Prieš Kalėdas – tradicinė padėka bičiuliams
Artėjant gražiausioms metų šventėms Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka surengė padėkos vakarą savo bičiuliams, draugams, buvusiems bibliotekininkams, bibliotekos rėmėjams.
Gausiam bičiulių būriui bibliotekininkai dovanojo aktorių Tomos Vaškevičiūtės, Gyčio Ivanausko ir violončelininko Justo Kulikausko („Future Cello“) poezijos ir muzikos vakarą „Iš meilės leipsta šakos“. Aktoriai skaitė garsiausių poetų – Viljamo Šekspyro, Pablo Nerudos, Marinos Cvetajevos, Vytauto Mačernio, Justino Marcinkevičiaus ir kt. eiles, o violončelininkas atliko savo kūrybos muziką, kuriančią dar įtaigesnį eilių įspūdį, magiškai papildžiusį poezijos grožį.
Pasak bibliotekininkų, šiame vakare atsispindėjo visas spektras emocijų: nedrąsa, atstūmimas, atsivėrimas, simpatija, empatija, seksualumas, artumas, neviltis ir išsiskyrimas. Bet viskas buvo papasakota su meile.
Šis tekstas – apie tai, kaip mūsų miesto, mūsų šalies ir mūsų tautiečiai pasaulyje padėjo statyti mūsų, Tauragės liaudies teatro, spektaklį pagal Vidmantės Jasukaitytės romaną „Golgotos vynuogės“ arba kaip draugiškai mylėti be išskaičiavimo.
Kovo 24-ąją kelionę pas žiūrovus pradeda įvairiaspalvis, daugiau kaip dešimtmetį gyvuojantis renginių ciklas „Kultūros pavasaris“. Šių metų tema – „Jungtys tarp tradicijų ir naujovių“.
Kovo 22-oji – Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje minima kasmet, nes šią dieną 1868 m. gimė filosofas, rašytojas, publicistas, sveikuolis, kultūros veikėjas Vilhelmas Storostas (Vydūnas). Šiemet metai – ypatingi – minimos net dvi su Vydūnu susijusios sukaktys – 155-osios gimimo metinės ir 70-osios mirties metines. Kovo 16 dieną bibliotekoje „praūžė“ didelio susidomėjimo sulaukęs tradicinis bibliotekos organizuojamas protmūšis „Vydūno keliais keleliais…“, skirtas minėtoms progoms bei Klaipėdos krašto metams paminėti. Į šį renginį susirinko gausus būrys dalyvių: skaitytojai, lankytojai, kolegos, Carito atstovės bei policijos pareigūnai. Dalyvavo net 6 komandos, įvairiausiais pavadinimais: „Oma“, „Mes“, „Dundukai“, „Angelai“, „Caritas“ ir „Kultūros barai“.
Jau trečiuoju spektakliu besididžiuojantis Tauragės kultūros centro Kęsčių skyriaus mėgėjų teatras neplanuoja sustoti – jau kuriamas scenarijus dar vienam. Po Tauragės ir kaimynines savivaldybes keliaujanti aštuonių žmonių trupė surenka pilnas bendruomenių sales – norinčiųjų pamatyti spektaklį netrūksta.
Paskutinis šansas aplankyti unikalią šviesos ir garso instaliaciją „Deivių giesmės“ Tauragėje. Liko du paskutiniai savaitgaliai, kai galite išgirsti, pamatyti, pajausti ir užsisukti magiškų daugiabalsių sutartinių sūkury. Apie tai primena Tauragės savivaldybė.
Trečiadienį Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos skaitykloje svečiavosi viena projekto „Metai su knyga“ skaitymo ambasadorių paauglių kategorijoje rašytoja Ilona Ežerinytė.
Užvakar Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktorės pavaduotojas-fondų saugotojas Darius Kiniulis savo feisbuko paskyroje kreipėsi į tauragiškius, pranešdamas apie pradėtą įgyvendinti puikią idėją – naują puslapį internete, pasakosiantį Tauragės istoriją. Tai šalutinis Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ puslapis archyvams viešinti. O svarbiausia – istoriją jis pasakos taip, kaip iš tiesų kalba tauragiškiai.
Su kovu prasidėjo pavasaris. Pasak muziejininkų, su pirmosiomis pavasario dienomis į Pilį grįžo kirai – suka ratus ir dairosi, tūpti ar netūpti, sukti ar nesukti čia lizdus. Spėliodami, ant kieno šiemet stogo įsitaisys „muziejiniai paukščiai“, muziejininkai jie ne tik rodo paukščių rūšis Gamtos ekspozicijoje, kviečia į Tauragės krašto muziejų „Santaka“. Parodų ir renginių čia išties netrūks visus šiuos metus – juk ne veltui šiemet Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė.
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko renginys „Metų žodis ir naujažodžiai“, skirtas Lietuvių kalbos dienoms paminėti. Klausytojams buvo įdomu pasiklausyti apie šių dienų tendencijas ir kalbos kintamumo ypatybes, jos vingrybes bei naujadarų atrankas.
Paskutinę žiemos dieną į Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centrą sugužėjo kone pusšimtis vaikų ir jų mokytojų iš įvairių rajono ugdymo įstaigų – ten surengtas Lietuvos vaikų ir moksleivių lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurso „Tramtatulis“ Tauragės rajono vietinis ratas. Šiemet konkursas vyksta jau dešimtą kartą ir yra skirtas Vilniaus 700 metų sukakčiai paminėti.
Tauragės apskrityje vyks ne vienas įdomus renginys, kurie prasidės nuo šiandienos – paskaita apie metų žodį ir naujažodžių duomenyną bei spektaklio premjera. Taip pat lauks ir nemažai renginių bibliotekose bei krašto muziejuje.
Visi, kurie neabejingi istorijai ir kuriuos ypač domina tragiška „vilko vaikų“ istorija, kviečiami šeštadienio popietę praleisti muziejuje – kovo 4-ąją, 12 val., pilies menėse atidaroma paroda „Vilko vaikai Saksonijoje“. Apie tai skelbia Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
„Bastilijos“ sporto komplekse nugriaudėjo išskirtinis renginys – šokių klubo „Amadeus Dance“ Show 2023, skirtas Onos Stankienės atminimui. Šiemet 28 savo gyvavimo metus minintis kolektyvas jau 18 metus renginį skiria Onutės Stankienės atminimui.
Šiandien vakare įvyks kasmetinis „Amadeus dance šou“, taip pat laukia daugybė įdomių parodų.
Vasario 24-ąją Tauragėje koncertuos iš Meksikos kilęs vibrofonininkas, kompozitorius ir edukatorius Victor Mendoza, tarptautinių kritikų vertinamas kaip vienas geriausių atlikėjų Lotynų Amerikos ir šiuolaikinio džiazo pasaulyje.
Tauragėje šią ir ateinančią savaitę bus begalė įdomių renginių, juk artėja Valentino diena bei Lietuvos valstybės atkūrimo diena. Taip pat sekmadienį visus kviečia į žygį.
Nuo seno lietuviai garbino ugnies deivę Gabiją ir kasdieninį maistą – duoną. Atėjus krikščionybei ši diena sutapatinta su Šv. Agotos varduvėmis, tad vasario 5-ąją minima Šv. Agotis, duonos globėjos, diena. Jau kelintus metus iš eilės Skaudvilės krašto muziejuje vyksta šios dienos paminėjimo renginys „Pakelk duonelę – ji šventa!“, kurio metu senieji duonos papročiai pateikiami teatralizuotai ir su žiupsneliu humoro.
Tauragės pilies kiemelyje šiandien, vasario 3-iąją, startuoja vienas įspūdingiausių šių metų Lietuvos kultūros sostinės reginių – instaliacija „Deivių giesmės“, moderniais vaizdo bei garso sprendimais atkreipsianti dėmesį į etnografinę kultūrą. Instaliacija veiks iki kovo 26 dienos ir atgis kiekvieną ketvirtadienio, penktadienio, šeštadienio ir sekmadienio vakarą.
Vasario 2 d. 18 val. Tauragės kultūros centre savo pasirodymą surengs Charkivo nacionalinio akademinio operos ir baleto teatro Baleto trupė. Ukrainos šokėjai scenoje pristatys ištraukas iš pasaulinės baleto klasikos bei šiuolaikines kompozicijas pagal ukrainiečių kompozitorių muziką.
,,Šaltinio“ progimnazijos bendruomenė vieną praėjusios savaitės popietę į mokyklą pakvietė čia dirbusius mokytojus senjorus. Mokytojus pasitiko ne tik mokyklos administracija, bet ir dabar dirbantys mokytojai – buvę mokiniai.
Savaitgalį kviečia sudalyvauti aktyvesnėse veiklose – vyks badmintono ir tinklinio turnyrai.
Trečiadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta Šilalės krašto dainų knyga „Augin muni mažą“.
Galvoju, koks Tauragėje kultūrinis judesys jau vyksta prasidėjusiais Naujaisiais metais? Vyksta. O jeigu jau ir įvyko ir dar įvyks, tarkim, tik pirmąjį šių metų pusmetį, tai bus nenutrūkstamas ilgų metų, mėnesių, dienų ir vakarų (nenustembu, kad kartais ir nemigo naktų) visų kultūros darbuotojų, visų meno mėgėjų kolektyvų, visų, bet kokia forma prisidedančių prie to, kad bet koks renginys įvyktų, darbo ir pastangų vaisius.
Tauragėje šiandien laukia du įdomūs renginiai Tremties ir rezistencijos muziejuje bei Pilies kiemelyje.
Sausio 20-ąją, 16 val., Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kviečia į istorikės, Lietuvos istorijos instituto doktorantės Rūtos Matimaitytės paskaitą „O po kaimus vokietukai su terbom ir skudurais: Rytų Prūsijos vokiečių vaikų istorija ir likimai sovietų Lietuvoje“. Renginys vyks Tremties ir rezistencijos muziejuje (Prezidento g. 38, Tauragė).