Neįgalų vaiką auginančioms šeimoms – ilgesnio atokvėpio galimybė
Įkelta:
2021-03-05
Nuotrauka
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
Nuotraukos autorius:
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
,
Nuotrauka
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
Nuotraukos autorius:
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
,
Nuotrauka
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos
Nuotraukos autorius:
Asociatyvios Dainoros asmeninio albumo nuotraukos

Poilsio reikia visiems. Tačiau neįgalius vaikus auginančios šeimos ilgą laiką tokios galimybės neturėjo – net ir ištikus nelaimei ar sutrikus sveikatai palikti savo neįgalaus vaiko jos neturėjo kam. Prieš bene penkerius metus pradėta kalbėti apie atokvėpio paslaugą – apie tai, kad ir Lietuvoje turi atsirasti galimybė negalią turinčius artimuosius prižiūrinčioms, slaugančioms šeimoms trumpam atitrūkti nuo slaugymo. Neseniai tokią paslaugą pradėjo teikti Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centras. Atsiliepimai – patys geriausi.

Pradėjo teikti pernai

Slaugomų arba nuolatinės priežiūros reikalaujančių vaikų artimieji gali teikti prašymus savivaldybėms dėl laikino atokvėpio paslaugos. Jos reikalingos neįgalius vaikus auginantiems artimiesiems, kad jie galėtų derinti asmeninį bei visuomeninį gyvenimą su artimojo slauga bei priežiūra, reikalui esant pasirūpinti savo sveikata ar pailsėti. Tauragėje tokią paslaugą nuo pernai teikia Skaudvilės ugdymo ir gerovės centras.

Paklaustas, kaip kilo mintis teikti tokią paslaugą, Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centro direktorius Rolandas Beišys pasakoja, kad idėja gimė bendromis jėgomis. Patalpos atokvėpio paslaugai – du kambariai su virtuvėle – yra atskirtos, nors ir įkurtos tame pačiame pastate kaip ir ugdymo ir vaikų gerovės centras.

– Pirmiausia su meru pakalbėjom, kad būtų reikalinga tokia paslauga, nes vaikų su negalia turintys tėvai kreipiasi su tokiais prašymais, – sako jis, – įgyvendinti ją ėmėmės pernai. Reikėjo pasiruošti, gauti higienos pasus ir t.t. Gegužės mėnesį jau turėjom licenciją, o rudenį jau priėmėme pirmuosius klientus – tris vaikučius.

Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centras atokvėpio paslaugai priima  neįgalius vaikus su sunkia ir labai sunkia negalia nuo 7 iki 21-erių metų. Tokia paslauga galima pasinaudoti 29 dienas per metus, nebūtinai visas iš karto. Jei neįgalus vaikas neturi protinės negalios, paslaugos teikimo metu jis vežiojamas į mokyklą, jei jam reikalingos kokios nors procedūros – į gydymo įstaigą. Žodžiu, viską, ką darytų tėveliai, atlieka atokvėpio paslaugą teikianti įstaiga, ji perima visą atsakomybę. 

Direktorius džiaugiasi, kad tos šeimos, kurioms atokvėpio paslauga jau buvo suteikta, liko labai patenkintos.

– Mamos labai dėkojo, net pro šalį važiuodamos dar kartą užsuko, kad padėkotų. Ir vaikams labai patiko, – pasakojo R. Beišys.

„Tiesiog pasakiau sau – nėra galimybės sirgti“

Dainorai, auginančiai neįgalią mergaitę, šia paslauga jau teko pasinaudoti. Ji pasakoja, jog dukrelei dabar vienuolika metų. 

– Gamta suteikė dovaną – papildomą chromosomą, diagnozė ne pagal vadovėlį – saulės vaikas, – sako ji. – Kodėl saulės? Todėl, kad beveik visada yra geros nuotaikos, mielai dalina šypsenas ir apsikabinimus. Dalina tai, ką gauna iš aplinkos ir artimųjų. Šie vaikai dažniausia yra aplinkos atspindys, nes mokosi kopijuodami elgseną, manieras, įpročius – mokosi kartodami. Žinoma, viskas priklauso nuo protinės negalios sunkumo.
Dainoros šeimoje – trys vaikai. |Jos vyras dirba užsienyje. Jos saulės vaikas, pasak moters, pagal sugebėjimus savo pareigas vykdo uoliai ir su džiaugsmu, visada tiksliai atlieka, kas yra jos kompetencijoje, ir dar prižiūri, ar kiti šeimos nariai nieko nepamiršo. Vis dėlto jos gebėjimai neužtikrina savarankiškumo ir saugumo. 

Anksčiau, jei prireikdavo išvykti darbo dienomis, Dainora kreipdavosi į savo artimuosius – mamą, kuri jau yra garbaus amžiaus, brolio šeimą – į tuos žmones, kurie pažįsta mergaitę, žino jos gabumus bei poreikius ir kuriuos ji pažįsta ir savinasi. 

– Tačiau būna dienų, kai jie negali padėti, tada reikia kreiptis į tuos žmones, kurie yra iš mergaitės aplinkos – darželio auklėtojas, dabar – mokyklos pedagogus, į tuos žmones, kurie turi patirties ir žinių, meilės ir supratimo ir galimybę prižiūrėti. Tačiau tai gali būti pagalba kelioms valandoms, ilgiausiai – parai, – pasakoja mama. – Didžiausia problema, jei reikia priežiūros mergaitei ilgesniam laikotarpiui, kelioms dienoms ar dar daugiau. Sakykim, jei man pačiai reikėtų medicininės paslaugos. Tada jau būtų didžiulė problema: šeimos nariai arba per maži, arba neturi galimybių gyventi mergaitės ritmu. Tad kol nebuvo atokvėpio paslaugos, bijojau net pagalvoti, kas būtų, jei mane ištiktų bėda. Tiesiog pasakiau sau – nėra galimybės sirgti. Turi būti visada čia – ir dabar, ir visados... Ne tik saulyčių, bet ir visų neįgalių vaikų (ar jaunuolių, ar suaugusių) šeimos  turi prisitaikyti prie šeimos nario negalios. Be to, dažniausiai, atsiradus šeimoje neįgaliam vaikui, tėčiai palieka šeimą,  išsiskiria – ne visi susidoroja su užgriuvusiais rūpesčiais. Negaliu suabsoliutinti, tačiau dažniausiai neįgalaus vaiko atsiradimas užgula moters pečius. 

Ji pasakoja, kad apie laikinojo atokvėpio paslaugą sužinojo prisijungusi prie Saulyčių mamų grupės feisbuko paskyroje. Grupėje daug klausimų saulyčių mamos aptaria – tarp jų ir atokvėpio. Mamos mielai dalinasi patirtimi, tad sužinojusi, kokią pažangą šioje srityje yra padariusios kitos savivaldybės, ir Dainora pradėjo domėtis galimybe gauti tokią paslaugą ir Tauragėje.

Liko patenkinti ir vaikai, ir mamos

Paprašyta papasakoti apie savo patirtį pasinaudojus laikino atokvėpio paslauga, Dainora sako:

– Paslauga likau labai patenkinta. Pirmas kartas mūsų, keleto bendraamžių saulyčių mamų, buvo kruopščiai apgalvotas ir aptartas su ugdymo ir vaiko gerovės centro vadovybesu savivaldybes socialinio skyriaus darbuotojais. Mes, mamos, sutarėme, kad pirmą kartą į nepažįstamą aplinką išleisime savo vaikus kartu, jiems bus ir drąsiau, ir smagiau, nes vaikai tarpusavyje bendrauja ir pažįsta vieni kitus. Jie bus vienas kitam atrama. Pirmojo atokvėpio metu mamoms labai „atsikvėpti“ nepavyko: žinoma, nerimavome, tačiau patyrusios auklėtojos mielai bendravo su mumis telefonu, aptarėme vaikų valgymo ir elgesio ypatumus, miego ritualus. Galiu pasakyti, kad vaikai lengvai adaptavosi, o ir auklėtojų veiduose rūpestis virto šypsena – greit rado bendrą kalbą ir sutarimą tiek su vaikais, tiek su tėvais.  

Moteris įsitikinusi, kad tokios paslaugos seniai reikėjo. Ji tvirtina, kad ir ateityje ja tikrai naudosis. 

– Naudosimės, ir ne tik bėdai ištikus reikia galvoti apie šią galimybę, o būtent atokvėpiui – yra veiklų, kuriose tiesiog negali dalyvauti, nes vienam šeimos nariui (neįgaliajam) jos yra per sudėtingos, neįveikiamos. Dėl tam tikros negalios (pavyzdžiui, autizmo spektro sutrikimo, judėjimo ir proto negalios) ir kiti šeimos nariai netenka daugelio galimybių – keliauti, nueiti į koncertą, renginį, išvykti savaitgaliui su kitais vaikais, ar atostogų.

Kaina „nesikandžioja“

Paklausta, ar reikėjo už šią paslaugą mokėti, ar ji brangi, Dainora sakė, kad dvi dienos priežiūros kainavo 16 eurų. 

– Kiek paslauga kainuoja,  kiekvienu konkrečiu atveju reikia kreiptis į savivaldybę, yra paskaičiuojama priklausomai nuo šeimos pajamų ir kitų dedamųjų dalių, – paaiškino ji.

Skaudvilės ugdymo ir vaiko gerovės centras, pasak R. Beišio, tokią paslaugą gali suteikti tik mūsų rajone gyvenančioms šeimoms. 

– Paslauga yra mokama, viena diena kainuoja apie 40 eurų, – teigė jis. – Vaikus su negalia auginantys tėvai gauna pašalpas už vaikučius, o paslaugos teikimo metu socialinių paslaugų skyrius iš pašalpos išskaičiuoja atitinkamą sumą, kitą dalį padengia patys tėvai. Įstaiga, teikianti paslaugą, pelno negauna – jai tiesiog sumokama už suteiktas paslaugas.

Beje, laikinojo atokvėpio paslaugą mūsų rajone gali gauti ir prižiūrintieji suaugusius neįgalius artimuosius. Tokią paslaugą, pasak savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėjos Ligitos Rimkuvienės, teikia Adakavo socialinių paslaugų namai, tam jie turi dvi vietas.

Nuotrauka
Rekonstrukcijos projekto projektinė vizija
Rekonstrukcijos projekto projektinė vizija
Įkelta:
prieš 5 valandas
Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kolektyvas svajoja apie naują, modernų priestatą su terasa, kuriame skaitytojai galėtų prisėsti su kavos puodeliu, paskaityti spaudą. Svajonė labai reali, mat Kultūros ministerijai skyrus lėšų jau parengtas bibliotekos rekonstrukcijos projektas.
Nuotrauka
Mažvydo stadionas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Po rekonstrukcijos pasikeitusi Martyno Mažvydo progimnazija sulauks ir stadiono atnaujinimo: jau planuojami rangos darbų pirkimai. „Šaltinio“ progimnazija irgi laukia pokyčių: patvirtintas „Šaltinio“ progimnazijos stadiono rekonstrukcijos projektas, kuriame erdvę už progimnazijos ketinama pakeisti neatpažįstamai.
Nuotrauka
n
Įkelta:
prieš 1 dieną
Kaip ir kasmet, įpusėjus pavasariui, mieste darbus pradeda ir seniūnijos apželdintojos. Pirmosios gėlės, kuriomis jos papuoš miestą yra našlaitės.
Nuotrauka
skiepai
Įkelta:
prieš 1 dieną
Svarbiausia asmenų, kuriuos norima paskiepyti,  grupė savivaldybėje yra vyresni nei 65-erių žmonės. Kartu skiepijami ir kitų prioritetinių grupių asmenys. Galimybę pasiskiepyti turi ir didelių įmonių darbuotojai.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Ketvirtadienio vakarą, po 18 valandos, Tauragės Jovarų rajone darbavosi ugniagesiai – degė namas
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2021-04-15
1991 m. balandžio 7-oji Lietuvos laisvę gynusiems Tauragės savanoriams buvo ypatinga diena. Tąkart 74 savanoriai prisiekė ginti Lietuvos Respubliką. Apie Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos kūrimąsi mūsų rajone laikraščio vedamajame pasakoja jo iniciatoriai Petras Dedūra ir Sigitas Ozgirdas. 30-ies metų istoriją prisimenantys vyrai braukia ašarą kalbėdami apie sunkų savanorių pajėgų kūrimąsi ir apie tėvų bei senelių Sibire išgyventas kančias.   
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2021-04-15
Prasidėjus pavasario darbymečiui, žemėje randama nemažai įvairių nesprogusių užtaisų likusių dar nuo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų. Šie užtaisai nuo ilgo buvimo žemėje surūdijo, jų saugikliai tapo nesaugūs, todėl neatsargus elgesys su tokiais sprogmenimis gali baigtis tragedija, – praneša policija.
Nuotrauka
Tauragės techninių apžiūrų centras
Įkelta:
2021-04-15
Vyriausybei siekiant mažinti šešėlį automobilių versle ir apsaugoti automobilių pirkėjų interesus, nuo 2021 m. gegužės 1 d. pradės veikti nauja apskaitos sistema – bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai, t. y. kiekviena Lietuvoje esanti transporto priemonė turės turėti unikalų savininko deklaravimo kodą (SDK). Automobilį parduoti ar registruoti bus galima tik turint šį kodą, – praneša Regitra.
Nuotrauka
orai
Įkelta:
2021-04-15
Antroje savaitės pusėje dangų dažniau niaukstys debesys, kurie vis pasitaškys lietumi, žvarbti vers nemalonus vėjas, tačiau temperatūra palaipsniui kils. Savaitgalio orai kvies laiką leisti lauke, kadangi plūstels šiluma, o lietaus debesys pamažu trauksis.
Nuotrauka
motinystė
Įkelta:
2021-04-15
Laikino budinčio globotojo sąvoka socialinės globos sistemoje atsirado prieš trejus metus. Tauragėje šiuo metu yra keturios moterys, kurios bet kuriuo paros metu pasirengusios į savo namus priimti svetimus iš nesaugios aplinkos paimtus vaikus. Nors už tai gaunamas atlygis, šios atsakomybės nepavadinsi nei darbu, nei pareigomis. Pervargimas ir dirbančiai visuomenei būdingas perdegimo sindromas – labai realus. O globotojai turi būti mylinčios asmenybės, priimančios vaiką tokį, koks yra, besąlygiškai.
Nuotrauka
kult
Įkelta:
2021-04-14
Balandžio 15-ąją minima Pasaulinė kultūros diena. Keldamas Taikos vėliavą, Tauragės kultūros centras kviečia  Mokslo, Meno ir religijos dialogui. Trečiadienį, Kultūros dienos išvakarėse, Tauragės krašto muziejaus, bibliotekos ir kultūros centro komandos susitiks virtualioje viktorinoje, skirtoje Pasaulinei kultūros dienai.
Nuotrauka
Rakauskienė
Įkelta:
2021-04-14
Prieš savaitę, Didįjį penktadienį, savivaldybės tarybos politikai slaptu balsavimu patvirtino mero siūlytą administracijos direktoriaus kandidatūrą – prie savivaldybės administracijos vairo stoja Gintarė Rakauskienė. Jos kandidatūra vertinta palankiai, tarybos opozicijos atstovai džiaugėsi girdėdami pažadus bendradarbiauti. Už kandidatūrą slaptame balsavime pasisakė 22, prieš buvo du tarybos nariai. Darbą naujoji direktorė pradės balandžio 19-ąją.
Nuotrauka
kelias
Įkelta:
2021-04-13
Kaimo bendruomenė „Sartupietis“ pasidalino žinia apie iš Sartininkų į Draudenius vedančio kelio asfaltavimo darbus. Šiuo, iki šiol žvyruotu, keliu dažnai naudojasi vaikus turinčios šeimos, mat juo vykstama į Žygaičių gimnaziją.
Nuotrauka
suolai
Įkelta:
2021-04-12
Šiandien vykusiame savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje paaiškėjo, kad apie tai, jog vyresniųjų klasių mokiniai galėtų grįžti į mokyklas, nekalbama. O jei sergamumas augs ir pasieks savivaldybėse 200 atvejus 100 tūkst. gyventojų, teks kaupinių metodu tirti mokyklose besimokančius pradinukus. Tauragės savivaldybėje šis rodiklis dabar siekia 160 atvejų. 
Nuotrauka
orai
Įkelta:
2021-04-12
Savaitės pradžioje lepins besitęsianti maloni šiluma, tačiau nuo antradienio temperatūra kris žemyn – į Lietuvą brausis vėsa ir mišrūs krituliai, numatomas nemalonus vėjas. Visgi, remiantis dabartiniais duomenimis, savaitės pabaigoje galime sulaukti šilumos revanšo.
Nuotrauka
KATĖS
Įkelta:
2021-04-09
Praėjusią savaitę Seimas priėmė Gyvūnų gerovės įstatymo pataisas, kuriomis numatoma, kad naminiai augintiniai turės būti ženklinami, o gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktų reikalavimų bus laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais ir užtrauks bausmes. Prekiauti gyvūnais nebebus galima ir turguose. Gyvūnų globėjai pataisomis džiaugiasi, nors ir sutinka, kad įstatymas nėra tobulas.