Nuo 2025-ųjų nemokamo padangų surinkimo neliks
Įkelta:
2023-09-07
Nuotrauka
atliek
Nuotraukos autorius:
Eugenijaus Šalčio nuotrauka 
Aprašymas

Tokias krūvas atliekų miške praėjusią vasarą užfiksavo tauragiškis Eugenijus Šaltis

 

 

Savivaldybės taryba patvirtino Tauragės rajono savivaldybės atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021–2027 m. planą. Jame numatyti tikslai ir priemonės jiems įgyvendinti. Daugiausia diskusijų tarp rajono politikų sukėlė plane numatytas pokytis, kad nuo 2024 m. gyventojai nebegalės nemokamai pristatyti automobilių padangų. Politikai įsitikinę, kad jos atsidurs miškuose, pakelėse. 

Planas patvirtintas 

Kaip teigiama aiškinamajame rašte, planui be pastabų pritarė Aplinkos apsaugos agentūra, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamentas, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Telšių-Tauragės teritorinis padalinys, Tauragės rajono savivaldybės administracija. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos išvadų nepateikė, apie išvadų pateikimo termino pratęsimą nepranešė.

Didžiausios investicijos, kaip rašoma aiškinamajame rašte, numatomos įrengiant Didelių atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles savivaldybėje – 1,4 mln. Eur, kurių dalį bus siekiama finansuoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, kitų priemonių įgyvendinimui reikės 0,5 mln. Eur. Numatomi finansavimo šaltiniai – Europos Sąjungos parama, vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už atliekų surinkimą ir tvarkymą, Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos ir kitos lėšos.

Planą savivaldybės tarybos nariams komitetuose pristačiusi UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ vyr. konsultantė Daiva Banaitė pabrėžė, kad mūsų savivaldybė yra žalia, tad turi pasiekti neutralaus poveikio klimatui ilgalaikį tikslą – iki 2027 m. turi būti pasiektas anglies dioksido sumažinimas iki 80 proc. Tam pasiekti trečiadienį patvirtintame plane keliami 4 tikslai. 

Pirmasis plano tikslas – atliekų prevencijos skatinimas. Pirmiausiai tai bus daroma skatinant gyventojų sąmoningumą – organizuojant ir vykdant viešinimo kampanijas, skatinant rinktis daugkartinius gaminius ir pakartotinai naudojant daiktus. Tarp priemonių numatyta taupaus maisto vartojimo iniciatyvos mokyklų valgyklose, skatinant „švediško stalo“ maitinimo principą. 

Kitas pirmojo tikslo įgyvendinimo uždavinys – šiukšlių surinkimo ir sutvarkymo, tarp jų ir akcijų, organizavimas. Viešosiose vietose turėtų atsirasti daugiau antrinių žaliavų rūšiuojamojo surinkimo vietų, geriamojo vandens stotelių. 

Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad gyventojai  rūšiuoja vis dar netinkamai. Pasak pranešėjos, kas trečią–ketvirtą atlieką gyventojai meta ne ten, kur reikėtų, tad aktualu gyventojus šviesti, kaip rūšiuoti.

Pasak pranešėjos, nuo 2025 m. gyventojai nebegalės nemokamai į didžiųjų atliekų aikšteles pristatyti padangų, tad padangų, kurių savininkų nustatyti nepavyks, sutvarkymas atiteks savivaldybei. 

Nuogąstauta, kad dabar galiojanti tvarka, kai gyventojai vis dar gali nemokamai atiduoti padangas, buvo nusistovėjusi ir pamiškėse išmetamų padangų buvo mažiau. 

Antrasis plano tikslas – atliekų atskyrimas susidarymo šaltinyje siekiant paruošti atliekas pakartotinai naudoti arba perdirbti. Įgyvendinant šį tikslą numatyta antrinių žaliavų ir tekstilės konteinerių, žaliųjų atliekų surinkimo aikštelių plėtra, didelių atliekų surinkimo aikštelės įrengimas savivaldybėje, turės būti užtikrintas asbesto atliekų surinkimo ir sutvarkymo organizavimas.

– Remiantis valstybiniu atliekų prevencijos tvarkymo planu jau yra nustatyti reikalavimai atliekų aikštelių atstumams. Kaimo teritorijose žaliųjų atliekų aikštelės turi būti ne daugiau kaip 15 kilometrų nuo gyvenamosios vietos. Savivaldybėje bent viena tokia reikalavimus atitinkanti aikštelė turės būti įrengta, – komitetų posėdžiuose minėjo D. Banaitė.  

Trečiasis ir ketvirtasis plano tikslai susijęs daugiau su regioninėmis priemonėmis – atliekų perdirbimui reikalingos infrastruktūros sukūrimas ir išplėtimas, dalijimosi daiktais plėtimas, daiktų remonto dirbtuvių įkūrimas ir kt.  

Pranešėja pabrėžė, kad mokesčiui už atliekų surinkimą įtakos turės ne plano įgyvendinimo priemonės, o Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos vis dar nustatinėjamas mokestis, 4 kartus šiemet išaugęs taršos mokestis. 

Galvos skausmas – padangos

Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje tarybos narys Raimondas Matemaitis pastebėjo, kad dėl padangų surinkimo apmokestinimo grįžtume į tuos laikus, kai jos būdavo išmetamos miškuose. D. Banaitė pastebėjo, kad šis pakeitimas nebepriimti nemokamai padangų iš gyventojų atėjo iš Aplinkos apsaugos ministerijos, kuri mano, kad padangas turėtų surinkti gamintojai, pardavėjai ir servisai.  

– Sutinku, kad griauname sukurtą ir gyventojams patogią sistemą. Visos savivaldybės bijo to laikotarpio, kai gyventojai negalės padangų pristatyti į didžiųjų atliekų aikšteles. Savivaldybių asociacijos iniciatyva šis laikotarpis nukeltas metams, – teigė D. Banaitė. – Jei įsigalios šis ministerijos inicijuotas pakeitimas, bus bėdų su padangomis.

Tarybos narys Kęstutis Balašaitis siūlė apgalvoti variantą, kad padangas gyventojai galėtų suvežti į tam tikras numatytas vietas, nes taip būsią savivaldybei pigiau jas sutvarkyti nei rinkti miškuose, pakelėse.  

– Dabar nemokamai priima ir vis tiek pilnos pakelės, ar svarstyta, kas biudžetuose turėtų numatyti lėšas padangų surinkimui, nes jų tikrai bus. Turime skatinti atiduoti į surinkimų vietas, jų turi būti kuo daugiau. Padangas gyventojai parsisiunčia per siuntų tarnybas, atlikusias nusiųsti pardavėjui sudėtinga, o ir servisai nenori priimti, – teigė K.Balašaitis.  

Nuotrauka
lions
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Antradienį Tauragės šeimos gerovės centre, K. Donelaičio gatvėje, atidarytas Tauragės LIONS klubo iniciatyva įrengtas multisensorinis kambarys, skirtas visai krašto bendruomenei. Tokie kambariai labai naudingi psichologinių, mišrių raidos bei koncentracijos ir panašių sutrikimų turintiems asmenims. 
Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš pora savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai rytoj pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė jau skaičiuojanti 34-uosius darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę. Apie tai skaitykite laikraščio vedamajame.
Nuotrauka
VVTAT
VVTAT nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) išnagrinėjo bylas dėl į rinką teiktų pavojingų produktų – UAB „Aigus“ vaikiškos lovelės, BĮ UAB „SOFRALITA“ ir UAB „SPORTLAND LT“ vaikiškų drabužių bei UAB „Belosa“ kosmetikos gaminio.
Nuotrauka
gelynai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-28
Tauragei šiemet tapus šalies Kultūros sostine, miestas nuolat gražėja – viešąsias erdves puošia įvairios lauko parodos, akis džiugina puoselėjami gėlynai. Štai trečiadienį akylesni galėjo pastebėti gėlyno greta Tauragės rajono savivaldybės pastato pasikeitimus. Pasak Tauragės miesto seniūno Žilvino Majaus, apie pokyčius svarstyta jau anksčiau, tačiau jie kasmet buvo vis atidedami. O štai anksčiau apleista erdvė tarp savivaldybės ir pašto pastato – neatpažįstama. Apie ten atsirasiantį naują lankytojų traukos objektą papasakojo savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė.
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-27
Tauragės rajono savivaldybės taryba š. m. rugsėjo 26 d. posėdyje pritarė Dalinio finansavimo skyrimo fiziniams asmenims, įsirengusiems atsinaujinančius išteklius naudojančius įrenginius individualiuose namuose, neprijungtų prie centralizuoto šildymo tvarkos aprašui, kuriame numatyta prisidėti prie Lietuvos energetikos agentūros kompensacinės išmokos fiziniams asmenims pakeitusiems iškastinį kurą ir (ar) biomasę naudojančius neefektyvius katilus. Informacija dalijasi Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
vadoveliai
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-27
Šis rugsėjis – nemenkas iššūkis mokyklų bendruomenėms: ugdymo procesas pradedamas su atnaujintomis ugdymo programomis, tačiau vadovėlių dar nėra. Iš situacijos mokyklos sukasi kaip išmano. Iššūkių daug ne tik pedagogams, bet ir mokiniams, jų tėveliams. Praėjusią savaitę į „Tauragės žinių“ redakciją kreipėsi sunerimusi mama. Pasak jos, Tauragės Žalgirių gimnazijoje mokytoja vaikams sakė patiems nusipirkti geografijos vadovėlius, atlasus. Mokyklos vadovė teigė, jog tai buvo tik pasiūlymas mokiniams, mėgstantiems pasižymėti informaciją ar komentarus. 
Nuotrauka
eidintai
„Google Maps“ nuotrauka
Įkelta:
2023-09-26
Džiugi žinia pasiekė Batakių seniūnijos Eidintų kaimo gyventojus – tikėtina iki metų pabaigos bus išasfaltuota Santakų gatvė. 
Nuotrauka
saje
Skaudvilės atviros jaunimo erdvės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-25
Palydėję vasarą moksleiviai naujais darbais ryžtingai pradėjo naujus mokslo metus. Naujam sezonui ruošiasi ir Tauragės bei Skaudvilės atviros jaunimo erdvės (AJE), besirūpinančios jaunimo emocine gerove bei užimtumu.
Nuotrauka
valgykla
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-24
Kiek anksčiau skelbėme, kad Tauragėje steigiama socialinė valgykla. Tiesa, rugsėjo 18-ąją planuotas atidarymas dėl techninių kliūčių neįvyko. „Maisto banko“ atstovų teigimu, pasiruošimo darbai vyksta ir atidarymas planuojamas spalio pradžioje.  
Nuotrauka
kariai
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-23
Lietuvos kariuomenė praneša apie pirmadienį bei antradienį planuojamas karines pratybas Tauragėje ir aplinkiniuose miestuose.
Nuotrauka
mokykla
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-23
Mokytojų atlyginimai kitąmet augs vidutiniškai 21 proc.: nuo sausio 1 d. darbo užmokestis didės 10 proc., nuo rugsėjo 1 d. – likusia dalimi iki 21 proc. Bendrojo ugdymo mokytojų, dirbančių pagal atnaujintas programas, darbo užmokesčiui skiriama dar 3 proc. Šie siūlymai pristatyti susitikime su profesinėmis sąjungomis.
Nuotrauka
darzelis
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2023-09-22
Nuo rugsėjo 11 d. Tauragės rajono tėveliai gali savo vaikus „supažindinti“ su darželiu – į Tauragės „Aušros“ progimnazijos Mažonų skyriaus grupę vaikai priimami vaikai nuo vienerių iki pusantrų metų amžiaus. Pasak Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės Linos Oželytės, tai nėra nauja idėja.
Nuotrauka
elta
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2023-09-22
Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas sako, kad mokytojai, trečiadienį įvertinę ministerijos pateiktą pasiūlymą kitais metais atlyginimus didinti 20,5 proc., neatsitraukia nuo ketinimų streikuoti. Jo teigimu, po šio pasiūlymo dar daugiau mokytojų nusprendė prisijungti prie streiko.
Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
2023-09-21
Tauragei šiemet tapus šalies Kultūros sostine, miestas nuolat gražėja – viešąsiais erdves puošia įvairios lauko parodos, akis džiugina puoselėjami gėlynai. Štai trečiadienį akylesni galėjo pastebėti gėlyno greta Tauragės rajono savivaldybės pastato pasikeitimus. Pasak Tauragės miesto seniūno Žilvino Majaus, apie pokyčius svarstyta jau anksčiau, tačiau jie kasmet buvo vis atidedami. O štai anksčiau apleista erdvė tarp savivaldybės ir pašto pastato – neatpažįstama. Apie ten atsirasiantį naują lankytojų traukos objektą papasakojo savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė. Plačiau skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
sam
SAM nuotrauka
Įkelta:
2023-09-21
Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų praleistoms pamokoms pateisinti. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad tokios pažymos nebeišduodamos nuo 2019 m., o patvirtinimą, kad lankėsi pas gydytoją, pacientai gali rasti savo E. sveikatos paskyroje.
Nuotrauka
draudziamas eismas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-19
Šį penktadienį, rugsėjo 22 d., nuo 10 iki 17 val., Bažnyčių gatvėje bus ribojamas eismas, skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
zaliosios
Skaitytojo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-19
Ne iš vieno tauragiškio teko išgirsti pastebėjimų, kad po žaliųjų atliekų konteinerių išvežimo gatvėse lieka tamsios balos skysčio, kuris  išbėga iš šiukšliavežių, ir, kas baisiausia, nepakenčiamas dvokas.   
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-18
Likus kiek daugiau nei metams iki kitų metų rudenį vyksiančių šalies Seimo rinkimų, rugsėjo 11-ąją Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. Šis stipriai liečia ir Tauragės rinkimų apygardą – Skaudvilės, Trepų ir Adakavo rinkimų apylinkes norima prijungti prie Jurbarko rinkimų apygardos. Su šiuo VRK pasiūlymu kategoriškai nesutinka Skaudvilės krašto bendruomenės, jau patyrusios, ką reiškia būti ne savo rajono rinkimų apygardoje.