Protėvių takais: Tauragėje lankėsi buvęs JAV kongresmenas Johnas Shimkus
Įkelta:
2022-07-20
Nuotrauka
SHIMKUS
Aprašymas

Johnas Shimkus su žmona Karen. Autorės nuotrauka 

 

Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.

Nuo 1997 metų J. Shimkus aktyviai dalyvavo Amerikos politiniame gyvenime, nuo 2003 iki 2021 metų buvo Atstovų rūmų JAV Kongrese narys. Johnas priklauso respublikonų partijai. Jis daug kartų lankėsi Lietuvoje darbo reikalais, o šiemet pirmą kartą turėjo laiko, kaip pats teigė, aplankyti protėvių miestą ir bažnyčią. J. Shimkus – aktyvus liuteronų bažnyčios narys, dabar jis ruošiasi naujoms liuteronų mokyklos direktoriaus pareigoms, žmona Karen groja vargonais bažnyčioje, sūnus Davidas, baigęs gamtos mokslų studijas, taip pat aktyviai tarnauja bažnyčioje. 

– Papasakokite apie savo ryšį su mūsų miestu.

– Viskas, ką žinau apie savo proprotėvių gyvenimą Tauragėje, yra ši bažnyčia. Mano proprosenelis Kasparas Šimkus buvo pakrikštytas šioje bažnyčioje, kaip ir proprosenelė Eva Naujokaitė. 1896 m. jis emigravo į Jungtines Valstijas, Eva atvyko vėliau, 1898 m. Mano gimtajame mieste Kolinsvilyje buvo liuteronų bendruomenė, Jeruzalės bažnyčia, ten jie ir pasiliko. Tą parapiją įkūrė kunigas iš Tauragės Martynas Keturakaitis. 

Tarp mūsų draugų yra Amerikos lietuvių, atvykusių į Ameriką po Antrojo pasaulinio karo. Jie pažinojo mano tėvus ir atvežė jų krikšto metrikus. Tai viskas, ką aš žinau.       

Lietuvoje buvau šešis kartus, dažniausiai tai būdavo susiję su viešąja politika, valstybiniais reikalais. O mano tėvai buvo atvykę į Lietuvą prieš 50 metų, kai šventė savo santuokos jubiliejų. Aš Tauragėje lankausi pirmą kartą. 

– Kodėl pirmiausia apsilankėte bažnyčioje?

– M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčia – pirmoji vieta, kurioje lankausi Tauragėje, tačiau tai ir svarbiausia vieta, nes esu tikintis žmogus, aktyviai tarnaujantis bažnyčiai. Tai mane sieja su mano šeima ir tikėjimu. 

Mano žmona Karen yra vokietė. Ji vargonininkė, groja bažnyčioje, tad galimybė pagroti šioje bažnyčioje jai buvo ypatinga patirtis.

– Koks šio jūsų vizito maršrutas, ką planuojate nuveikti Lietuvoje?

– Neseniai palikau darbą Kongrese ir pirmiausia norėjau atvykti čia. Žinoma, keliaudamas į Europą negaliu užmiršti savo draugų Estijoje, Latvijoje, kitose Europos šalyse. Be to, norėjau kartu atsivežti savo žmoną Karen ir vaikus. Turiu tris sūnus, norėjau, kad visi pamatytų Lietuvą, deja, kartais visų suburti būna neįmanoma. Tad su mumis atvyko tik vienas sūnus Davidas, kuriam labai svarbu prisiminti lietuviškas šaknis, jis yra aktyvus bažnyčios bendruomenės narys.

Lietuvoje pabuvojome jau daug kur. Vilniuje aplankėme Katedrą, Šv. Petro ir Povilo bažnyčią, Gedimino pilį, Valdovų rūmus. Kai būdavau užimtas, žmona su sūnumi lankė muziejus, istorines vietas. Liepos 6-ąją Deividas kartu su visa Lietuva giedojo Tautišką giesmę. 

Lietuvoje viešėsime dar porą dienų. Iš Tauragės keliausime į Neringą, paskui dar aplankysime Kauną, Kernavę. Šis mano vizitas Lietuvoje pats ilgiausias – dešimt dienų.       

– Kaip politikas, Kongreso narys, ar turėjote galimybę spręsti su Lietuva susijusius klausimus? 

– Didžiąją dalį mano kaip politiko karjeros dalį užėmė tai, ką mes vadiname Baltijos sambūriu (Baltic Caucus). Tai Jungtinių Amerikos Valstijų kongreso atstovų rūmų narių grupė, kuri rūpinasi Lietuvos, Latvijos ir Estijos problemomis. Ji įkurta 1998 m. Amerikos baltų laisvės lygos iniciatyva. Baltijos sambūrio tikslai – remti Lietuvos, Latvijos ir Estijos demokratinę plėtrą, ekonomines reformas, šių šalių integraciją į Europos Sąjungą ir NATO, skatinti Jungtinių Amerikos Valstijų ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos bendradarbiavimą, vykdyti JAV ir Baltijos valstybių partnerystės chartiją. 1998 m. spalį Baltijos sambūrio iniciatyva buvo priimta Atstovų Rūmų rezoliucija, smerkianti Molotovo–Ribbentropo paktą, SSRS įvykdytą Baltijos šalių okupaciją, raginanti Rusiją pakto protokolą ir jo slaptuosius priedus paskelbti niekiniais. 2019 m. Baltijos sambūris turėjo 68 narius, kurį laiką man teko jam vadovauti.

Manau, kad ypač svarbu tai, kad būtent Baltijos sambūris iškėlė diskusiją dėl Baltijos šalių stojimo į NATO ir į Europos Sąjungą. 

Esame geri draugai su prezidentu Valdu Adamkumi, Vygandu Ušacku, Žygimantu Pavilioniu. Galėčiau jų sąrašą tęsti ir tęsti. Bendravau su daugeliu kitų Lietuvos politikų, nesvarbu, kokiai partijai jie priklauso. Net ir būdami skirtingų partijų nariai jie siekė vieno tikslo – kad Lietuva taptų NATO nare.

– Kaip vertinate dabartinę situaciją, kai Rusija užpuolė Ukrainą? Ar matote grėsmę ir Lietuvai?

– Be abejo, pasaulis yra šokiruotas ir įniršęs. Būtent šie įvykiai parodo, kaip svarbu buvo atvesti Baltijos šalis į NATO. Aš patenkintas Europos atsaku, labai džiaugiuosi dėl Lietuvos lyderystės šiuo klausimu. Tačiau vis tiek šis laikotarpis yra liūdnas, baisus ir siaubingas. 

Manau, kad NATO skėtis garantuoja saugumą Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims. Jei bus atakuota NATO šalis, kariaus visas pasaulis. Meldžiamės, kad taip neatsitiktų.  

Tądien Martyno Mažvydo bažnyčioje vyko Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios sinodas. Svečiai dalyvavo sinodo pamaldose, pasveikino dalyvavusius kunigus ir visus tikinčiuosius. Klebonas Mindaugas Dikšaitis dėkojo už apsilankymą ir Davidui padovanojo atminimo dovaną – lietuvišką Bibliją, kurios pirmajame puslapyje įrašė anotaciją. 

Tauragės savivaldybės tarybos narys Sigitas Mičiulis svečiams aprodė svarbiausias istorines Tauragės vietas, supažindino su krašto istorija ir pakvietė Shimkaus šeimą tapti Tauragės krašto ambasadoriais Ilinojaus valstijoje. Svečiai liko sužavėti sparčiai besivystančiu miestu ir turtinga jo praeitimi. 

 

Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.
Nuotrauka
skurvydas
Juozo Petkevičiaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-02-16
Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine, kurios koncepcija – penki keliai, vieno jų – Praeities kelio – ambasadoriumi tapo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ restauratorius Audronis Skurvydas, apie savo darbą kalbantis su tokiu entuziazmu, kad juo nesunku užsikrėsti. Jo dirbtuvėse akys laksto nuo daikto prie daikto, o rankos pačios kyla viską paliesti. Praeities kelias, pasak jo, simbolizuoja mūsų patriotiškumą, meilę Tėvynei, pagarbą istorijai, tradicijų ir etnokultūros puoselėjimą ir pasididžiavimą savo kraštu. 
Nuotrauka
rokas
Roko Baciuškos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Dvi savaitės dulkių, smėlio, greičio ir didžiulės įtampos – Rokas Baciuška šių metų Dakare išgyveno tikrą dramą. Nors grįžo be išsvajotos pirmosios vietos, po ilgos ir varginančios kovos ne savo noru nusileidęs, tačiau pagerinęs geriausią asmeninį rezultatą Dakare ir bagių klasėje užėmęs antrąją vietą. „Tokia maža ir tuo pačiu tokia didelė ta mūsų Lietuva, o ką jau kalbėti apie Tauragę. Jokie išbandymai nebaisūs, kai esame kartu, todėl dalinuosi džiaugsmu su jumis visais“, – teigė lenktynininkas.
Nuotrauka
ukininkas
Įkelta:
2023-01-14
Praėjusių metų pabaigoje surengtame Mero padėkos vakare už jaunatvišką ryžtą kuriant inovatyvų ir modernų ūkininko ūkį Tauro statulėlė įteikta Gyčiui Ūseliui. Dabar jaunasis Batakių seniūnijos ūkininkas dirba apie 120 hektarų žemės ir planuoja tolesnę ūkio ir technologijų plėtrą. Gytis dalyvauja Lietuvos kaimo plėtros programose ir per investicinius projektus modernizuoja ūkį. O baigtos Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje kūno kultūros ir sporto pedagogikos studijos rodo dar vieną vaikino pomėgį – sportą. Gytis yra ir svarsčių kilnojimo pasaulio čempionas. 
Nuotrauka
kaledos
Įkelta:
2022-12-25
Kalėdų stebuklas dažniausiai prasideda nuo susitikimo su Kalėdų Seneliu. Vienas jų –  menininkas Edvardas Gasinskas. Daugybę metų šventėms pasipuošiantis Kalėdų Senelio kostiumu vyras nori pradžiuginti kuo daugiau žmonių.
Nuotrauka
ausra
Įkelta:
2022-12-24
Seni žmonės tokie pat svarbūs, kaip jauni, sveiki ir veiklūs. Tačiau dažnai jie gyvena vieniši ir jiems reikia pagalbos. Policijoje dirbanti Maltiečių savanorė Aušra Mandrijauskaitė-Dambrauskienė kas sekmadienį aplanko po keletą vienišų senolių, atveždama jiems ne tik maisto paketus, bet ir savo širdies šilumą. Ji sako, kad senoliams ne taip svarbu atvežamas maistas, kaip galimybė pabendrauti. Su jais išgertų arbatos puodelių, sako, negalėtų net suskaičiuoti, o geriausias atlygis – ją pamačius džiaugsmu sužibančios senolių akys.
Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės.