metu pasirūpino, kad neišliktų jokių duomenų apie jam priklausantį nekilnojamąjį turtą. Dėmesio verta ir netoli malūno vis dar tebestovinčios buvusios karčemos istorija. 
Nuotrauka
Meidė
Įkelta:
2021-03-12
Praėjusio sekmadienio vakarą paaiškėjo, kad tarp keturių muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ finalo dalyvių – ir tauragiškė Meidė Šlamaitė. Atlikėjos Moniqué komandai finale atstovausianti Meidė Šlamaitė tą vakarą pasirodymu sužavėjo visą mokytojų komandą.  O ateinantį sekmadienį jaunoji atlikėja jau susirungs dėl nugalėtojos laurų.