Eugenijus Jovaiša atvažiavo gelbėti Tauragės muziejaus
Įkelta:
2010-02-12
Nuotrauka
Aprašymas
Profesorius Eugenijus Jovaiša: "Tauragės muziejui vadovauti turi naujas žmogus" Autorės nuotrauka

Su Taurage istorijos mokslų profesorių, humanitarinių mokslų daktarą, Mokslų akademijos narį ekspertą, archeologą Eugenijų Jovaišą sieja daug atsitiktinumų. 1972-aisiais vedęs tauragiškę, šio nedidelio pasienio miesto jis nepamiršta iki šiol, juolab, kad likimas jam pametėjo dar vieną stebuklą – prisiliesti prie iki tol niekada nekasinėto garsiojo Dauglaukio kapinyno. Šįkart į Tauragę jį atvedė nerimas dėl krašto muziejaus ateities.

Dauglaukio epopėja gula į naują leidinį

Apie tai, ką devintajame XX amžiaus dešimtmetyje rado Tauragės rajono Dauglaukio kaime, profesorius Eugenijus Jovaiša galėtų kalbėti valandų valandas. Kompiuterio ekrane vartome jo baigiamą rašyti elektroninę knygą. Vasaros, su Vilniaus pedagoginio universiteto studentais praleistos Daugaukyje, įminė gilią pėdą. Apie istorikų radinius daugybę kartų rašyta, pasakota. Pasak profesoriaus E. Jovaišos, radiniai, Dauglaukyje rasti 127-iuose beveik du tūkstančius metų skaičiuojančiuose vyrų, moterų ir vaikų kapuose, prilygsta garsiausiems pasaulio eksponatams. Daugelis jų eksponuojama būtent Tauragės krašto muziejuje.

– Tačiau kiekvienas mokslinis archeologas susiduria su moralės problema. Dirbdamas Dauglaukyje patyriau stiprius išgyvenimus. Nori nenori kapus mes sunaikinome. Negrįžtamai. Ši mintis nėra maloni, – pasakojo profesorius.

Šešiasdešimtmetis mokslininkas kasinėjimus Dauglaukyje vadina ištisa epopėja. Lietuvos istorijai jie atnešė neįkainojamos naudos, istorikams – žinių apie I–III amžiaus Nemuno žemupio gyventojus.

– Tai Geležies amžius. Romos imperatorių laikai. Tai buvo prekybos, kelionių metai. Kapuose radome romėniškų monetų, emalio karolių, – „Tauragės žinioms“ sakė E. Jovaiša.

„Reikia baigti cirkus“

Tačiau ne papasakoti žurnalistams apie savo archeologinius kasinėjimus į Tauragę atvyko žinomas šalies mokslininkas. Savo viešnagės Tauragėje dieną E. Jovaiša skubėjo susitikti su naujuoju Tauragės meru Pranu Petrošiumi. Profesorius neslėpė, kodėl pas merą prašėsi susitikimo.

– Mane suneraminto Tauragės muziejaus likimas. Apie tai ir kalbėjome su meru. Manau, kad jis mane suprato, – iš pradžių ne itin atvirai apie muziejaus likimą kalbėjo E. Jovaiša.

Pasak profesoriaus, kad muziejus taptų lankytinas, reikia „kruvino“ darbo.

– Tai žmonių, kurie supranta, ką ir kam daro, darbas, – savo atrastąją Dauglaukio kolekciją Tauragės muziejui dovanojęs E. Jovaiša sunerimo, kad konkursą muziejaus direktoriaus pareigoms eiti gali laimėti vienintelis kandidatas – dabartinis Kultūros centro direktorius Petras Jokubauskas.

Esą apie tai ir kalbėta su meru. Profesorius tikino nesąs nusistatęs prieš šį žmogų, tačiau išsakė savo nuomonę jo atžvilgiu. Esą reikia baigti cirkus, kuriuos krečia politikai.

– Taip ir pasakiau merui. Manau, kad šiandieninė politika yra postų dalybų politika. Muziejui vadovauti negali žmogus, kuris nemyli savo darbo. O Tauragėje, mano akimis, šiandien telikę vos buitinės kultūros likučiai. Jūs esate elitinės – etninės kultūros atstovai. Turite tai išsaugoti, – „Tauragės žinioms“ kalbėjo E. Jovaiša.

Meras pažadėjo

Profesorius E. Jovaiša įsitikinęs, kad Tauragės muziejų reikia keisti. O tam reikia jauno, išsilavinusio istoriko. Jis tikina, kad galėtų padėti – Vilniaus pedagoginio universiteto Istorijos fakultetą yra baigęs ne vienas tauragiškis.

– Muziejus gali turėti vieną eksponatą ir pritraukti milijonus lankytojų. Jūs turite 1611 metais išleistą Gvaninio kroniką. Ją tereikia tinkamai pateikti, įrengti specialius stendus, susietus su kronikoje minimais Lietuvos istoriniais faktais. Archeologijos ekspozicija turi būti perkelta į erdvią salę. Jūsų muziejus šiandien nulinis. Jį reikia gaivinti, o žmogus, kuris jau paskirtas, nors ir laikinai, jam vadovauti, to nepadarys, – įsitikinęs E. Jovaiša.

Profesorius neslėpė jaučiąs maudulį dėl to, kas vyksta Tauragėje. Esą keisti padėtį turi pati valdžia.

– Meras man tai pažadėjo. Pažadėjo, kad muziejaus vadovas bus pasirinktas ne pagal partinį užpakalį, atleiskite man už šiuos žodžius, – apie P. Jokubausko ketinimus tapti muziejaus vadovu kalbėjo profesorius.

Konkursas – po dviejų savaičių

Konkursas į Tauragės krašto vadovo pareigas, kaip „Tauragės žinias“ informavo Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus, vyks po dviejų savaičių. Iki vakar dar laukta galimų kandidatų. Kiek jų, savivaldybės administracijos vadovas neatskleidė.

Nuotrauka
KATĖS
Įkelta:
prieš 1 dieną
Praėjusią savaitę Seimas priėmė Gyvūnų gerovės įstatymo pataisas, kuriomis numatoma, kad naminiai augintiniai turės būti ženklinami, o gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktų reikalavimų bus laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais ir užtrauks bausmes. Prekiauti gyvūnais nebebus galima ir turguose. Gyvūnų globėjai pataisomis džiaugiasi, nors ir sutinka, kad įstatymas nėra tobulas. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-04-08
Tauragėje šiuo metu yra keturios moterys, kurios bet kuriuo paros metu pasirengusios į savo namus priimti svetimus iš nesaugios aplinkos paimtus vaikus. Nors už tai gaunamas atlygis, šios atsakomybės nepavadinsi nei darbu, nei pareigomis. Pervargimas ir dirbančiai visuomenei būdingas perdegimo sindromas – labai realus. O globotojai turi būti mylinčios asmenybės, priimančios vaiką tokį, koks yra, besąlygiškai. Kaip sekasi laikinosioms globotojams, kodėl to galėtų imtis tikrai ne kiekvienas, ir susimąstyti verčiančios globojamų vaikų istorijos – laikraščio vedamajame. 
Nuotrauka
orai
Įkelta:
2021-04-08
Iki savaitgalio Lietuvoje išsilaikys gaivesni orai, vis sulauksime kritulių. Didesnė šiluma atkeliaus savaitgalį, pagal dabartinius duomenis, sekmadienį temperatūra gali šoktelti iki 15–17 laipsnių. Visgi, protarpiais dar sulauksime lietaus, vėjas nenurims. 
Nuotrauka
Žaliasis politikos institutas
Įkelta:
2021-04-08
Birželio 5-6 dienomis Lietuvoje ir pasaulyje vyks kasmetinė upių ir jų pakrančių švarinimo iniciatyva „River Cleanup“, – praneša Žaliasis politikos institutas. Šiemet gyventojai kviečiami ne tik tvarkytis, bet ir prisidėti prie vaizdinės bibliotekos kūrimo, kuri padės mokslininkams stebėti ir tirti upių pakrančių būklę.
Nuotrauka
policija
Įkelta:
2021-04-07
Policijos departamentas skelbia, kad nuo antradienio (balandžio 6 d.) tarnybą pradėjo virtualus patrulis, kurio pagrindinė užduotis – nusikalstamų veikų ar administracinių nusižengimų prevencija elektroninėje erdvėje. Virtualaus patrulio feisbuko paskyrą administruos trys pareigūnai.
Nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2021-04-05
Nuo vasario 22-osios iš savo pareigų netikėtai pasitraukus savivaldybės administracijos direktoriui Modestui Petraičiui, dirbusiam šį darbą šešerius metus, jo darbus teko perimti pavaduotojui Tomui Raulinavičiui. Pavaduoti direktorių jam teko jau kone pusantro mėnesio – penktadienį savivaldybės tarybos nariai administracijos direktore patvirtino Gintarę Rakauskienę. Su T. Raulinavičiumi kalbėjomės apie tai, kaip jis jautėsi staiga užgriuvus tokiai atsakomybės naštai, kokie projektai dabar įgyvendinami rajone, kaip sekasi dorotis su pandemijos iššūkiais. 
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2021-04-02
Didįjį penktadienį savivaldybės tarybos politikai slaptu balsavimu patvirtino mero siūlytą administracijos direktoriaus kandidatūrą – prie administracijos vairo stoja Gintarė Rakauskienė. Už kandidatūrą pasisakė 22, prieš buvo du tarybos nariai.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2021-04-02
Antradienį savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje pristatytas naujasis įsakymas dėl privalomų testų prieš atnaujinant veiklas kontaktiniu būdu ir privalomą testavimąsi kai kurioms dirbančiųjų grupėms. Specialistai akcentavo, kad persirgusieji ar vakcinuoti tirtis neprivalo, o švietimiečių atstovai nuogąstavo, kad ne visi pedagogai spės laiku atlikti testus.